Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.08.2010, 11:41:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Te contrazici, Daniel, la aceste cuvinte ale tale faceam referire!
Bun ,am inteles,nu stiam de ce vb de post,bogati si saraci.Oricum ai atacat o alta tema.Eu am vrut sa spun ceva,tu doresti sa subliniezi altceva.Nu atac neaparat ce ai spus,doar ca nu asta am avut in vedere cand am postat acele lucruri,ci doar sa prezint o metoda.
Una e sa facem consideratii despre o tema,si alta este ceea ce am incercat eu,nu filosofie,ci o treaba practica.
Am inteles ca nu vezi unde bat,dar altii poate au priceput!
Tu vrei sa spui ca ne putem mantui in orice stare,da,in principiu e adevarat,dar practic,cand vrei sa o iei pe un drum,iti alcatuiesti o metoda.Care poate fi personala,nu cu grad mare de generalitate.
Neputem mantui ,fiind crestini obisnuiti,respectand posturile,mergand regulat la Biserica ,la duhovnic etc.Sunt de acord!
Insa eu vorbeam de asceza,ceea ce e un lucru care il adaugi prin propria vointa,nu are obligativitate generala ca si postul randuit de Biserica.
Sper ca ai inteles !
  #32  
Vechi 25.08.2010, 11:47:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Metoda era pentru slabirea puterii trupului,care ne distrage de la cautarea lui Dumnezeu.
  #33  
Vechi 25.08.2010, 11:52:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Metoda este simpla si o recomanda Parintele Cleopa- gandeste-te la moarte in orice clipa si nu vei rataci. Cand cauti Imparatia lui Dumnezeu, cauti sa nu-i superi pe fratii tai care o cauta in tacere.

Nu te supara pe mine- tocmai am vazut zilele trecute monumentul lui Stefan cel Mare de la Podul Inalt.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #34  
Vechi 25.08.2010, 11:54:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Metoda este simpla si o recomanda Parintele Cleopa- gandeste-te la moarte in orice clipa si nu vei rataci. Cand cauti Imparatia lui Dumnezeu, cauti sa nu-i superi pe fratii tai care o cauta in tacere.

Nu te supara pe mine- tocmai am vazut zilele trecute monumentul lui Stefan cel Mare de la Podul Inalt.
Sunt multe metode,de asta am si deschis topicul.Eu am aratat una din ele.
Foarte bine ca ai vazut monumentu,si ce-i cu asta? Nu inteleg mesajul!
  #35  
Vechi 25.08.2010, 11:57:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Inca un lucru,chiar daca metoda spusa de tine,a parintelui Cleopa e simpla,nu e usor de aplicat.De fapt cred ca nimeni nu o aplica.Si de asta,pentru a ajunge sa faptuiesti cele citite de la parintele Cleopa sau alti parinti,trebuie sa te gandesti la o metoda proprie.
  #36  
Vechi 25.08.2010, 12:02:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Inca un lucru,chiar daca metoda spusa de tine,a parintelui Cleopa e simpla,nu e usor de aplicat.De fapt cred ca nimeni nu o aplica.Si de asta,pentru a ajunge sa faptuiesti cele citite de la parintele Cleopa sau alti parinti,trebuie sa te gandesti la o metoda proprie.
Vad ca vrei sa porti razboi cu toata lumea! Pentru propria mantuire, razboiul du-l cu tine insuti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #37  
Vechi 25.08.2010, 12:02:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

99 % dintre forumisti,confunda cele doua planuri.Una e sa spui ce ai citit,si alta e sa te gandesti cum sa ajungi la acele virtuti.Mie mi se pare ca dintre cei care posteaza,multi se gandesc ca daca spun un lucru il si fac.Se creeaza o lume virtuala,o deformare a realitatii,credem ca suntem altfel numai pentru ca dam citate din carti.
  #38  
Vechi 25.08.2010, 12:05:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Vad ca vrei sa porti razboi cu toata lumea! Pentru propria mantuire, razboiul du-l cu tine insuti!
Nu vreau sa port razboi,ci un dialog,dar nu dialogul surzilor.Daca bati campii si nu intelegi ceea ce scriu,e normal sa aduc lamuriri.Ma asteptam sa aduci o completare la ceea ce am scris,insa tu ai inceput sa-mi ataci ideea.Din acest punct de vedere,cred ca tu ai inceput acest schimb de replici,"razboiul",cum zici tu.
  #39  
Vechi 25.08.2010, 12:09:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ceva asemanator a fost cand am inceput topicul despre Klaus Kenneth.Scopul meu a fost popularizarea lui,pentru ca era necunoscut.Am vrut sa subliniez ca are ceva interesant de spus.Si in loc sa starnesc interesul,au inceput sa curga atacurile si acuzatiile,ca eu il consider sfant,ca sa citim din sfintii parinti,adica lucruri pe langa subiect.
Asa se intampla la orice topic.In loc sa vina completari din partea celor care vor asta,vin atacuri nefondate,si devieri enorme de la subiect.
  #40  
Vechi 25.08.2010, 12:13:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristi

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
In Luca 17:21 sta scris ,,Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.".Mereu m-am intrebat ce trebuie sa descoperim in noi,din moment ce imparatia lui Dumnezeu nu este mai departe de propria noastra fiinta interioara.Cred ca cei care descopera Imparatia lui Dumnezeu sunt cei descrisi de Mantuitor in Predica de pe Munte(Matei 5:3-11):

●Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
●Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
●Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
●Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
●Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
●Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
●Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
●Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
●Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău
împotriva voastră, mințind din pricina Mea.

Cei care au gasit inauntrul lor asemenea resurse sunt cei care vor vedea Imparatia lui Dumnezeu iar motivatia este cuprinsa in acel text>,, Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu." Nu poti sa gasesti aceste resurse in tine decat daca esti curat cu inima.Daca esti curat cu inima,atunci vei gasi puterea de a aplica si intelege aceea invatatura iar efectul va fi ca vei vedea Imparatia lui Dumnezeu,dinauntrul tau,eliberat de patimi si intrebari fara sfarsit.

Doar se spune in Geneza 1:26> ,,Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră". Cred ca aici este o mare taina pusa de Cel de Sus in noi.Ne-a pus o o parte din lumina Lui in noi .Nu poti ajunge la ea, la ,,Imparatia" Lui, decat in modalitatile aratate.Nu trebuie sa o cauti prea departe. Este chiar in noi,in fiecare dintre noi si depinde de fiecare.Pe scurt:omul are posibilitatea reala,concreta si extraordinara de a o gasi chiar in el.Odata ce ai ajuns la ea te transformi ca om,ca fiinta, pt ca ea are la baza aceea caracteristica mai puternica decat orice,asa cum arata Apostolul Pavel,,Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea"(I Corinteni 13:13). ,,Restul vi se va adauga voua" este doar consecinta ad literam.

Acesta este parerea mea si nu am pretenia ca am inteles corect.Este doar o parere si atat.Am inteles ca exista un preot ortodox pe forum.Parinte,cu respect,poate aveti timp sa ne spuneti opinia dvs autorizata.Ar fi de mare folos.Multumiri anticipate.
nu pot sa mai zic nimic deoarece aici este ADEVARUL,doar in tacere,e minunat ceea ce ai expus,asa este intocmai ,,multi sunt chemati,dar putin alesi''
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11