Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.10.2010, 22:28:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Semnatura ta se foloseste ca prochimen la citirea apostolilor,in diferite slujbe,Sf.Maslu.Adevarat ca avem multe cantari inspirate din Sf.Scriprura,dar silinta si dorinta de a le cunoaste este dupa puterea si priceperea fiecaruia.Decat sa citesti mult si sa te lasi purtat de interpretari personale,care de multe ori sunt gresite(ma refer la cititul din biblie),mai bine stai cu duhul smerit in biserica ascultand ce se canta,fiind cu mintea atent la slujba.Oricum in biserica toti credinciosii se afla in comuniune si se impartasesc de har,fara a se pretinde sa cunosti biblia in amanuntit.Fiecare dupa cum poate.Important este cum duci viata si dupa ce iesi din biserica.
Multumesc. Un sfat bun e intotdeauna binevenit.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.10.2010, 23:59:09
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Având în vedere că, asupra problemei atitudinii tâlharilor care au fost răstigniți alături de Hristos, există un anumit "dubiu", o anumită "dilemă", și asta pentru că atitudinea lor este prezentată diferit în evanghelii diferite, aș vrea să îi întreb pe fanaticii neoprotestanți care este adevărul: îl batjocoreau ambii tâlhari pe Iisus (Matei 27:44, Marcu 15:32), sau era doar unul care Îl batjocorea pe Iisus iar celălalt a avut o atitudine opusă primului și se mai și pocăia înaintea lui Iisus (Luca 23:39-43) ?? Ar putea să ne explice și nouă cineva dintre fanaticii neoprotestanți de ce evangheliile se contrazic, și culmea tocmai la acest moment crucial (la propriu și la figurat) pentru soarta omenirii ? O fi avut unii locuri mai în față decât alții și au auzit mai bine ce se întâmpla, sau care este totuși explicația pentru această contradicție internă a textului biblic ??
Ce vreti sa spuneti cu asta? Credeti ca Biblia are greseli? Dumnezeu nu a fost atent?

Eu cred ca evangheliile se comleteaza si nu se comtrazic. Daca un evanghelist a scris o parte, celalalt a descris mai detaliat ce s-a intamplat. Poate ca la inceput amandoi au batjocorit pe Domnul Iisus doar ca unul si-a venit in fire si a crezut.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.10.2010, 00:10:42
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Ce vreti sa spuneti cu asta? Credeti ca Biblia are greseli? Dumnezeu nu a fost atent?

Eu cred ca evangheliile se comleteaza si nu se comtrazic. Daca un evanghelist a scris o parte, celalalt a descris mai detaliat ce s-a intamplat. Poate ca la inceput amandoi au batjocorit pe Domnul Iisus doar ca unul si-a venit in fire si a crezut.
Părerea pe care ați emis-o este doar un raționament personal al dumneavoastră care nu are susținere în Sfânta Scriptură, ci reprezintă doar o părere personală a dumitale. Deocmadată încă nu scre în Cuvântul lui Dumnezeu că unul dintre tâlhari mai înainte a batjocorit ca după aceea să își schimbe părerea și să se mai și pocăiască. În Cuvântul lui Dumnezeu scrie clar la Matei și Marcu că ambii Îl batjocoreau pe Domnul Iisus, pe când la Luca scrie foarte clar că unul Îl batjocorea pe Domnul Iisus pe când celălalt nu făcea așa și chiar I-a cerut Domnului Iisus să își aducă aminte de el când va veni în împărăția Sa. Cu alte cuvinte din Cuvântul lui Dumnezeu reiese clar că pasajele se contrazic. Concluzia pe care dumneavoastră vreți să o induceți pur și simplu nu este prezentă în Cuvântul lui Dumnezeu. Este doar opinia dumneavoastră personală, o deducție care însă nu este prezentă în Cuvântul lui Dumnezeu. Dealtfel chiar aveți o perspectivă foarte interesantă prin faptul că vreți să adăugați Cuvântului lui Dumnezeu cuvinte care nu sunt prezente acolo.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.10.2010, 00:37:44
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Părerea pe care ați emis-o este doar un raționament personal al dumneavoastră care nu are susținere în Sfânta Scriptură, ci reprezintă doar o părere personală a dumitale. Deocmadată încă nu scre în Cuvântul lui Dumnezeu că unul dintre tâlhari mai înainte a batjocorit ca după aceea să își schimbe părerea și să se mai și pocăiască. În Cuvântul lui Dumnezeu scrie clar la Matei și Marcu că ambii Îl batjocoreau pe Domnul Iisus, pe când la Luca scrie foarte clar că unul Îl batjocorea pe Domnul Iisus pe când celălalt nu făcea așa și chiar I-a cerut Domnului Iisus să își aducă aminte de el când va veni în împărăția Sa. Cu alte cuvinte din Cuvântul lui Dumnezeu reiese clar că pasajele se contrazic. Concluzia pe care dumneavoastră vreți să o induceți pur și simplu nu este prezentă în Cuvântul lui Dumnezeu. Este doar opinia dumneavoastră personală, o deducție care însă nu este prezentă în Cuvântul lui Dumnezeu. Dealtfel chiar aveți o perspectivă foarte interesantă prin faptul că vreți să adăugați Cuvântului lui Dumnezeu cuvinte care nu sunt prezente acolo.
Asa este. Este o opinie personala. De altfel si eu am spus "Poate ca la inceput amandoi...". As adauga ceva daca as spune ca am dreptate, dar e doar o presupunere, de care nici eu nu sunt sigur.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.10.2010, 00:40:56
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Pentru doctor_faustus.

