Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 29.08.2011, 18:27:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
:) nici pt sfintele care au fost desfranate nu se gaseste suficient respect... si mai punem problema de casatorie cu o desfranata pocaita...
cine ti-a spus asta?
dar fiecare isi pune icoana sfantului despre care crede ca il protejeaza.
cati au, de exemplu, in case icoane cu sf Stelian ocrotitorul copiilor.
daca nu ai inseamna ca ai ceva cu copii?
Reply With Quote
  #402  
Vechi 29.08.2011, 18:56:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Come on, eu am si o iconita de plastic cu Sfanta Maria Egipteanca, nici prin cap nu imi trece sa ma gandesc cand o vad ca inainte a fost desfranata!!!!!

Discutia asta cu sfintele mi se pare ca provine dintr-o remarca a parintelui Cleopa, suparat ca doua cucoane vazusera icoana Sfintei Pelaghia si strambau din nas, hulind ceva de genul daca si desfranata asta a ajuns sfanta... asa cum astazi, crestinii nostri, unii, fireste, au ce au cu Stefan cel Mare si Sfant sau cu Brancoveanul, de parca cine stie ce le-au facut. In asta consta frumusetea, ca sfintii nu sunt doar din randul pustnicilor, ascetilor, celor cu viata foarte evlavioasa inca din pantecele maicii lor, ci mai sunt si unii care au duso viata pacatoasa, dar apoi s-au pocait.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 29.08.2011, 19:00:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Come on, eu am si o iconita de plastic cu Sfanta Maria Egipteanca, nici prin cap nu imi trece sa ma gandesc cand o vad ca inainte a fost desfranata!!!!!

Discutia asta cu sfintele mi se pare ca provine dintr-o remarca a parintelui Cleopa, suparat ca doua cucoane vazusera icoana Sfintei Pelaghia si strambau din nas, hulind ceva de genul daca si desfranata asta a ajuns sfanta... asa cum astazi, crestinii nostri, unii, fireste, au ce au cu Stefan cel Mare si Sfant sau cu Brancoveanul, de parca cine stie ce le-au facut. In asta consta frumusetea, ca sfintii nu sunt doar din randul pustnicilor, ascetilor, celor cu viata foarte evlavioasa inca din pantecele maicii lor, ci mai sunt si unii care au duso viata pacatoasa, dar apoi s-au pocait.
chiar nu inteleg de ce au strambat din nas cele doua.
daca erau contemporane cu ea si ii cunosteau viata desfranata, nu si pocainta, mai intelegeam.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 29.08.2011, 19:27:45
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile din Pateric

' A venit odată avva Serapion, trecând printr-un sat al Egiptului, și a văzut o curvă stând lângă chilia lui și i-a zis ei: gătit-ai patul? Ea a zis: da, avvo! A încuiat bătrânul: așteaptă-mă deseară, că voi veni la tine și am să petrec noaptea aceasta aproape de tine. Iar ea răspunzând, a zis: bine, avvo! Și s-a gătit și a așternut patul și l-a așteptat pe bătrân cu cele de trebuință. Iar după ce s-a făcut seară, a venit bătrânul la dânsa, nimic aducând și intrând în chilie, i-a zis ei: gătit-ai patul? Ea a zis: da, avvo. A încuiat ușa și i-a zis ei: așteaptă puțin, fiindcă avem pravilă, până ce o voi face! Și a început bătrânul slujba. Și începând Psaltirea, la fiecare psalm făcea rugăciunea, rugându-se lui Dumnezeu pentru dânsa ca să se pocăiască și să se mântuiască. Deci l-a ascultat Dumnezeu; și sta femeia tremurând și rugându-se aproape de bătrânul. Dacă a isprăvit bătrânul toată Psaltirea, ea a căzut la pământ. Iar bătrânul începând Apostolul, a citit mult dintr-însul. Și așa și-a împlinit slujba. Deci, umilindu-se ea și înțelegând că nu pentru păcat a venit la dânsa, ci ca să-i mântuiască sufletul, a căzut în fața lui zicând: fie-ți milă avvo, și povățuiește-mă, unde pot plăcea lui Dumnezeu. Atunci bătrânul a povățuit-o pe dânsa la o mânăstire de fecioare și a dat-o la stareță, zicând: ia pe sora aceasta, și nu-i pune ei jug sau poruncă, ca celorlalte surori; ci orice voiește dă-i ei și cum voiește dă-i voie să umble! Și după ce a făcut puține zile, a zis: eu sunt o păcătoasă și voiesc la 2 zile să mănânc. Și după puține zile a zis: eu multe păcate am și voiesc la 4 zile să mănânc. După alte puține zile s-a rugat stareței zicând: fiindcă mult am mâhnit pe Dumnezeu cu fărădelegile mele, te rog, pune-mă într-o chilie și o astupă, și pe o gaură dă-mi puțină pâine și rucodelie. Și i-a făcut ei stareța așa. Așa i-a plăcut lui Dumnezeu în cealaltă vreme a vieții sale.'



