Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.08.2009, 23:25:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdani Vezi mesajul
Eu ti-o spun cu mana pe inima, ca doar am avut lungi discutii cu o multime de atei: 99% din ei gandesc asa. Sunt violenti in limbaj, chiar daca il au elitist. Sunt ingamfati, se considera buricul pamantului si au o placere sadica pentru scandal. Bunatatea ii irita, prietenia sau linistea celui de langa ei le da dureri de cap.

Totusi au o mare, mare problema: nu-si pot explica moartea ca experienta, prefera sa ignore ideea sau sa evite discutia.

Prea i-ati dat importanta acelui nick. Cu astia nu poti avea o discutie coerenta, rationala. Cand aud de tamaie sau biserica sar ca arsi: zgarie, tipa, urla, injura (eufemistic vorbind).
Ai perfecta drepate, dar cred ca si noi uneori suntem agresivi, ba chiar ideologici. Stiu, cu ei nu se negociaza nimic, dar cred ca ar trebui sa evitam discutiile aprinse, Petre Tutea spune ca "Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura. ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu" Din cugetarile lui Petre Tutea
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.08.2009, 06:18:08
danaiko1 danaiko1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Societatea face voia celui viclean

Nu cred ca o sa ajung vreodata sa vad ca religia nu se va mai preda in scoala in tara mea draga Romania! daca sa zicem o sa se intample trebuie sa stim ca locul fiarei comuniste a fost luat de fiara modernista , care vreme multa nu i se da si a carui dumnezeu e stiinta si modernismul. Sa recunoastem timpurile deci si sa ne rugam la Dumnezeul nostru sa nu li se ia copiilor Parintii pe care spre fericirea noastra ii purtam pe peretii clasei inspre rasarit.

Marturisesc ca desi sunt departe de tara gandul mi e tot timpul la Romania ortodoxa pe care ca tinar fiind nu am stiut sa o pretuiesc. si daca cineva ma intreaba ce viitor imi doresc raspund ca mi as dori sa devin profesor de religie. Gasesc ca aceasta e mai mult decat o profesie , e un dar de la Dumnezeul parintilor nostri de care sper ca ne vom bucura cat mai mult.Noi, cei in singura credinta adevarata, ortodoxia, ne bucuram sa avem pe peretii casei chipurile celor in iubirea si grija carora traim zi de zi.Nu mai vezi asa ceva pe peretii caselor unde unde inimile sunt pietre si banii sunt dumnezei. Noi romanii, grecii, rusii, sarbii, sirienii si putin din toate neamurile pamantului slavim pe Dumnezeul cel Adevarat pt ca mai avem inca parinti care traiesc in lipsuri si sacrificii ca ne arate ca viata nu inseamna stiinta si modernism ci iubire si daruire.

Am 30 de ani, profesor de educatie fizica si sport, sunt in america de 3 ani si imi doresc sa ma intorc in tara curand sa pot sa invat pe cei curati, pe copii nostri romani sa nu
se lipseasca de iubirea Parintilor lor. Asa ceva nu trebuie sa pierdem.

Sa ne ajute Dumnezeu sa depasim greutatile si sa ramanem in casa plina de iubire a parintilor nostri.

Daniel
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.08.2009, 07:47:35
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ai perfecta drepate, dar cred ca si noi uneori suntem agresivi, ba chiar ideologici. Stiu, cu ei nu se negociaza nimic, dar cred ca ar trebui sa evitam discutiile aprinse, Petre Tutea spune ca "Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura. ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu" Din cugetarile lui Petre Tutea
Da, o cugetara adanca. Si eu sunt viu, mai viu decat multi dintre voi. Daca va e mai usor sa va duceti existenta amagindu-va cu tot felul de povesti, cinste voua. Partea problematica e ca incercati sa ii convingeti pe toti sa gandeasca la fel, ba chiar ati vrea sa le fie bagate legendele astea cu forta in cap, inca din fasa.

LapetiteMoc: sunt o multime de religii si toti reprezentatii lor se cred ca fiind cei alesi. Toti cu argumente la fel de 'convingatoare' ca ale voastre.

zaharia2009: nu oi fi eu crestin, dar sunt destul de sigur ca Dumnezeu nu se prescurteaza. Asa ca ai grija cu D.zeul tau, ca azi-maine te trezesti in iad si nu stii de ce.

