Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.02.2012, 10:10:53
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-aș zice că interpretarea Scripturii este ad litteram peste tot, și mă gândesc în special la pasajele simbolice, la cele poetice, ori la cele profetice.

Pur și simplu pentru faptul că nu urâm literatura și nu considerăm teologia o anexă inutilă. Facem totuși o distincție între aceste alte cărți și Cartea.

În sensul acesta (organizarea internă a Bisericii și serviciile ei divine) puteți spune că există tradiții și în biserica noastră, însă nu văd cum acestea ar impieta rolului primordial acordat Scripturii... Vedeți pe undeva o neconcordanță?
Ce confesiune aveti daca nu va suparati? Cred ca sunteti adventist dar nu sunt sigura. Cand a aparut biserica d-voastra si cine a fondat-o? Imi este necesara aceasta intrebare pt a intelege de unde se trage traditia organizarii d-voastra si a slujbelor?
Daca nu interpretati ad-litteram BIBLIA inseamna ca o interpretati cu ajutorul unor alte carti, din moment ce faceti asta e clar ca puneti mai mult pret pe acele scrieri,deci pe traditia Bisericii d-voastra care cuprinde aceste scrieri.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.02.2012, 10:51:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit TunsDiana

Serviciul public de inchinare la Biserica Adventista de Ziua a 7-a cuprinde:

Preludiu muzical
Anunțuri
Intrarea corului și a pastorilor
Doxologie
Invocarea prezenței lui Dumnezeu
Citirea unui pasaj din Scriptură
Imn de laudă
Rugăciune
Imn sau cântare specială
Strângerea darurilor
Imn de consacrare
Predica
Imn
Binecuvântarea
Rugăciune tăcută, șezând sau în picioare
Postludiu muzical

gasesti mai multe aici:http://www.adventist.ro/index/convin...bisericii.html

Eu n-am asistat niciodata la o slujba la AZ7, insa din ce am citit acolo, ritualui central al cultului e Euharistia, asa cum este si la noi, ea fiind semnul care arata identitatea Bisericii, faptul ce realizeaza si reveleaza Biserica. Din prima clipa, biserica crestina a fost o adunare la cina Euharistiei. Crestinii au ramas consecventi acestui principiu, astfel incat toata identitatea cultica s-a dezvoltat in jurul Euharistiei. Liturghia la ortodocsi este Euharistia sau Liturghia darurilor inainte sfintite.


Nu la toti neoprotestantii este asa, deci trebuie analizati fiecare separat. De exemplu, am asistat la serviciul duminical al Martorilor lui Iehova. La ei nu se regaseste Euharistia, au un mod diferit de organizare a "slujbei", de forma: cantare, cuvantare (un membru al comunitatii), cantare/rugaciune, cuvantare (alt membru al comunitatii), cantare. Cuvantarile tin in jur de 20 min, dezvolta teme actuale, facandu-se trimitere la Scriptura. Nu citesc pasaje din Scriptura, pe care le explica, iar apoi actualizeaza Scriptura prin predica, cum e la noi, ci trec direct la actualizare. Intr-o ora este gata tot serviciul public. Se ridica lumea in picioare la cantari si se sta jos la acele luari de cuvant, iar atmosfera generala e una seculara, un aer desacralizat. Si asta nu o spun pentru ca nu au fresce interioare sau icoane, pur si simplu lipseste acea impartasire a vietii cu principiul ei cauzal, nu ai sentimentul prezentei divine.

Last edited by ioanna; 04.02.2012 at 12:03:35.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.02.2012, 12:59:54
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce ne luati intotdeauna "de sus"? :)
Nu am facut niciodata asa ceva. Sunt crestin. Nu m-as mandri niciodata inaintea nimanui.
"Dumnezeu sta impotriva celor mandri, dar celor smeriti le da har." (1 Petru 5:5)

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Prin Scriptura ajungem la Biserica si prin Biserica la Scriptura deoarece Biserica a identificat Scriptura , care s-a nascut din unitatea credintei ei.
Aceasta afirmatie a dumneavoastra este usor ambigua, scolastica. Daca vorbiti de la dumneavoastra atunci imi rezerv dreptul sa nu va cred. Eu cand scriu nu filozofez.

Hristos spune ce este Sf.Scriptura, tot El spune ce este biserica.

(1) Biserica (in gr. ekklesia = ἐκ din, de la și un derivat καλέω afara) reprezinta totalitatea oamenilor chemati de Dumnezeu.
"...nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu i-a fost dat de Tatal Meu." (Ioan.6:65)"
Toti cei chemati, toti aceia care au raspuns chemarii Lui, care sunt uniti in Numele Lui si care se pun la dispozitia Lui, toti acestia reprezinta Biserica lui Hristos. Hristos Isi zideste biserica Lui.
Este scris: "...tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea..." (Mat.16:18)

Noi, biserica, cei chemati de El, nu ne aproiem de Dumnezeu decat prin Hristos. Nu prin Maica Lui, nu prin biserica Lui (devreme ce toti reprezentam biserica cum am putea unul prin altul), nu prin Sf.Vasile Cel Mare ale carui slujbe le savarsim, nu prin botez... Nu, nu nu! Numai prin Hristos.
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. "(Ioan.14:6)

------------------------------------------------------------

(2) Sf. Scriptura nu s-a nascut "din unitatea credintei bisericii", cum ati pomenit mai sus. Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu. El a fost inspirat in om si a fost lasat pentru om spre sfintirea lui prin primire si pazire. Cuvantul acesta are autoritatea Aceluia care L-a dat.
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire." (2Tim.3:16)

