Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.06.2009, 18:46:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când spunem America, ne gândim de obicei la pământul unei diversități culturale și etnice ; la imaginea unui " tărâm al fâgăduinței", unde orice dorință poate deveni realitate. Dar nu în ultimul rând, la meleagul unei covârșitoare pluralități religioase. În mijlocul unei familii protestante, a fost zămislit cel ce avea să devină un simbol al Ortodoxiei americane, părintele Serafim Roze.
Părintele Serafim a pledat pentru o Ortodoxie vie. A susținut o Ortodoxie a inimii , dar nu una sentimentală, pietistă, ci una întemeiată pe "durerea inimii", pe care a văzut-o ca fiind "cheia trăirii neânșelate în Duh și Adevăr! În vremurile noastre este propovăduită o Ortodoxie comodă, față de care părintele Serafim și-a exprimat, nu o dată, rezervele. Trebuie însă mărturisită Ortodoxia Crucii , nu atât prin cuvânt, cât mai ales prin fapte. Părintele Serafim i-a întrebat odată pe credincioși : " Suntem mulțumiți să avem biserici și cântări frumoase ? Poate că ne lăudăm că ținem posturile și calendarul bisericesc, că avem < icoane bune > și poate că dăm a zecea parte Bisericii ? Ne bucurăm de învățăturile patristice înălțătoare și de discuțiile teologice, fără să avem în inimile noastre simplitatea lui Hristos și milostivire adevărată pentru cei în suferință ; atunci a noastră este o < duhovnicie cu lenevire >, și nu vom avea roade duhovnicești". Dumnezeu nu ne vrea "clădicei", ci cu o credință puternică în El.
Părintele Serafim Rose, îndeamnă la practicarea unei Ortodoxii la nivelul și după puterea fiecărui om , criticând aspru cele două extreme în care pot cădea oamenii : ateismul și traiul sub dictonul "Trăiește clipa de față, distrează-te, relaxează-te, stai liniștit", și falsa spiritualitate, a celor care își asumă mult prea ușor, și de multe ori superficial, stări înalte de rugăciune, teologia înaltă a Sfinților Părinți sau viața acestora.
"Tot ceea ce este bun în lume, dacă suntem destul de înțelepți să vedem, ne îndreaptă spre Dumnezeu și spre Ortodoxie și trebuie să ne folosim de ele ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2009, 18:56:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
carevasazica de-asta nu imi place mie...

din pacate a fost intens mediatizat.
De-aia nu-ti place, ca l-a etichetat mihailt?
Sau nu-ti place pentru ca predica Ortodoxia fara compromisuri?

De fapt intrebarea e:
Ortodoxia este dupa placere? Ca de fapt eu ca crestin nu am de ce sa vorbesc despre placere si durere, ci despre bucurie si suferinta. Sunt chestii complet diferite.

Nu cauta placerea, ci adevarul, ca nu "placerea ne va face liberi".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.06.2009, 19:21:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
De-aia nu-ti place, ca l-a etichetat mihailt?
mihail nu l-a etichetat ci a condensat. da, nu imi place cum scrie acest parinte modern atat de mediatizat. si de ce ma rog trebuie sa ne placa la toti?!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.06.2009, 19:51:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mihail nu l-a etichetat ci a condensat. da, nu imi place cum scrie acest parinte modern atat de mediatizat. si de ce ma rog trebuie sa ne placa la toti?!
Mirela, de Părintele Serafim Rose, simbolul Ortodoxiei americane, ce părere ai ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.06.2009, 19:52:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mihail nu l-a etichetat ci a condensat. da, nu imi place cum scrie acest parinte modern atat de mediatizat. si de ce ma rog trebuie sa ne placa la toti?!
Dar :
Mirela, de Părintele Serafim Rose, simbolul Ortodoxiei americane, ce părere ai ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.06.2009, 19:56:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai de el vorbeam !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.06.2009, 20:12:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pai de el vorbeam !
iertare, da nu am citit atent mai sus ! Scuze mii
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.06.2009, 20:16:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
iertare, da nu am citit atent mai sus ! Scuze mii
Da, dar catalogarea dată de Mihailit e complet aiurea, dar mă rog , fiecare cu părerea , percepția lui. Încă odată scuze pentru neatenție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.06.2009, 12:16:07
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mihail nu l-a etichetat ci a condensat. da, nu imi place cum scrie acest parinte modern atat de mediatizat. si de ce ma rog trebuie sa ne placa la toti?!
Ok, inteleg ca nu-ti place.
Dar problema e urmatoarea: tu zici "ce, trebuie sa ne placa la toti"? Pai sunt 2 cazuri:
1. Parintele Seraphim este sfant, si atunci nu iti "place" un sfant, ceea ce dupa parerea mea e trist, pentru ca lui Hristos Ii place de el.
2. Parintele nu e sfant, si atunci iar e trist, inseamna ca o mare parte din Ortodoxie e in inselare, din moment ce ei cred ca el este sfant (printre ei, si eu).

Oricare din aceste 2 cazuri ar fi, noi doi nu suntem in acelasi duh.

Pentru mine, cuvintele Sfintilor Parinti - in duhul carora s-a nevoit parintele Serafim - , purtate de intelepciunea Sfantului Duh, patrund pana in adancul inimii. Nu am nevoie de intelepciunea lumeasca atat de laudata.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.06.2009, 14:03:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ok, inteleg ca nu-ti place.
Dar problema e urmatoarea: tu zici "ce, trebuie sa ne placa la toti"? Pai sunt 2 cazuri:
1. Parintele Seraphim este sfant, si atunci nu iti "place" un sfant, ceea ce dupa parerea mea e trist, pentru ca lui Hristos Ii place de el.
2. Parintele nu e sfant, si atunci iar e trist, inseamna ca o mare parte din Ortodoxie e in inselare, din moment ce ei cred ca el este sfant (printre ei, si eu).

Oricare din aceste 2 cazuri ar fi, noi doi nu suntem in acelasi duh.

Pentru mine, cuvintele Sfintilor Parinti - in duhul carora s-a nevoit parintele Serafim - , purtate de intelepciunea Sfantului Duh, patrund pana in adancul inimii. Nu am nevoie de intelepciunea lumeasca atat de laudata.
Daca cineva este sfant, nu inseamna ca noi, aici, pe pamant unde suntem, cu sensibilitatile noastre inca omenesti, trebuie sa ne placa din obligatie. Eu cred ca trebuie sa fim sinceri cu preferintele noastre si sa nu ne prefacem ca avem evlavie pentru cineva doar pentru ca 'asa trebuie'. Putem zice: 'Da, este sfant, stie Bisreica de ce il cinsteste, dar eu nu reusesc sa il iubesc sau sa vad in el ceva asa special. Poate o sa vad mai tarziu, daca nu, in Imparatie!' Si sa ne rugam altora, pe ei sa-i citim.

In alta ordine de idei, p. Seraphim Rose nu a fost canonizat decat de o ramurta a ROCOR care si acum este in schisma cu restul ortodoxiei. Deci eu ma indoiesc de aceasta canonizare.

Insa iar sunt offtopic.. scuze
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pr. Rafail Noica? STEPHAN Mari Duhovnici si predicile lor 23 13.03.2018 14:05:43
Parintele Rafail Noica Ekaterina Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.07.2013 16:29:28
parintele Rafail Noica adycozma Generalitati 5 10.09.2010 17:12:48
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 11:10:11
caseta Pr Rafail Noica andreea_haiducu Stiri, actualitati, anunturi 1 05.11.2006 21:12:15