Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 10.07.2016, 00:54:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tiparul dupa care decurg discutiile cu catain2

Cineva: "Fasole cu carnati de porc este o mancare buna".

catalin2: "Absolut gresit, ideea ca fasolea cu carnati e o mancare buna, este la originile ei, o idee protestanta. S-a infiltrat in mintea unui ortodox pe filiera ecumenismului apusean. Adevarul este ca branza cu mamaliga este de fapt o mancare buna. De carnati trebuie sa ne ferim deoarece porcul poate fi crescut de un eretic si conform Canonului X, trebuie sa ne ferim de tot ceea ce este eretic Pe cand branza e un specific traditional romanesc, deci ortodox"

Cineva: "dar poate taranul nu merge la biserica si mai multe pacate decat ereticul."

catalin2: "Astfel de pareri sunt emise de persoane care nu au suficiente cunostinte si inteleg gresit invatatura ortodoxa. Un ortodox adevarat stie ca indiferent de pacate si injuraturi la adresa lui Dumnezeu, el tot ortodox ramane si cu "pomana" care i se va face dupa moarte spre bucuria pantecelui rudelor deja imbuibate, intra in Rai, pe cand ereticul nu."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.07.2016 at 00:57:33.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 10.07.2016, 17:41:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tiparul dupa care decurg discutiile cu catain2

Cineva: "Fasole cu carnati de porc este o mancare buna".

catalin2: "Absolut gresit, ideea ca fasolea cu carnati e o mancare buna, este la originile ei, o idee protestanta. S-a infiltrat in mintea unui ortodox pe filiera ecumenismului apusean. Adevarul este ca branza cu mamaliga este de fapt o mancare buna. De carnati trebuie sa ne ferim deoarece porcul poate fi crescut de un eretic si conform Canonului X, trebuie sa ne ferim de tot ceea ce este eretic Pe cand branza e un specific traditional romanesc, deci ortodox"

Cineva: "dar poate taranul nu merge la biserica si mai multe pacate decat ereticul."

catalin2: "Astfel de pareri sunt emise de persoane care nu au suficiente cunostinte si inteleg gresit invatatura ortodoxa. Un ortodox adevarat stie ca indiferent de pacate si injuraturi la adresa lui Dumnezeu, el tot ortodox ramane si cu "pomana" care i se va face dupa moarte spre bucuria pantecelui rudelor deja imbuibate, intra in Rai, pe cand ereticul nu."
Aline, Aline, ce religie vrei tu sa promovezi? Prin ceea ce scrii, te situezi in afara Ortodoxiei, fara suparare.

Daca romanii ar fi uniti si n-ar mai intra trei luni in bisericile in care sinodul este laudat si nici n-ar mai merge in pelerinaje, sa vezi cum s-ar pocai toti new-agistii! Ca la buzunare sunt sensibili! Si sa li se spuna motivul.

Ce-i cu bataia asta de joc pe care o promovezi la adresa ortodocsilor?
Reply With Quote
  #393  
Vechi 10.07.2016, 18:59:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu la adresa ortodocsilor, ci la adresa ta si a lui Catalin2. Care, ca sa fim sinceri, o cam meritati...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #394  
Vechi 10.07.2016, 20:26:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aline, Aline, ce religie vrei tu sa promovezi? Prin ceea ce scrii, te situezi in afara Ortodoxiei, fara suparare.

Daca romanii ar fi uniti si n-ar mai intra trei luni in bisericile in care sinodul este laudat si nici n-ar mai merge in pelerinaje, sa vezi cum s-ar pocai toti new-agistii! Ca la buzunare sunt sensibili! Si sa li se spuna motivul.

Ce-i cu bataia asta de joc pe care o promovezi la adresa ortodocsilor?
Asa, sa facem o greva.
Si daca nu tine, sa punem mana pe furci si topoare.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 11.07.2016, 00:32:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aline, Aline, ce religie vrei tu sa promovezi? Prin ceea ce scrii, te situezi in afara Ortodoxiei, fara suparare.
Daca tu ai o demonstratie mai buna decat a lui catalin2 de ce nu e buna fasolea cu carnati, sigur.
Deocamdata insa pare chiar mai slaba. Omul are macar un stil, niste citate ceva, tu n-ai nimic.