' Zis-a avva Sarmata: prefer mai bine un om care a păcătuit și știe că a păcătuit și se pocăiește, decât un om care nu a păcătuit și se crede că este drept.'
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #405  
Vechi 29.08.2011, 19:34:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Come on, eu am si o iconita de plastic cu Sfanta Maria Egipteanca, nici prin cap nu imi trece sa ma gandesc cand o vad ca inainte a fost desfranata!!!!!

Discutia asta cu sfintele mi se pare ca provine dintr-o remarca a parintelui Cleopa, suparat ca doua cucoane vazusera icoana Sfintei Pelaghia si strambau din nas, hulind ceva de genul daca si desfranata asta a ajuns sfanta... asa cum astazi, crestinii nostri, unii, fireste, au ce au cu Stefan cel Mare si Sfant sau cu Brancoveanul, de parca cine stie ce le-au facut. In asta consta frumusetea, ca sfintii nu sunt doar din randul pustnicilor, ascetilor, celor cu viata foarte evlavioasa inca din pantecele maicii lor, ci mai sunt si unii care au duso viata pacatoasa, dar apoi s-au pocait.
cel fara de pacat sa arunce primul piatra...asta in legatura cu cele 2 doamne si pt altele ca ele care procedeaza in felul acesta. Nu conteaza ce a facut sfantul (sfanta) inainte, conteaza ce a facut dupa ce l-a cunoscut pe Dumnezeu. Sa nu uitam cinea fost si ce a facut Pavel inainte de a-l cunoste pe Iisus pe drumul Damascului. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #406  
Vechi 29.08.2011, 19:49:27
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cel fara de pacat sa arunce primul piatra...asta in legatura cu cele 2 doamne si pt altele ca ele care procedeaza in felul acesta. Nu conteaza ce a facut sfantul (sfanta) inainte, conteaza ce a facut dupa ce l-a cunoscut pe Dumnezeu. Sa nu uitam cinea fost si ce a facut Pavel inainte de a-l cunoste pe Iisus pe drumul Damascului. Doamne ajuta!
Si daca este asa, dc totusi categoric prea putini barbati astazi si-ar lua de sotie o desfranata? Tu ti-ai lua? Ca doar fiecare merita cate o sansa noua! Numai bine!
Reply With Quote
  #407  
Vechi 29.08.2011, 20:39:35
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cel fara de pacat sa arunce primul piatra...asta in legatura cu cele 2 doamne si pt altele ca ele care procedeaza in felul acesta. Nu conteaza ce a facut sfantul (sfanta) inainte, conteaza ce a facut dupa ce l-a cunoscut pe Dumnezeu. Sa nu uitam cinea fost si ce a facut Pavel inainte de a-l cunoste pe Iisus pe drumul Damascului. Doamne ajuta!

