Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.01.2009, 17:06:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le sa o luam asa:
-vreau sa vad preotul de la OD care da voie ucenicilor sai sa tina posturile Sfintei Biserici asa cum se cuvine adica fara ulei de nu e dezlegare la ulei si vin
-vreu sa vad preotul de la OD care da voie ucenicilor sai sa bea cate un pahar de vin sau o bere la masa in cazul in care nu e post
-vreau sa vad preotul de la OD care da voie ucenicilor sai sa citeasca ce a scris Sfantul Vasile cel Mare,Sfantul Ioan Gura de Aur,Sfantul Grigorie Teologul,Filocalia,Sfantul Maxim Marturisitorul,Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul etc.
Uitati-va la cartile tiparite la editura Oastea Domnului ca nu se gaseste niciunul din autorii mai sus mentionati cu o mica exceptie.
-vreau sa vad preotul de la OD care isi sfatuieste ucenicii sa mearga la calugarie daca ii vede ca au inclinatie spre aceasta si nu sa se casatoareasca

Cand preotii de la OD vor face macar astea OD nu va mai fi tendinta centrifuga fata de Biserica Ortodoxa.

http://www.oasteadomnului.ro/librarie/

Se gasesc o multime de carti de Traina Dorz si doar doua carti de Sfantul Ioan Gura de Aur normal una din ele fiind cateheze maritale.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.01.2009, 17:19:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le sa o luam asa:
-vreau sa vad preotul de la OD care da voie ucenicilor sai sa tina posturile Sfintei Biserici asa cum se cuvine adica fara ulei de nu e dezlegare la ulei si vin
-vreu sa vad preotul de la OD care da voie ucenicilor sai sa bea cate un pahar de vin sau o bere la masa in cazul in care nu e post
-vreau sa vad preotul de la OD care da voie ucenicilor sai sa citeasca ce a scris Sfantul Vasile cel Mare,Sfantul Ioan Gura de Aur,Sfantul Grigorie Teologul,Filocalia,Sfantul Maxim Marturisitorul,Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul etc.
Uitati-va la cartile tiparite la editura Oastea Domnului ca nu se gaseste niciunul din autorii mai sus mentionati cu o mica exceptie.
-vreau sa vad preotul de la OD care isi sfatuieste ucenicii sa mearga la calugarie daca ii vede ca au inclinatie spre aceasta si nu sa se casatoareasca

Cand preotii de la OD vor face macar astea OD nu va mai fi tendinta centrifuga fata de Biserica Ortodoxa.

http://www.oasteadomnului.ro/librarie/

Se gasesc o multime de carti de Traina Dorz si doar doua carti de Sfantul Ioan Gura de Aur normal una din ele fiind cateheze maritale.
Acuma hai sa cautam nod in papura, posturile cum se cuvine nu le prea tine nimeni, aici in ardeal posturile se tin cu ulei niciodata fara

Vin, bere , bea omul cat cuprinde, uite domnule, acuma e lege bisericeasca asta, Oaste lupta impotriva patimilor pricinuite de alcool, ai trait dumneata intr-o casa in care un membru sau mai multi sunt alcoolici? sa vezi acolo iad, Doamne fereste, preotul sa te indemne sa bei, fiecare trebuie sa aiba chibzuinta, pentru unu un pahar de vin este bun pentru altul nu pt ca-l impinge la ispite, fiecare sa se cerceteze si sa bea cu chibzuinta doar daca se poate stapani, daca nu sa nu bea, B. ortodoxa si asa a fost foarte permisiva cu alcoolul, destul de rau

Niciodata nu am auzit la OD ca e interzis sa citesti scrierile Sfintilor Parinti,