Iar noi cunoastem ca suntem copiii lui Dumnezeu si ca ramanem in voia Lui, daca implinim Cuvantul Lui:
"Mama Mea si fratii Mei sunt cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si-l implinesc." (Luc.8:21)

Domnul Iisus Hristos a fost foarte strict in implinirea Cuvantului lui Dumnezeu:
"...caci asa se cade, sa implinim tot ce trebuie implinit." (Mat.3:15)

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Sa luam bine seama la Sf.Scriptura stiind ca aici gasim cu adevarat voia lui Dumnezeu pentru noi, biserica Lui.
Altfel... iata ce spune Domnul Iisus Hristos in Sf.Ev. dupa Matei, cap. 22, vers. 29:

"Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Last edited by ucenic; 04.02.2012 at 13:06:09.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.02.2012, 13:17:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Poate ar trebui sa analizati cu calm ceea ce spun, sa nu trageti concluzii pripite. Va doresc si eu sa luati bine seama la Sfanta Scriptura, sa patrundeti in profunzimea ei, nu doar in litera.

Last edited by ioanna; 04.02.2012 at 13:20:49.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.02.2012, 13:37:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Chiar am nevoie de aprofundarea Cuvantului Sau, care pe masura ce Il parcurg si pe masura ce mi se reveleaza, descopar in El noi si noi bucurii...

"Strang Cuvantul Tau in inima mea, ca sa nu pacatuiesc impotriva Ta!" (Ps.119:11)

Cat de minunat...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.02.2012, 14:22:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci, dacă numai Scriptura este cartea care trebuie studiată și oferă singură răspunsurile la orice, de ce aceste culte publică și alte cărți, să spunem ajutătoare? Pot fi aceste lucrări adiționale considerate drept o Tradiție proprie, așa cum este la ortodocși?
Nu stiu daca acele carti se pot numi traditie. In cel mai rau caz, putem numi traditie obiceiul de a explica Biblia prin carti. Nu se obisnuieste sa se predice la amvon din carti sau sa se considere cartile o sursa de invatatura pentru intreaga biserica.

E clar insa ca fiecare grup religios are traditiile lui, bune sau rele. Daca este sa vorbim de penticostali romani, caci de ei imi da mie mana sa vorbesc, voi numi niste traditii specifice:
-rugaciunea in comun si cu voce tare.
-accentul pe rugaciunile pentru bolnavi si in general pe darurile Duhului Sfant.
-o anumita ordine de desfasurare a serviciilor divine.
-felul specific al cantarilor.
-fusta si baticul; copiii multi.
-un anumit tip de limbaj, specific de asemenea.


Dupa cum am spus, unele traditii sunt bune, altele nu neaparat, iar altele sunt doar specifice. Si se poate spune asta despre fiecare grup religios. Sa continui cu ortodocsii? :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.02.2012, 14:34:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
-o anumita ordine de desfasurare a serviciilor divine.
Ne puteti spune in ce consta serviciul public de inchinare la penticostali? Am fost odata, insa as prefera sa spuna un penticostal, caci stie mai bine. M-au surpins prea tare anumite lucruri incat sa mai retin ordinea serviciului, nu mai conta :)

Last edited by ioanna; 04.02.2012 at 14:38:14.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.02.2012, 14:42:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ne puteti spune in ce consta serviciul public de inchinare la penticostali?
O ordine specifica ar fi aceasta (desi nu e batuta in cuie):
1. Ora de rugaciune, in care se fac cateva rugaciuni in comun, intercalate de cate o cantare in comun si un "indemn la rugaciune", adica citirea unei idei din Scriptura care sa dea de gandit in directia in care este rugaciunea.
2. Lauda prin cantari individuale, in care oricine are posibilitatea sa-I cante lauda lui Dumnezeu, inclusiv corul sau orchestra.
3. Studiu biblic asupra unui pasaj din Biblie.
4. Predica.

Iar intre doua momente de predica sau studiu se mai canta cate o cantare in comun.

Daca este un serviciu de cina Domnului, acesta are loc la sfarsitul slujbei, dupa ce i s-a dat omului posibilitatea sa se curateasca prin rugaciune si ascultatea Cuvantului.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.02.2012, 14:46:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
M-au surpins prea tare anumite lucruri incat sa mai retin ordinea serviciului, nu mai conta :)
Fiti sigura ca pentru un penticostal nascut penticostal prima vizita in BO ar fi la fel de surprinzatoare. :) E diferenta mare intre formele de inchinare. Iar omul obisnuieste sa se uite mai ales la forme, caci ele sar in ochi mai repede.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 04.02.2012 at 14:52:45.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.02.2012, 15:06:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Fiti sigura ca pentru un penticostal nascut penticostal prima vizita in BO ar fi la fel de surprinzatoare. :) E diferenta mare intre formele de inchinare. Iar omul obisnuieste sa se uite mai ales la forme, caci ele sar in ochi mai repede.
Probabil :) desi nu e vorba de forma, ci de senzatia pe care o traiesti atunci cand pasesti intr-o biserica si participi la serviciul religios.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestantii sau ''pocaitii'' Templier Knight Secte si culte 21 01.02.2015 21:20:51
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
neoprotestantii.o problema? iulyaan Secte si culte 209 11.12.2009 21:38:31
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 10:25:14
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10