Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.02.2011, 18:47:17
paulici paulici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Toti orbii ajung mai devreme sau mai tarziu in fata alegerii de a vedea florile sau a se inchide si mai tare in orbire, orbire care inseamna suferinta.

Depinde de orientarea caracterului fiecaruia.



Cred ca asta este ceea ce trebuie sa ai in vedere, lasa-i pe altii ca nu ai de unde sti in ce directie merg de fapt, daca exista rautate autentica, mai devreme sau mai tarziu prin ceea ce ii va aduce acea rautate, acea persoana va deveni vrednica de mila...
Tocmai dar pt asta trebuie timp. Exact asta vroiam si eu sa intelegeti.

Si cu ce ma ajuta pe mine sau alt parinte faptul ca aceeia devin vrednici de mila cat timp o anumita chestie sau vorba ma poate face mai demna de mila dupa aceea mai mult decat dupa pierderea unui copil? Trebuie sa intelegi ca pierderea unui copil poate fi asociata cu o forma de nebunie ...
__________________
Gabriela puiul nostru mic O viata ... nascuta din doi 27.04.2010 ora 1:35 - 9.05.2010 ora 14:30
Aprinde o lumanare pentru puisorul meu

Last edited by paulici; 21.02.2011 at 18:49:19.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.02.2011, 18:54:34
paulici paulici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cred ca cea mai grea perioada este de la nasterea noastra pana la pierderea unui copil...
no coment se pare ca nu ai inteles nimic
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma ai procedat corect..totusi care sunt intrebarile?
apar chiar in primul mesaj pe acest topic ... mi se parea normal sa le citeasca oricine comenteaza pe acest topic.
__________________
Gabriela puiul nostru mic O viata ... nascuta din doi 27.04.2010 ora 1:35 - 9.05.2010 ora 14:30
Aprinde o lumanare pentru puisorul meu
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.02.2011, 18:54:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulici Vezi mesajul
Tocmai dar pt asta trebuie timp. Exact asta vroiam si eu sa intelegeti.

Si cu ce ma ajuta pe mine sau alt parinte faptul ca aceeia devin vrednici de mila cat timp o anumita chestie sau vorba ma poate face mai demna de mila dupa aceea mai mult decat dupa pierderea unui copil? Trebuie sa intelegi ca pierderea unui copil poate fi asociata cu o forma de nebunie ...
Cu forma de nebunie..ai perfecta dreptate..

Cred ca ti-am raspuns deja..ai o judecata sanatoasa, in ciuda a ceea ce a fost, nu te lasa "destabilizata" de altii.
Daca tu n-ai ce sa-ti reprosezi, altii care nu te cunosc ca sa-ti poata reprosa ceva concret, cu atat mai putin.

Sa dea Dumnezeu sa-ti poti pastra buna masura si chiar mai mult.

Last edited by AlinB; 21.02.2011 at 18:58:52.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.02.2011, 19:08:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit pt paulici

Paulici
"Copiii fata parinti, se numesc orfani, parintii fara copiii se numesc.....pacatosi....pentru ca din cauza lor si a pacatelor lor le-au murit copiii.
Cel putin asa m-a consolat pe mine o cunostinta de-a mea. Habar n-am de ce. Nu sunt mai credincioasa si nici mai pacatoasa ca alte femei, nu am dorit nimanui sa fie pedepsit astfel si totusi.....s-a intamplat. Si atunci? Ce pot sa fac? Sa intorc timpul? Nu am cum."

Nu cred ca este o plata pentru pacate neaparat, pierderea unui copil....O vad mai mult ca pe o incercare , menita sa inalte un suflet care se crede pret de o clipa , cazut...E cea mai cumplita pierdere , cea a unui copil, cea mai sfasietoare...Dar cred ca din lacrimile durerii, inlantuite cu rugaciuni catre Dumnezeu, se vor oferi noi sanse, sau se vor deschide alte drumuri...
Dumnezeu sa te mangaie !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.02.2011, 19:23:20
paulici paulici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
C
Daca tu n-ai ce sa-ti reprosezi, altii care nu te cunosc ca sa-ti poata reprosa ceva concret, cu atat mai putin.