Citat:
Daca romanii ar fi uniti si n-ar mai intra trei luni in bisericile in care sinodul este laudat si nici n-ar mai merge in pelerinaje, sa vezi cum s-ar pocai toti new-agistii! Ca la buzunare sunt sensibili! Si sa li se spuna motivul.
Ce-i cu bataia asta de joc pe care o promovezi la adresa ortodocsilor?
Stai linistita, sunt foarte putini care au gargaunii vostri, si oricat v-ati strofoca pe bloguri si forumuri, nu reusiti sa-i inmultiti decat la sectiunea cu postari contrafacute.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 11.07.2016, 12:53:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exact ce-ti spuneam, papagal mediocru si ai si tupeul sa acuzi pe altii ca jignesc.
Daca inteleg exact tu te vaiti si te plangi ca ai fost jignit pentru ca ti-as fi spus ca o idee pe care ai exprimat-o este gresita. In schimb tu ii jignesti pe toti cei ce nu sunt de acord cu tine in fiecare zi, de cativa ani, ii batjocoresti si denigrezi. Iar cand cineva iti atrage atentia ca nu e frumos ce faci tot tu sari in sus ca esti jignit si ca a indraznit cineva sa-ti spuna ca gresesti. Iar acum cred ca ai vrea sa-ti multumesc ca m-ai facut "doar" "papagal mediocru", sa fiu multumit ca inca nu ti-ai folosit tu toata buna eduatie si sa ma gratulezi ca in alte dati sau ca pe altii cu "prost", "nebun" si alte epitete care (in mod surprinzator pentru tine) par a displacea celui caruia le daruiesti din inima ta larga. Mai mult, cred ca tu ai vrea si sa fim alaturi de tine pentru ca tu suferi de fapt cand ii jignesti pe altii si ei sunt de vina ca a trebuit sa te induri sa folosesti cuvinte de acest gen. De aceea te aliezi de obicei cu cineva cand balacaresti, ca sa poti suporta aceasta grea povara.
Eu cred ca tu ai ajuns la o stare extrem de ingrijoratoare. Pentru ca nu te-a tras nimeni de maneca (mai bine zis pentru ca tu crezi ca niciodata nu gresesti) ai ajus sa crezi ca tu ai dreptul sa faci orice si sa te comporti oricum, ca ti se cuvine totul, in schimb chiar si daca iti spune cineva ca ai inteles ceva gresit e o mare insulta pentru tine, orgoliul tau e grav ranit. Cat poate un om sa aiba mandria? Eu cred ca tu ai nevoie de ajutor, ai pierdut contactul cu realitatea, nu stiu daca acest ajutor il poti capata pe forum.
In privinta mea, cum ai procedat tu de multe ori? Nici macar nu ti-am zis ceva, doar pentru ca spuneam o invatatura ortodoxa care nu corespundea cu credintele tale, fara sa-ti spun nimic, incepeai sa ma ataci si jignesti, aliindu-te cu altii (de obicei MihaiG).
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistit, ca nu mizam pe un raspuns, oricum esti foarte steril ca si partener de discutie, in afara de debitat ca un tonomat niste clisee si lansat categorisiri si invinuri cand nu iti sunt acceptate aprioric, nu esti capabil de mare lucru.
Dar cine a discutat cu tine sau ti-a cerut parerea? Eu vorbeam cu o alta persoana, ai intrat ca un trol (desi tu ii acuzi pe unii noi ca sunt troli, tu esti trol uitat pe forum, adica intri la un subiect, nu scrii nimic despre subiectul respectiv si doar ataci pe cineva, asta e definita trolului) si te-ai dat ranit.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bla bla, cine se plangea ca e atacat nejustificat. Hotul care striga "Hotul".
Complet deformata perceptia ta si in privinta aceasta. Intelegi prin prisma modernista a corectitudinii politice. Asadar, daca ii zici unui adventist ca e gresita conceptia adventista a mortii sufletului nu inseamna ca il jignesti pe adventist, ca il urasti sau ca esti impotriva omenirii. Asta gandesc si cei cu conceptii moderniste. Jignirea e cand il ataci pe acel om, il balacaresti si il jignesti (pentru conceptia lui sau nu), asa cum faci tu de obicei cu ortodocsii, nu cu adventistii. Nu stiu cum poate vedea un om totul stramb. Desi tu esti agresorul de fiecare data, incerci sa spui ca e invers, eu as fi pentru ca spun cand o idee e gresita si neconforma cu invatatura ortodoxa. Niciodata nu am atacat primul pe cineva, nu am jignit primul si am incercat ca sa comentez ideile, nu cel ce le emite. Iar cand am fost atacat am raspuns decent de cateva ori, pana cand au fost mai multe atacuri. Asta s-a intamplat cu tine si cu inca 2-3, care au fost cei mai agresivi de pe forum (adica MihaiG, Cezar si, partial, MihailC). Nu-i mai baga pe toti si toata populatia globului, doar ca sa manipuelezi, sa-ti iasa tie ce vrei sa spui. Fa macar jumatate din cum fac eu si eu o sa fiu primul care o sa te felicit.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Calculatorul de pe care scriu e la fel daca nu mai "informat" ca tine.
