Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2014, 11:29:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In rest... noi cunoastem situatia actuala. Ce ar fi de facut ca sa se schimbe lucrurile in bine? Pesimistii, care se cred si realisti totodata, sa incerce sa gaseasca o solutie, nu sa-i faca si pe restul sa deznadajduiasca.
O solutie exista; trebuie doar s-o gasim.
Daca raman aceiasi oameni la putere, care au fost de peste 20 ani, si se tot perpetueaza, nu se schimba nimic. Nici nu ajuta sa ne simtim dezarmati in fata USL, care si-a schimbat acum numele in USD.
Sa ne rugam totodata, ca Dumnezeu sa ne lumineze pe toti, in cine sa avem incredere si in cine nu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.02.2014, 11:32:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vai de capul meu.
In afara de vaicareli, ce mai stii?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2014, 12:48:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nimic, nu se vede?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2014, 13:14:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa luam aminte!
http://www.youtube.com/watch?v=oApFEWZqkQk
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2014, 07:13:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mosneagule, Miha-Anca, eu mă gândesc că ar fi înțelept să postați / postăm niște noțiuni teoretice despre politică. Poate bine ar fi ca, pentru început, să facem corect distincția între "a fi de stânga" și "a fi de dreapta" - nu că ar fi de mare folos pentru a înțelege ceva din politica noastră, care oricum e un talmeș balmeș - dar o astfel de discuție ar putea furniza un cadru informațional minim, pe baza căruia să putem avea o dezbatere cât de cât inteligentă, care să ne apere de pericolul de a transforma și acest topic într-un circ.
Ai dreptate, glykys. Am apelat la Internet si am gasit pentru inceput acest material:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Spectru_politic
Citind cele scrise in articol, iti dau dreptate, caci in politica romaneasca nu se prea respecta ceea ce se cheama "de stanga" si "de dreapta". Oare lucrurile se fac asa dupa ureche, lautareste?!? Nu-mi vine sa cred! Sau... avem de-a face cu politici proprii doar romanilor; cine stie?!?

