Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.11.2009, 10:13:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu știu dacă se poate generaliza dar cred că un studiu pe această temă ar putea da multe răspunsuri.
A.Dumas spunea: "Toate generalizarile sint periculoase, inclusiv aceasta".
S-au facut destule studii, rezulta clar ca nu exista decit o slaba corelare intre pacatele parintilor si viata urmasilor, corelarea rezultind numai prin mostenire genetica si modalitatea de crestere a copiilor.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.11.2009, 11:09:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si te bazezi pe Biblie cind afirmi acest lucru? Pe care bucata din Biblie? Cea citata de tine? Ce ai impotriva celorlalte citate, care spun exact inversul?
Nu am gasit citate care spun inversul. Poti sa mai citesti si Deuteronom 28 , de exemplu.

2 De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău, vor veni asupra ta toate binecuvântările acestea și se vor împlini asupra ta:......urmeaza un sir de binecuvantari


15 Iar dacă nu vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău și nu te vei sili să împlinești toate poruncile și hotărârile Lui pe care îi le poruncesc eu astăzi, să vină asupra ta toate blestemele acestea și să te ajungă:.....urmeaza un sir de blesteme


Toata Biblia are aceeasi idee: ascultarea de Dumnezeu aduce binecuvantare, neascultarea aduce blestem, deoarece ne indeparteaza de Dumnezeu si face loc celui rau sa ne atace.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.11.2009, 11:30:17
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu am gasit citate care spun inversul. Poti sa mai citesti si Deuteronom 28 , de exemplu.

2 De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău, vor veni asupra ta toate binecuvântările acestea și se vor împlini asupra ta:......urmeaza un sir de binecuvantari


15 Iar dacă nu vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău și nu te vei sili să împlinești toate poruncile și hotărârile Lui pe care îi le poruncesc eu astăzi, să vină asupra ta toate blestemele acestea și să te ajungă:.....urmeaza un sir de blesteme


Toata Biblia are aceeasi idee: ascultarea de Dumnezeu aduce binecuvantare, neascultarea aduce blestem, deoarece ne indeparteaza de Dumnezeu si face loc celui rau sa ne atace.
Era vorba de mostenirea efectelor pacatului peste generatii
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.11.2009, 11:54:36
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Merita citit:
http://www.scribd.com/doc/13400946/Despre-blesteme
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.11.2009, 12:11:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Suparata? Pe cine?
Ai fost subtila aici, Anna
Da, ma supara interpretarea leglista a pacatului si conceptia de tip calvinist ca suntem nascuti pentru moarte sau boala, si chiar pentru damnare (de la una pana la alta nu-i decat un pas, din moment ce p. Boca spune ca copiii conceputi in post sau ai carei mame a facut dragoste in timpul sarcinii vor deveni curvari.
Ma supara, ma intristeaza faptul ca tot ce a spus Hristos si apostolii in Noul Testament despre libertate si sfarsitul domniei Legii si inceputul domniei Duhului nu mai este in mare parte inteles.
Si cand asemenea idei se strecoara si la marii sfinti, ma intristeaza si mai tare.
(Ma intristeaza si ca acest mare sfant, sf. Serafim de Sarvov, se ruga in fata icoanelor dulcegi din sec al 19lea; ceea ce nu l-a impiedicat sa fie sfant, totusi)

Este adevarat ca este o ispita umana sa ne refugiem in definitii contabile si legaliste ale pacatului. Este de fapt mai simplu: luam o lista pe care o verificam. Dupa aia le spovedim si gata, ne-am linistit constiinta.
In schimb, morala libertatii este mai grea. Ea cere dezvoltarea discernamantului, a dreptei socotinte, a maturitatii spirituale. Trebuie mereu sa ne cercetam sa vedem de ce facem un anume lucru, de ce nu facem altul, chiar daca acele lucruri nu sunt pe lista indreptarelor de spovedanie, respectiv sunt. Trebuie mereu sa ne intrebam daca vrem sa ne indreptatim pe noi insine ca fariseul ('multumesc Doamne ca eu nu sunt ca altii, postesc etc').
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.11.2009, 12:23:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ai fost subtila aici, Anna
Da, ma supara interpretarea leglista a pacatului si conceptia de tip calvinist ca suntem nascuti pentru moarte sau boala, si chiar pentru damnare (de la una pana la alta nu-i decat un pas, din moment ce p. Boca spune ca copiii conceputi in post sau ai carei mame a facut dragoste in timpul sarcinii vor deveni curvari.
Ma supara, ma intristeaza faptul ca tot ce a spus Hristos si apostolii in Noul Testament despre libertate si sfarsitul domniei Legii si inceputul domniei Duhului nu mai este in mare parte inteles.
Si cand asemenea idei se strecoara si la marii sfinti, ma intristeaza si mai tare.
(Ma intristeaza si ca acest mare sfant, sf. Serafim de Sarvov, se ruga in fata icoanelor dulcegi din sec al 19lea; ceea ce nu l-a impiedicat sa fie sfant, totusi)

