Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 28.10.2009, 12:13:28
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata cat de frumos spunea Isaac Bashevis Singer- laureat al premiului Nobel: "ganditorii materialisti au atribuit mecanismului orb al evolutiei mai multe miracole, coincidente improbabile si minuni, decat i-au atribuit vreodata lui Dumnezeu toti teologii din lume"
Iata cit de frumos spune Jose Saramago - laureat al premiului Nobel: Biblia e "un manual de moravuri proaste" si "lumii i-ar fi fost mai bine fara ea"

p.s. cititi acest mesaj numai ca raspuns la postarea lui georgeval
Reply With Quote
  #402  
Vechi 28.10.2009, 13:24:07
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iata cit de frumos spune Jose Saramago - laureat al premiului Nobel: Biblia e "un manual de moravuri proaste" si "lumii i-ar fi fost mai bine fara ea"

p.s. cititi acest mesaj numai ca raspuns la postarea lui georgeval
Uneori e mai intelept sa nu raspunzi
Reply With Quote
  #403  
Vechi 28.10.2009, 15:12:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iata cit de frumos spune Jose Saramago - laureat al premiului Nobel: Biblia e "un manual de moravuri proaste" si "lumii i-ar fi fost mai bine fara ea"

p.s. cititi acest mesaj numai ca raspuns la postarea lui georgeval
Pentru ca cei doi sunt laureati ai premiului Nobel pentru literatura si nu in domeniul stiintei sau al teologiei nu ma deranjeaza. Nu am folosit numele autorului pentru autoritate- ci pentru continut ca sa nu fiu suspectat de plagiat. Atunci sterge numele si distinctia insa aprofundeaza mesajul. Cu siguranta mi-ai recomanda acelasi sfat insa iti spun ca m-a dezgustat romanul Evanghelia dupa Hristos.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 28.10.2009, 18:25:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca discuti prea mult cu ateii, poti ajunge ca ei. Unii dintre atei stiu exact cu ce scop vin pe site-uri ortodoxe. Isi vara nasul direct in probleme de interes pentru ortodocsi.

Numarul copiilor irascibili si demonizati este in crestere, iar noi ne punem problema scoaterii religiei din scoli! Societatea o ia razna, lumea se complace in tot felul de pacate, iar noi atentam la sufletul copiilor! Copiii sunt adesea victime in propriile familii, caci sunt lipsiti adesea de modele de comportament. La televizor si pe internet vad de toate, parintii ii incredinteaza de mici unei societati care le pune la grea incercare puterea de discernamant aflata in formare.

Daca in perioada comunista ni se spunea ca ,,partidul e-n toate", acum ni se spune ca ,,democratia e-n toate". Iar in numele acestei democratii, cei care nu si-au atins idealurile in perioada comunista si le ating acum.

Sfintii Inchisorilor se aflau sub presiuni mari, erau maltratati, dar continuau sa marturiseasca adevarul cu fermitate, fara sa le dea prea mult curaj anchetatorilor de a continua discutia pe teme care-i raneau duhovniceste.

A scoate religia din scoli e ca si cum ai indeparta pruncul de mama lui. Pruncul este Iisus, iar mama - oricine face voia LUI.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 29.10.2009, 08:34:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pentru ca cei doi sunt laureati ai premiului Nobel pentru literatura si nu in domeniul stiintei sau al teologiei nu ma deranjeaza. Nu am folosit numele autorului pentru autoritate- ci pentru continut ca sa nu fiu suspectat de plagiat. Atunci sterge numele si distinctia insa aprofundeaza mesajul. Cu siguranta mi-ai recomanda acelasi sfat insa iti spun ca m-a dezgustat romanul Evanghelia dupa Hristos.
Ok, atunci despre continut pot sa spun ca argumentul probabilitatii nu e in favoarea creationistilor. Daca doresti, putem discuta.
Nu am citit romanul, nici nu ma intereseaza, am dat citatul numai ca raspuns pentru nobeli ce isi dau cu parerea in domenii pe care nu le inteleg.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 29.10.2009, 08:45:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca discuti prea mult cu ateii, poti ajunge ca ei.
Sa inteleg ca e ceva rau de tot sa ajungi ateu :)

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Unii dintre atei stiu exact cu ce scop vin pe site-uri ortodoxe. Isi vara nasul direct in probleme de interes pentru ortodocsi.
Si ce crezi ca ar trebui sa faca un ateu pe un site ortodox? Sa ceara sfaturi de convertire?
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Numarul copiilor irascibili si demonizati este in crestere, iar noi ne punem problema scoaterii religiei din scoli! Societatea o ia razna, lumea se complace in tot felul de pacate, iar noi atentam la sufletul copiilor! Copiii sunt adesea victime in propriile familii, caci sunt lipsiti adesea de modele de comportament. La televizor si pe internet vad de toate, parintii ii incredinteaza de mici unei societati care le pune la grea incercare puterea de discernamant aflata in formare.
Ma bucur ca ai sesizat principala problema in dezvoltarea copiiilor, parintii.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca in perioada comunista ni se spunea ca ,,partidul e-n toate", acum ni se spune ca ,,democratia e-n toate". Iar in numele acestei democratii, cei care nu si-au atins idealurile in perioada comunista si le ating acum.
Iar tu spui ca "Dzeu e-n toate". Care o fi diferenta?
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfintii Inchisorilor se aflau sub presiuni mari, erau maltratati, dar continuau sa marturiseasca adevarul cu fermitate, fara sa le dea prea mult curaj anchetatorilor de a continua discutia pe teme care-i raneau duhovniceste.
Asta avind relevanta pentru ce?
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A scoate religia din scoli e ca si cum ai indeparta pruncul de mama lui. Pruncul este Iisus, iar mama - oricine face voia LUI.
Tot am sa-mi fac timp odata sa scanez manualul de educatie civica, spre comparatie cu unul de religie.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 29.10.2009, 11:12:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa inteleg ca e ceva rau de tot sa ajungi ateu :)


Si ce crezi ca ar trebui sa faca un ateu pe un site ortodox? Sa ceara sfaturi de convertire?

Ma bucur ca ai sesizat principala problema in dezvoltarea copiiilor, parintii.

Iar tu spui ca "Dzeu e-n toate". Care o fi diferenta?

Asta avind relevanta pentru ce?

Tot am sa-mi fac timp odata sa scanez manualul de educatie civica, spre comparatie cu unul de religie.
Tu ce crezi ca ar trebui sa faca un ateu pe un site ortodox ?
Ai dreptate ca parintii sunt o problema in dezvoltarea copiilor.
Cand parintii sunt agresivi ,au o agresivitate interioara ,si copiii devin agresivi.
Un ateu este un om foarte sarac deoarece el pleaca din lumea asta golit de iubire ,ori Dumnezeu ne vrea cu candela iubirii si a faptelor bune plina la Judecata. Sarac pleaca deoarece averile lumesti nu le ia cu el.
Dumnezeu sa iti ajute !
p.s.Nu vezi ce artagos esti ? si mai spui ca ateii sunt buni.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 29.10.2009, 11:17:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apostolul Pavel ai intai a fost un prigonitor al crestinilor, apoi s-a intamplat sa vada cat de puternic este Dumnezeu si a devenit un slujitor al Sau.

Topcat, fara sa vrei ai spus un mare adevar: Dumnezeu e in toate.

Da, El este Calea, Adevarul si Viata. E greu sa lovesti cu piciorul in tepusa. De acest lucru s-au convins si altii. Un ateu prigonitor al icoanelor a incercat sa traga o sageata in icoana Maicii Domnului. Din aceasta icoana a curs sange, fapt care i-a pus pe speriat pe prigonitori. Apoi aceasta icoana a fost dusa de catre o femeie in mare pentru a fi protejata de batjocura necredinciosilor. Icoana a plutit pana in Athos in picioare si o flacara izvorand din ea se ridica pana la cer. Astazi aceasta icoana este cunoscuta sub numele de ,,Portarita", ocrotitoarea vietuitorilor din Athos.

O vaduva evreica s-a crestinat impreuna cu copiiii ei datorita minunii pe care a facut-o Maica Domnului in viata ei. Sluga ei ii pregatise spanzuratoarea pentru ca apoi sa poata pune mana pe avutia ei. Trecand pe acolo o procesiune cu icoana Maicii Domnului ,,Prodromita" al carei chip s-a pictat prin minune, si despre care auzise ca este facatoare de minuni, s-a rugat si ea Maicii Domnului. Adica atunci cand a dat de greu era buna Maica Domnului!

S-a rugat s-o ajute si i-a promis ca, dac-o va ajuta , se va boteza impreuna cu copiii ei. Maica Domnului i-a ascultat rugaciunea imediat. Sluga s-a urcat pe un scaunel sa verifice daca e buna spanzuratoarea. Ca sa fie si mai sigur. si-a varat el insusi capul in latul spanzuratorii. Atunci o forta nevazuta i-a impins scaunul de sub picioare si trupul lui se legana neputincios in aer.

Femeia i-a multumit Maicii Domnului si apoi si-a tinut promisiunea facuta.

Nu incerc sa te conving, caci stiu ca ai face exact pe dos. Dar ma rog pentru tine sa te mantuiesti si tu.

In perioada liceului, 16-17 ani si eu am fost victima unei educatii ateiste si am gandit ca tine. Apoi, incet si sigur mi-am dat seama ca greseam. Dumnezeu sa te ajute. Topcat, sa vezi si tu ca Dumnezeu este in toate.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 29.10.2009, 12:20:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tu ce crezi ca ar trebui sa faca un ateu pe un site ortodox ?
Ceea ce fac eu, sa incerc sa schimb niste prejudecati
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ai dreptate ca parintii sunt o problema in dezvoltarea copiilor.
Cand parintii sunt agresivi ,au o agresivitate interioara ,si copiii devin agresivi.
Nu numai puterea exemplului e la mijloc, problema e ca parintii nu stiu sa ocupe timpul copiilor cu activitati pentru virsta lor.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un ateu este un om foarte sarac deoarece el pleaca din lumea asta golit de iubire ,ori Dumnezeu ne vrea cu candela iubirii si a faptelor bune plina la Judecata. Sarac pleaca deoarece averile lumesti nu le ia cu el.
Pe un ateu nu il intereseaza cu ce pleaca pe lumea ailalta, il intereseaza ceea ce lasa in urma.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
p.s.Nu vezi ce artagos esti ? si mai spui ca ateii sunt buni.
Dupa tine, eu as fi bun numai daca as crede in Dzeu.
Daca vii cu argumente asa se numeste acum, ca esti artagos? :)
Reply With Quote
  #410  
Vechi 29.10.2009, 12:48:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ceea ce fac eu, sa incerc sa schimb niste prejudecati

Nu numai puterea exemplului e la mijloc, problema e ca parintii nu stiu sa ocupe timpul copiilor cu activitati pentru virsta lor.

Pe un ateu nu il intereseaza cu ce pleaca pe lumea ailalta, il intereseaza ceea ce lasa in urma.

Dupa tine, eu as fi bun numai daca as crede in Dzeu.
Daca vii cu argumente asa se numeste acum, ca esti artagos? :)
Daca vrei sa schimbi niste prejudecati te inseli ,aici discuta oameni care au convingeri.
Nu e suficient sa le ocupi timpul la copii ,pomul rau da roade rele ,cel bun da roade bune ,deci sa fim buni ca si copiii nostri sa fie buni.
Ce lasa in urma un ateu ,e praf si pulbere ,totul se distruge in timp.
Da ,daca esti credincios poti deveni bun ,daca esti ateu oricat te-ai stradui sa fii bun ,tot mai ai iesiri si momente cand faci rautati .
In general cei necredinciosi nu pot deosebi binele de rau ,de multe ori ei spun ca sunt toleranti, cand e vorba de homosexualitate ,prostitutie ,etc.
Citeste conferinta par.Teofil Paraian "Cum sa fim buni "

Last edited by anita; 29.10.2009 at 12:51:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44