Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 04.03.2011, 21:57:44
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Maica Domnului

<<Raspunsul cel mai bun ar fi: prin educarea femeii, spunandu-i-se ca si ea este iubita de Dumnezeu la fel de mult ca si barbatul, si ea are drept la mostenirea Tatalui la fel de mult ca si barbatul, iar Dumnezeu vrea ca se fie "precum in Cer, asa si pe pamant", ori in Cer femeia nu este discriminata, nu este supusa barbatului etc si dovada este insasi Sfanta Fecioara. Dumnezeu nu vrea nimic din rautatile oamenilor ci doreste ceea ce a spus cand a fost pe pamant: sa fim toti ca fratii si sa nu fie unul mai mare peste altul, ci daca unul vrea neaparat sa fie mai mare, pai atunci sa se faca pe sine mic si sa slujeasca celor peste care vrea sa fie mai mare>>.
(Postat de Adriana3)


Sa nu uitam cine este Maica Domnului. Sa n-o confudam cu nicio femeie. O putem lua ca model. Dar nicio femeie nu e si nici nu va fi ca Maica lui Dumnezeu.


Cuvinte despre Maica Domnului
  • Nu există ortodoxie fără Maica Domnului.
  • Maica Domnului a fost și este locaș al dumnezeieștii Treimi. Așa i-a spus îngerul când Preasfânta Fecioară a întrebat la Buna Vestire: "Cum va fi aceasta de vreme ce eu nu știu de bărbat?". Ea a auzit de la înger atunci: "Duhul Sfânt se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri; de aceea și Sfântul care se va naște din tine Fiul lui Dumnezeu se va chema." (Luca 1, 34-35). Aici sunt cele trei persoane ale Sfintei Treimi care se unesc în Maica Domnului din clipa în care S-a întrupat Fiul lui Dumnezeu prin umbrirea de sus a Tatălui și prin lucrarea Sfântului Duh. Deci "Duhul Sfânt se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri – e vorba de Duhul Sfânt și de Tatăl –și Sfântul care Se va naște din tine Fiul lui Dumnezeu se va chema", e vorba de Dumnezeu Fiul.
  • Deci Maica Domnului devine locaș al Preasfintei Treimi. Devenind locaș al Preasfintei Treimi, Maica Domnului poate să ne ajute să ni se curățească și mintea, ca să devenim locașuri ale Preasfintei Treimi. Și locaș al Preasfintei Treimi Maica Domnului este în veșnicie: "Curățește mintea mea cea întinată cu tot felul de păcate și o fă locaș înfrumusețat al Preasfintei Treimi."Numai dacă suntem locașuri înfrumusețate ale Preasfintei Treimi, prin mijlocirea Maicii Domnului, putem să lăudăm mărirea și mila cea nemăsurată a Maicii Domnului, noi, netrebnicii robii ei.
  • Maica Domnului și acum este locaș al Preasfintei Treimi. Cum? Că doar L-a născut pe Domnul Hristos. Domnul Hristos S-a despărțit de ea. Da, S-a despărțit, așa cum se desparte orice copil de mama lui, dar asta nu înseamnă că Domnul Hristos nu mai este undeva în Maica Domnului. Unde? În inima ei, că ea nu L-a purtat numai în pântecele ei, ci L-a purtat și în inima ei pe Domnul Hristos. Și de aceea Maica Domnului rămâne pentru veșnicie locaș al Preasfintei Treimi.
  • Maica Domnului e ca un rai. Când avem legătură cu Maica Domnului în conștiința noastră, în gândurile noastre, în simțirile noastre, e ca și când am fi intrat în rai. E o bucurie de rai de-a fi în legătură cu Maica Domnului.
  • Pe Maica Domnului o numim "rai cuvântător", "rai de taină". Bucuria din legătura cu Maica Domnului este o trăire a raiului.
  • Mi-aduc aminte, a fost odată la noi la mănăstire o împrejurare mai grea și mama a zis: "Apoi, dacă nu mai poți sta aici, să vii acasă, că doar tu ai unde veni". E ceva atât de înduioșător ... Vedeți ce înseamnă inima de mamă? Nu te lasă niciodată. Te lasă alții, nu te vor, te ocolesc, te resping, te marginalizează, te împing, te asupresc. Așa ceva nu poate face mama! Pot face străinii, dar cine are inimă de mamă, nu poate. "Apoi, dacă nu mai poți sta aici, să vii acasă, că doar tu ai unde veni ...". Dacă mama cea pământească poate face așa ceva, gândiți-vă la Maica Domnului! Maica Domnului să ne părăsească vreodată? Se poate cumva să ne părăsească Maica Domnului? Nu se poate! De ce nu se poate? Pentru că este mamă, pentru că are inimă de mamă. Noi zicem "Maica Domnului" ca și când am zice un titlu. Or, noi trebuie să știm că Maica Domnului este mamă. Și nu este mamă numai pentru Domnul Hristos, este mamă pentru toți cei care vrem s-o avem de mamă. "Tu dacă nu mai poți sta aici, să vii acasă, că doar tu ai unde veni." Apoi să știți că Maica Domnului zice tot așa către noi.
  • Se zice că un copil își căuta mama. "Nu ați văzut-o pe mama?", întreba copilul. Și cineva îi spune: "Mă copile, am văzut o femeie, a trecut adineaori pe aici". Dar zice copilul: "Eu nu caut o femeie, eu o caut pe mama". Nici mamele noastre nu sunt o femeie ca toate femeile, ci sunt unice față de celelalte femei. Deci despre Maica Domnului, dacă îngerul a spus: "Binecuvântată ești tu între femei", nu mai avem noi alt cuvânt să spunem că ea a fost o femeie ca toate femeile, pentru că nu a fost o femeie ca toate femeile.
  • Cred că Maica Domnului va fi bună și cu necinstitorii ei sau, în orice caz, va fi bună cu cei care nu o cinstesc pur și simplu, nu că au ceva împotriva Maicii Domnului, pentru că este bună și o să îi înțeleagă și pe cei care sunt cuprinși de neputința aceasta a mândriei sau de păcate care nu-i lasă să înțeleagă lucrurile așa cum sunt, pentru că nu se lasă conduși de Biserică. Părintele Arsenie Boca, Dumnezeu să-l odihnească, zicea că: "în mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă". Așa că Maica Domnului o să îi înțeleagă pe cei care au avut minte strâmbă, iar noi dorim ca oamenii să aibă măcar bucuria pe care o avem noi din faptul că suntem cinstitori ai Maicii Domnului.
Arhimandrit Teofil Paraian
Sursa: www.rostonline.org
Reply With Quote
  #392  
Vechi 05.03.2011, 09:36:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Există vreun bărbat înafara sfinților care să nu se gândească la prostii?
Aiurea....Nu cred....Sunt "croiti" la acest capitol cam la fel....
Reply With Quote
  #393  
Vechi 05.03.2011, 11:15:25
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iata o posibila greseala: aceea de a astepta de la altii dragostea, in loc sa dam noi dragostea.
Sfintii ajunsi in cer si-au probat dragostea fata de Dumnezeu trecand prin Furcile Caudine, in vreme ce noi pe pamant inca nu am probat nimic. Cum sa gasesti aceleasi conditii de dragoste pe pamant, in prezenta ispitelor din partea diavolului?!?
Aici suntem pusi la incercare, suntem cernuti... de unde si discriminarile si tot raul pe care il intalnim.
Si apoi femeia nu este discriminata. Se discrimineaza singura prin ceea ce face.
Iisus stia foarte bine ca diavolul exista si ispiteste, doar l-a ispitit si pe El, asta insa nu L-a facut sa nu ne ceara sa atingem perfectiunea Tatalui, asa cum a atins-o El, ci dimpotriva, ne-a zis noua, celor de pe pamant, sa fim desavarsiti ca si Tatal din Cer, si aceasta desavarsire El a explicat ca inseamna sa avem aceeasi iubire fata de oameni pe care o are Tatal, adica iubire nu numai pentru cei care ne iubesc pe noi ci si inclusiv pentru vrajmasi, si nu se referea sa avem aceasta iubire doar dupa ce ajungem in Cer, ci dimpotriva la cei care traiau pe pamant le vorbea. Deci daca El ne-a cerut sa facem asta, insamna ca se poate si pe pamant, totul este sa dorim. Ba inca ne-a mai zis ca degeaba ii spunem Doamne, Doamne la judecata daca nu am lucrat aceasta iubire, pentru ca ne va raspunde ca nu ne cunoaste. Si are dreptate, cum sa cunoasca pe cineva care ii zice Doamne, Doamne, dar cand este sa indeplineasca porunca de iubire a Domnului, si singura dealtfel pe care ne-a lasat-o, omul se da inapoi zicand ca nu poate din cauza diavolului? Cel care apartine Domnului nu se indoieste ca poate face tot ceea ce Domnul a cerut, ori El nu a cerut decat un singur lucru: sa fim desavarsiti ca si Tatal Ceresc in iubire.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 05.03.2011, 11:20:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit pentru Volga

Volga,

Din cate vad, din nou nu ai scris altceva decat ceea ce am zis si eu, ba chiar ai raspuns si unora care cred ca pe pamant nu se poate trai ca si in Cer, pentru ca tu scrii:

"dar a poruncit ca, înainte de a ajunge în cer, sa prefacem pamântul în cer; sa traim pe pamânt, ca si cum am trai în cer; sa ne grabim sa facem asa totul. Si pentru acestea sa-L rugam pe Stapânul nostru."