Este adevarat ca este o ispita umana sa ne refugiem in definitii contabile si legaliste ale pacatului. Este de fapt mai simplu: luam o lista pe care o verificam. Dupa aia le spovedim si gata, ne-am linistit constiinta.
In schimb, morala libertatii este mai grea. Ea cere dezvoltarea discernamantului, a dreptei socotinte, a maturitatii spirituale. Trebuie mereu sa ne cercetam sa vedem de ce facem un anume lucru, de ce nu facem altul, chiar daca acele lucruri nu sunt pe lista indreptarelor de spovedanie, respectiv sunt. Trebuie mereu sa ne intrebam daca vrem sa ne indreptatim pe noi insine ca fariseul ('multumesc Doamne ca eu nu sunt ca altii, postesc etc').
Doamna Profesoară, te rog fără supăprări și mâhniri aiurea , căci ele ne îndepărtează cu adevărat de la credință, ne slăbesc, ne rătăcesc . Vb. extrem de serios ! Urmează-ți Calea și Vocea Conștinței și totul e OK ! Supărările pe Sfinți , chiar că nu-și au rostul ! Avem de unde alege, Dragă Fani , după inima și sufletul fiecăruia ! Toate bune ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.11.2009, 12:23:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Toata Biblia are aceeasi idee: ascultarea de Dumnezeu aduce binecuvantare, neascultarea aduce blestem, deoarece ne indeparteaza de Dumnezeu si face loc celui rau sa ne atace.
De ce folosesti atat de des conceptul acesta de blestem ca fiind ceva implacabil si pentru totdeauna??? Nu cred ca Dumnezeu blestema, El ne cearta doar pentru ca isi doreste sa ne indreptam, sa constientizam indepartarea de calea de dreapta si sa manifestam parere de rau prin pocainta si spovedanie. Cei care persista in greseli si refuza sa se corecteze...se autopedepsesc practic, aceasta fiind alegerea lor....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.11.2009, 12:31:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce folosesti atat de des conceptul acesta de blestem ca fiind ceva implacabil si pentru totdeauna??? Nu cred ca Dumnezeu blestema, El ne cearta doar pentru ca isi doreste sa ne indreptam, sa constientizam indepartarea de calea de dreapta si sa manifestam parere de rau prin pocainta si spovedanie. Cei care persista in greseli si refuza sa se corecteze...se autopedepsesc practic, aceasta fiind alegerea lor....
Exact, exact, de aceea am insistat ieri într o postare de a mea să nu mai amestecăm lucrurile , mai ales când vorbim de blestem . Este o "zonă minată", periculoasă și nu este cu folos a discuta despre blestem oriunde, oricând și în necunoștință !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.11.2009, 12:59:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am o dilema. Bun, sunt foarte de acord, pacatul este ceea ce te indeparteaza de Dumnezeu, ceea ce intrerupe relatia ta cu Dumnezeu. Ceea ce poate sa insemne multe lucruri pentru multi oameni. De exemplu in mai toate indreptarele de spovedanie in care m-am uitat scrie ca purtatul margelelor, cerceilor, spalatul cu sapun parfumat ( ) este un pacat. Dar eu nu simt ca asa ceva ma indeparteaza de Dumnezeu. Practic marea majoritate a timpului nici nu constientizez faptul ca am cercei in urechi. La fel, astazi absolut toate sapunurile sunt parfumate, deci aproape ca nici nu bag in seama lucrul asta cand ma spal pe maini, de exemplu. Deci fiindca mie nu mi se pare normal ca astfel de lucruri sa fie pacate, sau ca ma indeparteaza in vreun fel de Dumnezeu nu le voi mentiona la spovedanie.

Problema este: exista pericolul de a spune ca un anumit lucru este sau nu este pacat doar fiindca nu simt eu ca este pacat, sau nu simt eu ca ma indeparteaza de Dumnezeu. Poate ca acel sapun parfumat chiar ma poate indeparta , macar putin de Dumnezeu daca e super scump, fiindca nu este un exemplu de viata cumpatata. Apoi in societatea de azi atatea lucruri care sunt anormale, sau care de fapt indeparetaza de Dumnezeu au devenit absolut normale. De exemplu, am auzit de nenumarate ori cupluri necasatorite care stau impreuna spunand ca daca ei se iubesc din inima, Dumnezeu nu are cum sa se supere pentru dragostea lor, ceea ce inseamna ca ei nu simt ca ceea ce fac este un pacat, sau ca ii indeparteaza de Dumnezeu. Si totusi...

Ceea ce vreau sa spun este ca o interpretare a pacatului in sensul de fapta care indeparteaza de Dumnezeu necesita o maturitate spirituala mare, poate chiar foarte/prea mare. Daca nu ai fost crescut cat de cat in spirit crestin, daca nu prea ai fost la biserica, daca traiesti intr-o societate foarte secularizata, de unde sa iti dai seama cand te indepartezi de Dumnezeu? Si de aici unii pot sa traga concluzia ca daca nu simti ca te indepartezi de Dumnezeu, ce rost mai are spovedania, daca Dumnezeu este dragoste, si tot ce fac este sa caut dargostea?....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.11.2009, 13:03:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exact, exact, de aceea am insistat ieri într o postare de a mea să nu mai amestecăm lucrurile , mai ales când vorbim de blestem . Este o "zonă minată", periculoasă și nu este cu folos a discuta despre blestem oriunde, oricând și în necunoștință !
Total de acord, cred ca e chiar un termen inteles gresit de unii...si mai mult decat atat a capatat chiar conotatii aparte in cadrul sectelor pentru a-si justifica ratacirea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blestemele Sfantului Vasile cel Mare mihaela_0508 Intrebari utilizatori 4 03.05.2010 16:52:16
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20