Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.09.2008, 20:58:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Deasupra unui oras din sud-estul Romaniei, in care ma aflam pe moment, a aparut dupa o ploaie scurta, un curcubeu dintr-un capat al altuia al orasului. Era tocmai in ziua si-n momentul cand la Bucuresti a fost ales Daniel ca Patriarh :dozingoff:
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.09.2008, 22:44:04
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Deasupra unui oras din sud-estul Romaniei, in care ma aflam pe moment, a aparut dupa o ploaie scurta, un curcubeu dintr-un capat al altuia al orasului. Era tocmai in ziua si-n momentul cand la Bucuresti a fost ales Daniel ca Patriarh :dozingoff:
Hai sa nu exageram.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.09.2008, 08:06:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Deasupra unui oras din sud-estul Romaniei, in care ma aflam pe moment, a aparut dupa o ploaie scurta, un curcubeu dintr-un capat al altuia al orasului. Era tocmai in ziua si-n momentul cand la Bucuresti a fost ales Daniel ca Patriarh :dozingoff:
Hai sa nu exageram.
Hm, chiar nu-i exagerare. Sa nu exageram cu cele rele. Un curcubeu nu-i o exagerare si a crede in intamplare, iar nu-i bine. Un semn oricand apare, iar semnele intru frumuseta si maretia Bunului Dumnezeu, sunt semne Divine. Deci intamplare nu-i nicaieri in asta lume, toate au un rost, o oranduiala , chiar si atunci cand boala si suferinta se manifesta. Dar , acestea le putem discuta oricand pentru cei ce adepti in haos si in intamplare.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.09.2008, 17:20:13
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Deasupra unui oras din sud-estul Romaniei, in care ma aflam pe moment, a aparut dupa o ploaie scurta, un curcubeu dintr-un capat al altuia al orasului. Era tocmai in ziua si-n momentul cand la Bucuresti a fost ales Daniel ca Patriarh :dozingoff:
Hai sa nu exageram.
Nu exagerez deloc! Din partea mea, chiar trecea neobservat. In primul rand ca privirea o tin mai totdeauna spre pamant, deci, daca nu mi-l arata cumnata-mea, nu-l vedam!
A doua! In vacata fiind,am lasat socoteala zilelor, deci habar nu aveam ca in clipa aceea era alegerea Patriarhului! Abia seara la stiri am aflat ca pe la orele de ...a fost ales Daniel... era cam acelasi timp.
O coincidenta interesanta...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.02.2009, 20:20:06
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

[SIZE="5"] [COLOR="Magenta"]C[/COLOR][COLOR="Red"]u[/COLOR][COLOR="DarkOrange"]r[/COLOR][COLOR="SeaGreen"]c[/COLOR][COLOR="DarkGreen"]u[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]b[/COLOR][COLOR="Blue"]e[/COLOR][COLOR="DarkOrchid"]u[/COLOR][COLOR="Purple"]l[/COLOR] [/SIZE]

de Dimitrie Anghel

Ce schimbătoare e la munte
Lumina, cât ai scăpăra,
Un curcubeu a-ntins o punte
Din casa mea pân’ la a ta.

Și-un gând, un gând nebun îmi vine!
- Așa-s poeții uneori –
Să mă avânt până la tine
Pe puntea asta de culori.

Cu fruntea de lumini brăzdată
Să urc tăriile cerești
Și, când nici nu te-aștepți, deodată
Să-ți bat cu degetu-n ferești ... !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.02.2009, 21:53:42
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Un pic inainte sa aiba loc tragedia de la Vestprem

Doamne-ajuta!

Duminica trecuta, la Bucuresti, cu putin inainte sa erupa pe toate canalele media tragedia din Ungaria cu hadbalistul Marian Cozma - Dumnezeu sa-l ierte - a putut fi observat un curcubeu de toata frumusetea. Cum nimic nu e intamplator, am incercat sa vad in aceasta succesiune de evenimente, avand in vedere explozia de fraternitate cu totul neobisnuita intre romani, sarbi si unguri, intre sustinatori ai unor echipe adverse, un semn bun, o minune care ne-a redeschis inimile catre comuniune curata. Si, printre lacrimi si durere am vazut ca se intampla si un lucru bun. Au mai trecut cateva zile si am vazut cat de usor uitam ce tine de firescul fiintei noastre. Azi, iar aveam ceva de impartit si o faceam afundandu-ne in aceleasi pacate egoiste: intoleranta, minciuna, suspiciune, meschinarie, ipocrizie. Au vandut durerea acelor zile luminate si unite de curcubeul fraternitatii si apoi au revenit cu o normalitate demna de o cauza mai buna la mizeriile de zi cu zi. Pacat.

Nu stiu, evident, tot ce s-a intamplat in acea zi si de aceea am facut legatura doar intre aceste doua evenimente mai vizibile decat celelalte. Au fost cateva zile in care Dumnezeu ne-a aratat ca indiferent de etnie, putem fi frati in fata durerii. Cand vom realiza ca putem fi frati si in restul timpului?

05ac8a326080e49cc1a6c3c580a598ae.jpg

161517120e5b5f8bc7d86f38149af8a3.jpg

d62f1e0d2d4778a8de7ebfded307b8b8.jpg

e4c2f4b24f67d405a84443189d111bd8.jpg

Doamne ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.02.2009, 21:57:31
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Completare

Doamne-ajuta!

Imi cer scuze, am uitat sa mentionez ca pozele sunt de pe cotidianul.ro si apartin lui Timi Slicaru.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.02.2009, 02:19:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati incercat vreodata sa fotografiati un curcubeu? Atunci ati constatat ca este imposibil de fotografiat, fiind foarte inalt si foarte lat. Cele doua "brate" care ating pamantul sunt in unghi de 90 grade fata de pamant, asa ca e putin probabil ca imaginea cu curcubeul intreg sa nu fi fost manipulata. Parerea mea!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.02.2009, 02:26:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si apoi in a patra imagine coloritul e pus invers, caci trebuie sa inceapa cu rosu , portocaliu si sa se termine sus cu violet.
Si am impresia ca nici unghiul curcubeului fata de pamant nu este acelasi pe cele 4 poze...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.02.2009, 02:30:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut odata la Constanta un curcubeu multiplicat pe cerul negru de nori. Era multiplicat unul dupa celalalt; nu ca in fotografie unul deasupra celuilalt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curcubeul... lacrimi Generalitati 10 19.08.2010 11:37:58