Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 06.09.2012, 11:55:29
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Ii doresc sa aiba parte de fecioara pe care o cautati pentru el.
multumim, va avea parte, stiu sigur, e un baiat bun, acum e la liceu deci inca nu se pune problema dar in viitorul nu foarte indepartat...


Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
macar indiferenti.
nu pot fi indiferent cand vad ca valorile ortodoxe, poruncile crestine sunt terfelite de catre fetite obraznice ca dumneata.
  #392  
Vechi 06.09.2012, 12:01:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
doriti sa va dau un link cu ce considera Biserica ortodoxa ca fiind "desfranari"?
Știți care este păcatul cel mai mare? Păcatul meu.
Nu păcatele altuia mă despart de Dumnezeu, nici nu ne-a pus Hristos să scoatem paiele din ochii altora (înainte de a termina cu bârnele noastre).
De câte ori, în Evanghelii, a spus Domnul: „desfrânato”, „desfrânatule”?

Oare de ce i-a plâns cel mai mult pe farisei? Nu pentru că se credeau fără păcat, fără să-și dea seama că inimile le erau împietrite și că ăsta e cel mai mare păcat?

Fără îndoială că și desfrânarea e păcat, și trebuie să cunoaștem ce înseamnă și de ce ne desparte de Dumnezeu, omorându-ne duhovnicește.
Când vechii evrei omorau cu pietre pe desfrânați, ei urau păcatul, însă îl identificau cu păcătosul. După cum ați citat mai sus, păcătosul trebuie iubit, el nefiind cu nimic mai prejos decât mine; poate din contră.

P.S. Nu apăr aici o persoană, ci un principiu. Creștin.
  #393  
Vechi 06.09.2012, 12:29:49
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

ati scris la modul general,
totusi, in cazul de fatza, nu putem permite unora care practica desfranarea, sa posteze sfaturi ce contravin invataturilor ortodoxe !

nu poti veni sa spui: traiesc cu un barbat de 5 ani, acesta este un barbat minunat etc.etc.; un barbat minunat ar fi daca este crestin ortodox care respecta porunca de a ramane feciori ambii pana in noaptea nuntii, intelegeti? sunt tineri care citesc sfaturile acestei individe care traieste in pacat si le pot lua de bune, deoarece le-au citit pe un forum ortodox, trebuie sa li se spuna ca e gresit.

repet, pentru tineri, cititi sfaturi aici:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_familie.htm
  #394  
Vechi 06.09.2012, 15:16:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Exista pacate care sunt pe lista mai sus decat desfranarea: mandria, de exemplu.
Deci, ar trebui ca nici cei mandri sa nu mai posteze? ohoho.. Pai atunci s-ar goli forumul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #395  
Vechi 06.09.2012, 15:28:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exista pacate care sunt pe lista mai sus decat desfranarea: mandria, de exemplu.
Deci, ar trebui ca nici cei mandri sa nu mai posteze? ohoho.. Pai atunci s-ar goli forumul.
adica...ce doriti sa spuneti? ca toti sau aproape toti forumistii sunt mandri (in sensul de a considera ca nu au nevoie de un Mantuitor si se pot mantui singuri)?
nu sunt de acord cu aceasta concluzie sau poate nu intelegeti ce este mandria ca pacat (nici eu nu pot explica prea bine, totusi incerc, daca gresesc va rog sa ma iertati si cine stie mai bine sa ma corecteze), totusi o persoana mai vanitoasa, mai orgolioasa nu putem sa o clasificam ca fiind pacatoasa; da, este gresit sa fii vanitos, dar totusi haideti sa nu punem semnul egal intre un defect de personalitate si un pacat precum desfranarea sexuala !
  #396  
Vechi 06.09.2012, 15:34:57
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
adica...ce doriti sa spuneti? ca toti sau aproape toti forumistii sunt mandri (in sensul de a considera ca nu au nevoie de un Mantuitor si se pot mantui singuri)?
nu sunt de acord cu aceasta concluzie sau poate nu intelegeti ce este mandria ca pacat (nici eu nu pot explica prea bine, totusi incerc, daca gresesc va rog sa ma iertati si cine stie mai bine sa ma corecteze), totusi o persoana mai vanitoasa, mai orgolioasa nu putem sa o clasificam ca fiind pacatoasa; da, este gresit sa fii vanitos, dar totusi haideti sa nu punem semnul egal intre un defect de personalitate si un pacat precum desfranarea sexuala !
Dar nu vi se pare corect totusi sa invatam toti sa cedam la un moment dat? Sunt de acord sa nu mai promovez sfaturi de a gasi un sot pe acest forum, atata timp cat sunt considerate ilicite daca vin din partea mea. Am aprobat aceasta idee. Imi cer si scuze pentru ca nu am tinut cont de standardele impuse aici.
Si totusi, dumneavoastra, continuati sa ma atacati. V-am propus sa ajungem la o intelegere si sa ne tratam cu respect. Haideti sa incercam a incheia aceasta disputa aici si sa se continue discutia acestei teme, exact pe subiectul pentru care a fost deschisa. Nu viata mea, nu ideile dumneavoastra, nu comentariile noastre sunt obiectivul acestui thread. Ci exact cum o spune titlul "Suferinta fetei nemaritate".
Eu nu voi mai posta pe aceasta tema. Imi iau acest angajament.
Dumneavoastra sunteti de acord sa va luati angajamentul de a inceta cu comentariile malitioase la adresa mea? Haideti sa lasam, atat eu, cat si dumneavoastra, acest subiect, fetelor care au nevoie de o consolare pe aceasta tema.
  #397  
Vechi 06.09.2012, 15:39:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Si totusi, dumneavoastra, continuati sa ma atacati. Nu viata mea, nu ideile dumneavoastra, nu comentariile noastre sunt obiectivul acestui thread.
Dumneavoastra sunteti de acord sa va luati angajamentul de a inceta cu comentariile malitioase la adresa mea?
despre dumneata eu nu mai discut demult, ci despre faptul ca atat baiatul cat si fata trebuie sa fie virgini pana la nunta, daca vor sa fie placuti lui Dumnezeu, asta se invata in biserica Ortodoxa.