Cu tot ceea ce ai scris in mesajele tale sunt deacord, iar cele scrise de tine nu contrazic cu nimic ceea ce am zis si eu, dimpotriva, le intaresc. Asa ca eu nu vad unde este greseala, ci cel mai probabil esti tu cel care nu ai inteles ceea ce am zis eu pentru ca nu am zis absolut nimic care sa contrazica cele scrise de tine.

Si acum iti cer sa fii onest cu tine insuti si sa imi spui daca tot ceea ce ai scris se aplica intru totul si femeilor in practica, nu in teorie. Pentru ca in practica, de indata ce o femeie vrea sa faca si ea TOT ceea ce ii este permis barbatului sa faca in biserica, i se spune ca ea este diferita de barbat si ca atare nu are voie sa practice si ea chiar totul. Si nu vreau sa dau aici cateva exemple foarte clare ca sa nu inceapa iar polemicile. Stii si tu foarte bine ca in practica barbatii au anumite drepturi in biserica care ii sunt refuzate femeii desi in teorie este cum ai scris si tu, nici urma de discriminare din partea lui Dumnezeu. Ca atare este foarte clar ca PE PAMANT femeia este discriminata de oameni in momentul in care se ajunge la PRACTICA, nu la teorie. Deci, nu este la fel de iubita in PRACTICA, nu in teorie. In teorie nu este discriminata, teoriile sunt citite si de femei si se recunosc in ele, cand insa se trece LA PRACTICA, i se spune: "Stop, tu esti diferita de barbat asa ca tie nu iti este permis tot ceea ce ii este permis lui".
Reply With Quote
  #395  
Vechi 05.03.2011, 11:42:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit tot pentru Volga

In ceea ce o priveste pe maica Domnului, uite ce a spus Iisus despre mama Sa:

"Si inca vorbind El multimilor, iata mama si fratii Lui stateau afara, cautand sa vorbeasca cu El.
Cineva I-a zis: Iata mama Ta si fratii Tai stau afara, cautand sa-Ti vorbeasca.
Iar El i-a zis: Cine este mama Mea si cine sunt fratii Mei?
Si, intinzand mana catre ucenicii Sai, a zis: Iata mama Mea si fratii Mei.
Ca oricine va face voia Tatalui Meu Celui din ceruri, acela imi este frate si sora si mama."

(Matei 12: 46-50)

Deci ORICINE care face voia Tatalui din Cer ii este lui Iisus mama. Oricine! Si iata ca din nou este vorba de a face pe pamant voia Tatalui din Cer, adica iubirea lui Dumnezeu si a aproapelui. Daca pe pamant s-ar face ca si in Cer, adica daca pe pamant oamenii s-ar iubi ca si fratii asa cum fac sfintii din Cer iubindu-i pe toti oamenii ca pe ei insisi, atunci orice om ar fi fratele, sora si mama lui Iisus, si ca atare imposibil apoi sa i se zica unei femei ca nu ar fi si pentru ea ceva care este bun pentru barbat sub pretextul ca ea ar fi diferita. Toti oamenii sunt diferiti intre ei dintr-un motiv sau altul, insa toti sunt chemati la a iubi pe toti ceilalti oameni, si toti au puterea de a iubi, putere data de Dumnezeu, asa ca oricine accepta sa isi foloseasca aceasta putere de a iubi dupa cum cere Iisus, ajunge sa fie pe pamant ca si sfintii in Cer, inclusiv ca Sfanta Fecioara. Singura problema este ca nimeni nu a acceptat sa isi foloseasca puterea de a iubi asa cum a acceptat Sfanta Fecioara, de aceea ea este cea mai mare intre sfinti. Cel care iubeste cel mai mult ajunge cel mai mare in Cer, iar pe pamant, aceasta mare iubire se manifesta prin a se face pe sine mic si a sluji celorlalti. Sau cum a zis Domnul ca cel de pe urma va ajunge cel dintai. Sfanta Fecioara este cea mai mare in Cer tocmai pentru ca are cea mai mare iubire fata de oameni si se face pe sine mica pentru a se pune in slujirea acestor oameni. Nici o rugaciune nu o trece cu vederea, nici una, ci vine mereu in ajutor, in timp ce, cei care sunt mari pe pamant, nu se fac pe sine mici atat de usor precum o face Sfanta Fecioara pentru a sari in ajutor. Este la fel ca si Iisus, care, desi avea toate drepturile din lumea asta, nu a venit pe pamant sa zica ca, din moment ce El este Dumnezeu nascut din Dumnezeu, pai atunci oamenii sa ii stea la picioare. El a facut dimpotriva, El a stat la picioarele oamenilor si le-a spalat picioarele spunand ca nu a venit ca sa fie slujit ci ca sa slujeasca pe cei multi. Nu am vazut sa fi zis asa barbatul in relatia cu femeia, sa ii zica ca el nu a venit ca sa i se slujeasca ci ca slujeasca el la altii, si deci si femeii. Daca ar fi zis asa, aceasta discutie nu ar mai fi avut loc, ci toti oamenii si-ar fi slujit unii altora in toate, fara nici o discriminare pe motiv ca suntem diferiti. In PRACTICA insa nici pomeneala, cand este vorba ca barbatul sa faca dupa modelul lui Iisus, nu vine sa ii zica femeii si tuturor celorlalti "Eu nu am venit sa fiu slujit ci sa slujesc celor multi", ci dimpotriva, el vine cu idei de cine este cu un cap mai sus de ceilalti/celelalte, de a face ierarhii bazate pe putere si autoritate etc, deci exact contrariul a ceea ce a invatat Iisus. In teorie sunt foarte tari barbatii, scriu o gramada de tratate de dogmatica, de texte, omelii etc, in PRACTICA insa o impiedica pe femeie sa faca si ea la fel, pe motiv ca este diferita, si in plus, nici chiar in ceea ce ii priveste pe ei nu au facut intocmai dupa cuvintele lui Iisus din moment ce au stabilit o ierarhie bazata pe putere nerespectand cuvintele lui Iisus care a zis:

"Voi insa sa nu va numiti rabi, ca unul este Invatatorul vostru: Hristos, iar voi toti sunteti frati.
Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru unul este, Cel din ceruri.
Nici invatatori sa nu va numiti, ca Invatatorul vostru este unul: Hristos.
Si care este mai mare intre voi sa fie slujitorul vostru."

Eu nu vad in modul de organizare a bisericii de pe pamant sa se fi respectat aceste cuvinte ci vad dimpotriva ca unii fac pe invatatorii in loc sa faca pe fratii, fac pe rabi in loc sa faca pe fratii, le place sa li se spuna tata (parinte) in loc sa faca pe fratii si cand este vorba ca cel mai mare dintre noi sa fie slujitorul nostru, pai atunci ni se face o mustruluiala monstru sub pretextul ca nu am fi smeriti, ca doar pe pamant nu cel mai mare este slujitorul celorlalti, ci cel mai mic slujeste, ca altfel da dovada de lipsa de smerenie.
Te-ai intrebat ce este smerenia si de la cine trebuie sa o invatam? Oamenii ar raspunde "de la Sfanta Fecioara", Iisus insa zice sa o invatam de la El:

"Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre."

De la Iisus a invatat si Sfanta Fecioara, asa ca, cine vrea sa se asemene Sfintei Fecioare, se aseamana de fapt lui Iisus de la care aceasta a invatat. Si toti cei care invata de la El asa cum a invatat si Sfanta Fecioara ii sunt lui si frate, si sora, si mama...
Reply With Quote
  #396  
Vechi 05.03.2011, 12:21:17
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Aiurea....Nu cred....Sunt "croiti" la acest capitol cam la fel....
Mersi pentru „încurajare”! Vreau să zică unul de pe forum „Eu nu mă gândesc la prostii.”
Reply With Quote
  #397  
Vechi 05.03.2011, 12:25:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mersi pentru „încurajare”! Vreau să zică unul de pe forum „Eu nu mă gândesc la prostii.”
Daca ar zice: "eu fac tot ceea ce imi sta in putere ca sa nu ma gandesc la prostii" ti-ar ajunge? Nici Domnul nu cere mai mult decat sa facem tot ceea ce noua ne sta in putere, ca restul adauga El.
Asa ca, CURAJ!
Reply With Quote
  #398  
Vechi 05.03.2011, 13:36:54
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mersi pentru „încurajare”! Vreau să zică unul de pe forum „Eu nu mă gândesc la prostii.”
Acuma pe bune, daca ar zice, l-ai crede?:-))
Reply With Quote
  #399  
Vechi 05.03.2011, 14:14:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Acuma pe bune, daca ar zice, l-ai crede?:-))
Deși bărbații sunt niște mincinoși, l-aș crede de data asta, pentru că m-am simți mai bine dacă l-aș crede. Nu că n-aș ști că ar putea minți, dar mi-ar face mai bine să-l cred.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 05.03.2011, 14:17:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca ar zice: "eu fac tot ceea ce imi sta in putere ca sa nu ma gandesc la prostii" ti-ar ajunge? Nici Domnul nu cere mai mult decat sa facem tot ceea ce noua ne sta in putere, ca restul adauga El.
Asa ca, CURAJ!
Sunt prea mulți ca să-mi mai fie milă de încercările lor. Unul dacă ar fi, n-aș avea nimic, dar când toți sunt obsedați, te calcă pe nervi. Cred că n-am să mă mărit niciodată, n-am cu cine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59