Si acum ma intreb:
E posibil un partid de stanga, care si-a propus privatizarea intregii industrii sau a ceea ce a mai ramas din ea?
E posibila o politica de stanga, care nu e centrata pe muncitor si care incearca sa oprime protestele taranilor, intrucat acestia isi doresc ca pamantul lor arabil sa nu fie instrainat, iar apa freatica sa nu se polueze? (vezi Pungesti)
Semnalizam stanga si o luam spre dreapta? Ma intreb.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.02.2014, 09:33:58
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Semnalizam stanga si o luam spre dreapta? Ma intreb.
Noi suntem romani! Nu e o scuza, nu e o lauda, oricum am lua-o, avem "cararea" noastra, fie in sens bun (romanul si-n poiana de se aseaza, are putere sa sfinteasca locul), dar si in sens rau si egoist (pentru un avantaj efemer, isi vinde si parintii). Cei "buni" sunt mult mai multi, dar stau in banca lor. De aceea trec ca si cum n-ar exista. Ca si sanatatea: atat timp cat nu ne supara nimic, nu realizam cat de valoroasa este. Cei rai, (fara a fi in totalitate rai), desi cu mult mai putini, n-au cum sa ramana ascunsi, fiindca tocmai celebritatea ii ridica pe scara sociala, dar ii si coboara in fata lui Dumnezeu.
Iar asta cu semnalizatul, mie mi se pare extrem de simplu pentru fiecare dintre noi. Zilnic ne osandim, in modul cel mai grav, in momentul in care spunem rugaciunea domneasca. Sunt doua momente cheie, cand habar nu avem ce spunem si cum platim: "Faca-se-n voia Ta!", iar noi evitam de nu stiu cate ori voia, semnele si lectiile pe care ni le trimite Dumnezeu, ne certam, ne razvratim, nu acceptam smerenia si umilinta sub nici o forma, strigam sus si tare ca nu e corect si nu e drept, de parca Dumnezeu ar ingadui sa ni se intample ce ni se intampla... Si: "...si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri!" Dar cercetandu-ne, de fapt nu ne iubim decat pe noi si pe cei din jurul nostru, restul sunt lichele, hoti, dusmani, care ne-au facut si ne fac mult rau si... nu avem cum sa-i iertam. Sau, hai, treaca de la noi... ca suntem buni la inima, iertam, dar nu uitam nici in ruptul capului, ca stim noi cu cine avem de-a face!... Si-atunci primim exact ceea ce cerem si ce meritam. Nimic mai mult, nimic mai putin. Pentru ca Dumnezeu este in noi insine: noi ne oferim, noua, oferindu-ne celorlalti. Cum putem spune: "Ca tu esti sfintirea noastra!"? Sfintirea cui? Nu mergem noi la biserica? Nu vrea Dumnezeu sa ne sfinteasca? Care este atitudinea noastra? Ce facem cu fiecare Sfanta Liturghie la care participam cu multa... evlavie si smerenie? Iesim din biserica, si, normal, incepem sa jonglam, sa jucam fotbal cu TOT ce urmeaza in urma rugaciunilor preotului in Sf Altar. Dumnezeu face orice sa ne intelepteasca, dar reactia noastra este de a le respinge si "arunca la fileu", antrenandu-L intreaga viata pe Dumnezeu intr-un continuu joc de tenis...
Toti, fara exceptie, la o scara mai mica sau mai mare, semnalizam stanga si facem dreapta, sau invers, dupa cum suntem interesati material (ca sa nu spun... inselati). Cand nu mai facem asta, e semn ca Dumnezeu si-a facut mila de noi, si nu-i mai ingaduie vrajmasului sa ne trimita ispite grele, fiindca ne-am inteles si lectia si menirea! Din pacate, menirea o intelegem (daca o intelegem!!), foarte tarziu in viata, iar lumea apartine celor lipsiti de experienta in Dumnezeu. Deciziile si conjunctura, sunt pe masura!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.02.2014, 09:36:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din pacate dupa 1996 PSD-ul nu cred ca mai poate fi numit partid de stanga! Toti care au fost la putere din partea PSD-ului dupa 1996 au avut in general o singura politica-cea de a fura cat mai mult- Adrian Nastase, Miron Mitrea, Mihai Necolaiciuc, apoi toti asa-zisii baroni locali.
Ion Iliescu si Nicolae Vacaroiu erau intradevar oameni de stanga.

Un partid cu adevar de stanga, cu o doctrina social-democrata autentica, nu ar fi acceptat nicioadata (indiferent ce zicea UE, FMI, sau Banca Mondiala) ca sa privatizam sectoare strategice din economie, care in mod normal trebuiau sau trebuie sa ramana de stat. Ma refer aici la urmatoarele companii nationale Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Transelectrica, Electrica, Romgaz, Transgaz, Romtelecom, Posta Romana, CEC, CFR-Infrastructura, CFR-Calatori, CFR-Marfa, CNADNR, Administratia porturilor si canalelor navigabile, aeroporturile, TAROM.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2014, 13:19:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
În loc de înregistrarea de mai sus, gen talk show (cu aplauze), puteai să postezi varianta aceasta, superioară și din punct de vedere calitativ: http://www.youtube.com/watch?v=uAOtR9PPsZs

Last edited by ovidiu b.; 13.02.2014 at 14:15:14.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2014, 13:40:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Regele poarta ungerea de la Dumnezeu..", of ... nici varsta nici duhovnicia nu te scutesc de naivitati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2014, 16:16:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Regele poarta ungerea de la Dumnezeu..", of ... nici varsta nici duhovnicia nu te scutesc de naivitati.
Dar cum se face inscaunarea unui rege? Biserica stiu ca isi ia rolul de a-l unge pe rege in cadrul unei slujbe bisericesti speciale. Asta ce inseamna: este sau nu este regele unei tari unsul lui Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde