Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.03.2007, 18:49:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Sincer spun, nici eu nu port batic pe cap in biserica.De ce? Pentru ca nu simt ca ar veni din interior. De cate ori am incercat sa-mi pun ceva pe cap am simtit ca atrag mai mult privirile decat daca nu as avea si pentru ca toata Sf. Liturghie ma gandeam la baticul ala si nu la Dumnezeu, atunci am renuntat. Si nu de putine ori am fost suparata si trista ca anumite persoane mi-au facut observatii. Cat despre pantaloni, fuste, bluze si altele. Chiar nu stiu ce sa spun.
Draga IC, as avea trei intrebari sa ma mai lamuresc si eu:
1. De ce crezi tu ca au femeile capul acoperit in biserica?
2. De ce crezi ca vestimentatia normala a femeii e fusta?
3. In ce tinuta te rogi cand esti acasa si nu te vede decat Dumnezeu?

Elena




Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.03.2007, 20:40:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
3. In ce tinuta te rogi cand esti acasa si nu te vede decat Dumnezeu?

Elena



E buna asta ! scuze, Elena, ca ma bag si eu in discutie... dar tu, ce tinuta iti pui cu ocazia asta?;)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.03.2007, 20:42:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si vizavi de intrebarea a doua a Elenei, de ce credeti voi ca vestimentatia normala a preotilor arata a fusta, sau cam asa ceva... :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.03.2007, 20:56:53
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
3. In ce tinuta te rogi cand esti acasa si nu te vede decat Dumnezeu?

Elena



E buna asta ! scuze, Elena, ca ma bag si eu in discutie... dar tu, ce tinuta iti pui cu ocazia asta?;)
Sunt preoti, cel putin in tara, care recomanda o tinuta aparte si la rugaciunea "din odaia ta", adica fusta si capul acoperit.
Am chiar o prietena care are astfel de canon...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.03.2007, 21:17:09
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Stiu ca sunt femei care au tinuta de rugaciune acasa: fusta si batic. Dar totusi cand ma rog ma rog cu sufletul sau incerc sa fac acest lucru, si nu prezint fusta si baticul in fata Domnului. Inca o data eu sustin ca fiecare face asa cum simte. Daca ar fi sa ne luam dupa tot felul de conceptii si idei ma gandesc ca nici o sfanta cruce nu imi voi mai face cand sunt in dreptul unei biserici pentru ca sunt in pantaloni sau intr-o tinuta neadecvata...
Nu cred ca vestimentatia normala a femeii este fusta, asta vizavi de a doua intrebare.
Iar la prima intrebare astept parerea mea, pentru ca, hai sa spun, nu stiu de ce TREBUIE sa aiba femeile capul acoperit.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.03.2007, 22:13:03
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
3. In ce tinuta te rogi cand esti acasa si nu te vede decat Dumnezeu?

Elena
E buna asta ! scuze, Elena, ca ma bag si eu in discutie... dar tu, ce tinuta iti pui cu ocazia asta?;)
:D De gala, Mirela! ;)

Acum vorbind serios, eu sunt mereu imbracata cam la fel: fusta cu bluza/plovar/sacou sau costum daca ma duc la intruniri sau la chestii mai importante (dar tot cu fusta). Asa ca daca ma rog in timpul zilei sunt asa cum v-am zis, daca ma rog seara, sunt in camasa de noapte. Sper sa nu ma intrebati acum si ce culoare are camasa de noapte. :p
Iar daca ma rog cand sunt la dus sau la piscina, nu va pun sa va imaginati cum sunt "imbracata"...ca suntem in post.

Elena
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.03.2007, 22:30:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Dar totusi cand ma rog ma rog cu sufletul sau incerc sa fac acest lucru, si nu prezint fusta si baticul in fata Domnului. Inca o data eu sustin ca fiecare face asa cum simte. Daca ar fi sa ne luam dupa tot felul de conceptii si idei ma gandesc ca nici o sfanta cruce nu imi voi mai face cand sunt in dreptul unei biserici pentru ca sunt in pantaloni sau intr-o tinuta neadecvata...
Nu cred ca vestimentatia normala a femeii este fusta, asta vizavi de a doua intrebare.
Iar la prima intrebare astept parerea mea, pentru ca, hai sa spun, nu stiu de ce TREBUIE sa aiba femeile capul acoperit.
Draga IC, trairea interioara a omului se reflecta si asupra tinutei exterioare. Ma intreb cum se pot face metanii mari cu blugi cu talie joasa, care mai si crapa de cat sunt de stramti?!

Evident ca nu prezentam fusta si baticul in fata Domnului, El se uita la inima noastra. Discutam cu Pr. Arsenie Papacioc daca ne putem ruga cand suntem la dus. Si mi-a zis ca rugaciunea trebuie sa fie ca respiratia; cand esti la dus sau la WC-eu nu respiri? Iertare ca intru in astfel de aspecte ceva mai intime, dar mi s-a parut foarte convingator Parintele. Deci nu tinuta conteaza, ci miscarea inimii. Dar cum spuneam mai sus, o viata de rugaciune te transforma treptat si iti modifica si exteriorul.

Mai am o intrebare, doua pentru IC: De ce crezi ca TOATE Sfintele sunt in fusta si cu capul acoperit? De ce pana acum cam 100 de ani nici o femeie nu era in pantaloni?

Legat de "de ce trebuie sa aiba femeile capul acoperit", raspund printr-o intrebare: Ai citit Biblia sau macar Noul Testament, draga IC?

Sa nu crezi ca te provoc prin intrebari, vreau numai sa te cunosc si sa te cunosti si tu. In fiecare intrebare sunt niste indicii pentru a cunoaste mai bine adevarul si a te cunoaste mai bine.

Elena

Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.03.2007, 00:29:35
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Draga Elena,

Sa stii ca eu nu prea raspund la provocari, pentru ca ma cunosc destul de bine si stiu ca poate iesi foarte urat, dar iti voi spune in cateva cuvinte ceea ce cred.
In primul rand: De ce toate Sfintele sunt in fusta si cu capul acoperit? Ti-am dat de inteles ca as fi o sfanta si ca vreau sa schimb lucrurile? Vezi, deja intru in alte probleme. Am spus, eu cred ca totul vine din interior si inca nu simt ca acel batic ma aduce mai aproape de Dumnezeu.
Plus de asta am impresia ca te cam contrazici. Adica, Pr. Arsenie Papacioc iti spune ca rugaciunea trebuie sa fie ca si respiratia si ii dai dreptate, dar in acelasi timp tu imi spui de blugii cu talie joasa.
Cat despre femeile de acum 100 de ani...si despre tinuta lor. Ce vrei sa facem? Sa dam inapoi si sa interzicem pantalonii? Atunci hai sa interzicem femeilor sa si lucreze, pentru ca datoria lor este sa faca si sa creasca copii si sa tina o casa, nu?


Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.03.2007, 02:03:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC

IC, incerc sa raspund la ce ai scris tu:

In primul rand: De ce toate Sfintele sunt in fusta si cu capul acoperit? Ti-am dat de inteles ca as fi o sfanta si ca vreau sa schimb lucrurile?

Scopul omului in viata aceasta este sa ajunga la sfintenie. Altfel, traim fara scop si suntem purtati de vant si de val.

Am spus, eu cred ca totul vine din interior si inca nu simt ca acel batic ma aduce mai aproape de Dumnezeu.

Singurii care se pot baza pe simturile lor sunt traitorii, care au o experienta a discernamantului si deslusirii duhurilor. Si chiar si ei nu prea se bazeaza pe simturi, ca sa nu cada in duhul mandriei. Noi, in starea aceasta de incepatori, nu putem sa ne bazam pe simturi. Pai daca nu simti ca vrei sa te rogi nu te mai rogi? sau daca nu simti ca vrei sa mergi la Biserica nu te mai duci? sau daca nu simti sa te duci sa te spovedesti, nu te mai spovedesti? sau daca nu simti sa postesti, nu mai postesti? etc.

Cat despre femeile de acum 100 de ani...si despre tinuta lor. Ce vrei sa facem? Sa dam inapoi si sa interzicem pantalonii? Atunci hai sa interzicem femeilor sa si lucreze, pentru ca datoria lor este sa faca si sa creasca copii si sa tina o casa, nu?

Nu, nu dam inapoi timpul, ci redescoperim in acest prezent valorile crestine ale societatii, frumusetea in care a pus-o Dumnezeu pe femeie. Femeia devine creatoare prin nastere, devine mama trupeasca si sufleteasca, devine marturisitoare a vietii pe care Dumnezeu doreste sa o lase pe pamant. Profesia, pentru o femeie dornica de mantuire, trece clar pe loc secundar.

Tu cum vezi menirea femeii?

Elena

Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.03.2007, 02:11:59
valentine-c valentine-c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

eu vreau sa va marturisesc cu oarecare tristete ca am constatat pe pielea mea ca ori de cite ori se mai intimpla sa mai intru in alte Biserci esti luat in vizor.Ma simt de parca as merge la Interogatoriu.Priviri seci, dialog scurt crispat sau extrema daca intrebi de una iti spune o mie de sfaturi de vorbe de fel si fel.Daca sunt persoane in virsta pe aici le rog sa faca observatii cu aorecare blindete de cele mai multe ori ele sunt parerea mea cele mai critice, cele mai evlavioase etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57