Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.03.2009, 00:20:41
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit Draga mea ce invata un cult neoprotestant:DACA IL PRIMESTI PE ISUS CA DOMN SI SALVATO

pentru geony

cei care se pocaiesc sunt cei pacatosi care au nevoie de iertare si ei stiu ca iertarea o primesc prin isus hristos..cel bolnav are trebuinta de doctor nu cel sanatos.
ca sa vezi ca si la noi trebuie sa traim o vita aproape de dumnezeu dupa botez te rog sa asculti o predica sa vezi ce accent mare se pune pe o traire sfinta ,aproape de dumnezeu

http://www.youtube.com/watch?v=w_8rO...995948&index=0

noi nu credem ca te-ai botezat si gata poti face ce vrei ca esti mintuit ci viata ta schimbata trebuie sa fie o apropiere de dumnezeu,o traire sfinta cautind sa te sfintesti si viata ta ,trairea ta sa arate ca tu este ci adevarat copilul lui dumnezeu.te rog mult daca poti sa asculti predica .este titrata in romana.
daca prin viata noastra ,prin umblarea noastra noi nu aratam ca suntem copii ai lui dumnezeu atunci degeaba ne numim crestini.
  #32  
Vechi 27.03.2009, 03:04:32
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit Preotii, preotie

Citat:
În prealabil postat de paulspania Vezi mesajul
Ai face bine sa te documentezi de religia noastra si apoi sa vorbesti
in primul rind la noi nu se fac chefuri,noi nu bem,nu dansam,nu fumam si mult altele.si inca ceva in noul testament nu este pomenita spovedania nici intr-un loc.ci in biblie scrie clar ca mijlocitorul intre om si dumnezeu este isus hristos fiul lui dumnezeu care a murit pentru pactele noastre.
Arata-mi un pasaj din noul testament unde scrie ca oameni se marturiseau apostolilor ,cuvintul preot nici nu mai exista in noul testament.
Citeste biblia si apoi poti veni cu comentarii
Mai patinina daca citesti si tu mai atenta bibli vei afla ca Dumnezeu are preotii Lui.Dintre cei rascumparati.Uite dau mai jos un loc din Noul testament.

1 Peter 2:5 *ªi voi, ca niºte pietre vii, sunteþi zidiþi ca sã fiþi o casã duhovniceascã, o preoþie sfântã, ºi sã aduceþi jertfe duhovniceºti, plãcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.
  #33  
Vechi 27.03.2009, 03:17:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de john1942 Vezi mesajul
Mai patinina daca citesti si tu mai atenta bibli vei afla ca Dumnezeu are preotii Lui.Dintre cei rascumparati.Uite dau mai jos un loc din Noul testament.

1 Peter 2:5 *ªi voi, ca niºte pietre vii, sunteþi zidiþi ca sã fiþi o casã duhovniceascã, o preoþie sfântã, ºi sã aduceþi jertfe duhovniceºti, plãcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

John1942:
tu te adresezi mie cumva?
Pai de ce?
Sau celei ...ceva-spania?
Cred ca se trateaza de o gresala aici...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #34  
Vechi 27.03.2009, 03:23:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulspania Vezi mesajul
Ai face bine sa te documentezi de religia noastra si apoi sa vorbesti
in primul rind la noi nu se fac chefuri,noi nu bem,nu dansam,nu fumam si mult altele.si inca ceva in noul testament nu este pomenita spovedania nici intr-un loc.ci in biblie scrie clar ca mijlocitorul intre om si dumnezeu este isus hristos fiul lui dumnezeu care a murit pentru pactele noastre.
Arata-mi un pasaj din noul testament unde scrie ca oameni se marturiseau apostolilor ,cuvintul preot nici nu mai exista in noul testament.
Citeste biblia si apoi poti veni cu comentarii

Pai ma scuzi, imi pari de-a dreptul insolent, dragule, ca sa nu mai vorbesc de tonul tau. Cine crezi ca esti tu? Cu ce drept ma trimiti pe mine sa citesc eu Biblia? Nici macar nu ma cunosti, cum iti permiti?
Unde iti este smerenia?
Unde iti este respectul?

Te rog sa nu mai vorbesti cu mine pe acest ton.
Cel putin daca ai venit pe acest forum, atunci invata sa ai respect, daca nu trebuie sa te lasi pagubas.
Asta ar fii trebuit sa inveti tu din Biblie, sa respecti, insa cum nu ai invatat, atunci...lasi de dorit...
Oamenii civilizati in general cer scuze, ia sa vedem tu cit esti de civilizat?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #35  
Vechi 27.03.2009, 23:08:54
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Pentru sectanții penticostali care au luat cu asalt topicul acesta și se cred mântuiți încă de pe lumea aceasta, interpretând forțat, în spiritul rătăcirii lor versetele:"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui;"(Marcu 16.16)
și : "Vedeți ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, și suntem". (1 Ioan 3.1)

Din aceste versete nu reiese însă nicăieri că era cineva considerat mântuit inca din timpul vietii pământești.

[SIZE=2]Toți sfinții apostoli combat ferm ideea siguranței mântuirii în timpul acestei vieți :
[/SIZE]1 Cor. 9.27 "Eu, deci, asa alerg, nu ca la intamplare. Asa ma lupt, nu ca lovind in aer, 27. Ci imi chinuiesc trupul meu si il supun robiei; ca nu cumva, altora propovăduind, eu însumi să mă fac de lepădat."

Așadar, sf Pavel, cel mai faimos apostol al creștinismului , cel care "a fost răpit până la al treilea cer și a auzit cuvinte de nespus care nu îi erste îngăduit omului să le grăiască "(2 Cor 12.3-4) se considera mântuit înca de pe timpul vieții pământești cum spun neoprotestanții despre ei ? Nu zice limpede apostolul că poate să se piardă în orice clipă: "eu însumi să mă fac de lepădat"? [COLOR=red][COLOR=black]Nu spune limpede că lucrarea mântuirii e o lucrare de durată prin asceză și prin harul lui D-zeu[/COLOR] [/COLOR]?
Ce il indeamnă sf Pavel pe Timotei?

1 Timotei 6.12 "Luptă-te lupta cea bună a credinței, cucerește viața veșnică la care ai fost chemat și pentru care ai dat bună mărturie înaintea multor martori."
Păi ce mai era "de cucerit", dacă Timotei era botezat, adică primise nașterea din nou, cum susțin ereticii baptiști și penticostali? Ce mai era de cucerit dacă Timotei era botezat de ani de zile, era apostol de ani de zile, iar baptistii susțin că botezat fiind, era mântuit deja?

Nu spune clar Pavel că lucrarea mântuirii este o luptă de durată până la sfârșitul vieții, prin harul lui D-zeu ?

2 Petru 2.20-22 "20. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi. 21. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor. 22. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui. "
Exista asadar "siguranta mantuirii personale" la apostoli așa cum o predică ereticii baptiști si penticostrali??? Aștept explicații !!!

Iata ce spune Biblia despre apostoli:
Matei 10.1 1."Chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată și să tămăduiască orice boală și orice neputință."
Printre acei 12 se afla și Iuda, care era botezat si a fost binecuvântat alături de ceilalți!!! Iuda a fost "născut din nou" și putea să facă minunile pe care le săvârșeau apostolii. Dar a fost careva dintre apostoli considerat mântuit încă din lumea aceasta? Ce spune Hristos la Matei 26.24 despre Iuda? "Vai, însa, acelui om prin care Fiul Omului se vinde! Bine era de omul acela daca nu se năștea."


Ideea potrivit căreia un om e mântuit încă din timpul acestei vieți e strâns inrudită in cazul sectelor neoprotestante cu aceea de a interzice membrilor cultului să se roage pentru persoane decedate. Ei sunt siguri că cei dragi lor, de vreme ce au fost "mântuiți" înca din timpul acestei vieti au ajuns direct in Rai.
Dar oare apostolii erau de aceasi părere?! Iată că și Pavel se ruga pentru o persoana decedată:

2 Tim 1.16 "Domnul să aibă milă de casa lui Onisifor, căci de multe ori m-a însuflețit și de lanțurile mele nu s-a rușinat,Să-i dea Domnul ca, în ziua aceea, el să afle milă de la Domnul".
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #36  
Vechi 27.03.2009, 23:12:27
avocatulcluj avocatulcluj is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2009
Mesaje: 7
Implicit pentru patinina 34 DIN PARTEA LUI PAULSPANIA

PAULSPANI NU MAI ARE ACCES LA FORUM A FOST BANDED.ISI CERE IERTARE DACA TE-A SUPARAT CU CEVA.NU A FACUT INTENTIONAT.CE A VRUT EL SA SPUNA A FOST SA CITESTI DOCTRINA BISERICII PENTICOSTALE SA VEZI CARE ESTE CREDINTA,PE CE SE BAZEAZA CA SA POTI APOISA DAI UN RASPUNS.ORICUM NU VA MAI DERANJAM.VOI NE PUTETI FACE CUM VRETI PE NOI(ALTE CULTE RELIGIOASE)DAR NOI DACA SPUNEM CEVA SAU EXPLICAM CREZUL NOSTRU NU MAI AVEM VOIE SA INTRAM PE FORUM.EU NU AM NIMIC CU ORTODOXII,EU STIU CA NU RELIGIA TE MINTUESTE CI CREDINTA TA IN ISUS HRISTOS.
CIT DESPRE MINE EU SI CASA MEA VOM SLUJI DOMNULUI.
SI NOI CA SI VOI CREDEM IN DUMNEZEU CA TATA,IN ISUS CA FIU SI RASCUMPARATOR ,IN DUHUL SFINT DAR DUPA MODELUL NOU TESTAMENTAL 1 CORINTENI 12:28 Și Dumnezeu a rânduit în Biserică, întâi, apostoli; al doilea, prooroci; al treilea, învățători; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor, și vorbirii în felurite limbi.

M-as bucura din suflet ca ro sa fie o tara crestina cu adevarat dar din pacate rata avorturilor este pe primele locuri in lume-ROMANIA. Tara crestina cult crestin ortodox rata avorturilor printre cea mai mare in lume.la noi la penticostali si baptisti nu se fac avorturi.la noi familiele sunt numeroase,avem multi copii de multe ori lumea ride de noi ca avem cite 8-10 ba chiar 16 copii.de ce este atunci asa de mare rata avorturilor in ro.
Intrbare.este sau nu ro .o tara crestina daca da atunci de ce ro se afla pe primele locuri la avort,si crimina
MA ROG CA DUMNEZEU SA BINECUVINTEZE RO.CU OAMENI SINCERI SI CRESTINI ADEVARATI.
INCA O DATA SCUZE DIN PATEA LUI PAULSPANIA
  #37  
Vechi 27.03.2009, 23:25:35
avocatulcluj avocatulcluj is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2009
Mesaje: 7
Implicit Daca am fii cresti

Daca am fi crestini cu adevarat copii ai lui dumnezeu atunci:
Puscariile ar fi goale
barurile ar fi goale sau nu ar exista
discotecile sar inchide
muzica stricata si vulgara nu s-ar mai vinde
tarabele cu zire murdare s-ar desfinta
copiii ar fi adusi pe lume nu omoriti
bisericile ar fi pline,pline de oameni
nu ar mai fi femei batute,copii abandonati
oamenii ar fi foarte fericiti
bibliile ar fi rasfoite si citite
rugaciunile ar fi ascultate
cintari de lauda indreptate spre dumnezeu


dar din pacte:
Bisericile sunt goale
rata avorturilor in floare
discotecile pline-tineri drogati,beti
muzica stricat la toate colturile si in toate masinile
injuraturi
betii,chefuri
familii distruse,crime,violuri,copii abandonati
oameni nefericiti,
bibliile necitite sau aruncate,
rugaciuni neascultate
puscariile pline
barurile neincapatoare

daca credem ca asa crestini vor mosteni cerul unde scrie ca nimic intinat si spurcat nu va intra acolo,ne inselam amarnic

dumnezeu sa binecuvinteze ro.cu crestini adevarati
  #38  
Vechi 27.03.2009, 23:33:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de avocatulcluj Vezi mesajul
PAULSPANI NU MAI ARE ACCES LA FORUM A FOST BANDED.ISI CERE IERTARE DACA TE-A SUPARAT CU CEVA.NU A FACUT INTENTIONAT.CE A VRUT EL SA SPUNA A FOST SA CITESTI DOCTRINA BISERICII PENTICOSTALE SA VEZI CARE ESTE CREDINTA,PE CE SE BAZEAZA CA SA POTI APOISA DAI UN RASPUNS.ORICUM NU VA MAI DERANJAM.VOI NE PUTETI FACE CUM VRETI PE NOI(ALTE CULTE RELIGIOASE)DAR NOI DACA SPUNEM CEVA SAU EXPLICAM CREZUL NOSTRU NU MAI AVEM VOIE SA INTRAM PE FORUM.EU NU AM NIMIC CU ORTODOXII,EU STIU CA NU RELIGIA TE MINTUESTE CI CREDINTA TA IN ISUS HRISTOS.
CIT DESPRE MINE EU SI CASA MEA VOM SLUJI DOMNULUI.
SI NOI CA SI VOI CREDEM IN DUMNEZEU CA TATA,IN ISUS CA FIU SI RASCUMPARATOR ,IN DUHUL SFINT DAR DUPA MODELUL NOU TESTAMENTAL 1 CORINTENI 12:28 Și Dumnezeu a rânduit în Biserică, întâi, apostoli; al doilea, prooroci; al treilea, învățători; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor, și vorbirii în felurite limbi.

M-as bucura din suflet ca ro sa fie o tara crestina cu adevarat dar din pacate rata avorturilor este pe primele locuri in lume-ROMANIA. Tara crestina cult crestin ortodox rata avorturilor printre cea mai mare in lume.la noi la penticostali si baptisti nu se fac avorturi.la noi familiele sunt numeroase,avem multi copii de multe ori lumea ride de noi ca avem cite 8-10 ba chiar 16 copii.de ce este atunci asa de mare rata avorturilor in ro.
Intrbare.este sau nu ro .o tara crestina daca da atunci de ce ro se afla pe primele locuri la avort,si crimina
MA ROG CA DUMNEZEU SA BINECUVINTEZE RO.CU OAMENI SINCERI SI CRESTINI ADEVARATI.
INCA O DATA SCUZE DIN PATEA LUI PAULSPANIA
Daca ar fi pastrat un ton decent, nu ar fi fost banata, noi avem pe forum si alti neo-protestanti care nu au fost banati, dar cand intri in casa cuiva si-i aduci jigniri, atunci acel cineva te da afara, nu? uite mie mi-a cerut socoteala "de cand nu te-ai rugat" de unde cunoaste aceasta persoana inima si modul de viata al fiecaruia ca sa-l poata cataloga? ca sa-i ceara socoteala cand se roaga si cand nu?
Apoi referitor la avorturi, da e trist, dar uita-te in jur in ce lume traiesti, o lume secularizata in care Dumnezeu e dat afara din scoli, din societate, o lume fara Dumnezeu, nu poti pune pacatele oamenilor in carca ortodoxiei, uite un contra exemplu, SUA, e patria mama a cultelor neo-protestante, a "bisericilor nou-testamentale" si unde e moralitatea SUA? cate avorturi se fac in SUa, cate crime, cate nelegiuiri,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #39  
Vechi 27.03.2009, 23:54:33
avocatulcluj avocatulcluj is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2009
Mesaje: 7
Implicit Pentru ovidiu-s

noi nu sustinem ca suntem mintuiti daca nu traim o vita linga dumnezeu
versetul cine va cred si -------
a fost dat ca reped in legatura cu botezul
nu poate un copil mic sa creada cind este botezat si eu cred ca nu poate marturisi cineva pentru tine
eu cred ca mintuirea este personala
versetul cine va crede si se va boteza va fii mintuit iar.......
se refera la botez cine crede si se boteaz deci eu cred ca trebuie tu in persoana sa marturisesti nu altcineva
  #40  
Vechi 28.03.2009, 00:01:35
avocatulcluj avocatulcluj is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2009
Mesaje: 7
Implicit Pentru ovidiu-s

in rest si noi credem ca numai traind o viata aproape de dumnezeu si prin mila si harul lui suntem mintuiti
dar cred ca dupa ce noi murim faptele ne urmeaza,dosarl vietii noaste sa inchis si nu cred ca cineva ne mai poate ajuta decit mila si harul lui dumnezeu
eu nu cred ca un om care toata viata nu sa rugat , nu a dovedit prin viata lui ca este crestin,eu nu cred ca dupa moartea lui mai poti sa schimbi ceva
ce seamana omul-aceea va secera
scrie in biblie
inca un citat
fericiti sunt mortii care mor in domnul----
eu cred ca o data fiecare personal vom da socoteala de tot trecutul nostru
deci sorry,nu vreau sa te supar dar si noi credem si ne luptam cum zice ap pavel
se ne luptam aspru cu trupul nostru....
ca sa putem sa ajungem la dumnezeu
domnul sa ne ajute
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50