Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.02.2007, 13:43:47
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Citat:
În prealabil postat de PET
Am uitat sa argumentez de ce un ateu/agnostic e de 10 ori mai bun decat un credincios fanatic.

Un ateu/agnostic nu are asa multe probleme precum un credincios fanatic. Nu are de comentat la adresa lu X ca el nu e asa, nu incearca sa isi faca o propaganda si cel mai important nu se crede mai superior.

Aici vorbesc la cazul general nu la cazuri particulare, de exemplu o slujba, un șahist mai bun, un pictor mai bun.
Este rational ca un crednicios sa fie "mai superior" decat un ateu. Ce este ateul daca nu un accident al naturii, rezultatul haosului si al intamplarii, rodul micromutatiilor genetice suferite de maimuta? Credinciosul este o faptura rationala purtatoare a chipului lui Dumnezeu. Uite, de-aia noi suntem "mai superiori" voua :rolleyes:
Apropos, daca nu impartasesti caracterul religios al acestui forum, ce, Doamne iarta-ma, cauti aici? N-ai ce face acasa? Probabil ca nu. In lumea aia a voastra trebuie sa fie tare pustiu...
Crestinul spera la mai bine, la viata vesnica, la Imparatia cerurilor promisa de Hristos si n-are niciun motiv sa se teama ca Hristos l-a mintit. Crestinul tinde catre Dumnezeu, catre adevarul, binele si frumosul abosult.
Ateul ce face? Se teme de moarte ca "ala cu coarne" de tamaie... El stie ca moartea inseamna "trecerea in nefiinta" si ca fericirea trebuie s-o caute in aceasta viata. El stie ca existenta umana are un final. Pentru el, fericirea inseana, dupa caz, o masa copioasa, un meci de fotbal castigat, o marire de salariu, o nota maxima la scoala, o masina noua, "impreunare trupeasca". El stie ca sentimentele nu exista, sunt doar o reactie fiziologica a encefalului; pentru el viata e dura, plina de suferinta, e o jungla in care doar cei puternici supravietuiesc.
Stiu, acum urmeaza o replica de genu: "spre deosebire de credinciosii fanatici, noi, agnosticii nu credem in duhuri inchipuite, unelte folosite de-a lungul timpului pentru stapanirea popoarelor; noi suntem rationali, stiintifici bla bla bla"
Unui ateu nu-i pasa cum a ajusn in aceasta lume si nu-si pune intrebari "care e rolul lui pe acest pamant". Credinciosul este o faptura rationala? Defineste ratiunea :)

Ce caut aici pe forum? Pai nu stiam ca e V.I.P only :) Ia gandeste-te tu ce fac aici pe forum. Ai niste variante:
- sunt un baiat confuz care nu stie ce vrea
- sunt un baiat confuz plin de teribilisme
- sunt un baiat care cauta fericire
- etc :)

Nu vad de ce as vrea eu viata vesnica. Cred ca m-as plictisi la un moment dat, mai ales daca trebuie sa respect strict "regulile imparatiei". Voi poate vedeti raiul asa.... ca si in desenele din carticelele de la "Martorii lui Iehova", dar daca ai sta sa te gandesti, totul ar fi o rutina, un robotism. Traiesti vesnic intr-o zona unde ai de respectat niste reguli foarte foarte stricte.

Apoi ateul. Dupa cum ai zis: "El stie ca existenta umana are un final". Corect! Asta mi se pare chiar foarte rational, decat sa stai in fiecare zi, sa incerci sa-l multumesti pe cel de sus, si intr-un final, tot o sa faci o greseala, dar cum dumnezeu iarta orice, tot nu mai conteaza. Ateul rational se bucura de micile fericiri care conteaza in viata, cele care te fac om. O masa buna, un meci de fotbal castigat, etc. Acestea sunt micile chestii in viata care de fapt, FAC viata.

Ateul isi traieste viata, pe cand un credincios, se crede si superior, si sta si asteapta incet, incet sa moara, ca sa poata sa ajunga acolo sus, langa dumnezeu.

Cat despre ultima parte a postului tai, aici gresesti cel mai mult.
Nu-mi zi tu mie ca un crestin nu sufera niciodata. Nu-mi zi tu ca pentru un crestin viata la un moment dat nu poate fi dura. Atata tot ca voi stati si va rugati sa scapati, pe cat un ateu incearca sa faca ceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.02.2007, 13:45:44
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

As mai vrea sa adaug:

Vedeti, la voi scopul e sa ajungeti sus. Faceti fapte bune ca sa ajugeti sus. Aveti un scop. Pe cand ateul face fapte bune pentru ca asa trebuie, asa e frumos.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.02.2007, 14:00:55
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

ce te face sa crezi ca un crestin, pe langa rugaciune, nu incearca sa faca ceva real in privinta problemelor sale?stii vorba aia cu "Dumnezeu iti da dar sac nu-ti baga".este perfect adevarata dupa parerea mea.

