Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2007, 23:12:18
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

de-aia imi place mie religia... iti da raspuns la toate... nu mai ai (ne)voie sa gandesti...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2007, 23:34:05
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Macs,ma bucur sincer pt.tine ca esti religios.Tine-o tot asa!;)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.05.2007, 14:20:31
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

toate bolile fizice incep de la cele psihice... intai ne este afectat corpul energetic, dupa aceea cel material si cel energetic depinde de gandurile noastre, de exemplu daca eu voi crede ca ma doare ficatul, mi se va vedea in aura acest lucru, dupa un timp ma va afecta fizic, in fine... depinde mai mult de ce credem noi ca avem, de cat de factorii ce ne inconjoara...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.05.2007, 09:46:52
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Am si eu o intrebare: pe ce se bazeaza un preot cand da verdictul"posedat" sau "bolnav psihic?" Pshihologia mi se pare un pic prea complexa pentru un preot...Cum poate fi sigur ca un om este sau nu posedat? Ca daca omul face urat si se zbate si are o forta cat 3 oameni cand vede o icoana, asta nu inseamna nimic; bolnavii de schizofrenie au astefel de reactii si culmea: schizofrenicii au si o forta nebanuita cand au accese. Deci de unde stie un preot care e schizofrenic si care e posedat? Sau preotul neaga schizofrenia?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.05.2007, 11:58:03
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

pai daca preotul respectiv simte nevoia sa tortureze pe cineva... o sa dea verdictul de posedare... :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.05.2007, 17:16:07
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Am si eu o intrebare: pe ce se bazeaza un preot cand da verdictul"posedat" sau "bolnav psihic?" Pshihologia mi se pare un pic prea complexa pentru un preot...Cum poate fi sigur ca un om este sau nu posedat? Ca daca omul face urat si se zbate si are o forta cat 3 oameni cand vede o icoana, asta nu inseamna nimic; bolnavii de schizofrenie au astefel de reactii si culmea: schizofrenicii au si o forta nebanuita cand au accese. Deci de unde stie un preot care e schizofrenic si care e posedat? Sau preotul neaga schizofrenia?
`Pshihologia mi se pare un pic prea complexa pentru un preot...Cum poate fi sigur ca un om este sau nu posedat? `

Tie ti se poate parea ca noaptea e zi... atsa nu inseamna ca ai dreptate. Prejudecati sunt la tot pasul, valorarea unui om consta si in faptul ca gandeste cu propriul cap. Activitatea unui preot se bazeaza pe psihologie (nu ca nebunia ar tine de psihologie, din cate stiu eu). Bineteles, majoritatea nu au studii de PSIHIATRIE, insa asta nu iseamna ca nu ar fi in stare (asta e o prejudecata).

Vezi ce am scris mai sus si comenteaza... ca nu te-ai inghesuit, macs... Acum vad ca ai prins iar glas.. De data asta, insa, poate o sa citesti si ce scrii (sau dai copy/paste?).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.05.2007, 20:16:57
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Odin, si vrei sa imi spui ca toate verdictele date de preoti au fost corecte? Si de ce apare o oarecare neconcordanta intre medicii psihiatrii(care neaga ideea de posedare) si preoti? Macar de ar stabili impreuna, ma gandesc ca asa ar fi mai sigur
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.05.2007, 20:19:53
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

ce ai scris mai sus? exact acelasi lucru pe care il scrii post de post. adica nimic.

cred ca erzbet a adresat o intrebare destul de simpla. ai citat-o, te-ai referit la ce a scris dar ai evitat sa dai vreun raspuns. n-ai vrut sau n-ai stiut. nu conteaza. la asta s-au redus toate raspunsurile tale. si la un film. de-aia nici m-am mai scris pe acest topic, nu avea rost. acum o sa postezi iar acelasi lucru dar cu alte cuvinte. astept cu nerabdare sa recitesc ce ai mai zis deja :)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.05.2007, 20:20:40
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

postul meu se adresa lui odin, inca nu imi aparea post-ul lui erzbet cand am scris
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.05.2007, 22:44:30
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Odin, si vrei sa imi spui ca toate verdictele date de preoti au fost corecte? Si de ce apare o oarecare neconcordanta intre medicii psihiatrii(care neaga ideea de posedare) si preoti? ,Macar de ar stabili impreuna ma gandesc ca asa ar fi mai sigur
Nu - la prima intrebare.
Pt. ca in majoritatea cazurilor, preotii se inseala - la a 2 intrebare.
La concluzia ta - `Macar de ar stabili impreuna` subscriu cu toata inima.

Si ca sa ii fac pe plac lui macs, ma repet: `grantita dintre cel bolnav psihic si posedat este una foarte fina.` Posedarea insasi este un caz patologic. Iar ma repet: ASTA NU INSEAMNA CA NU EXISTA POSEDATI.



Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pat de ingrijire pentru bolnavi mtudor Umanitare 8 07.01.2014 18:01:29
Bolnavi(nebuni) sau posedati? quasar Tinuta in Biserica 14 29.05.2012 11:14:08
Rugaciune pentru cei bolnavi(de la Iisus Hristos) tigerAvalo9 Rugaciuni 5 25.01.2009 19:21:31
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 08:02:35
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 28.06.2007 23:53:45