Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 12.02.2009, 21:30:41
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice

[COLOR=purple]60. Misterele Pucioasei (LVI)[/COLOR]
[COLOR=purple]Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice (partea a III-a )

[/COLOR]
Părintele Stăniloae construiește pe această temă următoarele aserțiuni, citând din omilia [COLOR=#993300]Dumnezeu nu e autorul răului[/COLOR] a Sfântului Vasile cel Mare:
[COLOR=#993300]“…În fruntea lor este satana. Sfântul Vasile, descriind căderea satanei în opoziție cu persistența lui Mihail, vede cauza fiecăreia în persistarea sau despărțirea liberă de Dumnezeu. “De unde e rău omul? Din propria lui libertate. De unde e rău diavolul? Din aceeași cauză, având și el viață liberă și prin libertatea lui având putința să rămână lângă Dumnezeu, sau să se înstrăineze de El. Mihail era înger și a rămas lângă Dumnezeu pentru vecie. Satana era înger și a căzut din treapta lui. Pe acela voința liberă l-a păzit în cele de sus; pe acesta libertatea alegerii l-a aruncat. Putea și acela să apostazieze și putea și acesta să nu cadă. Pe acela l-a salvat nesăturarea de iubire a lui Dumnezeu, pe acesta l-a făcut lepădat depărtarea de Dumnezeu. Acesta e răul: înstrăinarea de Dumnezeu.”. (Teologia Dogmatică Ortodoxă, vol 1, pag.450)[/COLOR] (sublin.ns.)[COLOR=#993300][/COLOR]
Așadar, înstrăinarea de Dumnezeu și nedragostea, care veneau din greșita folosire a propriei libertăți, au fost cauzele căderii unora dintre îngeri, și nu presupusa semeție a lui Adam (despre care Biblia nu pomenește absolut nimic). Părintele Stăniloae concluzionează:
[COLOR=#993300]“ Cauza căderii unor îngeri este decizia lor de a se despărți de Dumnezeu, dar motivul căderii lor stă în mândrie. Ei voiau să fie independenți de Dumnezeu, întocmai ca Dumnezeu.” (Teologia Dogmatică Ortodoxă, vol 1, pag.456)[/COLOR] (sublin.ns.)[COLOR=#993300][/COLOR]
Care să fie scopul pentru care liderii pucioși au transferat aceste cauze și le-au pus în cârca lui Adam? Inversând rolurile, ei prezintă situația ca și când omul ar fi fost cauza căderii demonilor, și nu invers. Astfel, învățătura lor eretică ajunge să contrazică flagrant Biblia! Părintele Stăniloae precizează pe acest subiect:
[COLOR=#993300]“ Geneza prezintă contribuția satanei la căderea omului, printr-o ispitire a acestuia de a nu asculta de porunca lui Dumnezeu. Această lucrare de ispitire satana și-o continuă neîncetat (Fapte 5,3; 1 Cor. 7,5; 1 Cor. 10,13; 1 tes. 3,59 ” (Teologia Dogmatică Ortodoxă, vol 1, pag.458[/COLOR][COLOR=#993300].[/COLOR][COLOR=#993300])[/COLOR] (sublin.ns.)[COLOR=#993300][/COLOR]
Ceea ce este deosebit de interesant e faptul că pe vremea Verginicăi nu se pomenea de o asemenea teorie aberantă și eretică! Dimpotrivă, se vehicula aceeași învățătură primită prin Sfânta Tradiție, precum că nu Adam, ci îngerii sunt autorii propriei lor căderi, din cauza dorinței lor de mărire, care ajunsese până la manifestări acute de dușmănie atât între ei, cât și dinspre ei spre Păstorul lor (adică spre Dumnezeu):
[COLOR=#993300].[/COLOR][COLOR=blue] “ Copilașii Mei, băgați bine de seamă, că multe lucruri sunt oprite pe loc. Uite mănăstirea Vladimirești, e oprită pe loc. Cine a oprit slujba sfântă? Tot prin cei de acolo, prin cei ce au lucrat fărădelegea. Și [/COLOR][COLOR=fuchsia]a intrat dușmănia între ei[/COLOR][COLOR=blue] și au început să vândă, și atunci s-a încuiat. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Dușmăneau oile pe păstor[/COLOR][COLOR=blue], îl dușmăneau ca de tâlhărie, că maicile de acolo nu erau mulțumite. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Acolo s-a întâmplat cum s-a întâmplat cu îngerii din cer[/COLOR][COLOR=blue]. Așa se întâmplă când intră dușmănia și încăpățânare în popor.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 13/26 iulie 1973)[/COLOR] (sublin.ns.)[COLOR=blue][/COLOR]
Apare destul de limpede că teoria despre “îngâmfarea lui Adam” care ar fi atras după sine căderea îngerilor, este o făcătură ieftină, tardivă, emanată din imaginația bolnavă a jalnicilor epigoni ai Verginicăi: liderii pucioși ai secolului XXI, Mihaela și Nicușiță.
[COLOR=#993300] [/COLOR]
[COLOR=#993300].[/COLOR]
[COLOR=#993300].[/COLOR]
[COLOR=blue]3.Învățătura despre înființarea timpului odată cu căderea îngerilor.[/COLOR]
.
.
După părerea Mihaelei Tărcuță, care continuă să fabuleze năzbâtii teologice pe marginea Bibliei, întitulându-le pompos “Cuvântul lui Dumnezeu”, una dintre consecințele benigne ale acestei căderi a unora dintre îngeri este “[COLOR=blue]înființarea timpului[/COLOR]”:
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]De atunci s-a înființat timpul[/COLOR][COLOR=blue], tată, și de atunci Noi suferim în timp, și tot așa și omul, tată.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 19-08-2008[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR][COLOR=blue])[/COLOR] (sublin.ns.)
Sfinții Părinți sunt de altă părere. Ei afirmă că timpul este determinat de expresia biblică “La început…(v. [COLOR=#993300]Fac.1,1[/COLOR])
În [COLOR=#993300]Teologia Dogmatică Ortodoxă[/COLOR], părintele Dumitru Stăniloae spunea:
[COLOR=#993300]“ Expresia biblică “la început” indică prima unire a lui Dumnezeu cu timpul. Aici e locul să precizăm că însăși expresia “la început”, când se produce actul creator și apare creațiunea, indică prima unire a veșniciei lui Dumnezeu cu timpul. “La început” înseamnă atât începutul coborârii lui Dumnezeu la timp, cât și începutul timpului care ia ființă prin puterea creatoare a lui Dumnezeu, Cel astfel coborât; “la început” e prima clipă a dialogului lui Dumnezeu coborât la creatură, cu creatura care începe drumul ei temporal. Aceasta au remarcat-o sfântul Vasile cel Mare și sfântul Grigorie de Nyssa, utilizând remarcabilele notații ale lui Platon asupra expresiei “deodată” (άπαξ). Pentru ei, “la început” al Genezei este “deodată” de la frontiera (în sens geometric) eternității și timpului; adică, cum a arătat foarte bine sfântul Vasile, un fel de moment atemporal în sine, dar a cărui țâșnire suscită timpul, punct de atingere, s-ar putea spune, al voinței divine cu ceea ce, trecând de la nonexistență la existență, începe acum și, neîncetând să înceapă, devine și durează.” (op. cit. , Vol.1, pag.330)[/COLOR] (sublin.ns.)[COLOR=#993300][/COLOR]
E ușor, dacă ai ceva talent și înclinație nativă spre logoree, să mâzgălești pe hârtie panseuri pe care sa le dai apoi lui Pucioșiță să le declame cu dicție, ca să le zăpăcească mințile naivilor pucioși. Mai greu pare a fi să mai pui mîna și pe Carte, ca să te informezi înainte de a spune prostii. Cu atît mai mult atunci când ai o părere excelentă despre tine însăți, iar “fabulația de jos” ți se pare că devine instantaneu “inspirație de sus”.

