Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 19.08.2009, 06:55:12
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce nu are relevanta?
Ti se pare ca se respecta in totalitate sau ca nu ar trebui respectata?
Din cite am vazut nu mi se pare ca nu ar fi respectata. Exista legislatie care sa o sustina si se si aplica la locul de munca (chiar in detrimentul altora si cu incalcarea altor legi prin affirmative-action declarat) si in viata publica in general.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 19.08.2009, 09:40:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Din cite am vazut nu mi se pare ca nu ar fi respectata. Exista legislatie care sa o sustina si se si aplica la locul de munca (chiar in detrimentul altora si cu incalcarea altor legi prin affirmative-action declarat) si in viata publica in general.
Si care e rolul bisericii in aplicarea si sustinerea ei?
Pentru a lua un exemplu concret, te rog sa imi spui care a fost rolul bisericii crestine in cistigarea de catre femei a dreptului la vot, de la inceputul secolului trecut.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 19.08.2009, 11:00:35
gelu_motanelu gelu_motanelu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2009
Mesaje: 12
Implicit Intrebare simpla

Intrebare simpla pentru cei ce cred in morala atee: daca eu omor pe X (sa zicem pentru a-i lua banii) e bine sau e rau ? Daca e rau, de ce e rau ?
Reply With Quote
  #404  
Vechi 19.08.2009, 11:04:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gelu_motanelu Vezi mesajul
Intrebare simpla pentru cei ce cred in morala atee: daca eu omor pe X (sa zicem pentru a-i lua banii) e bine sau e rau ? Daca e rau, de ce e rau ?
E rau.
E rau pentru ca asa simt eu. Probabil asa simte si criminalul si imensa majoritate a oamenilor de pe aceasta planeta.
Acum astept sa ma intrebi de ce simt eu asa.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 19.08.2009, 11:05:37
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exemplu de inceput de moralitate in lumea animala: liliecii vampiri.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 19.08.2009, 11:10:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gelu_motanelu Vezi mesajul
Intrebare simpla pentru cei ce cred in morala atee: daca eu omor pe X (sa zicem pentru a-i lua banii) e bine sau e rau ? Daca e rau, de ce e rau ?
e corect ce a spus topcat. Pur si simplu simtim ca e rau sa faci asta. Stiinta explica de ce simtim asta fara sa rationam de fiecare data asupra motivelor.
e rau pentru ca un astfel de comportament este cat se poate de daunator societatii. Daca toleram asa ceva riscam ca marea majoritate a indivizilor sa cada prada unor astfel de indivizi si atunci clar specia sau macar comunitatea din care facem parte are de suferit, poate chiar sa dispara.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 19.08.2009, 11:40:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Stiinta explica de ce simtim asta fara sa rationam de fiecare data asupra motivelor.
Chiar nu inteleg sensul afirmatiilor. Ce treaba are stiinta cu a fi moral? Morala este o stiinta? Cred ca nici tu nu crezi ceea ce spui.
Teoria ca omul este o fiinta morala datorita societatii- cunoscuta teorie a sociologismului este criticata de catre multi. Daca nu mai traiesc in societate nu mai sunt o fiinta morala? Morala dispare daca dispare socitatea??
Reply With Quote
  #408  
Vechi 19.08.2009, 11:46:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar nu inteleg sensul afirmatiilor. Ce treaba are stiinta cu a fi moral? Morala este o stiinta? Cred ca nici tu nu crezi ceea ce spui.
Teoria ca omul este o fiinta morala datorita societatii- cunoscuta teorie a sociologismului este criticata de catre multi. Daca nu mai traiesc in societate nu mai sunt o fiinta morala? Morala dispare daca dispare socitatea??
Stiinta explica de ce sintem morali, de ce credem ca sintem morali.
In acest sens, morala (aparitia ei, cel putin) se bazeaza pe un algoritm extrem de simplu: tit for tat. Dupa cum spuneam, acest algoritm este stabil, la fel cum este cel de necooperare, dar da rezultate mai bune in supravietuirea unei gene. Deci, daca el este urmat, din motive oarecare, va deveni predominant.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 19.08.2009, 11:47:37
gelu_motanelu gelu_motanelu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E rau.
E rau pentru ca asa simt eu. Probabil asa simte si criminalul si imensa majoritate a oamenilor de pe aceasta planeta.
Acum astept sa ma intrebi de ce simt eu asa.
Ma asteptam sa spui ca se incalca dreptul la viata al lui X, caz in care vroiam sa arat ne-falsifiabilitatea notiunii de "drept la viata", si deci ca in sine este doar o credinta ne-stiintifica. De fapt nu mai am ce arata, din moment ce accepti din start mai mult de atat, faptul ca notiunea de "rau" este relativa, doar o conventie, adica o definitie arbitrara. Accepti deci ca nu mai exista "bine" si "rau" ca si notiuni absolute, ajungand la "dincolo de bine si de rau", la amoralitatea vietii in sine. Ateismul este deci amoral (in definitia mea moralitatea = un bine si un rau absolut, absolut adica opus lui relativ, cam ca la fizica).
Reply With Quote
  #410  
Vechi 19.08.2009, 11:52:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gelu_motanelu Vezi mesajul
Ma asteptam sa spui ca se incalca dreptul la viata al lui X, caz in care vroiam sa arat ne-falsifiabilitatea notiunii de "drept la viata", si deci ca in sine este doar o credinta ne-stiintifica. De fapt nu mai am ce arata, din moment ce accepti din start mai mult de atat, faptul ca notiunea de "rau" este relativa, doar o conventie, adica o definitie arbitrara. Accepti deci ca nu mai exista "bine" si "rau" ca si notiuni absolute, ajungand la "dincolo de bine si de rau", la amoralitatea vietii in sine. Ateismul este deci amoral (in definitia mea moralitatea = un bine si un rau absolut, absolut adica opus lui relativ, cam ca la fizica).
Dar nici in crestinism nu exista bine si rau absolut, dupa cum se vede din renuntarea la "invataturile" din VT
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22