Si mai aveti altceva in comun: nu poate procesa informatia in termeni umani.
Si cine te opreste sa-l folosesti pentru informatie (chiar daca nu poti intotdeauna sa o selectezi pe cea corecta)? Ca tu nu scrii nimic niciodata, scrii doar din intelepciunea ta. Chiar in discutiile cu mine ti-am reprosat ca nu dai niciodata un citat care sa-ti sustina argumentatia, sigura ta argumentatie e agresivitatea, care sa-ti sustina pareera ta personala. Banuiesc ca nu faci asta si nici macar nu citesti prea mult din surse ortodoxe pentur ca tu crezi ca nu gresesti nimic, stii tot, intelepciunea ta e suficienta si nu mai are rost sa aflii si informatii.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa recunosc ca am gresit, trebuie ca cineva sa demonstreze ca gresesc. Logic, rational, cu argumente.
Asta e deja epic. Tu ai spus ca n-ai gresit niciodata nimic (cand te-am mai intrebat), daca tu nu gresesti niciodata cum ar putea sa-ti arguementeze cineva ca gresesti? Orice prostie ai spune e corecta, iar cine indrazneste sa te contrazica il ataci sau chiar jignesti, ca a avut incredibilul tupeu sa iti spuna ca ai facut vreo greseala. Ortodoxia ar trebui sa se ia dupa ce spui tu, nu tu dupa ce sustine ortodoxia. N-a are nicio valoare ce spun sfintii sau catehismul, cand se confrunta cu autoinfailibilitatea ta.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Plus cliseul tau dupa care toate argumentele tale finale se reduc la al face pe celalat ori ecumnist ori protestant, indiferent de subiectul de discutie e absolut hilar.
Ti-ai dori tu sa fie asa, ca sa ia motiv. In primul rand eu spun de idei sau conceptii din ecumenism, dar la tine si la cei cu conceptii moderniste daca spui ca e o idee gresita inseamna ca il jignesti neaparat pe cel ce o spune. Dar pentru ca ai putine cunostine si nu intelegi prea bine invatatura ortodoxa (sper ca nu o sa sari iar ca te-as fi jignit, daca spui ca o persoana are putine cunostinte dintr-un domeniu nu e o jignire, nu le poate stii pe toate), tu le vezi pe toate le fel, invataturi protestante, ortodoxe sau catolice. Si nu-ti place, din invidie, ca altcineva stie ceva mai mult decat tine, asa ca mai bine cauti sa aduci totul la nivelul tau de intelegere (ca nici sa te informezi nu vrei). N-am facut niciodata afirmatii gratuite, sa spun ca o conceptie e gresita cand nu era sau nu stiam. E usor sa iti dai seama ce conceptii are cineva dupa primele mesaje. Nici nu e mare filozofie, sunt doar cateva conceptii, toate la fel, si toti cei care le au le repeta aproape identic. Le poti afla chiar si dintr-un simplu articol, dar mai bine stai ani de zile sa te certi decat sa stai o jumatate de ora sa te informezi (problema mare e ca nu vrei, pentur ca si tu ai acele conceptii si nu vrei sa renunti la ele).
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Seriooos..spui asta din experienta personala? Nu cumva oi fi tu unul din aia?
Era vorba de cei ce sunt agresivi pe forum, care sar de gatul celorlalti sai ii jignesc. Uite, de exemplu MihaiG, ca tot si-a dat datele si am vazut si o poza, nu pare leul de pe forum (sau cocos), care e agresiv, imparte rudotele si recomandari la nebuni la discretie, te ia de gat dupa cateva mesaje sau te hartuieste cu aceeasi intrebare repetata de zeci de ori (desi pare ca s-a mai linistit in ultimele zile).
Dar iti propun sa imi dai datele (ca presupun ca nu vrei sa le pui pe forum) pe mesaje private si sa ne intalnim, sa imi spui acolo ce imi spui si aici, sa vad daca esti tot asa vocal. Astept, ne intalnim, discutam, sa arati ca ai curaj sa sustii aceleasi lucruri si fara sa te ascunzi dupa calculator.

