Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 22.09.2009, 17:03:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule dar de ce va jicnitzi? nu e frumos... cand nici unii nici altzii nu cunoshtetzi scripturile ratacindu-va in ele... (nici eu, asta ca paranteza)

dar v-am zis Hristos a inviat in miezul noptzii de Sabat in dimineatza adanca de prima zi a saptamanii, shi s-a suit (la Tatal) pe muntele din Galilea inainte de Zenitul soarelui, deci la final de Sabbath cand se intra in seara de intaia zi a saptamanii zicand ca cine va crede se va boteza... iar seara a intrat la ucenici prin ushile inchise sarbatorind cu ei invierea Duhovniceasca din mortzi, intru sfintzenie, iar din toate astea s-a format sfanta Duminica... ce se tzine "de sambata seara de la apusul soarelui pana luni dimineatza la rasaritul soarelui" (CLD) deci se observa ca este formata din:

seara de sambata + dimineatza de Duminica (fosta dimineatza de Sabat vechi) + seara de Duminica (fosta seara de intaia zi a saptamanii) + dimineatza de luni (fosta dimineatza de intaia zi a saptamanii),

adica avem doua noptzi shi o zi intre ele

adica avem doua seri, doua diminetzi shi un miez al zilei


iar "unii" de aici tzin vinerea veche de la ora 18 sau vinerea noua intre 18 shi 24 shi apoi sambata intre 0 shi 18 shi ei cred ca tzin vechea zi a 7-a sau Sabatul Domnului scris pe tablele de piatra ale legii... shi fac aici mare tamtam... poi nu va datzi seama cat suntetzi de inshelatzi de baptishtii shi mormonii cu care atzi corcit credintza lui Miller shi a lui Ellen?

poi de ce nu credetzi ca a inviat Domnul in miezul Vechiului Sabat? poi nu va datzi seama cata bucurie a daruit? caci le-a luat de pe conshtiintza crima facuta de Pashtele Domnului, caci iata Domnul a inviat shi ingerul a zis in dimineatza adanca de prima zi a saptamanii la mormant: "Bucuratzi-va"; deci ce poate fi mai mare bucurie decat sa realizezi ca Domnul pe care l-ai batjocurit shi tradat shi chinuit shi vandut shi ucis shi lepadat, iata a inviat asteptand de acuma pocaintza ta shi ca sa-tzi dea iertare shi mantuirea conshtiintzei shi sufletului tau... chinuit altfel pe veshnicie... caci prim faptele shi pacatele tale nespovedite, nemarturisite, nepocaite, tu L-ai rastignit mereu... iar shi iar... de milioane de ori pe zi... shi pe noapte.

Ce bucurie putea fi mai mare dupa acele 3 zile de coshmar? cand tot Ierusalimul era cazut, daramat in f-urâciune pana peste cap? poi invierea Domnului a fost ceva inaltzator... dupa trei zile Israelul shi Ierusalimul era rezidit laloc.

Last edited by vsovi; 22.09.2009 at 17:20:48.
  #402  
Vechi 22.09.2009, 17:39:20
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
sigur continua sa-ti spui asta , nu ati zis voi peste tot ca nu credeti in viata sufletului in rai sau in Iad, sau sa zic mai altfel "spiritism" , acuma ce faci te minti pe tine insisi?
Faceti si dvs. comparatie intre doua credinte:
- credinta in suflete nemuritoare, care-si primesc rasplata si merg in rai sau in iad, inainte de revenirea Domnului Iisus Hristos impreuna cu rasplata Sa ("Iata, Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui"-Apocalipsa 22:12).
- credinta in inviere si viata vesnica, la revenirea Domnului Iisus Hristos.("Vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui si vor iesi afara din ele. Cei care au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata."(Ioan 5:28,29))

Dvs. care credinta o impartasiti?