Cartile Oastei Domnului sunt specifice, dar oaste este in Biserica si in Biserica se gasesc cartile Sf Parinti si sunt disponibile celor ce vor sa le citeasca
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.01.2009, 21:26:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu vreau sa fac pe avocatul nu scuz unele dintre practicile lor, eu ma uit la invatatura promovata de Parintele Iosif trifa si o gasesc foarte buna, pe ei ii simpatizez ca sunt mai interesati de credinta decat altii, am prieteni foarte buni acolo care nu au nici fariseism in vorbe nici sectarism in comportament, probleme sunt acolo din mai multe motive, astea si le rezolva ei in interiorul lor dar pe mine ma doare faptul ca noi ortodocsii ne luam de ei ortodocsii ostasi deci de fratii nostrii , numindu-i sectar si ei la randul lor se leaga de noi numindu-ne formalisti, "buba" e de ambele parti

Apoi mai este o aripa de-a Oastei care a luat-o pe aratura, cu aia nu au nimic in comun ostasii ortodocsi
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.02.2009, 20:07:09
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking biserica oastei domnului

shtie cineva cum arata lacashul de rugaciune al ostashilor de la OD?liturghia lor shi alte slujbe?un raspuns ceva mersi...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2009, 21:42:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
shtie cineva cum arata lacashul de rugaciune al ostashilor de la OD?liturghia lor shi alte slujbe?un raspuns ceva mersi...

locasul de rugaciune poate fi de mai multe feluri, in multe cazuri ostasii se aduna chiar in biserica dupa liturghie inainte de vecernie, in alte cazuri, au diferite spatii, sali, case particulare etc.

Ostasii nu au liturghie proprie, ei sunt membrii botezati in Biserica ortodoxa si participa la liturghia si slujbele ortodoxe se boteaza, se cununs si se inmormanteaza dupa randuiala ortodoxa

In adunare canta cantari compuse de Traian Dorz unul dintre "parintii" Oastei Domnului, citesc evanghelia duminicala si predica pe marginea ei, predica apoi si din alte pasaje biblice, citesc poezii si incheie cu rugaciune, prima data rugaciunile consacrate ortodoxe, "Imparate Ceresc, Preasfanta Traime" apoi continua cu rugaciune libera
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.04.2009, 21:21:47
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat dintr-o postare anterioară:

[COLOR=Blue][SIZE=3]Am ales mai jos și un fragment din părintele Cleopa:[/SIZE][/COLOR][COLOR=Blue]

[/COLOR] [COLOR=Blue][SIZE=3]"- Parinte Cleopa, va mai intreb ceva : Sunt unii din " Oastea Domnului " care cer credinciosilor sa faca legamant cu Iisus. Ce este acest legamant ? [/SIZE][/COLOR][COLOR=Blue]
[/COLOR] [COLOR=Blue][SIZE=3]- Tu spune-i : " Eu sunt in oastea Domnului de cand m-am botezat si eram cat o papusa. De atunci am facut legamant cu Iisus si m-am lepadat de satana si de toate lucrurile lui si m-am facut ostas al lui Iisus Hristos !". Si daca nu crede, ada-i Molitfelnicul si arata-i unde spune : " Iata te-ai facut ostasul lui Iisus Hristos ". Si eu sunt un ostas de cand m-a nascut mama, de cand m-am botezat si am legamant cu Hristos ca voi face voia lui. Nu-mi mai trebuie legamantul tau. [/SIZE][/COLOR][COLOR=Blue]
[/COLOR] [COLOR=Blue][SIZE=3]Cat timp au avut conducatori buni, ea a adus mare folos Bisericii. [COLOR=Red]Dupa aceea s-au facut pepiniera pentru sectari.[/COLOR] Se adunau prin case si cantau cantari facute de ei. Ca si sectarii, nu mai mergeau la biserica, nu ascultau de preot. [/SIZE][/COLOR][COLOR=Blue]
[/COLOR] [COLOR=Blue][SIZE=3]Anul trecut a venit un preot la mine din judetul Covasna si mi-a zis : " Parinte, am avut tot satul in " Oastea Domnului " si toti au trecut la penticostali. Am ramas numai cu zece familii ortodoxe ". [COLOR=Red]Iata cum s-au rupt de Biserica si s-au facut pepiniera de sectari.[/COLOR] Iar ostasii Domnului adevarati, care au ramas in Biserica si asculta de Biserica si de preot, care tin cele patru sfinte posturi si miercurea si vinerea, care se marturisesc regulat, se impartasesc si nu fac nimic fara voia Bisericii si a preotilor, aceia sunt ostasi adevarati, aceia sunt fii ascultatori ai lui Hristos." [/SIZE][/COLOR][COLOR=Blue]
[/COLOR] [COLOR=Blue][SIZE=3]Vedeti cati suntem noi aici ? Toti suntem in oastea Domnului ! Stiti de cand suntem in oastea Domnului ? De cand ne-am botezat. Ati auzit ce zice preotul la botez ? " Fa, Doamne, pruncul acesta, ostas ales al Tau ". De atunci ne-am facut fiii lui Dumnezeu dupa dar si ostasi ai lui Iisus Hristos, de cand ne-am botezat.

[COLOR=Black]Comentariu:
Orice formă de separatism (grupare) în Biserică poate duce oricând spre schismă, din cauza faptului că se nasc [/COLOR][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=Blue][SIZE=3][COLOR=Black]inevitabil[/COLOR][/SIZE][/COLOR][COLOR=Blue][SIZE=3][COLOR=Black] comparații între acea grupare și biserica-mumă. Gruparea este întotdeauna o "mlădiță" motivată de ceva, de o nemulțumire (sau de mai multe) față de biserica tradițională ("butucul de viță"), pe care încearcă s-o "corecteze" cu mijloace specifice, care ajung apoi să o individualizeze și s-o separe. Membrii grupului simt nevoia să se organizeze, să-și capete o identitate distinctă, și "să facă ordine" radicală. Până la schismă nu mai e decât un pas. Membrii grupului ajung să se considere "mai buni" și "mai motivați" față de "oile cele slabe", adică față de acei creștini care, din prea multă rutină sau din teamă de necunoscut, au preferat să rămână în curtea bisericii. Aceștia vor fi considerați îndată că sunt cei "cei căldicei", cei despre care Apocalipsa spune cuvinte destul de aspre: "...te voi scuipa din gura mea".

Istoria e cel mai bun sfetnic în asemenea controverse. A creat sau nu Oastea Domnului tulburări în Biserică? A creat sau nu preocuparea unor creștini mai exaltați de a părăsi in corpore biserica strămoșească? A creat secte distincte? E suficient să consemnăm numai două: secta de la Simeria și secta de la Pucioasa. Toți au fost, inițial, creștini buni, ortodocși, dar și "ostași" în același timp. Toți au ajuns, după mulți ani de deviaționism lent, dușmani declarați ai Bisericii Ortodoxe Române. Pucioșii, de exemplu, îl consideră pe preotul Iosif Trifa "prima trâmbiță apocaliptică", însușindu-l în mod samavolnic ca întemeietor al sectei lor. Săracul Iosif Trifa nici n-a bănuit ce disputat va deveni peste câteva zeci de ani, și "personaj apocaliptic" a ajuns, fără să-i ceară nimeni voie!

Cât timp BOR va putea controla Oastea Domnului pentru a o împiedica să o ia la vale, pericolul unor noi falii în biserică rămâne doar potențial, dar totuși rămâne. De aceea, responsabilitatea bisericii față de fiecare creștin care se declară aderent al Oastei Domnului este acum, după "recunoaștere", exponențial crescută.
[/COLOR][/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.03.2011, 21:23:28
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
shtie cineva cum arata lacashul de rugaciune al ostashilor de la OD?liturghia lor shi alte slujbe?un raspuns ceva mersi...
Lacas de inchinare? liturghia si alte slujbe la ostasi? pai daca tot sunteti asa de interesati cititi cartea CE ESTE OASTEA DOMNULUI? de parintele Iosif Trifa! si nu vorbiti aberatii. Ca unii care se declara ostasi sunt incurcati cu alte invataturi e adevarat si nu e problema noastra. Dar nu vorbiti pana nu stiti despre ce vorbiti! Si aici problema care e ? Ca nu se bea, nu se danseaza, nu se asculta melodii cu tot felul de versuri mizerabile, nu se fac glume porcoase la nunti si alte evenimente? Astea vi se pare voua "in duhul ortodoxiei" nu? :) Pacat! Si ca sa-ti raspund la intrebare.. NU exista o alta liturghie "la ostasi" sau alte slujbe! Oastea Domului a fost gandita ca o miscare de trezire in Biserica Ortodoxa Roamana!! Oastea Domnului e aflarea si vestirea lui Hristos cel rastignit! Nu e altceva decat ortodoxia traita! Nu face alte reguli! Ci doar le intareste si le traieste (sau cel putin incearca) sa fie cat mai aproape de cele existente! Iar "lacas de inchinare" nu exista. Ostasii merg la biserica ca toti ortodocsii, iar dupa-masa duminica (in unele zone + miercurea si vinerea) la locuinte ale membrilor sau in case de adunare. Vedeti ca nu cumva sa huliti sau sa fiti impotriva unei lucrari a lui Dumnezeu! Daca voi nu puteti fi ca ei.. macar nu-i judecati ca ei incearca sa traiasca mai aproape de Cer!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.03.2011, 23:04:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annaa23 Vezi mesajul
Ostasii merg la biserica ca toti ortodocsii, iar dupa-masa duminica (in unele zone + miercurea si vinerea) la locuinte ale membrilor sau in case de adunare. Vedeti ca nu cumva sa huliti sau sa fiti impotriva unei lucrari a lui Dumnezeu! Daca voi nu puteti fi ca ei.. macar nu-i judecati ca ei incearca sa traiasca mai aproape de Cer!
Nu le ajunge biserica?De ce mai merg la "case de adunare" si din casa in casa la membrii lor?De ce nu merg in acest timp, tot la biserica????
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.03.2011, 10:07:44
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu le ajunge biserica?De ce mai merg la "case de adunare" si din casa in casa la membrii lor?De ce nu merg in acest timp, tot la biserica????
O parte din raspuns se gaseste aici:
II Timotei Capitolul 3:
1. Și aceasta să știi că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginți, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiți de dragoste, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioși, îngâmfați, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te și de aceștia.
6. Căci dintre aceștia sunt cei ce se vâră prin case și robesc femeiuști împovărate de păcate și purtate de multe feluri de pofte,
7. Mereu învățând și neputând niciodată să ajungă la cunoașterea adevărului.
8. După cum Iannes și Iambres s-au împotrivit lui Moise, așa și aceștia stau împotriva adevărului, oameni stricați la minte și netrebnici pentru credință.
9. Dar nu vor merge mai departe, pentru că nebunia lor va fi vădită tuturor, precum a fost și a acelora.
10. Tu însă mi-ai urmat în învățătură, în purtare, în năzuință, în credință, în îndelungă răbdare, în dragoste, în stăruință,
11. În prigonirile și suferințele care mi s-au făcut în Antiohia, în Iconiu, în Listra; câte prigoniri am răbdat! și din toate m-a izbăvit Domnul.
12. Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți.
13. Iar oamenii răi și amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși.
14. Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat,
15. Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.
16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,
17. Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.03.2011, 12:57:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu le ajunge biserica?De ce mai merg la "case de adunare" si din casa in casa la membrii lor?De ce nu merg in acest timp, tot la biserica????
Eu nu cred ca e un lucru rau sa se intalneasca crestinii si in afara slujbelor Bisericii mai ales daca o fac pentru a da slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului BenHur Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 18.02.2011 21:07:12
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48