Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.05.2011, 00:53:08
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-e greu sa cred ca a existat un astfel de om. Insa nu este atat de important daca a existat sau nu, important este mesajul pe care ni-l transmite autorul cartii lui Iov ca Dumnezeu rasplateste credinta si rabdarea noastra in suferinte.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.05.2011, 01:32:25
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Mi-e greu sa cred ca a existat un astfel de om. Insa nu este atat de important daca a existat sau nu, important este mesajul pe care ni-l transmite autorul cartii lui Iov ca Dumnezeu rasplateste credinta si rabdarea noastra in suferinte.
Ma alatur si eu acestei abordari."Istoricitatea" lui Iov nu poate fi probata in modalitate obisnuita.Poti primi relatarea prin Credinta tocmai pentru ca intelegerea noastra are o limita.Dar,chiar daca acesta dificultate poate fi o piatra de poticnire,exista si o alta abordare,la fel ca si in cazul relatarii despre Adam si Eva.Si in acel caz,istoric nu se poate proba iar empiric s-ar putea afirma ca este cel mult un mit.

Insa mesajul transmis poate fi unul existential.Adam,in multe limbi,are intelesul de ,,om",el este practic fiecare dintre noi.El poate sa nu fie un anumit personaj istoric,dupa cum sugereaza si numele sau,insa caderea lui este caderea fiecaruia dintre noi,fuga fiecaruia de Dumnezeu.Relatarea din Geneza poate nu este despre un eveniment din trecutul indepartat,ci din prezentul nostru,mereu actual prin mesajul sau.Ca si in cazul,de exemplu,parabolei fiului risipitor,Adam si Eva,Iov,pot sa nu fie relatari despre un eveniment istoric concret ci despre un mesaj existential.Subliniez faptul ca acesta abordare poate fi analizata in cazul imposibilitatii acceptarii relatarii la modul clasic.

Cartea lui Iov poate avea o morala atemporala in acest sens,un mesaj pentru noi toti: pentru a fi capabili sa traim o viata de incredere in Cel de Sus,in acesta lume intunecata,trebuie sa ne dovedim recunostiinta pentru harul negrait al creatie noastre si sa reflectam gloria lui Dumnezeu iar pentru acesta trebuie sa IL recunoastem si sa facem ce este drept in ochii Lui.Cred ca dreptul si bunul Iov a indeplinit aceste conditii.Iar aceste aspecte sunt chiar rationale.

Antonie cel Mare, in "Invataturi despre viata morala a oamenilor si despre buna purtare in 170 de capete"(Filocalia)demonstreza ca acest gen de comportament are un fundament rational: "Oamenii se socotesc rationali,insa pe ndrept pentru ca nu sunt rationali.Unii au invatat cuvintele si cartile vechilor intelepti.Dar rationali sunt numai aceia care au sufletul rational,care pot sa deosebeasca ce este bine si ce este rau,se feresc de cele rele si vatamatoare sufletului si toata grija o au spre cele bune si folositoare sufletului.Iar acestea le savirsesc cu multa multumire catre Dumnezeu.Numai acestia trebuie sa se numeasca oameni rationali.Omul cu adevarat rational are o singura grija:sa asculte de Dumnezeul tuturor si sa-I placa".

A fost Iov,din aceasta perspectiva aplicabila si in prezent, rational in ceea ce a facut,in ciuda adversitatilor? QED.

Last edited by Scotland The Brave; 07.05.2011 at 02:54:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.05.2011, 14:59:44
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Intr-o societate in care se intelege cam greu teologia necazurilor si a suferintei Iov nu mai este perceput ca un exemplu viu, ci doar ca un personaj mitic.
Asa este. La intrebarea: cine e Iov?, omul prefera sa-si raspunda: e o simpla idee, o nascocire a mintii omenesti. Dar e trist cand isi raspunde astfel. Pentru ca in fata unei idei nu te poti rusina, nu te poti smeri.

Pentru crestin insa, Iov e persoana in fata careia se smereste; se rusineaza vazand cum acela, om asemenea lui fiind, a rabdat atatea scarbe si nu L-a parasit pe Dumnezeu, nu s-a grabit sa scuipe in obrazul Lui.

N-avem rabdare in suferinta, dar pacatuim si mai mult contestand existenta acestei virtuti in sufletele altora. Suntem lipsiti de orice virtute si ii coboram pe ceilalti la nivelul nostru, la "inaltimea" noastra duhovniceasca - genunchiul broastei.

Last edited by George.m; 09.05.2011 at 15:02:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atentie mare!ne intereseaza sau nu?eu voi fi prezent! iulyaan Generalitati 2 23.06.2011 22:43:57
Craciunul la timpul prezent plesa dan Intrebari utilizatori 1 14.12.2010 12:39:32
Plecat dintre noi, dar Prezent! geo.nektarios Sfanta Liturghie 4 02.02.2010 17:49:22
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48