Deci credeti ca Biblia se contrazice? Sau doar cautati o explicatie?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.10.2010, 00:48:32
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Pentru doctor_faustus.

Deci credeti ca Biblia se contrazice? Sau doar cautati o explicatie?
Nu domnule vroiam doar să îi fac pe sectari să își mai vadă lungul nasului și să o lase mai moale cu fanatismul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.10.2010, 01:48:09
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Wink

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
În Cuvântul lui Dumnezeu scrie clar la Matei și Marcu că ambii Îl batjocoreau pe Domnul Iisus, pe când la Luca scrie foarte clar că unul Îl batjocorea pe Domnul Iisus pe când celălalt nu făcea așa și chiar I-a cerut Domnului Iisus să își aducă aminte de el când va veni în împărăția Sa. Cu alte cuvinte din Cuvântul lui Dumnezeu reiese clar că pasajele se contrazic.
Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Deci credeti ca Biblia se contrazice?
Domnul doctor crede ca protestantii trebuie sa aibe ceva doctrine false.
Se tot chinuie de cateva luni sa argumenteze, dar nu prea reuseste.

Observand el ca protestantii tot citeaza din Biblie, s-a gandit sa scoata pe masa un argument salvator:
" - In mod clar Biblia se contrazice pe sine insasi."
Dar eu parca am mai auzit acesta afirmatie candva. La cine oare?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.10.2010, 02:20:26
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Iară ai venit să împungi cu țepușa !??

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Domnul doctor crede ca protestantii trebuie sa aibe ceva doctrine false.
Se tot chinuie de cateva luni sa argumenteze, dar nu prea reuseste.

Observand el ca protestantii tot citeaza din Biblie, s-a gandit sa scoata pe masa un argument salvator:
" - In mod clar Biblia se contrazice pe sine insasi."
Dar eu parca am mai auzit acesta afirmatie candva. La cine oare?
Numărul ereziilor sectarilor neoprotestanți abia dacă poate fi numărat. Oricum ceea ce am vrut să fac era, de fapt, deși nu am vrut să jignesc, să fac mișto de fanatismul sectarilor. Era de fapt un mod de ironizare care se poate vedea și din felul în care m-am exprimat, adică tipic sectarilor NP care la fiecare câteva secunde scot câte un "Cuvântul lui Dumnezeu", câte un "Domnul Iisus", câte un "Amin" și câte un "Aleluia".
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.10.2010, 22:10:45
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Numărul ereziilor sectarilor neoprotestanți abia dacă poate fi numărat. Oricum ceea ce am vrut să fac era, de fapt, deși nu am vrut să jignesc, să fac mișto de fanatismul sectarilor. Era de fapt un mod de ironizare care se poate vedea și din felul în care m-am exprimat, adică tipic sectarilor NP care la fiecare câteva secunde scot câte un "Cuvântul lui Dumnezeu", câte un "Domnul Iisus", câte un "Amin" și câte un "Aleluia".
Tu recunosti ca vrei sa faci misto si sa ironizezi sectarii si apoi te superi ca eu impung cu tepusa?

Si pe ce motiv ironizezi tu...Findca neoprotestantii vorbesc mereu despre Domnul Iisus, citeaza Biblia, spun amin si aleluia.
Pai vrei mai bine sa vorbeasca toate spurcaciunile lumii care ii inconjoara?
Daca vorbesc din Cuvantul lui Dumnezeu, daca vorbesc despre Domnul Iisus, bravo lor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.10.2010, 22:40:58
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Tu recunosti ca vrei sa faci misto si sa ironizezi sectarii si apoi te superi ca eu impung cu tepusa?

Si pe ce motiv ironizezi tu...Findca neoprotestantii vorbesc mereu despre Domnul Iisus, citeaza Biblia, spun amin si aleluia.
Pai vrei mai bine sa vorbeasca toate spurcaciunile lumii care ii inconjoara?
Daca vorbesc din Cuvantul lui Dumnezeu, daca vorbesc despre Domnul Iisus, bravo lor.
nu ironizam sectarii, ci fanatismul lor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invitatie m.a.i : Cartea electronica de identitate in dezbatere publica tot-Laurentiu Generalitati 40 04.07.2013 12:45:37
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 11:56:02