[COLOR=purple]………………………………….[/COLOR]
[COLOR=purple]Anca Estera[/COLOR]
[COLOR=purple]22 august 2008[/COLOR]
[COLOR=purple]…………………………………[/COLOR]
P.S.
.
1. Mai sunt și alte derapări de la mesajul biblic; cine are timp, poate să le comenteze dacă vrea. De exemplu, se afirmă că “[COLOR=red]Împărăția lui Dumnezeu este acolo unde Dumnezeu grăiește[/COLOR]” (iar noi trebuie să subînțelegem de aici că numai și numai la Pucioasa se mai întâmplă astăzi această minune: adică, numai acolo e Împărăția lui Dumnezeu!), deși Biblia spune limpede că Împărăția lui Dumnezeu “[COLOR=#993300]nu este din lumea aceasta[/COLOR]” (v. [COLOR=#993300]Ioan, 18,36[/COLOR]). Alt exemplu: Între Fiul lui Dumnezeu și liderii pucioși nu mai există vreo relație de “ascultare”, în sens de “subordonare ierarhică”, ci de “egalitate în drepturi și demnități”. Urmarea nu se lasă mult așteptată: “Hristos” pare umbrit de statura “uriașă” a liderilor pucioși, marginalizat, descumpănit chiar: El nu știe cum să Se mai facă evidențiat de către “popor”, îndată ce nu mai stă în față, ci alături de liderii pucioși, de a căror bună dispoziție și stare de sănătate depinde nemijlocit “venirea “ Sa:
“[COLOR=blue]…nu știu cum s-o mai dau ca să Mă deslușesc Eu și lucrul Meu din mijlocul tău, alături cu cei prin care Eu vin la tine ca să te cresc…[/COLOR]”(sublin.ns.)
Celelalte prețiozități, repetiții, patetisme sau tautologii (de genul [COLOR=red]…calea Mea cu tine, poporul Meu, este calea Mea, tată…[/COLOR]) nu merită a fi comentate.
  #412  
Vechi 12.02.2009, 21:32:30
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice

[COLOR=purple]60. Misterele Pucioasei (LVI)[/COLOR]
[COLOR=purple]Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice (partea a IV-a )

[/COLOR]
[COLOR=purple]…………………………………[/COLOR]
[COLOR=purple]…………………………………[/COLOR]
[COLOR=purple] [/COLOR]
Completare

[COLOR=blue][/COLOR]
Caruselul ereziilor continuă:

[COLOR=blue]4. Învățătura despre mântuirea omului prin sine însuși, prin puterea voinței sale[/COLOR]
[COLOR=blue]5. Învățătura despre iertarea deplină a păcatelor pentru cei care iubesc lucrarea de cuvânt de la Pucioasa[/COLOR]
[COLOR=blue]6. Învățătura despre renunțarea la virtuțile înțelepciunii și iubirii, ca fiind netrebuincioase, dacă sunt înlocuite cu ascultarea[/COLOR]
[COLOR=blue]7. Învățătura despre renunțarea la toate virtuțile creștinești, deoarece “virtuțile omului put urât înaintea lui Dumnezeu”[/COLOR]



[COLOR=blue]4.Învățătura despre mântuirea omului prin sine însuși, prin puterea voinței sale[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
În “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 3-06-2008, “Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” promovează o învățătură eretică destul de asemănătoare cu noile erezii de tip New Age: omul nu poate fi salvat de nimeni și de nimic, în afară de el însuși. Omul devine propriul său mântuitor, iar mântuirea este un simplu act de voință. Implicit, creștinismul de la Noul Ierusalim se dezvăluie a fi un creștinism de fațadă, căci jertfa de pe cruce a Mântuitorului Iisus Hristos devine superfluă. Bineînțeles că modul concret în care omul devine propriul său mântuitor este prin ascultare oarbă de liderii de la Pucioasa, care sunt prezentați ca fiind “cei trimiși”, adică singurii exponenți în viață ai voinței “Dumnezeului de la Noul Ierusalim-Pucioasa”:
[COLOR=blue]“O, fiilor, să învățăm să-L iubim pe Dumnezeu, tată, căci cei ce nu ascultă de Dumnezeu, aceia nu ascultă de cei trimiși la ei, și aceia greșesc și vor greși și apoi vor fi prăbușiți prin neascultarea lor. Nimeni și nimic nu te poate salva decât tu, cel ce ai fost sau nu pe voia Mea, dar Eu te învăț lucrarea iubirii, tată, și te învăț după cum a fost omul de iubitor sau de neiubitor după ce l-am făcut Eu pe el, căci din pilde se înțelepțește cel ce voiește să se înțelepțească, iar Eu numai în pilde am grăit pe pământ, și tot așa grăiesc și din cer.”[/COLOR] [COLOR=blue](Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 3-06-2008, sublin.ns.)[/COLOR]
Omul se poate mântui numai prin voința sa, îndată ce toate stau în voința lui:
[COLOR=blue]“ Acum vă îndemn să învățați întreagă iubirea și purtarea ei, care stă în puterea voastră de a voi pentru ea, și apoi Eu, Domnul, voi privi peste voi și voi vedea și Mă voi bucura sau Mă voi întrista, căci omul pe cât poate de mult pe atât se și lasă neputincios, și toate stau în voința lui.”[/COLOR] (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din[COLOR=blue] [/COLOR]11-05-2008, sublin.ns. )
În realitate, afirmația evidențiată mai sus prin subliniere este falsă. Chiar dacă Mântuitorul a spus că prin voință omul poate muta și munții, totuși nu toate stau în voința omului. Omul nu poate să-L vadă și să-L cunoască pe Dumnezeu în Ființa Sa transcendentală; omul nu se poate mântui pe sine însuși, fără a-și împropria jertfa pe cruce a Domnului Iisus Hristos; omul nu poate cunoaște taina morții înainte de a o gusta el însuși; omul nu poate sonda anumite taine ale universului, care nu-i sunt îngăduite sau îi sunt imposibile din punct de vedere tehnic; omul nu I se poate împotrivi lui Dumnezeu, chiar dacă i se pare lui că o poate face. Încă odată, “Cuvântul” de la Pucioasa se dovedește a fi o platformă lansatoare de minciuni.

