Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.06.2012, 23:41:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
ma insel
Mare grija la ganduri , la vedenii si inselari . . .!
Traducere din engleza :
"Vorbele frumoase inseala atat pe intelepti cat si pe prosti "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.06.2012, 23:46:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fair words and foul deeds cheat wise men as well as foods
editat........
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.06.2012 at 23:56:39.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.06.2012, 23:49:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mare grija la ganduri , la vedenii si inselari . . .!
Traducere din engleza :
"Vorbele frumoase inseala atat pe intelepti cat si pe prosti "
Poti fi mai explicit,in ce sens sunt acele inselari ?
Cu ce ma insel?Sau cine se insala?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.06.2012, 00:07:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Poti fi mai explicit,in ce sens sunt acele inselari ?
Cu ce ma insel?Sau cine se insala?
Iti place sa rostogolesti cuvinte frumoase , chiar tu marturiseai in urma cu un an , ca te miri cat de frumos poti sa scri ( n.n adica sa combini "muzical" si filozofic cuvintele ) , dar cand suntem pusi la proba practica suntem azvarliti cu multe suturi in partea dorsala .
Inchei cu un citat din ultima ta postare :
"nu intotdeauna ne suna cineva noaptea sa ne ceara ajutorul .
Cam seamana cu o pilda spusa de Mantuitor, nu imi mai amintesc unde : " Daca cineva iti bate la usa noaptea sa iti ceara paine , nu te scoli sa ii dai ? "
In acel momente nu mai e ratiune si alte ganduri si calcule ,esti doar tu si el.
De aceea ,oricum am intoarce-o,un mic regret cred ca exista ,ca am simtit aroma desavarsirii ,fara sa o putem atinge."

Noapte buna , si nu uita maine la 8:00 ( cel tarziu ) la Biserica !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 17.06.2012 at 00:09:22.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.06.2012, 00:39:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nevoia sincera a celuilalt ,intradevar se simte . Pentru multi ,a cere,e doar o meserie.
Se simte clar că nu e vorba de o nevoie, ci de un profitor.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si atunci care e criteriul, cum recunoastem adevarta nevoie ? Nu tot ceea ce ne zice inima ,plecand si de la cum cere celalalt ?
Mie-mi zice inima să nu dau crezare ”aburilor” din bar cu toate că In vino veritas.
Una e nevoia și alta-i dorința neînfrânată.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asa ai simtit si tu in cazul acelui amarit ultim care ti-a cerut ajutorul.Asa a simtit si Dumitru,ca sa il ajute pe acela care l-a sunat noaptea.
L-a sunat noaptea pentru că la bar nu au cazare după ora închiderii și l-au dat afară că nici nu mai consuma.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Din pacate nici unul din voi n-ati putut indeplini ce a-ti simtit ,din diverse cauze.
Omul de care era vorba aici,cred ca avea o nevoie sincera si disperata de cineva
Imaturitatea lui e asemănătoare cu a unui copil care așteaptă numai să primească; de aceea înjură medicii care-i fac injecții și pe taică-său că nu-i deschide cont la bar.
Un copil are nevoie de cineva de care să se ”atașeze” și de la care să primească iubirea; de aici rezultă că el, în copilărie, nu a primit destulă iubire.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Atunci cand simtim asta ,chiar subiectivi fiind, sa nu ezitam sa ascultam inima mai mult decat ratiunea,asta am vrut sa zic.
Citește mai atent datele problemei ca să chibzuiești ce vrei să zici.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Poti fi mai explicit,in ce sens sunt acele inselari ?
Cu ce ma insel?Sau cine se insala?
Ca să-ți dovedești că nu te înșeli invită la tine acasă o singură dată un alcoolic schizofrenic și tratează-l simplu cu o cafea de care are nevoie sinceră și disperată.

Last edited by Demetrius; 17.06.2012 at 00:43:05.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.06.2012, 00:58:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intr-adevar, poti sustine o victima (a vietii) un agresor e mai greu.
Dar cam toti sunt mai intai victime, pe urma devin agresori.

Poate ceea ce i-a spus tatalui sau nu e corect, si pretentiile lui actuale nu sunt drepte, dar oare tatal sau sa fi fost corect fata de el de a ajuns in situatia asta?

Insa nu oricine are suficiente resurse sa se implice in astfel de probleme complicate.

Nu e drept sa-i inchizi usa in nas la toate capitolele. dar nu cred ca-ti poti asuma riscul sa dormi cu el sub acelasi acoperis (+ riscurile previzibile pe termen medius si lung de a deveni un soi de capusa).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.06.2012, 16:42:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intr-adevar, poti sustine o victima (a vietii) un agresor e mai greu.
Dar cam toti sunt mai intai victime, pe urma devin agresori.

Poate ceea ce i-a spus tatalui sau nu e corect, si pretentiile lui actuale nu sunt drepte, dar oare tatal sau sa fi fost corect fata de el de a ajuns in situatia asta?

Insa nu oricine are suficiente resurse sa se implice in astfel de probleme complicate.