Iustin32: o cugetare mai puerila decat povestea ta cu muscoiul e greu de gasit. Daca Dumnezeu exista, ce ma fac? Nu ma fac nimic. Daca e asa mare si milostiv cum se zice, ma iarta oricum. Daca nu ma iarta, inseamna ca nu e mare si milostiv, deci tot eu am avut dreptate. Voi de asta credeti? De frica? Dar tu ce te faci daca la judecata de apoi dai nas in nas cu Odin? Ca ala nu e deloc milostiv, ci chiar din contra. La asta te-ai gandit?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.08.2009, 09:03:11
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Da, o cugetara adanca. Si eu sunt viu, mai viu decat multi dintre voi. Daca va e mai usor sa va duceti existenta amagindu-va cu tot felul de povesti, cinste voua. Partea problematica e ca incercati sa ii convingeti pe toti sa gandeasca la fel, ba chiar ati vrea sa le fie bagate legendele astea cu forta in cap, inca din fasa.

LapetiteMoc: sunt o multime de religii si toti reprezentatii lor se cred ca fiind cei alesi. Toti cu argumente la fel de 'convingatoare' ca ale voastre.

zaharia2009: nu oi fi eu crestin, dar sunt destul de sigur ca Dumnezeu nu se prescurteaza. Asa ca ai grija cu D.zeul tau, ca azi-maine te trezesti in iad si nu stii de ce.

Iustin32: o cugetare mai puerila decat povestea ta cu muscoiul e greu de gasit. Daca Dumnezeu exista, ce ma fac? Nu ma fac nimic. Daca e asa mare si milostiv cum se zice, ma iarta oricum. Daca nu ma iarta, inseamna ca nu e mare si milostiv, deci tot eu am avut dreptate. Voi de asta credeti? De frica? Dar tu ce te faci daca la judecata de apoi dai nas in nas cu Odin? Ca ala nu e deloc milostiv, ci chiar din contra. La asta te-ai gandit?
IGNORÁNȚĂ f. 1) Stare de ignorant; lipsă de cunoștințe sau de practică într-un anumit domeniu; incompetență; neștiință. 2) Lipsă de instruire și de cultură generală; incultură. [G.-D. ignoranței] /<fr. ignorance, lat. ignorantia - conform DEX

Te superi daca te numesc ignoranta fata de ortodoxism?
Fiind ignoranta, cum de poti sa emiti pareri de orice de natura fata de ortodoxism?
Conform definitiei de mai sus, chiar si in ateismul tau, cu putina ratiune poti deduce ca esti in cea mai mica masura calificata sa spui ceva religie.
Probabil ca mandria, totusi iti intuneca judecata.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.08.2009, 10:42:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb dragoste

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
LapetiteMoc: sunt o multime de religii si toti reprezentatii lor se cred ca fiind cei alesi. Toti cu argumente la fel de 'convingatoare' ca ale voastre.
"Ales" nu se crede nimeni a fi si nu cred ca asta a lasat mesajul meu sa se inteleaga. Traind printre atei, stiu ca de cele mai multe ori ceea ce spui este inteles taman pe dos. Fiti linistita insa, nu incearca nimeni sa va convinga de nimic. Fiecare alege pentru el ce cale urmeaza.

Mesajul meu anterior se referea la DRAGOSTEA fara margini a lui Dumnezeu. El ne asteapta rabdator sa ne intoarcem.
Cand intra in vreo discutie credinta, nu ma straduiesc niciodata sa aduc argumente. Credinta se simte, iar ratiunea nu o poate cuprinde.
Nimeni nu va reusi vreodata sa fie convingator incercand sa explice de ce iubeste pe cineva, de exemplu. Doar sufletul si fiinta lui simt acea dragoste. Odata ce incearca a o aseza in cuvinte, dragostea din sufletul lui nu va trece in inima altuia.
De aceea va dorisem "sa fiti iubita cu dragostea lui Dumnezeu."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.08.2009, 14:30:29
nrica2162 nrica2162 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2006
Mesaje: 1
Implicit Saraca de ea...

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Este imbucurator faptul ca dupa atatia ani se scoate in sfarsit religia din scoli. Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari. Sub supravegherea parintilor, de preferinta, pt a nu avea surprize de genul celei de la Caldarusani. In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri. La urma urmei, e si ridicol sa inveti la ora 9 la Biologie despre evolutie, iar la ora 10 sa vina nenea parintele si sa iti explice ca alea sunt minciuni, totul sub indemnul 'crede si nu cerceta'. Dupa care sa le ceara bani pt biserica.

Astept cu nerabdare ziua in care bisericile, moscheile si toate lacasurile de cult din lume vor fi vizitate doar de catre turisti, la fel ca templele din Grecia, alte vestigii parasite ale unor zei inchipuiti de oameni prea inapoiati pt a-si putea explica fenomenele inconjuratoare. Eu nu voi mai prinde ziua aceea, probabil nici copiii mei, dar acest lucru se va intampla inevitabil, iar Biblia va lua loc in raft langa Legendele Olimpului, unde ii e locul.
Ateista rau, ai? Poate i se va face lui Dumnezeu mila de tine si te va vindeca. Sau poate nu...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.08.2009, 19:21:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nrica2162 Vezi mesajul
Ateista rau, ai? Poate i se va face lui Dumnezeu mila de tine si te va vindeca. Sau poate nu...
Nu trebuie să ne tulburăm de astfel de atitudini și de astfel de oameni . Mulți au o astfel de atitudine din teribilism , pentru a ieși în evidență , dar în sinea lor , sunt sigur, nu cred nimic din vorbele lor. Orbirea poate fi trecătoare sau nu, dar Dumnezeu e mult mai răbdător decât ne închipuim, dar nu până la nesfârșit . Credință și multă nădejde . Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.08.2009, 00:43:36
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Este imbucurator faptul ca dupa atatia ani se scoate in sfarsit religia din scoli. Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari. Sub supravegherea parintilor, de preferinta, pt a nu avea surprize de genul celei de la Caldarusani. In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri. La urma urmei, e si ridicol sa inveti la ora 9 la Biologie despre evolutie, iar la ora 10 sa vina nenea parintele si sa iti explice ca alea sunt minciuni, totul sub indemnul 'crede si nu cerceta'. Dupa care sa le ceara bani pt biserica.

Astept cu nerabdare ziua in care bisericile, moscheile si toate lacasurile de cult din lume vor fi vizitate doar de catre turisti, la fel ca templele din Grecia, alte vestigii parasite ale unor zei inchipuiti de oameni prea inapoiati pt a-si putea explica fenomenele inconjuratoare. Eu nu voi mai prinde ziua aceea, probabil nici copiii mei, dar acest lucru se va intampla inevitabil, iar Biblia va lua loc in raft langa Legendele Olimpului, unde ii e locul.
Cine esti tu ca sa hotaresti ce nevoi au copiii nostri?! Iti justifica ceva competenta? Ai auzit de dreptul la viata privata, exprimare si credinta, comunistule/fascistule? Scoala publica (obligatorie) este finantata de cetateni prin birurile pe care le platesc statului si ca atare este obligata sa reflecte valorile morale ale majoritatii. Minoritatile sint libere sa-si infiinteze propriile scoli, chiar sa solicite si sa primeasca finantare de la guvern pentru sustinere. Asta inseamna democratie si libertate. (Ce-ar fi sa-ti educi singur copiii in ateism si sa le predai Legenda Evolutiei dimineata, si la 9 si la 10 sub indemnul “crezi ce vrei daca atita te duce capul!”?)

Cind i s-a comunicat Cardinalului Consalvi intentia lui Napoleon de a distruge Biserica, acesta a raspuns: “N-o sa reuseasca niciodata. N-am fost noi in stare sa o facem pina acum!” (Vise placute in continuare!)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.08.2009, 10:44:57
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit chiar asa?

[quote=getagrip;158432]
Toti cu argumente la fel de 'convingatoare' ca ale voastre.

Arata-ni-le si noua. Ce stii din Biblie - cartea lumii?
Cate carti din teologia ortodoxa ai citit?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.08.2009, 10:59:40
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit izvor de cultura

Cred ca procesul de instruire al unui copil poate fi lipsit de orice disciplina in afara religiei (excludem cititul si socotitul din clasele primare).

Am fost atee pana acum 11 ani, si cand am descoperit Adevarul, m-a durut foarte mult acest lucru. Asa cum definea cineva, ateismul nu este altceva decat ignoranta. Nu una oarecare ci, infatuata si de prost gust si neam. Ma jenez oarecum si acum sa-mi amintesc de ce aberatii puteam fi in stare sa sustin candva in fata unor oameni cu mult mai stiuti decat mine.

Si ca unul care am predat un an de informatica la liceu cand s-a introdus aceasta disciplina, nu as vrea in ruptul capului ca fiul meu sa fie lipsit de religie. As prefera sa renunte la toate celelalte discipline.

Dumnezeu sa lumineze calea si pasii tuturor ateilor, cel putin cum a luminat-o pe a mea. Nu voi fi niciodata vrednica sa-i multumesc pentru asta.
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44