inca ceva.eu sunt crestina, dar de cate ori fac o fapta buna(nu indeajuns de des)nu o fac cu gandul ca Dumnezeu"contabilizeaza",ci o fac pt cel pe care-l ajut,in masura posibilitatilor, din dorinta de a face ceva pt cel care a apelat la mine.nu pt ca asa este frumos, ci pt asa vreau si asa simt.iar daca cineva face fapte bune cu scopul de a ajunge cat mai sus, at ar trebui sa aiba grija sa nu cada in mandrie. caderea este mai dureroasa de sus.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.02.2007, 14:17:18
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Exemplu de mandrie putem vedea cateva posturi mai sus.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.02.2007, 15:25:33
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu PET...vedem exemple de aroganta :P (scuze...stiu la ce te referi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.02.2007, 16:22:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.866
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PET
Cat despre ultima parte a postului tai, aici gresesti cel mai mult.
Nu-mi zi tu mie ca un crestin nu sufera niciodata. Nu-mi zi tu ca pentru un crestin viata la un moment dat nu poate fi dura. Atata tot ca voi stati si va rugati sa scapati, pe cat un ateu incearca sa faca ceva.
Draga PET,

Toate raspunsurile la dilemele si indoielile tale sunt in scrierile acestui site sau Sfaturi Ortodoxe.

Urmareste si asculta cu atentie sporita video-urile cu duhovnicii nostri iubiti si ai sa intelegi mai bine decit de la noi despre una si alta. Observa mai ales ce simti. Dupa simtire vine citeodata si intelegerea. Simtirea, emotia este POARTA. Altceva ce sa-ti mai spun....

Banuiesc ca motivul pentru care esti aici este sa discuti, citeodata in contradictoriu. Noi de regula nu facem acest lucru. Acest forum din cite inteleg si eu este un forum pasnic in care doar clarificam cite cva si impartasim din greutatile si bucuriile noastre de zi cu zi.
Intelegi? Este greu sa explici cuiva o simtire. Nu astepta sa intru intr-o polemica cu tine, asta este raspunsul meu aici.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.02.2007, 18:37:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat Cozia: Spuneau niste calugari ca trebuie sa fi cu un pas inaintea miniei si sa impingi inapoi pe git sarpele inflacarat care se ridica din interior prin care in mod mecanic(deci nu mai esti uman, devi o masina) reactionezi cu violenta. "

Foarte sugestiv. Multumesc pentru acest sambure de intelepciune.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.02.2007, 18:43:55
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Trebuie sa recunosc sunt 2 motive pentru care ma aflu aici
1. Imi place sa studiez caractere atat simple cat si complexe...in special unii care isi formeaza alter-egouri pe internet. Reusesti sa vezi mai bine omul prin ce ar vrea sa fie sau prin ce idei are.
2. Imi place polemica(un motiv secundar, un bonus mai bine zis)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.02.2007, 18:54:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat erzbet: "Pe masura ce isi dezvolta cultura, apar probleme propriei constiinte. De aceea, cu cat stii mai putine, cu atat esti mai fericit "

Cultura si constiinta nu au nici o legatura una cu alta.
Constiinta noastra este lacasul in care Dumnezeu a inscris Lega Lui. Constiinta functioneaza atata timp cat asculti de ea. dar daca incepi sa nu o mai respecti cu buna stiinta, odata, de doaua ori, de multe ori, glasul constiintei se atenueaza si cu timpul nu-l mai auzi. E bine deci sa auzi glasul constiintei si sa tii cont de el.
Oamenii fac multe prostii in viata, pentru ca nu asculta de glasul constiintei lor. Dar in clipa in care Dumnezeu se indura de noi, pacatosii, si ne lasa sa ne vedem greselile, se trezeste aceasta constiinta si atunci incepi sa vezi cam ce ai facut bine, dar mai ales rau in viata. Desigur, noi invatam din greseli mai bine decat din carti, dar crede-ma, e mult mai bine sa nu trebuiasca sa ai ce regreta.
Deci, dragi forumisti, sa ascultam de glasul constiintei noastre.

Cat despre fericire, as zice: cu cat te multumesti cu mai putin, cu atat esti mai fericit.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2007, 19:58:45
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu vorbeam neaparat de acea "voce interioara" care iti spune"asa da, asa nu", vorbeam despre cunoasterea propriei fiinte, constientizarea existentei, a firii umane. In plus si acea constiinta la care te referi tu e o notiune un pic mai complicata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Adevarata stiinta duce la credinta" laurastifter Teologie si Stiinta 274 19.12.2015 05:14:43
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Preotii din Romania au cea mai buna si adevarata credinta din lume spre_rasarit Generalitati 60 13.09.2011 15:26:50
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21