Nu e drept sa-i inchizi usa in nas la toate capitolele. dar nu cred ca-ti poti asuma riscul sa dormi cu el sub acelasi acoperis (+ riscurile previzibile pe termen medius si lung de a deveni un soi de capusa).
<<727. Î n t r e b a r e : Oare trebuie să primesc pe orice călugăr străin care vine la mine, necercetînd cele cu privire la el? Iar dacă-l primesc, cum trebuie să-l slobozesc? Și trebuie să-i dau ceva cînd pleacă? Căci sînt unii care o cer și aceasta.
R ă s p u n s : S-a scris în Proverbe: „Nu băga pe orice om în casa ta" (Sir. 11, 13). Cînd vine deci la tine un străin, roagă-te mai întîi lui Dumnezeu și apoi cercetează cele cu privire la el; și de unde este și unde merge. Și de ți pare că trebuie să-l primești, primește-l și slobozește-l după ce l-ai hrănit, nedîndu-i nimic. Căci de vreai să faci peste puterile tale, nu vei putea mult timp.>>

Cred că nu ai greșit, neprimindu-l în casă. Ai primit deja răspunsuri și argumente în acest sens.

Last edited by Annyta; 17.06.2012 at 17:40:09.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.06.2012, 17:56:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti place sa rostogolesti cuvinte frumoase , chiar tu marturiseai in urma cu un an , ca te miri cat de frumos poti sa scri ( n.n adica sa combini "muzical" si filozofic cuvintele ) , dar cand suntem pusi la proba practica suntem azvarliti cu multe suturi in partea dorsala .
Inchei cu un citat din ultima ta postare :
"nu intotdeauna ne suna cineva noaptea sa ne ceara ajutorul .
Cam seamana cu o pilda spusa de Mantuitor, nu imi mai amintesc unde : " Daca cineva iti bate la usa noaptea sa iti ceara paine , nu te scoli sa ii dai ? "
In acel momente nu mai e ratiune si alte ganduri si calcule ,esti doar tu si el.
De aceea ,oricum am intoarce-o,un mic regret cred ca exista ,ca am simtit aroma desavarsirii ,fara sa o putem atinge."

Noapte buna , si nu uita maine la 8:00 ( cel tarziu ) la Biserica !
Dar de unde stii atat de sigur ce fac la proba practica? Ma cunosti cumva? :)
In nebunia mea,cred ca l-as fi primit pe amaritul ala,macar pt o seara sa se simta si el om. In rest ,cu mintea dau dreptate tuturor acelora care indeamna spre precautie fata de astfel de oameni.Si eu am aceeiasi minte ca si voi.
In plus,stiu un caz in care cineva a primit un astfel de amarit care cersea la usa blocului !!! I-a dat o camera ,l-a tinut un timp,ii mai dadea si mancare cand avea ,iar in final ,acela s-a facut chiar nesimtit,si lucrurile s-au terminat urit.
Deci desi ratiunea ne spune sa ne vedem de drum,sa fim precauti , ca e mai sanatos,inima nu asculta mereu de ea , si ne impinge la unele fapte de daruire nebunesti .
Dar oare cel care a intors obrazul celalalt cand era lovit nu era tot nebun in intelesul lumii ? Si oare cel care si-a dat si haina celui ce vroia sa ii fure camasa ,nu era tot nebun si imprudent ?

P.S. Am fost azi la biserica,cum m-ai sfatuit.
Preotul ne tot ruga sa dam bani pt caramizi,pentru a cumpara prescuri ,apoi iar bani de luminari . Am dat ,RATIONAL ,cate 1 leu,cum dadea fiecare dintre cei de acolo ( e un program la aceea biserica , o caramida= 1 leu)
Dar cand am iesit afara,am vazut o baba amarata ,pe care nu o baga nimeni in seama
Acesteia i-am dat 10 ron ,mult mai mult decat Bisericii,ca asa mi-a zis inima in acel moment.
Si ca sa fiu on topic << Am gresit? >>
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.06.2012, 18:06:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Că te-ai mândrit cu asta si ne-ai spus? Da!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.06.2012, 18:25:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Că te-ai mândrit cu asta si ne-ai spus? Da!
:) Asta o accept ,dar pacatul acesta mi-l va purta Cristi,pentru ca el m-a acuzat ca intre vorbele si faptele mele e distanta, fara ca macar sa ma cunoasca . M-am facut vinovat de mandrie , in fata celui care s-a facut vinovat de judecata nedrepata.
(In paranteza fie spus ,si apostolul Pavel a utilizat acest mijloc,cand a povestit corintenilor rapirea sa la al 3 lea cer )
Ideea este ca am vrut sa subliniez ca nu intotdeauna inima asculta de ratiune , chiar daca e vorba de propria mea persoana .
Si sa va indemn sa nu dispretuiti pe cei mici si de dispretuit ,caci prin acestia veti putea ajunge la faptele mari . Colegul Dumitru_73 a simtit acest impuls de a ajuta ,trecand peste frica , pe care toti o avem. Toti a-ti respins acest sentiment,ca inutil si irational ,ba poate chiar daunator.
Dar omul cazut,privirea celui care isi pune nadejdea in noi , de aceasta cum putem sa ne ferim ? Nu merita sa ne oprim o clipa in loc si sa ii dam atentie ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Iubirea gresit inteleasa Traditie1 Pocainta 54 21.11.2010 21:36:55
Oare unde am gresit? Simpet Intrebari utilizatori 2 03.04.2010 22:44:28
biblia tradusa gresit? pisi Generalitati 10 14.10.2009 17:03:42
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33