Neascultarea de liderii pucioși Mihaela și Nicușor (“ucenicii” favoriți ai “Dumnezeului de la Noul Ierusalim-Pucioasa”, aleșii lui “din vecii”) va fi urmată de pedepse usturătoare pentru supușii lor care îi invidiază și apoi se răzvrătesc împotriva lor:
[COLOR=blue]“ O, dacă Eu lucrez mai mult printr-un ucenic, și lucrez altceva decât cu tine, lucrez așa după măsura Mea și după alegerea cea din vecii, iar tu să nu ridici păcat de invidie în inima ta împotriva Mea și a fratelui tău, căci acesta este de nouă ori păcat mai mare decât orice păcat mare pe care-l poate omul săvârși, căci prin păcatul invidiei a venit moartea pe pământ, și iată, omul care face păcatul invidiei poartă în el moarte. [/COLOR]
[COLOR=blue]O, fiule, învață de la Mine taina mântuirii de rău și nu te teme, tată, să te știu cu ale tale dedesubturi, că e bine să te știu, ca să te scap apoi de plata cea dureroasă a celor ascunse ale tale, căci dacă Adam nu M-a lăsat să-l curăț, așa cum a făcut și urmașul său care și-a ucis fratele prin păcatul invidiei, aceștia n-au scăpat de plata cea dureroasă pentru cele cu care ei s-au ascuns de Dumnezeu. O, învață-te, fiule, să te deprinzi cu învățătura Mea și s-o iei spre lucrare, tată, ca să te scap din dureri prin lucrarea iubirii și a credinței și a luminii, căci lucrarea lui Dumnezeu nu se oprește în loc, ci, din contra, lucrează și nu se împiedică în om, și ea se învederează în cele ce dau s-o împiedice pe ea, căci lucrarea dumnezeiască este cea vorbită de rău, nu cea vorbită de bine de mulți. Eu am fost vorbit de rău pe pământ ca un răufăcător, ca un păcătos, și așa a lucrat apoi dreptatea cea pentru Mine, și a lucrat prin umilința Mea. [/COLOR]
[COLOR=blue]I-am spus mereu poporului Meu cel de ieri și cel de azi, i-am spus să nu se răzvrătească, iar cel ce nu a ascultat nu a înțeles ce i-am spus. [/COLOR]
[COLOR=blue]O, ia aminte, tu, cel ce te-ai răzvrătit și încă te răzvrătești în stânga și în dreapta ta! Te va pedepsi, tată, acest păcat, căci păcatul tău își va arăta rodul și vei fi pedepsit după rodul tău, și rodul te va ustura, tată, și te va învinui.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 3-06-2008, sublin.ns.)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]5.Învățătura despre iertarea deplină a păcatelor pentru cei care iubesc lucrarea de cuvânt de la Pucioasa[/COLOR]
Sfânta Scriptură învață că omului îi trebuie iubire mare de Dumnezeu, ca să i se ierte păcatele. În mod insidios însă, la Noul Ierusalim de la Pucioasa se face o translație de la iubirea de Dumnezeu la iubirea de lucrarea de cuvânt de la Pucioasa. Astfel se ajunge ca simpla “iubire a lucrării de la Noul Ierusalim” să aducă automat cu sine iertarea păcatelor acelora care sunt capabili de acest sentiment:
[COLOR=blue]“ Vai celui ce nu are cine să-i îndrepte viața și vina și să-l împace cu Dumnezeu, căci omul singur nu poate face aceasta, de vreme ce este vinovat de păcat, ci îi trebuie mijlocitor pentru vina lui, pentru viața lui, pentru patima lui, și iată, numai umilință în toată clipa îi trebuie lui pentru vindecarea lui de păcat, și apoi îi trebuie iubire pentru Dumnezeu, iubire mare, căci femeii păcătoase i s-au iertat păcatele numai pentru că a iubit pe Dumnezeu cu putere, cu putere multă, tată. O, iată ce face iubirea pentru Dumnezeu în om! Cel ce iubește mult această lucrare de cuvânt, lucrarea Mea de venire iarăși cu salvarea din păcat a omului, i se iartă lui păcatele numai pentru atât, numai să văd Eu la el toate câte erau în inima femeii păcătoase, care a venit după Mine cu lacrimi de pocăință și cu iubire fără margini pentru ființa Mea, pentru lucrarea Mea peste om, și fericit este la Mine cel care Mă cunoaște și Mă urmează apoi cu multă iubire, după ce M-a aflat în acest izvor, cu care Eu vin acum pe pământ. Amin.” [/COLOR](citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din[COLOR=blue] [/COLOR]18-05-2008, sublin.ns. )
  #413  
Vechi 12.02.2009, 21:33:53
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice

[COLOR=purple]60. Misterele Pucioasei (LVI)[/COLOR]
[COLOR=purple]Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice (partea a V-a )

[/COLOR]
[COLOR=blue]6.Învățătura despre renunțarea la virtuțile înțelepciunii și iubirii, ca fiind netrebuincioase, dacă sunt înlocuite cu ascultarea[/COLOR]

Alte erezii năucitoare apar în “Cuvântul” din 27-09-2008. Iubirea și înțelepciunea, două virtuți esențiale pentru creștini, sunt desființate ca nefolositoare și înlocuite cu ascultarea oarbă de liderii pucioși:

[COLOR=blue]“ Omului nu-i trebuie[/COLOR][COLOR=lime] înțelepciune[/COLOR][COLOR=blue], ci îi trebuie [/COLOR][COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR][COLOR=blue]. Dacă omul vine după Mine și nu-și ia crucea, adică [/COLOR][COLOR=fuchsia]ascultarea[/COLOR][COLOR=blue], cu care să Mă urmeze în tot cuvântul Meu de peste el, atunci el se face Mie vrăjmaș,[/COLOR][…][COLOR=blue]”[/COLOR](citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din27-09-2008 )
[COLOR=blue] “ Nu-i trebuie omului [/COLOR][COLOR=lime]înțelepciune[/COLOR][COLOR=blue], ci îi trebuie [/COLOR][COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR][COLOR=blue], tată, căci de la[/COLOR] [COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR] [COLOR=blue]vine și credința, vine și statornicia, vine toată împlinirea, tată.”[/COLOR](citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din27-09-2008 )
[COLOR=blue]“ Nu-i trebuie omului [/COLOR][COLOR=red]iubire[/COLOR][COLOR=blue], ci [/COLOR][COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR][COLOR=blue] îi trebuie.[/COLOR][COLOR=blue]Eu așa Îl [/COLOR][COLOR=red]iubesc[/COLOR][COLOR=blue] pe Tatăl. Amin.”[/COLOR] (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu din27-09-2008 )
[COLOR=blue]“ După ce omul nu Mă mai[/COLOR] [COLOR=fuchsia]ascultă[/COLOR] [COLOR=blue]el nu Mă mai[/COLOR] [COLOR=red]iubește[/COLOR][COLOR=blue], căci[/COLOR] [COLOR=red]iubirea[/COLOR] [COLOR=blue]înseamnă[/COLOR] [COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR][COLOR=blue], și nimic altceva nu înseamnă[/COLOR] [COLOR=red]iubirea[/COLOR][COLOR=blue].”[/COLOR] (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu din27-09-2008 )
După fazele pregătitoare, creștinului i se sugerează în chip meșteșugit că[COLOR=fuchsia]ascultarea[/COLOR]de Dumnezeu, care tocmai a substituit[COLOR=lime]înțelepciunea[/COLOR]și[COLOR=red]iubirea[/COLOR],ar trebui să fie de fapt[COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR]de “ Cuvântul “ de la Pucioasa, lansat în numele lui Dumnezeu de către liderii pucioși, Mihaela și Nicușor:
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=red] Iubirea[/COLOR] [COLOR=blue]nu este altceva decât[/COLOR] [COLOR=fuchsia]ascultare[/COLOR] [COLOR=blue]de Dumnezeu și de tot cuvântul Lui cel pentru viața omului.”[/COLOR] (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu din27-09-2008, sublin. ns.)
[COLOR=blue]7.Învățătura despre renunțarea la toate virtuțile creștinești, deoarece “virtuțile omului put urât înaintea lui Dumnezeu”[/COLOR]

