Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 21.11.2013, 12:37:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

'O usurinta in a da citate ascunde absenta gandirii originale.' ;-)

De acelasi autor:

'In lume este numita Toleranta, dar in iad este numita Disperare... pacatul de a nu crede in nimic, de a nu-ti pasa de nimic, de a nu cauta sa stii nimic, de a nu te amesteca in nimic, de a nu te bucura de nimic, de a nu urî nimic, de a nu gasi sens in nimic, de a nu trai pentru nimic, si de a continua sa ramai in viata deoarece nu exista nimic / nici un lucru pentru care ai vrea sa mori.'

Si inca unul de acelasi:

'Chiar si idiotii vorbesc cateodata adevarat in mod intamplator.'

(traducerea - cam ad hoc - imi apartine; voi da originalul dupa ce incercati sa ghiciti)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 21.11.2013 at 12:41:49.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 21.11.2013, 14:37:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu incearca nimeni? Va dau o indicatie: este de fapt o autoare; limba originala este engleza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #403  
Vechi 21.11.2013, 14:40:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorothy L. Sayers?
Reply With Quote
  #404  
Vechi 21.11.2013, 14:53:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dorothy L. Sayers?
Ooh! Da! Nu prea ma asteptam sa ghiceasca cineva. (Dovada de orgoliu din partea mea ;-))
Este ultima mea descoperire. O autoare de inspiratie crestina intr-un stil foarte englezesc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #405  
Vechi 21.11.2013, 15:05:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ooh! Da! Nu prea ma asteptam sa ghiceasca cineva. (Dovada de orgoliu din partea mea ;-))
Este ultima mea descoperire. O autoare de inspiratie crestina intr-un stil foarte englezesc.
Acum, ca ai confirmat, mărturisesc că tot internetul m-a ajutat - am gasit primul citat, în engleză, e drept. Nu am vrut să trișez, dar fiindcă ai insistat... :-)
Reply With Quote
  #406  
Vechi 21.11.2013, 15:13:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Acum, ca ai confirmat, mărturisesc că tot internetul m-a ajutat - am gasit primul citat, în engleză, e drept. Nu am vrut să trișez, dar fiindcă ai insistat... :-)
He he.. Eu care credeam ca daca nu il dau in engleza nu se poate gasi cu internetul.
Iata citatele in original:

“A facility for quotation covers the absence of original thought.”
― Dorothy L. Sayers, Gaudy Night

“In the world it is called Tolerance, but in hell it is called Despair...the sin that believes in nothing, cares for nothing, seeks to know nothing, interferes with nothing, enjoys nothing, hates nothing, finds purpose in nothing, lives for nothing, and remains alive because there is nothing for which it will die.”
― Dorothy L. Sayers

“Even idiots ocasionally speak the truth accidentally.”
Dorothy L. Sayers, Whose Body?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #407  
Vechi 21.11.2013, 15:25:46
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să înțeleg că pot alege următorul citat?
Reply With Quote
  #408  
Vechi 21.11.2013, 15:28:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Să înțeleg că pot alege următorul citat?
Cam asa ma inteles. Desi eu m-am bagat peste rand. Scuze...
Dar vroiam sa va impartasesc bucuria de a fi descoperit un nou autor interesant.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #409  
Vechi 21.11.2013, 15:40:23
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cam asa ma inteles. Desi eu m-am bagat peste rand. Scuze...
Dar vroiam sa va impartasesc bucuria de a fi descoperit un nou autor interesant.
Foarte bine că ai intervenit :-) și succes în continuare!

Fragmentul ales de mine:

"În orice caz, libertatea ca alteritate nu este doar un lucru negativ; caracterul ei ontologic implică un aspect pozitiv exprimat ca impuls spre dragoste și creativitate. Libertatea de a fi altul implică tendința de a crea o lume alta decât cea dată, adică de a cauza alteritatea în sensul ontologic radical al apariției de noi identități purtând pecetea celui care iubește sau a personalității creatorului. Aceasta se exprimă în artă, când rezultatul nu este o simplă copie a realității, ci o caracteristică distinctă a ființelor umane în creație. Aceasta este, de asemenea, exprimată în eros, după cum vom vedea mai departe. De aceea, creativitatea și erosul constituie exercițiul pozitiv al libertății umane și oglindesc voința lui Dumnezeu și capacitatea de a cauza liber alte ființe decât ființa proprie, ființe care poartă pecetea Sa personală, deși, în cazul ființei umane, nu din nimic, ci dintr-o lume dată. Aceasta este posibilă și datorită faptului că ființa umană posedă un tropos, capacitate de modificare și inovație, dacă e să-l amintim pe Sfântul Maxim încă o dată."
Reply With Quote
  #410  
Vechi 21.11.2013, 15:59:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

S-ar putea sa fie Yannaras.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21