eu comentez idei si nu persoane, daca dumneata te simti cu musca pe caciula, cine te pune sa intervii de fiecare data, victimizandu-te !
vezi-ti de postat, scrie ce vrei, (nu ma intereseaza ce scrii atata timp cat nu aduci oprobiu invataturilor ortodoxe ! )
  #398  
Vechi 06.09.2012, 15:43:53
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
multumim, va avea parte, stiu sigur, e un baiat bun, acum e la liceu deci inca nu se pune problema dar in viitorul nu foarte indepartat...




nu pot fi indiferent cand vad ca valorile ortodoxe, poruncile crestine sunt terfelite de catre fetite obraznice ca dumneata.
Si asta ce a fost?
  #399  
Vechi 06.09.2012, 15:46:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Si asta ce a fost?
o observatie la obiect si pertinenta.
  #400  
Vechi 06.09.2012, 15:49:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
adica...ce doriti sa spuneti? ca toti sau aproape toti forumistii sunt mandri (in sensul de a considera ca nu au nevoie de un Mantuitor si se pot mantui singuri)?
nu sunt de acord cu aceasta concluzie sau poate nu intelegeti ce este mandria ca pacat (nici eu nu pot explica prea bine, totusi incerc, daca gresesc va rog sa ma iertati si cine stie mai bine sa ma corecteze), totusi o persoana mai vanitoasa, mai orgolioasa nu putem sa o clasificam ca fiind pacatoasa; da, este gresit sa fii vanitos, dar totusi haideti sa nu punem semnul egal intre un defect de personalitate si un pacat precum desfranarea sexuala !
Mandria ca pacat este si cand ti se pare ca ai intotdeauna dreptate si arunci cu piatra in altii. Cand refuzi sa vezi macar un pic si punctul lui de vedere, sa il privesti si sa il tratezi ca pe un frate intru Hristos chiar cand crezi ca vorbeste aiurea si sa ai compasiune pentru el. Sa scrii ca si cum ai fi parintele Paisie sau unul de aceeasi inaltime, dar fara a avea dragostea si nivelul lui duhovnicesc. Si da, este un pacat mai mare decat desfranarea, pentru ca de desfranare scapi mai usor si e mai usor sa o recunosti ca pacat.
Sunt multi pe acest forum care posteza ca si cum ar suferi de acest pacat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 36 19.09.2024 00:20:42
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 8 19.09.2024 00:05:39
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19