Dovada clara ca mai degraba iertam uciderea decat desfranarea!

desi egal ne baga in iad, vedem unele pacate mai rusinoase decat altele. Spune-mi ce vezi mai grav, uciderea unui adult din razbunare sau pedofilia? Totusi daca se spovedesc si se face canon, Domnul iarta... stiu, e mult peste capacitatea omeneasca de intelegere asemenea iertare.

logica noastra, ca si dreptatea noastra, e ca o carpa lepadata in fata Domnului...

mai bine sa ne straduim cat putem sa nu judecam...
Reply With Quote
  #408  
Vechi 29.08.2011, 20:58:09
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Come on, eu am si o iconita de plastic cu Sfanta Maria Egipteanca, nici prin cap nu imi trece sa ma gandesc cand o vad ca inainte a fost desfranata!!!!!
E și firesc, nu-i așa? Numai a lui Dumnezeu este a ști câți dintre fiii rispitori vor trece înaintea celor "îndreptățiți"... de atâta văzut în ograda altora!

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 29.08.2011, 21:09:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Atentie!

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Dovada clara ca mai degraba iertam uciderea decat desfranarea!

desi egal ne baga in iad, vedem unele pacate mai rusinoase decat altele. Spune-mi ce vezi mai grav, uciderea unui adult din razbunare sau pedofilia? Totusi daca se spovedesc si se face canon, Domnul iarta... stiu, e mult peste capacitatea omeneasca de intelegere asemenea iertare.

logica noastra, ca si dreptatea noastra, e ca o carpa lepadata in fata Domnului...

mai bine sa ne straduim cat putem sa nu judecam...

Au fost oameni care le-au facut pe toate acestea, dar s-au pocait foarte foarte mult si au ajuns sfinti. Fireste, cel mai bine e sa ne pazim de pacate.

Păcatele strigătoare la cer
1. Uciderea și uciderea pruncilor.
2. Păcatele asemănătoare celor făcute de cei din Sodoma și Gomora.
3. Oprirea plății lucrătorilor.
4. Asuprirea văduvelor și orfanilor.
5. Batjocorirea și asuprirea părinților.

Pacate de capetenie:
1. Mândria.
2. Iubirea de argint(de avuții).
3. Desfrânarea.
4. Lăcomia.
5. Invidia.
6. Mânia.
7. Lenea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 29.08.2011, 22:18:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E și firesc, nu-i așa? Numai a lui Dumnezeu este a ști câți dintre fiii rispitori vor trece înaintea celor "îndreptățiți"... de atâta văzut în ograda altora!

Doamne ajută!
Asta imi aduce aminte de un cuvant al parintelui Cleopa:

339. Ce sfat mai deosebit dati ucenicilor Prea Cuviosiei voastre, pe care i-ati crescut si invatat voia lui Dumnezeu?

Sa ramana in dragostea lui Hristos si sa se iubeasca unii pe altii, cu dragostea cu care i-am iubit si eu. Apoi, sa ajute si ei pe altii la mantuire, sa ramana sub ascultare in staulul Bisericii Ortodoxe si sa se roage pentru iertarea pacatelor mele, ca astept din zi in zi sa ma cheme Hristos la judecata si sa dau socoteala pentru toate. Sa nu uite ucenicii mei ca oricata stiinta, avere si cinste am avea, oricata rugaciune si nevointa am face, nu ne putem mantui daca nu ne iubim, daca nu ne iertam si daca nu ne ajutam unii pe altii, ca "Dumnezeu este dragoste". Altfel, este in zadar toata osteneala si nadejdea noastra.
Cat am putut, m-am silit dupa a mea slaba putere cu darul lui Dumnezeu, sa folosesc si sa invat pe fiecare, calugar si credincios, calea mantuirii. Pe nimeni n-am intors desert de la usa chiliei mele. Ci am deschis usa chiliei si a cuvantului tuturor care au venit la mine, stiind ca odata cu fiecare om, intra si Hristos in chilia mea. Nu pot spune ca am facut tot ce as fi putut face, nici n-am implinit cu fapta ce-am invatat pe altii. Insa am cugetul impacat ca ce mi-a dat Dumnezeu in dar, am impartit si eu altora in dar si nadajduiesc ca ma voi mantui prin mila lui Dumnezeu si prin rugaciunile Bisericii si ale fiilor mei duhovnicesti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05