Sa dea Dumnezeu sa-ti poti pastra buna masura si chiar mai mult.
am multe ... foarte multe sa imi reprosez ... sunt o pacatoasa ... insa nu asta e subiectul ...

doar pentru ca lucrurile nu merg cum credem noi ca ar fi trebuit sa mearga si simtim ca Dumnezeu s-a pus in calea binelui pe care NOI l-am planificat dupa cum am crezut noi ca ar trebui sa fie,
cred ca ai interpretat cuvintele dupa buna ta placere: Am zis ura in cazul in care as crede ca Dumnezeu ne pedepseste

Orice pierdere, daca este privita din aceasta perspectiva, este mult mai usor suportabila.

pierderea unui copil nu este orice pierdere


Pesonal,nu gasesc in mine nici o explicatie pentru taria lor de a o lua de la capat de fiecare data, acum are doua fete si vrea sa mai infieze una in locul celei care n-a mai ramas in aceasta lume, dar in definitiv nu exista alt lucru mai bun de facut.

Intotdeauna mi se pare ca e imposibil sa pierzi un copil si apoi sa fi puternic ... mi-am dat seama ca suntmai puternica decat ma credeam.


Daca noi credem cu adevarat in Dumnezeu, atunci avem incredere in judecatile Lui si tot ceea ce ingaduie el sa se intample, chiar daca aparent este rau, si nu gasim o explicatie sigura, credem ca are o finalitate pozitiva.


Exact asta cred eu ca e pierderea unui copil ... adica chiar daca aparent poate aparea o pedeapsa ... daca vrei crede-ma mincinoasa ... e treaba ta, dar exact asta vroiam eu sa se inteleaga.
__________________
Gabriela puiul nostru mic O viata ... nascuta din doi 27.04.2010 ora 1:35 - 9.05.2010 ora 14:30
Aprinde o lumanare pentru puisorul meu
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.02.2011, 19:23:24
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Cred ca cea mai grea perioada este de la nasterea noastra pana la pierderea unui copil...

Citat:
În prealabil postat de paulici Vezi mesajul
no coment se pare ca nu ai inteles nimic
Oare unui parinte ii va fi mai usor sa treaca peste acele momente daca este dinainte pregatit sufleteste? Daca are o idee despre Dumneze, despre suflet, despre relatia Dumnezeu-suflet si despre diversitatea lectiilor pe care le poate primi?
Eu cred ca da...
Mi-as fi dorit sa fi dat atentie si sa fi priceput educatia moral-religioasa din familie inainte sa dau cu capul. Daca sti unde este pragul mai ai sanse sa-l feresti, daca nu....
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.02.2011, 19:27:06
paulici paulici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Oare unui parinte ii va fi mai usor sa treaca peste acele momente daca este dinainte pregatit sufleteste?
cu siguranta da, dar nu asta e esential, pt a merge cu fruntea sus dupa o astfel de situatie.
__________________
Gabriela puiul nostru mic O viata ... nascuta din doi 27.04.2010 ora 1:35 - 9.05.2010 ora 14:30
Aprinde o lumanare pentru puisorul meu
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.02.2011, 19:30:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulici Vezi mesajul
pierderea unui copil nu este orice pierdere
"Pentru ca ce-i va folosi omului, daca va castiga lumea intreaga, iar sufletul sau il va pierde?"
"Cautati Imparatia Cerurilor si Toate celelalte se vor adauga voua"

Stiu... vei spune ca nu se potrivesc in cazul tau...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.02.2011, 19:31:42
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulici Vezi mesajul
cu siguranta da, dar nu asta e esential, pt a merge cu fruntea sus dupa o astfel de situatie.
dar ce e esential?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.02.2011, 19:35:39
paulici paulici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
dar ce e esential?
Mai multe, insa in special persoanele cu care se intra in contact prima perioada dupa pierdere.
__________________
Gabriela puiul nostru mic O viata ... nascuta din doi 27.04.2010 ora 1:35 - 9.05.2010 ora 14:30
Aprinde o lumanare pentru puisorul meu
Reply With Quote
Răspunde

Tags
deces copil, moartea unui copil, parinti indoliati, pierderea unui copil



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii! laurastifter Morala Crestina 62 05.12.2012 12:41:00
De ce oare s-au racit copiii fata de parinti? andreicozia Generalitati 34 25.02.2011 21:22:09
Ce cred copiii despre... patinina34 Generalitati 12 11.10.2009 20:13:17
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
parintii chiar cred k tot ce fac e bine? ioanhodean Generalitati 2 01.09.2008 22:12:25