Last edited by catalin2; 11.07.2016 at 14:28:33.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 11.07.2016, 13:37:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tiparul dupa care decurg discutiile cu catain2

Cineva: "Fasole cu carnati de porc este o mancare buna".

catalin2: "Absolut gresit, ideea ca fasolea cu carnati e o mancare buna, este la originile ei, o idee protestanta. S-a infiltrat in mintea unui ortodox pe filiera ecumenismului apusean. Adevarul este ca branza cu mamaliga este de fapt o mancare buna. De carnati trebuie sa ne ferim deoarece porcul poate fi crescut de un eretic si conform Canonului X, trebuie sa ne ferim de tot ceea ce este eretic Pe cand branza e un specific traditional romanesc, deci ortodox"

Cineva: "dar poate taranul nu merge la biserica si mai multe pacate decat ereticul."

catalin2: "Astfel de pareri sunt emise de persoane care nu au suficiente cunostinte si inteleg gresit invatatura ortodoxa. Un ortodox adevarat stie ca indiferent de pacate si injuraturi la adresa lui Dumnezeu, el tot ortodox ramane si cu "pomana" care i se va face dupa moarte spre bucuria pantecelui rudelor deja imbuibate, intra in Rai, pe cand ereticul nu."
Iti arati doar nestiinta si ignoranta, demonstrand exact contrariul a ceea ce ai vrut sa arati. Adica faptul ca ai acele conceptii gresite. Cum spuneam si in mesajul precedent, tu nu cunosti prea bine invatatura ortodoxa si nu poti face intotdeauna diferenta fata de invatatura protestanta sau caotolica (nici nu vrei). Si razi de ce nu cunosti, cand le spune cineva. Am spus numai celor ce aveau conceptii gresite, nu-i fa pe toti ortodocsii ca ar avea conceptii straine de ortodoxie, ca tine.
In a doua parte expui conceptiile gresite pe care le ai, despre care am mai discutat. In primul rand nu intelegi rolul pomenirii mortilor. O intelegi ca in catolicism (care cred ca cei ajunsi in Iad nu mai pot iesi de acolo, de aceea ei fac pomeniri pentru cei din Purgatoriu). Du-te tu la orice preot si o sa iti spuna ca am spus si eu, ca unii din cei morti in dreapta credinta, fara pacate grave, pot iesi din Iad, cu rugaciunile Bisericii. Asta dovedeste ca nu ai citit prea multe articole sau carti despre ortodoxie.
In al doilea rand marturisesti eroarea (erezia) lui Priscilian, cum ti-am explicat detaliat. Negi importanta botezului, harului, a Intruparii Mantuitorului, a Bisericii si Sfintelor Taine. Bineinteles, fara sa intelegi cum si de ce (si fara sa vrei sa intelegi), pentru ca nu ai cunostinte suficiente si totul e un amalgam de diferite credinte la tine. Si, pentru simplul fapt ca afirmam invatatura ortodoxa si nu doream sa accept aceasta erezie, tu m-ai balacarit si jignit data trecuta.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistita, sunt foarte putini care au gargaunii vostri, si oricat v-ati strofoca pe bloguri si forumuri, nu reusiti sa-i inmultiti decat la sectiunea cu postari contrafacute.
Ce sa mai spun de faptul ca tu afirmi ca Sfanta Lumina de la Ierusalim este o pacaleala si o mistificare si ca toti Patriarhii Ierusalimului si toti din Biserica pana cum au pacalit credinciosii. Adica toti s-au straduit sa te pacaleasca pe tine, dar tu ai fost mai inteligent decat toti si te-ai prins. Iar asta banuiesc ca o faci doar pentru ca ortodocsii spun ca prin asta se dovedeste credinta adevarata fata de catolici, iar tu mai bine negi aceasta minune, Sfanta Lumina, daor pentru filocatolicismul tau. Iti reaminestesc faptul ca m-am hotarat sa scriu pe forum (desi era inscris din 2007) dupa ce am vazut un mesaj filocatolic al tau.
Iar despre ecumenism au scris si vorbit toti duhovnicii si sfintii din ultimul secol, doar tu te faci ca nu stii nimic, pentru ca esti vizat. Si pe toate site-urile ortodoxie scrie despre asta, tu citesti doar ce spune cate un user pe aici si afirmi ca asta e adevarul si ii dai cu el in cap oricui te contrazice. Cauta tu in toate mesajele mele si n-o sa gasesti o invatatura diferita de cea ortodoxa. Dar trebuie sa intrebi pe cineva care stie (un preot, de exemplu), nu dupa intelepciunea ta. Si eu nu sunt nici cu cipuri, nici cu legionari, ca sa ai de ce sa te legi, asa ca inventezi ca fariseii in trecut vini imaginare.
P.S.1 Si nu ma mai asocia cu diferite persoane, care au si unele concpetii diferite fata de mine, doar ca sa ma denigrezi. Asa pot sa te asociez si eu cu Florin, care sustine budismul in concordanta cu ortodoxia, ca si el are idei moderniste (new-age de data asta, dar nu vrei sa te legi de amanunte).
P.S.2 Sper ca ai inteles ca astept sa imi dai datele pe mesaj privat ca sa imi spui fata in fata ce ai de zis, nu dupa calculator. Si n-o sa ma pui sa-mi pierd mai mult timp decat am facut-o deja si sa imi scrii alte mesaje aici, ca sa trebuiasca sa raspund la ele. Ti-am zis ca am vazut ceea ce crezi, cum esti, si nu am ce sa discut cu tine, mai ales (sau in primul rand) pentru ca nu poti purta o discutie civilizata, fara sa fii agresiv (pe langa ciudateniile pe care le sustii).