Aceste desființări incredibile ale iubirii și înțelepciunii confirmă și întăresc o altă desființare, mai veche și mai cuprinzătoare, lansată cu oarece timp în urmă de o adeptă de la Noul Ierusalim pe un blog personal, la comanda liderilor pucioși: toate virtuțile creștine sunt inacceptabile! iar dacă ele totuși sunt, atunci “put urât înaintea lui Dumnezeu”:
[COLOR=blue]“Cei ce sunt creștini ai Noului Ierusalim, sunt așa prin faptele lor, prin inima lor curată, care-i fac pe ei fideli alegerii pe care au pus-o peste viața lor. Iată câteva trăsături în linii mari a școlii Noului Ierusalim. Educația lucrului făcut bine, spiritul gospodăresc cu bun gust, hărnicia, sunt numai un rezultat al conduitei sufletești și duhovnicești pe care fiecare creștin ar trebui să caute să și-o îmbunătățească pentru a avea puterea umilinței, a smereniei – ținta vieții alături de Domnul. E de amintit aici o vorbă mare, spusă la un moment dat într-un film rusesc recent realizat, „Ostrovul”: „Virtuțile omului put urât înaintea lui Dumnezeu”. Poate de aceea mulți creștini devin trădători, devin lupi, negând ceea ce odată au îmbrățișat din toată inima, pentru că au căutat să li se puncteze virtuțile, imaginea, și nu să aibă curajul umilinței.” (citat din blogul Noul Ierusalim)[/COLOR]
Este vizibil faptul că motivația ascunsă a lansării acestor inepții îl constituie ranchiuna pe acei “mulți creștini” care, odată lămuriți despre farsa de la Noul Ierusalim, le-au întors dosul liderilor pucioși, i-au părăsit și au avut curajul să strige în gura mare în agora: [COLOR=red]“Regele (de la Pucioasa) e gol!”[/COLOR]
[COLOR=purple]………………………………….[/COLOR]
[COLOR=purple]Anca Estera[/COLOR]
[COLOR=purple]13 octombrie 2008[/COLOR]
[COLOR=purple]…………………………………[/COLOR]
  #414  
Vechi 13.02.2009, 00:30:36
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Maria Magdalena, apreciez munca pe care o faci de a descalci stufarisul de erezii in care zac puciosii impreuna cu trambita Vsovi, care trambiteaza de ne sparge urechile dar niciun sunet melodios nu scoate. Probabil a ajuns asa de influentat de duhul "Cuvantului" de la Pucioasa incat nu reuseste sa se mai opreasca din ineptii.
Aviz celor care se gandesc ca poate o fi ceva bun acolo! Sa-l citeasca pe Vsovi (daca reusesc sa-i urmaresca discursul incoerent si rizibil).
  #415  
Vechi 13.02.2009, 00:43:56
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit Apologetica lui Vsovi

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
cred ca te-a batut Domnul ca m-ai criticat...

nu shtiu ce inseamna apologetica shi nu e agramata ci e anagramata...

ce este aia apologetica? sa nu fie ceva in genul lui apollion ori abaddon, ca atunci e de rau... ca prin apocalipsa scrie ceva rau... despre ala scris pe elineshte shi pe evreieshte.
APOLOGÉTIC, -Ă 1. ramură a teologiei care are ca scop apărarea creștinismului. 2. sistem preconceput, teorie etc. prin care se elogiază neîntemeiat o persoană, o idee, un sistem etc.

Desi trebuie sa recunosc ca Vsovi nu face apologetica "Cuvantului" de la Pucioasa pentru ca nu e in stare sa construiasca un sistem rational si coerent, dar il "elogiaza neintemeiat".

Vsovi, norocul omului e ca nu-l bate pe om dupa cum isi doreste omul sa-i fie batut semenul. Si norocul nostru, al romanilor, ca toate razbunarile crunte profetite de "Cuvant" nu s-au implinit. De ce? Pentru ca erau si sunt facute de duhul de razbunare al unor femei schizofrenice.
  #416  
Vechi 13.02.2009, 00:47:21
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Maria magdalena, poate ai reusit si tu sa observi si acele "prorocii" neimplinite si in duh de razbunare din "Cuvantul" de la Pucioasa...
  #417  
Vechi 13.02.2009, 00:58:38
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Cartea “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa (Cap.XVI. Proorocii neîmplinite)

...........................................
[COLOR=red]Notă: Acest material reprezintă selecțiuni preluate din articolul cu același nume de pe blogul noulierusalimnip.wordpress.com, înainte de suspendarea abuzivă a acestuia de către liderii pucioși, urmând ca acordul autoarei să se obțină ulterior
...........................................
[/COLOR] [COLOR=purple]31. Misterele Pucioasei (XXVII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue](Cap.XVI. [/COLOR]Proorocii neîmplinite[COLOR=blue])[/COLOR]


Studiu independent despre fenomenul religios [COLOR=blue]NIP[/COLOR]
( ”[COLOR=blue]Noul Ierusalim[/COLOR] de la Pucioasa” )

[COLOR=blue]1.[/COLOR] Satul Maluri va pieri prin foc “până nu va rămânea”
Acest sat va fi șters de pe fața pământului, așa cum au pățit cetățile Sodoma și Gomora, peste care a căzut foc și pucioasă din cer, iar acum în locul lor se întinde Marea Moartă:
[COLOR=blue]“Atunci veți vedea cine a fost acest vas, iar satul Maluri [/COLOR][COLOR=fuchsia]îl voi pierde cu focul Meu[/COLOR][COLOR=blue], ca pe Sodoma și pe Gomora, că n-a vrut niciunul din satul acesta să creadă, și au bârfit și au disprețuit cuvântul Meu” (19 iunie/2 iulie 1959)[/COLOR]
[COLOR=blue]“…Fiilor, am surpat și voi surpa [/COLOR][COLOR=fuchsia]până nu va rămânea[/COLOR][COLOR=blue] satul Maluri, și ai să vezi cum are să fie. Și pe unde voi intra, dacă nu va asculta, tot așa se va întâmpla, căci blestemul nu iartă și lovește întotdeauna nelegiuirea. (23 februarie 1973)[/COLOR]
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]Satul acesta, Maluri, va rămâne pustiu[/COLOR][COLOR=blue], că Mi-a făcut multe necazuri” (12/25 aprilie 1973)[/COLOR]
[COLOR=blue]“ Și chiar dacă mai este câte o casă rămasă, tot pustiu este și va rămâne, căci a zis Dumnezeu: “O, sat, [/COLOR][COLOR=fuchsia]cum te vei pustii[/COLOR][COLOR=blue] din pricina celor ce Mă condamnă pe Mine!” [/COLOR][COLOR=blue]” (11/24 aprilie 1974)[/COLOR]
Satul Maluri n-a pierit prin foc și nu s-a pustiit. El [COLOR=fuchsia]a rămas[/COLOR] și există și astăzi, chiar dacă a trecut între timp printr-o încercare traumatizantă (o alunecare de pământ, în care au fost distruse o parte din case). Nu numai că n-a rămas pustiu, așa cum s-a “proorocit”, dar recent sătenii și-au ridicat o biserică nouă, pe care a sfințit-o episcopul locului. Bineînțeles, la un asemenea eveniment nu puteau lipsi liderii de la Pucioasa, care s-au și înființat ca spectatori, înconjurați de un grup de adepți și adepte aleși pe sprânceană, aduși special ca să-i facă episcopului Nifon o spectaculoasă (dar falsă) întâmpinare de “bun venit”.

[COLOR=blue]2.[/COLOR] Nu numai satul Maluri, ci toate orașele și satele vinovate de “necredință”vor fi pedepsite, și vor fi făcute una cu pământul
[COLOR=blue]“Fiule, scrie pe hârtie că satul Maluri e pus [/COLOR][COLOR=fuchsia]să fie surpat[/COLOR][COLOR=blue] de la o parte la alta, pentru că nu a luat nimeni seama la Cuvântul Meu. Și [/COLOR][COLOR=fuchsia]pe unde va trece Cuvântul[/COLOR][COLOR=blue] Meu și nu va lua nimeni aminte, [/COLOR][COLOR=fuchsia]se va întâmpla la fel[/COLOR][COLOR=blue] ca și cu satul Maluri…(6 iulie 1973)[/COLOR]
Acum, “Cuvântul” e pus pe internet pe situl Noului Ierusalim. Practic, el a pătruns în toate orașele și satele unde există legătură la internet, dar nu sunt semne vizibile de recunoaștere în rândul maselor, sau măcar de simpatii declarative. Să ne așteptăm ca toate aceste localități să fie distruse, în baza acestei “proorocii”?
Despre satul Mănești (satul păstorului nea’Mișu) s-a “proorocit” că va fi depopulat complet, “proorocie” care timp de aproape treizeci de ani nu s-a mai împlinit:
[COLOR=blue]“…Fiilor, Domnul Iisus Hristos a hotărât ca satul Mănești [/COLOR][COLOR=fuchsia]să rămână gol[/COLOR][COLOR=blue]. Fericit cel ce va rămâne în el cu Duhul Meu…”(6 mai 1979)[/COLOR]
Consecvența cu care Măneștii sunt vizați pentru nimicire totală este însă remarcabilă:
[COLOR=blue]“…Domnul a hotărât ca tot ce a rămas în comuna Mănești, [/COLOR][COLOR=fuchsia]să piară[/COLOR][COLOR=blue]. Și de la bloc [/COLOR][COLOR=fuchsia]vor pieri[/COLOR][COLOR=blue] cei din comuna Mănești, că au fost blestemați, că au luat trâmbița Mea și au nimicit-o…” (25 iunie 1979)[/COLOR]

[COLOR=blue]3.[/COLOR] “Proorocie” pentru anul 1967: an de reconciliere
[COLOR=blue]“Fiilor, la multe se va pune capăt [/COLOR][COLOR=fuchsia]anul acesta[/COLOR][COLOR=blue]. Va păși piciorul vostru [/COLOR][COLOR=fuchsia]în valea Iosafatului[/COLOR][COLOR=blue], vom trece [/COLOR][COLOR=fuchsia]râul Iordanului[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]vom da mână cu mână împreună[/COLOR][COLOR=blue]” ( 11/24 aprilie 1967)[/COLOR]
Biblia dezvăluie că “valea lui Iosafat” va fi locul judecății de la sfârșit a Domnului:
[COLOR=purple]“[/COLOR][COLOR=purple]Aduna-voi toate popoarele și le voi coborî în [/COLOR][COLOR=#ff6600]valea lui Iosafat[/COLOR][COLOR=purple] și Mă voi judeca acolo cu ele pentru poporul Meu și pentru moștenirea Mea Israel, pe care au împrăștiat-o între neamuri și țara Mea au împărțit-o în bucăți.[/COLOR]
[COLOR=purple] Să se trezească toate neamurile și să vină în [/COLOR][COLOR=#ff6600]valea lui Iosafat[/COLOR][COLOR=purple], căci acolo voi așeza scaun de judecată pentru toate popoarele din jur.” (Ioil 4: 2, 12)[/COLOR]
Departe de a fi un sfârșit pentru multe rele, 1967 a fost mai degrabă un început de prigoană, după cum singuri mărturisesc cei care au alcătuit “Cartea mare”:
“În urma perioadei dintre anii 1966-1968, o parte din creștini au fost în închisoare, printre care și însoțitorul sfintei Virginia” (v. pag.129)

[COLOR=blue]4.[/COLOR] “Proorocie” pentru anul 1971: an de schimbări esențiale
[COLOR=blue]“Fiilor, întoarceți-vă către Mine, Domnul, căci vă anunț că [/COLOR][COLOR=fuchsia]la anul[/COLOR][COLOR=blue], pe timpul acesta, poate nu vom mai fi ca și acum, ci poate [/COLOR][COLOR=fuchsia]vom fi schimbați[/COLOR][COLOR=blue]. Fiilor, luați seama bine, să nu ziceți că nu v-am anunțat.” (25 noiembrie/8 decembrie 1970)[/COLOR]
Expresia “vom fi schimbați” este consacrată vremurilor de sfârșit, când va avea loc învierea de obște a morților:
[COLOR=purple]“Iată, taină vă spun vouă: Nu toți vom muri, dar toți [/COLOR][COLOR=#ff6600]ne vom schimba,[/COLOR]
[COLOR=purple]Deodată, într-o clipeală de ochi la trâmbița cea de apoi. Căci trâmbița va suna și morții vor învia nestricăcioși, iar noi [/COLOR][COLOR=#ff6600]ne vom schimba[/COLOR][COLOR=purple].”(I Cor.15:51,52)[/COLOR]
Dar schimbarea promisă și sfârșitul tot n-a venit, iar morții n-au înviat, nici în 1971, și nici mai târziu. Cuvântul “[COLOR=blue]poate[/COLOR]”, inserat cu grijă de două ori în text, ar fi fost salvator, dacă n-ar fi urmat sentința lăudăroasă: “[COLOR=blue]să nu ziceți că nu v-am anunțat.” [/COLOR]Nu zicem[COLOR=blue], [/COLOR]și nimeni nu poate zice; scripta manent.

[COLOR=blue]5.[/COLOR] “Proorocie” pentru anul 1973: an de necaz mare și de război. Pentru prima oară vine începutul, dar și sfârșitul durerilor
[COLOR=blue]“Iată, anul [/COLOR][COLOR=fuchsia]1973[/COLOR][COLOR=blue] e cu [/COLOR][COLOR=fuchsia]necaz mare și cu război[/COLOR][COLOR=blue]. Începutul și sfârșitul durerilor va veni” (10/23 august 1972)[/COLOR]
[COLOR=black]În anul 1973, în România a fost pace. În lume, situația a fost echilibrată: războaie care se încheiau ([/COLOR]încetarea ostilitățiilor militare din Vietnam) războaie care se consumau (a început [COLOR=black][COLOR=black]Războiul de Yom Kippur[/COLOR], care s-a încheiat însă după numai 20 de zile)[/COLOR]

[COLOR=blue]6. [/COLOR]“Proorocie” pentru anul 1974:nimic nu se va mai zidi
[COLOR=blue]“Ați auzit, tată? Căci v-am spus, la anul, prin vremea aceasta, vor fi alte împărății și alte scaune și [/COLOR][COLOR=fuchsia]nimic nu se va mai zidi[/COLOR][COLOR=blue], [/COLOR][COLOR=fuchsia]nici un bloc și nici o șosea[/COLOR][COLOR=blue] nu se va mai face. Duhovnicește grăiește Domnul” (18 iunie/1 iulie 1973)[/COLOR]
Nimic deosebit nu s-a consemnat în istoria politică a statelor lumii în tot cursul anului 1974. Cât privește proorocia “nimic nu se va zidi”, merită a fi consemnate inaugurările zidirilor “neduhovnicești” de clădiri și șosele din România anului 1974:
· stadionul de fotbal “Steaua” din București;
· Sala “Polivalentă” din București;
· drumul național “Transfăgărășan”, magistrală cu o lungime de peste 90 de km, situată la cea mai înaltă altitudine (2.040 metri) față de alte drumuri ce străbat Carpații.
  #418  
Vechi 13.02.2009, 01:00:01
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Cartea “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa (Cap.XVI. Proorocii neîmplinite)

[COLOR=purple]31. Misterele Pucioasei (XXVII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue](Cap.XVI. [/COLOR]Proorocii neîmplinite[COLOR=blue])- Partea a II-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]7. [/COLOR]“Proorocie” pentru anul 1977:mulți împărați vor pieri și mulți munți se vor sfărâma; Nicolae Ceaușescu va muri accidentat
Din fericire pentru ei, nici un împărat n-a pierit și nici un munte nu s-a sfărâmat în anul 1977. Dar proorocia proorocește și lucruri care s-au întâmplat:
[COLOR=blue]“ În acest an, va fi multă vărsare de sânge, în acest an vor fi multe surpări de clădiri, în anul acesta vor fi multe cutremure de pământ, în anul acesta mulți munți se vor sfărâma și nu va mai rămânea piatră pe piatră. În anul acesta, [/COLOR][COLOR=fuchsia]1977[/COLOR][COLOR=blue], este an de necaz, an de pericol de moarte. Anul acesta este foarte îngrozitor, dă moarte la mult popor. Dragostea de împărați se va răci și [/COLOR][COLOR=fuchsia]mulți dintre ei vor pieri[/COLOR][COLOR=blue]…”(20 septembrie 1977)[/COLOR]
Singura observație care nu se poate evita este că proorocia a apărut după consumarea evenimentelor. Poate și de aceea “predicția” lor a fost atât de exactă: ele erau deja bine cunoscute. Cutremurul din România a avut loc pe 4 martie 1977, iar proorocia a fost elaborată pe 28 septembrie 1977. A face “proorocii” despre un an din care s-au scurs deja 263 de zile, adică 72% din timpul total, este o glumă de prost gust.
Și mai îndrăzneață e proorocia despre moartea prin accident a lui Ceaușescu:
[COLOR=blue]“…Va fi vărsare de sânge, va fi paralizie, mulți vor muri în accidente. Până și [/COLOR][COLOR=fuchsia]împăratul va muri accidentat[/COLOR][COLOR=blue]. Și mulți dintre împărații pământului vor muri. Și Dumnezeu va lucra, ca să facă împărați pe cei ce au măturat pe stradă. (15/28 septembrie 1977)[/COLOR]
Probabil că “Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” mai “lucrează” încă, deoarece până acum n-a ieșit nici un “împărat” din măturător de stradă. Dar nu-i timpul trecut: n-au trecut de atunci decât vreo treizeci și ceva de ani.

[COLOR=blue]8. [/COLOR]“Proorocii” pentru anul 1980[COLOR=blue] : [/COLOR]începe Judecata, începe curățirea pământului, începe mânia lui Dumnezeu, încep multe să se lucreze, va fi văzut Antichrist, piere lumea, Ceaușescu moare a doua oară iar creștinii pucioși se vor muta (dar încă nu se știe unde)
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]La anul pe timpul acesta, Domnul[/COLOR][COLOR=fuchsia]începe judecata[/COLOR][COLOR=blue] cu suprafața. Nu așa cum știți voi judecata. Deosebită este judecata sfântă. O judecată se face prin schimbarea la față a unor persoane care fac păcat. Dumnezeu îi judecă și le dă vreme să se pocăiască. Ține minte, nu uita aceste cuvinte, că sunt sfinte. Ai auzit? [/COLOR][COLOR=fuchsia]La anul pe timpul acesta, Dumnezeu mai[/COLOR][COLOR=fuchsia]începe curățirea pământului[/COLOR][COLOR=blue] de viespe și de viespari, de tăunii aceia mari, că nu mai poate circula populația care face voia Mea. Și mai începe ceva: mai începe mucenicia prin preoția aleasă, preoția cea bună. […] [/COLOR][COLOR=fuchsia]La anul pe timpul acesta[/COLOR][COLOR=fuchsia]începe mânia lui Dumnezeu[/COLOR][COLOR=blue] împotriva munților aceștia și împotriva dușmanului care ia cruciulița de la gâtul copilului.[/COLOR][COLOR=blue][…] [/COLOR][COLOR=fuchsia]La anul pe timpul acesta[/COLOR][COLOR=fuchsia]încep multe să se lucreze[/COLOR][COLOR=blue], dar nu mâna omenească, ci mâna dumnezeiască.[…] [/COLOR][COLOR=fuchsia]La anul pe timpul[/COLOR][COLOR=fuchsia]acesta[/COLOR][COLOR=fuchsia]va fi văzut antichrist[/COLOR][COLOR=blue] și va fi descoperit, și mulți care au purtat prietenie cu el și nu l-au cunoscut, se vor duce la spânzurătoare. Vor fi zece ani într-un an. …Duhovnicește grăiesc: [/COLOR][COLOR=fuchsia]piere lumea și conducătorul ei[/COLOR][COLOR=blue] și mulți se uită să vadă, dar Eu am spus și nu voi minți. Piere lumea, pier și șoimii patriei.” (20 martie 1979)[/COLOR]
[COLOR=blue] “ …Păstrează-ți gospodăria pentru vremea care vine, că Dumnezeu va veni în casa ta cum a venit la Avraam și la Sarra, că [/COLOR][COLOR=fuchsia]la[/COLOR][COLOR=fuchsia]anul pe vremea aceasta ne vom muta[/COLOR][COLOR=blue]. Dar nu întreba: “Unde, Doamne?” ci să zici: “Du-mă, Doamne, unde este voia Ta”. (16/29 aprilie 1979)[/COLOR]

[COLOR=blue]9. [/COLOR]“Proorocie” pentru anul 1988: pentru a doua oară, vine începutul durerilor
[COLOR=blue]“ [/COLOR][COLOR=fuchsia]Ați pus pasul pe anii durerilor[/COLOR][COLOR=blue]. Caută în Scriptură, că zice că atunci când vor mai fi [/COLOR][COLOR=fuchsia]doisprezece ani până la 2000[/COLOR][COLOR=blue], sunt anii durerilor.”(21 februarie/5 martie 1988)[/COLOR]

[COLOR=blue]10. [/COLOR]“Proorocie” pentru anul 1989: pentru a treia oară, vine începutul durerilor
[COLOR=blue]“ [/COLOR][COLOR=fuchsia]Începutul durerilor sfârșitului, este anul acesta[/COLOR][COLOR=blue]. Cine aleargă după Dumnezeu, va scăpa.”(6 noiembrie 1989)[/COLOR]
Noroc că adepților li se mai acordă o șansă prin care să fugă de durerile sfârșitului: să [COLOR=blue]alerge după Dumnezeu[/COLOR]. Singura condiție este ca să fie atenți și să alerge neapărat [COLOR=blue] după Dumnezeu[/COLOR], și nu înaintea Lui; și dacă vor face așa vor scăpa cu toții.

[COLOR=blue]11. [/COLOR]“Proorocie” pentru anul 1990: Nicolae Ceaușescu moare a treia oară și toate merg iarăși spre Judecată
[COLOR=blue]“… Conducătorul acestui pământ măsoară, că mai e, că mai e. Dar să știți că [/COLOR][COLOR=fuchsia]ultimul an al său este anul 1990[/COLOR][COLOR=blue], când toate se vor opri, și vor merge spre judecată. (9 iulie 1976)[/COLOR]
Dacă privim profeția “duhovnicește”, avem motive să credem că ea se referea la “stăpânitorul” vremelnic al lumii acesteia (v. [COLOR=#993300]Ioan, 12,31[/COLOR]) adică la diavol. Sfârșitul puterii diavolului este echivalent cu oprirea cursului firesc al vremii ([COLOR=blue]când toate se vor opri[/COLOR]) și începerea Judecății din urmă.
Liderii pucioși au însă o altă versiune. Ei preferă o interpretare mai “pământească” și astfel pretind în subtitlul acestui capitol că profeția se referă la (cităm din “Carte”) “[COLOR=blue]sfârșitul lui Ceaușescu[/COLOR]”. Deși Ceaușescu n-a apucat nici măcar o zi din anul 1990 (ca să se poată spune cu sinceritate că ultimul său an a fost 1990), ci a murit asasinat în ziua de Crăciun a anului 1989, tentația de a asocia “proorocia” cu un eveniment sigur a fost, se pare, mult prea mare, încât diferența a fost considerată nesemnificativă. În orice caz, după moartea lui Ceaușescu nu s-au mai împlinit nici cele două urmări “proorocite” pe [COLOR=blue]9 iulie 1976[/COLOR]:
-[COLOR=blue]toate se vor opri[/COLOR]
-[COLOR=blue]toate vor merge spre judecată[/COLOR].
Dimpotrivă, lucrurile au mers înainte, cu mici excepții, iar la judecată au ajuns dor câțiva țapi ispășitori. Restul și-au schimbat părul, dar năravul, ba.
Ambele interpretări luate în calcul dau însă, pe fond, același rezultat: proorocia a fost falsă.
  #419  
Vechi 13.02.2009, 01:01:10
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Cartea “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa (Cap.XVI. Proorocii neîmplinite)

[COLOR=purple]31. Misterele Pucioasei (XXVII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue](Cap.XVI. [/COLOR]Proorocii neîmplinite[COLOR=blue])- Partea a III-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]12. [/COLOR]“Proorocie” despre sfârșitul lui Nicolae Ceaușescu și al comuniștilor
[COLOR=blue]“ Ține minte fiule, moare Ceaușescu, [/COLOR][COLOR=fuchsia]mor comuniștii[/COLOR][COLOR=blue]. Această șoaptă țineți-o ascunsă. Până în întâmplare, nu vorbiți nimic. După ce moare, puteți să vorbiți. Și nu e voie să știți voi cum moare. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Nu rămâne niciunul[/COLOR][COLOR=blue]. Că tu nu știi, ești mititel, mititel…”(4 aprilie 1978.)[/COLOR]
Această “proorocie” pare să se fi împlinit în mod spectaculos, pentru că într-adevăr, după moartea lui Ceaușescu, imediat toți comuniștii au dispărut. Da, au dispărut pentru că s-au ascuns, dar n-au murit , așa cum pretindea “proorocia”. S-au metamorfozat în socialiști și democrați. Și-au schimbat părul, dar năravul, ba. Pe plan material, schimbarea de regim le-a fost favorabilă, pentru că s-au putut îmbogăți în voie. Pe plan ideologic, au trecut destui ani până ce au înțeles în sfârșit că istoria luase un alt curs, ce le era potrivnic. Dar mulți dintre ei privesc cu nostalgie tot la trecutul care le-a înflăcărat tinerețile.
În orice caz, proorocia “[COLOR=blue]Nu rămâne niciunul[/COLOR]” s-a dovedit a fi o minciună gogonată. Au rămas și sunt printre noi.

[COLOR=blue]13. [/COLOR]“Proorocie” pentru anul 2000: sfârșitul pământului
[COLOR=blue]“Veniți acum la Mine să vă pregătesc ocrotirea că mâine e târziu. Mai sunt treizeci de ani până [/COLOR][COLOR=fuchsia]la anul 2000[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]se termină cu pământul[/COLOR][COLOR=blue][…]. Pământul va trece în stăpânirea Mea [/COLOR][COLOR=fuchsia]ca să fac Pământul nou[/COLOR][COLOR=blue].” (11 iunie 1961)[/COLOR]
A trecut anul 2000 și încă alți câțiva după aceea, și nimic spectaculos nu s-a întâmplat cu pământul: tot cel vechi a rămas.
Dar “proorociile” de la Pucioasa pe acest subiect s-au dovedit a fi la fel de incisive și pentru perioada premergătoare anului 2000:
[COLOR=blue]“ Caută în Scriptură, că zice că atunci când vor mai fi doisprezece ani până la 2000, sunt anii durerilor. Dar [/COLOR][COLOR=fuchsia]nici nu va fi până la 2000, că atunci pășește turma și Păstorul[/COLOR][COLOR=blue]. Dacă nu crezi, vei trăi și vei vedea. Cine nu crede până nu vede, nu ajunge să vadă.”(21 februarie/5 martie 1988)[/COLOR]

[COLOR=blue]14. [/COLOR]Reîntoarcerea românilor la unele meserii tradiționale
[COLOR=blue]“… Va veni vremea când nu veți mai găsi cu ce vă îmbrăca și cu ce vă încălța și mulți veți da ca să găsiți in și cânepă și opincuțele dinainte, căci [/COLOR][COLOR=fuchsia]toate acestea cu mâinile voastre veți lucra[/COLOR][COLOR=blue]” (2 ianuarie 1973)[/COLOR]
Vremea aceea n-a venit încă, deși au trecut mai bine de treizeci de ani, și se anunță a fi din ce în ce mai departe. Creștinii de la Noul Ierusalim n-au văzut în viața lor ce este aceea o topitorie de in sau de cânepă, iar cizmulițele, pantofii și sandalele și le cumpără de la magazin. Cât privește perspectiva de a-și lucra singuri opincuțe din piele de bovine, pe care apoi să le mai și poarte (cu tradiționalele obiele, bineînțeles!) ea pare un vis urât. Noroc că-i doar un vis.

[COLOR=blue]15. [/COLOR]Nu se vor mai duce oamenii la preoți, ci se vor duce la Pucioasa, unde se vor lecui
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]Nu se va mai duce omul la preoți[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]va veni la tine și tu vei da leac bolnavului[/COLOR][COLOR=blue]. Și va ieși de la voi ologul cu picioare, orbul cu vedere, se va duce și cel cu mâinile legate și va veni din poporul Meu cu ele dezlegate și cu gura plină de binecuvântare. Țineți minte, că tu ești grâul și din tine voi face o azimă” (5 martie 1973)[/COLOR]
Nimic nu s-a împlinit din această profeție. Oamenii continuă să meargă la preoții din sat, iar la Pucioasa nu s-a vindecat nimeni, decât poate unii mai norocoși, care au făcut băi de sulf în stațiune. Dar ologi, orbi și ciungi nu s-a auzit să se vindecat vreunul. Nici măcar dintre cei “stătători ai mănăstirii” nu s-au vindecat. Ba dimpotrivă, Emilian Tărcuță și-a pierdut vederea la un ochi, fără speranțe de vindecare.

[COLOR=blue]16. [/COLOR]Vor veni preoți și se vor uni cu cei de la Pucioasa
[COLOR=blue]“Încă odată voi repeta: [/COLOR][COLOR=fuchsia]vor veni preoții[/COLOR][COLOR=blue] care mai au putere [/COLOR][COLOR=fuchsia]și se vor uni cu tine[/COLOR][COLOR=blue]…” (5 martie 1973)[/COLOR]
Nici un preot nu “s-a unit” cu cei de la Pucioasa. Puținii preoți care au fost tentați să o facă, fiind în căutare de mai multă evlavie și sfințenie, s-au lămurit repede că “afară e vopsit gardul, iar înăuntru e leopardul”, așa că s-au lăsat păgubași. Până și unii preoți ai comunității au dezertat, dezamăgiți de fariseismul în care erau invitați să se scalde. Chiar “cuvântul actual” de la Pucioasa dezvăluie că nici până în ziua de astăzi nu s-au găsit preoți care să dea credibilitate acestui “cuvânt”, acestei “ Evanghelii a secolului XXI ”, darămite să se mai și unească cu pucioșii:
[COLOR=blue]“O, slujitori ai bisericii neamului român, rămâne scris între Mine și voi ceea ce am grăit acum peste voi și peste neamul român. Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă. O, [/COLOR][COLOR=fuchsia]cum de nu luați în seamă cuvântul Meu cel atât de mult și atât de scump[/COLOR][COLOR=blue], cel de atâta timp strigând peste voi? Vin spre voi cu Evanghelia cea veșnică, precum este scris. Iat-o! Nimic nu fac decât ceea ce este scris în Scripturi, și lucrez prin cei credincioși Mie, căci credința nu este a tuturor, precum este scris, dar Eu, Domnul bisericii, voiesc să fiți și voi fii ai credinței sfinte dacă Tatăl a voit să Mă descopere și vouă acum, la sfârșit, dar dacă voi nu vreți așa, voi veți vedea.” (16 martie 2008)[/COLOR]
Poate tocmai de aceea nu iau preoții în seamă acest “Cuvânt” prea mult care “curge” de peste cincizeci de ani la Pucioasa și în împrejurimi, pentru că ei au citit din Sfinții Părinți cum să deosebească adevărul de impostură: [COLOR=#993300]“Orice cuvânt al lui Dumnezeu nu e vorbă multă, nici vorbărie …”[/COLOR][COLOR=#993300]( Sf. Maxim Mărturisitorul: Suta a doua a capetelor gnostice)[/COLOR]
Acum, rămâne de văzut dacă amenințarea aceasta,[COLOR=blue] “voi veți vedea” , [/COLOR]va avea mai mult succes (prin intimidare) la preoții bisericii oficiale decât promisiunile îmbietoare de până acum.
[COLOR=blue]17. [/COLOR]Toate puterile duhurilor rele din România vor fi nimicite!
[COLOR=blue]“… Suntem în drum. Uită-te bine la vremea de acum și la vremea ce vine, căci acum stăpânește un om, și în vremea care vine și stă în față, alt om, dar omul acela nu va fi ca omul de acum. Acela nu va lucra cu sapa și cu târnăcopul, ci va lucra cu toată puterea Mea. Va da la o parte toate trupurile întinate și tot ce se află în drum spre rău, și va face un drum foarte bun pentru creștini. De ar sta în fața sa [/COLOR][COLOR=fuchsia]toate puterile duhurilor rele, toate vor fi nimicite[/COLOR][COLOR=blue]. Israele, ține minte aceste cuvinte. (2/15 aprilie 1973)[/COLOR]