P.S. Eu am folosit cuvantul "spiritism", atunci cand cineva incerca sa ma convinga ca Domnul Iisus Hristos statea de vorba cu fantoma lui Moise. Este normal sa ajungi la idei "spiritiste" atunci cand crezi in suflete nemuritoare, in loc sa crezi in moarte si inviere.
  #403  
Vechi 22.09.2009, 19:10:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si ce se intampla cu sufletele celor morti pana la venirea lui Hristos?
  #404  
Vechi 22.09.2009, 19:40:12
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
si ce se intampla cu sufletele celor morti pana la venirea lui Hristos?
Din intrebarea dvs. intuiesc ca faceti confuzie intre duhul de viata dat de Dumnezeu si sufletul viu, care este omul in intregime. Sau, va imaginati existenta unei entitati constiente, care paraseste trupul mort (tipic filozofiei antice grecesti - in special a lui Platon).

Sa vedem ce spune scriptura:

Facerea 2:7(redau din memorie): "Dumnezeu l-a facut pe om din tarana si i-a suflat in nari suflare de viata. Si astfel omul s-a facut un suflet viu."
Adica, tarana+suflare de viata (sau duh de viata)=suflet viu.

Moartea este exact procesul invers si omul ajunge ceea ce a fost inainte de a fi creat.
"Tarana se intoarce in pamant cum a fost si duhul se intoarce la Dumnezeu care l-a dat."(Eclesiastul 12:7)

Deci, pana la revenirea Domnului Iisus Hristos, sufletul (omul) "doarme" (Sfanta Scriptura asemuieste moartea cu un somn). "Iar tu du-te, pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni si te vei scula iarasi odata, in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor."(Daniel 12:13)
  #405  
Vechi 22.09.2009, 19:44:36
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Da, da, da, fireste, si apostolii si Hristos au practicat "spiritismul":


1. Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOAREcare fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți”. Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.
4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) “Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE”.
Puteau oasele unui sfânt decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista?
De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE.”
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?
Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :
„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”.
Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum veti ocoli răspunsul la problema asta!
Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:
Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.
Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc, pentru că argumentează existența Iadului.
Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?
Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lăuda pe Dumnezeu.
2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.”
Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”
Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul?
(Apoc. 6, 9-11). Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o.
Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant? Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.”

Domnule vasinec/maraiann/condor, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, în care se vorbește limpede de existența Iadului și a sufletelor după moarte, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Deci când vă apucați la modul serios de citatele de mai sus??? Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #406  
Vechi 22.09.2009, 20:03:45
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
si ce se intampla cu sufletele celor morti pana la venirea lui Hristos?
Eu v-am raspuns la intrebare. Dat-mi, va rog si dvs. un raspuns pe care-l astept (este important). Repostez intrebarea.

Faceti si dvs. comparatie intre doua credinte:
- credinta in suflete nemuritoare, care-si primesc rasplata si merg in rai sau in iad, inainte de revenirea Domnului Iisus Hristos impreuna cu rasplata Sa ("Iata, Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui"-Apocalipsa 22:12).
- credinta in inviere si viata vesnica, la revenirea Domnului Iisus Hristos.("Vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui si vor iesi afara din ele. Cei care au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata."(Ioan 5:28,29))

Dvs. care credinta o impartasiti?
  #407  
Vechi 22.09.2009, 20:25:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Din intrebarea dvs. intuiesc ca faceti confuzie intre duhul de viata dat de Dumnezeu si sufletul viu, care este omul in intregime. Sau, va imaginati existenta unei entitati constiente, care paraseste trupul mort (tipic filozofiei antice grecesti - in special a lui Platon).

Sa vedem ce spune scriptura:

Facerea 2:7(redau din memorie): "Dumnezeu l-a facut pe om din tarana si i-a suflat in nari suflare de viata. Si astfel omul s-a facut un suflet viu."
Adica, tarana+suflare de viata (sau duh de viata)=suflet viu.

Moartea este exact procesul invers si omul ajunge ceea ce a fost inainte de a fi creat.
"Tarana se intoarce in pamant cum a fost si duhul se intoarce la Dumnezeu care l-a dat."(Eclesiastul 12:7)

Deci, pana la revenirea Domnului Iisus Hristos, sufletul (omul) "doarme" (Sfanta Scriptura asemuieste moartea cu un somn). "Iar tu du-te, pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni si te vei scula iarasi odata, in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor."(Daniel 12:13)

exact ca un saducheu ai zis;

Ia aminte la ce ti-a scris ovidiu-s , la pilda bogatului nemilostiv si a lui Lazar,la ce zice Moise:Domnul Dumnezeul duhurilor si a tot trupul.(Num 16:22;27:16), ce zice Iacov crezand ca Iosif a murit:"Plângând, mă voi pogorî în locuința morților la fiul meu!"(Facerea 37:35) , La Solomon care zice : Locuința morților, pântecele sterp, pământul care nu e sătul de apă și focul care nu zice niciodată: "Destul!"(Pilde 30:16) ; Omul, în răutatea sa, poate să ucidă, dar nu poate să aducă înapoi duhul care a ieșit, nici să scoată sufletul care a intrat în locuința morților. (Carte Intelepciunii lui Solomon 16:14);la Ana : Domnul omoară și învie; El coboară la locuința morților și iarăși scoate. (1Regi(Samuel) 2:6) ; David in Psalmi "Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. " ; "Doamne, scos-ai din iad sufletul meu, mântuitu-m-ai de cei ce se coboară în groapă. "Cine este omul ca să trăiască și să nu vadă moartea și să-și izbăvească sufletul său din mâna iadului?".Uita-te in Faptele apostolilor: Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.
Ia aminte la Apostolul Pavel care vorbeste despre suflet(duh) si despre trup separat, si care spune citandu-l pe psalmist : "Cel ce face pe îngerii Săi duhuri și pe slujitorii Săi pară de foc".Adu-ti aminte de ingerii care l-au dus pe Lazar in sanul lui Avraam.Aduti aminte ca Hristos delimiteaza lumea asta cand vorbeste cu saducheii , de lumea cea spirituala(Rai, Iad) si compara sufletelor celor ce vor dobandi Invierea la Judecata de Apoi cu tot cu trup cu ingerii din ceruri, care sunt fiinte spirituale.Sufletele celor care au ajuns in Rai , devenind ca fiii lui Dumnezeu(ingerii)
Si nu in ultimul rand aduti aminte ca "Duh este Dumnezeu si cine i se inchina trebuie sa i se inchine in duh si adevar".
  #408  
Vechi 22.09.2009, 21:09:54
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
exact ca un saducheu ai zis;".
Ce am zis ca un saducheu? Fiti mai exact.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ia aminte la ce ti-a scris ovidiu-s .
Lasati-l in pace pe d-l ovidiu. A postat aceleasi lucruri de cel putin 15 ori si tot de atatea ori a primit raspuns. Dansul isi joaca acum rolul de umplutura. Nu are nimic nici de spus nici de intrebat. Doreste doar sa umple forumul pentru ca discutiile sa poata fi greu de urmarit.

Astept un raspuns din partea dvs. la intrebarea referitoare la ce tip de credinta adoptati, din cele doua pe care vi le-am expus.

Si, mai astept sa-mi aratati ce afirmatie de saducheu am facut.
  #409  
Vechi 22.09.2009, 21:20:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pai cu voi ne invartim in cerc ca nu aveti nici o treaba cu cele duhovnicesti.eu mi-am incheiat si aici treaba cu posturile, nu imi place sa risipesc vremea aiurea si sa vorbesc la pereti, citeste ce e spus aici de mine , de ovidiu-s si de altii.
  #410  
Vechi 22.09.2009, 22:16:30
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ce am zis ca un saducheu? Fiti mai exact.



Lasati-l in pace pe d-l ovidiu. A postat aceleasi lucruri de cel putin 15 ori si tot de atatea ori a primit raspuns. Dansul isi joaca acum rolul de umplutura. Nu are nimic nici de spus nici de intrebat. Doreste doar sa umple forumul pentru ca discutiile sa poata fi greu de urmarit.

Astept un raspuns din partea dvs. la intrebarea referitoare la ce tip de credinta adoptati, din cele doua pe care vi le-am expus.

Si, mai astept sa-mi aratati ce afirmatie de saducheu am facut.
Cand ai raspuns fatarnicule la ce azis ovidiu. N-ai raspuns decat de umplutura, tu, nu el. Mai esti si mincinos pe deasupra.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25