Last edited by catalin2; 11.07.2016 at 13:53:33.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 11.07.2016, 16:38:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai vazut ca nu-ti raspund la mesaje, nu ma intereseaza sa discut cu tine.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am zis ca am vazut ceea ce crezi, cum esti, si nu am ce sa discut cu tine,
După două postări interminabile în care te-ai jeluit ca o domnișoară cu onoarea rămasă nereperată, pare puțin bizar să susții că n-ai ce să discuți cu interlocutorul.

De fapt, nu e decât ultima fază a tipicului pe care bine l-a observat Alin. După ce se termină (puținele) argumente, treci la faza a doua, aceea cu "ești un protestant, ești un ecumenist !!!" iar la final, faza cu "ești agresiv !!! Nu am ce să discut cu tine !!!"

După care o iei de la capăt.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #399  
Vechi 12.07.2016, 15:37:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
După două postări interminabile în care te-ai jeluit ca o domnișoară cu onoarea rămasă nereperată, pare puțin bizar să susții că n-ai ce să discuți cu interlocutorul.

De fapt, nu e decât ultima fază a tipicului pe care bine l-a observat Alin. După ce se termină (puținele) argumente, treci la faza a doua, aceea cu "ești un protestant, ești un ecumenist !!!" iar la final, faza cu "ești agresiv !!! Nu am ce să discut cu tine !!!"

După care o iei de la capăt.
S˜i uite-asa G MIHAI, catolic, îi da lectii de ortodoxie lui Catalin2 . Si-am incalecat pe-o sa s™i v-am spus povestea asa! Trăiască binefacerile sinodului!

Last edited by antoniap; 12.07.2016 at 15:39:27.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 12.07.2016, 16:48:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
S˜i uite-asa G MIHAI, catolic, îi da lectii de ortodoxie lui Catalin2 . Si-am incalecat pe-o sa s™i v-am spus povestea asa! Trăiască binefacerile sinodului!
Din pacate, tocmai asta este hilar, sunt eterodocsi pe aici care pot da lectii de dreapta gandire ortodocsilor cu (pretentie de) patalama de drept credinciosi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde