Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 08.04.2014, 17:35:18
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu ii pune pe ortodocsi in rand cu sectantii.
Ia uite cine vorbea!
Tocmai ecumenista care îi făcea statuie și-l ridica în slăvi pe un protestant
Reply With Quote
  #412  
Vechi 09.04.2014, 11:11:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

anita, ba ii pun pentru la urma urmelor si ei sunt tot oameni ca ortodocsii. Ah, si am facut si ce mi-ai scris tu sa fac (mers la Biserica si citit Scriptura) si nu m-a ajutat chiar cu nimic, ba din contra, m-a indepartat de ideea de biserica si confesiune si am ajuns... sa cred in Dumnezeu si atat: noi (ortodoxia) nu detinem adevarul absolut si nimeni in afara de Dumnezeu nu il detine, asa ca de ce-l judec eu pe Calvin care a "inventat" calvinismul cand poate lui i-au fost trimise ideile de la DUMNEZEU? De ce sa judec ce a facut cand eu nu pot fi sigura care e adevarul? De ce sa nu iau ce e bun din fiecare om? Da, asta ma face in cel mai bun caz ecumenista, dar nu ma deranjeaza.

Stiu ca nu e totuna ortodox prin botez cu ortodox practicant, tocmai de aceea am zis-o pentru ca atunci cand e vorba sa zica cineva ca Romania o tara majoritar ortodoxa deja nu mai conteaza ca jumatate din cei declarati nu-s practicanti si atunci majoritatea aia scade drastic. Atunci e ok sa zicem asa, dar in alt context nu e ok ca deh, nu-i totuna.
Ah si am mai observat o chestie la unii oameni (nu, nu generalizez): daca xulescu a furat si ortodocsii (din nou, unii) afla ca si hotul e ortodox, e aproape iertat daca accepta conditia sa mearga sa se spovedeasca (chiar daca hotul a vandut lucrul/a cheltuit deja banii si nu-i returneaza), dar daca xulescu are orice alta religie, in ochii ortodocsilor (repet, unora) e un hot ordinar care tre' sa mearga la puscarie, chiar daca hotului aluia i-a parut rau cu adevarat, a adus lucrul/banii furat/i inapoi, si-a cerut scuze fata de proprietarul lucrului/banilor si s-a oferit sa il ajute cu orice, doar sa ii accepte scuzele.

si on topic: Calea spre mantuire, din punctul meu de vedere, e IUBIREA fata de tot (oameni, natura, Dumnezeu etc.)
Reply With Quote
  #413  
Vechi 09.04.2014, 17:57:13
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
anita, ba ii pun pentru la urma urmelor si ei sunt tot oameni ca ortodocsii. Ah, si am facut si ce mi-ai scris tu sa fac (mers la Biserica si citit Scriptura) si nu m-a ajutat chiar cu nimic, ba din contra, m-a indepartat de ideea de biserica si confesiune si am ajuns... sa cred in Dumnezeu si atat: noi (ortodoxia) nu detinem adevarul absolut si nimeni in afara de Dumnezeu nu il detine, asa ca de ce-l judec eu pe Calvin care a "inventat" calvinismul cand poate lui i-au fost trimise ideile de la DUMNEZEU? De ce sa judec ce a facut cand eu nu pot fi sigura care e adevarul? De ce sa nu iau ce e bun din fiecare om? Da, asta ma face in cel mai bun caz ecumenista, dar nu ma deranjeaza.

Stiu ca nu e totuna ortodox prin botez cu ortodox practicant, tocmai de aceea am zis-o pentru ca atunci cand e vorba sa zica cineva ca Romania o tara majoritar ortodoxa deja nu mai conteaza ca jumatate din cei declarati nu-s practicanti si atunci majoritatea aia scade drastic. Atunci e ok sa zicem asa, dar in alt context nu e ok ca deh, nu-i totuna.
Ah si am mai observat o chestie la unii oameni (nu, nu generalizez): daca xulescu a furat si ortodocsii (din nou, unii) afla ca si hotul e ortodox, e aproape iertat daca accepta conditia sa mearga sa se spovedeasca (chiar daca hotul a vandut lucrul/a cheltuit deja banii si nu-i returneaza), dar daca xulescu are orice alta religie, in ochii ortodocsilor (repet, unora) e un hot ordinar care tre' sa mearga la puscarie, chiar daca hotului aluia i-a parut rau cu adevarat, a adus lucrul/banii furat/i inapoi, si-a cerut scuze fata de proprietarul lucrului/banilor si s-a oferit sa il ajute cu orice, doar sa ii accepte scuzele.

si on topic: Calea spre mantuire, din punctul meu de vedere, e IUBIREA fata de tot (oameni, natura, Dumnezeu etc.)
Doamna Corinusha a spus-o cum nu se poate mai clar. Inseamna ca suntem cel putin doi in "clubul" acesta.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 09.04.2014, 19:36:28
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
si on topic: Calea spre mantuire, din punctul meu de vedere, e IUBIREA fata de tot (oameni, natura, Dumnezeu etc.)
Si cum ajungi la o astfel de IUBIRE?
Si cum te mantuiesti prin iubire sau care e legatura dintre iubire si mantuire: ca pana la urma toti oamenii mor, chiar si cei care iubesc desavarsit? Si care e nivelul minim de iubire la care trebuie sa ajungi ca sa te poti mantui? Exista un astfel de nivel?

Trebuie sa ajungi sa iubesti minim natura ca sa te poti mantui? Sau doar pe oameni? Sau doar pe Dumnezeu? Sau pe oameni si natura? Sau oamenii si pe Dumnezeu? Sau natura si pe Dumnezeu? Sau oamenii, natura si pe Dumnezeu? Sau oamenii si etc.? Sau natura si etc.? Sau pe Dumnezeu si etc.? Sau oamenii, natura si etc.? Sau oamenii, pe Dumnezeu si etc.? Sau numai natura, pe Dumnezeu si etc.? Sau, in sfarsit, pe oameni, natura, pe Dumnezeu si etc.?

Poti raspunde la intrebarile astea? Sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 09.04.2014 at 22:10:47.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 09.04.2014, 22:39:25
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.070
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si cum ajungi la o astfel de IUBIRE?
Si cum te mantuiesti prin iubire sau care e legatura dintre iubire si mantuire: ca pana la urma toti oamenii mor, chiar si cei care iubesc desavarsit? Si care e nivelul minim de iubire la care trebuie sa ajungi ca sa te poti mantui? Exista un astfel de nivel?
Nivelul minim garantat este, așa cum spui, desăvârșirea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #416  
Vechi 09.04.2014, 22:58:13
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nivelul minim garantat este, așa cum spui, desăvârșirea.
Garantat de cine sau de ce anume?
Si daca "nivelul minim garantat" e "desavarsirea" atunci care e nivelul maxim "garantat"?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #417  
Vechi 10.04.2014, 01:56:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.070
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Garantat de cine sau de ce anume?
Si daca "nivelul minim garantat" e "desavarsirea" atunci care e nivelul maxim "garantat"?
1- E garantat de Duhul Sfânt, dacă Desăvârșirea nu(-ți) ajunge, deși e tot Una.
2- Nu există nivel maxim garantat pentru că termenul maxim definește o limită iar desăvârșirea e dincolo de maxim.

Last edited by Demetrius; 10.04.2014 at 02:00:32.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 10.04.2014, 09:42:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Illuminatu, iubirea inseamna Dumnezeu; El ne-a creat din iubire. Daca nu iubesti, nu poti face lucruri bune, iar fara fapte, doar cu credinta, mantuirea nu e chiar garantata.
Trebuie in primul rand sa respecti tot (ooameni, natura, dumnezeu etc) pentru ca apoi sa le iubesti; iubind, iti doresti sa nu mai faci rau (un simplu aruncat e ambalaj la cosul e gunoi deja e un binefacut naturii e exemplu). Daca Il iubesti pe Dumnezeu inseamna ca si crezi in El.
Iubirea duce la fapte, fapte + credinta = mantuire.
Ideea in sine e pentru ca nu stim decata iubire e nvoie pentru mantuire, tocmai de aceea sa oferim cat mai multa si o materializam in cat mai multe fapte bune, iar la sfarsit, Dumnezeu va sti daca ne mantuim sau nu. Daca ar exista un nivel minim e iubire (si e aici fapte si credinta) atunci probabil majoritatea s-ar opri la acel nivel pentru ca ar sti "gata, ma mantuiesc, nu mai are sens sa mai fac bine".
Credinta poate fi si ea diferita. Aici eu nu ma inacdrez in tiparul ortodox, de fapt cred ca nu ma incadrez practic in tiparul nici unei confesiuni existente. Asa ca partea cu credinta nu stiu cat ma va ajuta in procesul care poate va duce spre mantuire. Ideea e ca eu cred in Dumnezeu, in Sfanta Treime, am si alte conceptii referitoare la dogme(pe care n-o sa le insir aici, pentru ca sunt personale si poate imi aduc si banarea), dar incerc in fiecare zi sa fac macar un lucru bun pentru altcineva, sa ajut pe altcineva fara a avea vreun interes propriu.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 10.04.2014, 11:50:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
anita, ba ii pun pentru la urma urmelor si ei sunt tot oameni ca ortodocsii. Ah, si am facut si ce mi-ai scris tu sa fac (mers la Biserica si citit Scriptura) si nu m-a ajutat chiar cu nimic, ba din contra, m-a indepartat de ideea de biserica si confesiune si am ajuns... sa cred in Dumnezeu si atat: noi (ortodoxia) nu detinem adevarul absolut si nimeni in afara de Dumnezeu nu il detine, asa ca de ce-l judec eu pe Calvin care a "inventat" calvinismul cand poate lui i-au fost trimise ideile de la DUMNEZEU? De ce sa judec ce a facut cand eu nu pot fi sigura care e adevarul? De ce sa nu iau ce e bun din fiecare om? Da, asta ma face in cel mai bun caz ecumenista, dar nu ma deranjeaza.

Stiu ca nu e totuna ortodox prin botez cu ortodox practicant, tocmai de aceea am zis-o pentru ca atunci cand e vorba sa zica cineva ca Romania o tara majoritar ortodoxa deja nu mai conteaza ca jumatate din cei declarati nu-s practicanti si atunci majoritatea aia scade drastic. Atunci e ok sa zicem asa, dar in alt context nu e ok ca deh, nu-i totuna.
Ah si am mai observat o chestie la unii oameni (nu, nu generalizez): daca xulescu a furat si ortodocsii (din nou, unii) afla ca si hotul e ortodox, e aproape iertat daca accepta conditia sa mearga sa se spovedeasca (chiar daca hotul a vandut lucrul/a cheltuit deja banii si nu-i returneaza), dar daca xulescu are orice alta religie, in ochii ortodocsilor (repet, unora) e un hot ordinar care tre' sa mearga la puscarie, chiar daca hotului aluia i-a parut rau cu adevarat, a adus lucrul/banii furat/i inapoi, si-a cerut scuze fata de proprietarul lucrului/banilor si s-a oferit sa il ajute cu orice, doar sa ii accepte scuzele.

si on topic: Calea spre mantuire, din punctul meu de vedere, e IUBIREA fata de tot (oameni, natura, Dumnezeu etc.)
Ecumenista ,ratacita ,cam asta te-ar defini.
Exemplul cu hotul e neconcludent ,nu am intalnit asemenea situatii.
Daca hotul se spovedeste bravo lui ,inseamna ca vrea sa fie iertat de Dumnezeu.
Noi nu putem sa facem altceva decat sa ne bucuram ca fiul ratacitor si-a regasit tatal.
Dar ce te faci tu care te gasesti indreptatita sa emiti tot felul de judecati despre credinta fara sa fi citit macar cateva carti din sfintii parinti si sa fi mers la duhovnic.
La biserica multi merg dar depinde cum iesi din biserica ,mai indreptata ca vamesul sau suficienta de sine ca fariseul
Reply With Quote
  #420  
Vechi 10.04.2014, 12:30:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ca nu cunosti tu exemple e una, asta nu inseamna ca nu exista (in legatura cu povestea cu hotul; uite-te mai ales pe la sate).
Nu (mai) citesc din Sfintii Parinti pentru ca credinta mea nu se rezuma la talcuirile unor oameni. Dumnezeu mi-a dat creierul ca sa gandesc si singura. Ca ganesc bine sa nu, asta stie doar El, dar prefer sa gresesc eu si sa nu mantuisc eu decat sa iau de bune ce zice X si Y si sa nu se mantuiasca ei din cauza mea (exact asa cum daca eu smintesc e pacatul meu, asa si la alti oameni, fie ei induhovniciti). In ortodoxie nu exista infailibitate, si totusi pentru unii, Sfintii Parinti sunt infailibili.

Da, asta m-ar defini in ochii tai, sunt de acord si iti respect punctul de vedere si felul in care judeci; altii ma vad altfel poate; suntem oameni diferiti cu opinii diferite. Nici o problema cu asta.

Asa cum tu sau altcineva e indreptatit sa emita judecati, exact asa sunt si eu indreptaita sa emit judecati. Care de fapt sunt pareri. Chiar asa conteaza sa am un duhovnic ca sa-mi exprim punctul de vedere (fie el si gresit in opinia unora, fie el bun in ochii altora)? Daca nu am duhonic inseamna ca nu stiu nimic? Si in lgatura cu cititul, daca citesc alte carti decat Sfintii Parinti si Biblia deja nu imi mai pot da cu parerea despre un subiect, fie el si teologic?
Reply With Quote
Răspunde