Această “proorocie” prezice că după Ceaușescu va veni la putere un alt om, un creștin autentic, care va netezi calea creștinilor, eventual prin instaurarea unui “regim teocratic creștin”. N-a fost să fie așa, deși la cârma țării s-au perindat până acum nu unul, ci trei președinți, din 1989 încoace!
Proorocia nici măcar nu e singulară! Ea se repetă cu obstinație, dar întârzie să se împlinească:
[COLOR=blue]“ [/COLOR][COLOR=fuchsia]Vine vremea să fii obligat să fii creștin[/COLOR][COLOR=blue]. Chiar împăratul care va veni te va obliga să fii creștin și te va lua din urmă cu lucrurile, așa cum se iau acum legionarii… (7 ianuarie 1974)[/COLOR]
Inutil de a a dăuga că proorocia aceasta nu s-a mai împlinit niciodată. Cât privește asemănarea cu legionarii, aceasta este complet deplasată: pe vremea aceea, legionarii erau băgați în temnițe, nicidecum să li se ceară să-și restaureze propriile valori spirituale.

[COLOR=blue]18. [/COLOR]“În curând” se va demonstra că numai “proorocia” de la Pucioasa este adevărată
[COLOR=blue]“…În curând se va da pe față că un singur Dumnezeu este și [/COLOR][COLOR=fuchsia]o singură lucrare și un singur plan este[/COLOR][COLOR=blue]” (2/15 aprilie 1973)[/COLOR]
Că este un singur Dumnezeu, se pare că mai toți credincioșii de pe pământ, de diferite religii, par să creadă, chiar dacă fiecare crede în felul lui. Că este o singură lucrare, e mai greu de demonstrat, îndată ce “lucrările” se tot înmulțesc pe pământ, ca ciupercile după ploaie. Că este un singur plan, ar fi de dorit, dacă s-ar face cunoscut acest plan, ca să știe omenirea pe ce cale să meargă. Noi știm de un singur plan, care s-a dat pe față acum mai bine de două mii de ani, și care e arătat în Noul Testament. Iar de alt plan care să se dea pe față “în curînd”, n-am auzit, și nici nu credem că Dumnezeu este schimbător în planurile Sale. Așa că nu știm ce alt plan ar mai putea fi dat pe față. În fine, oricum, în următorii 35 de ani care s-au scurs după această “proorocie”, nici un alt “plan” n-a mai fost dat pe față.

[COLOR=blue][/COLOR]
  #420  
Vechi 13.02.2009, 01:04:04
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Cartea “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa (Cap.XVI. Proorocii neîmplinite)

[COLOR=purple]31. Misterele Pucioasei (XXVII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue](Cap.XVI. [/COLOR]Proorocii neîmplinite[COLOR=blue])- Partea a IV-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]19. [/COLOR]Vizita iminentă în România a personajului de legendă Isaac Lackedem
[COLOR=blue]“…Fiilor, uite e gata să pășească pe pământul României [/COLOR][COLOR=fuchsia]Isaac Lackedem[/COLOR][COLOR=blue] și când va intra pe pământul acesta ce are să se întâmple? Și va plânge de mila sa românul. Dar Dumnezeu îl va alunga și nu-l va primi pe nici un colț al Țării Românești până la judecată și atunci va fi iertat din mila Maicii Mele…(6 iulie 1973)[/COLOR]
Deși în 1973 vizita lui Isaac Lackedem “era gata”, după alți 6 ani se anunță că mai e puțin până ce va veni:
[COLOR=blue]“ Mai e puțin și veți vedea pe [/COLOR][COLOR=fuchsia]Isaac Lackedem[/COLOR][COLOR=blue] cel bătrân și rătăcit, pentru păcatul care l-a săvârșit.” (25 iunie 1979)[/COLOR]
Inutil de adăugat că această “proorocie” avându-l protagonist pe acest personaj de legendă nu s-a mai împlinit niciodată, deși era cotată ca iminentă. Nimeni nu l-a văzut, nimeni nu l-a semnalat, nimeni n-a plâns de mila lui. De neînțeles rămâne asocierea a două evenimente care se exclud reciproc:
1.Lackedem va intra pe pământul românesc, și va plânge de mila lui românul, văzându-l așa de chinuit de blestemul căzut pe capul lui;
2.Dumnezeu nu-l va primi pe nici un colț al Țării Românești.
Bine, dar atunci cum rămâne? [COLOR=blue]Va intra[/COLOR], sau [COLOR=blue]nu-l va primi[/COLOR]? Că din text rezultă că se vor întâmpla amândouă aceste evenimente, ceea ce e absurd…
Acest personaj misterios, cunoscut și sub alte nume (fiind “identificat” fie cu un oarecare Ahasverus, fie cu Josephus Cartaphilus, aprodul lui Pontius Pilatus, fie cu un personaj din misterele religioase ale catolicismului medieval, pe nume Malchus), a fost plămădit și “botezat” în câteva legende medievale populare, mai ales germane, în care simbolizează “evreul rătăcitor” condamnat la nemurire și la veșnică peregrinare pe un drum mereu fără capăt. Despre acesta, însă, niciun evanghelist nu pomenește nimic, și nici Sf.Apostol Pavel în epistolele sale, ceea ce e de mirare, având în vedere repercusiunile extraordinar de importante pentru poporul evreu, căci istoria acestui personaj le-a alimentat multor exaltați sentimente antisemite.

[COLOR=blue]20.[/COLOR]Diavolul va crea rezervații pentru creștini
[COLOR=blue]“… Vine vremea când [/COLOR][COLOR=fuchsia]diavolul [/COLOR][COLOR=blue]va alunga din casa sa și din grădina sa pe toți creștinii, ca lucrul lui Dumnezeu să nu mai fie pe loc rău, și ce e răspândit pe pământ, [/COLOR][COLOR=fuchsia]pe toți îi va aduna în grădina sa[/COLOR][COLOR=blue] și nu va mai trece peste hotar, crezând că va scăpa de pedeapsa sa dar nu va scăpa, și se va nimici. Puțin mai este, și acești dușmani răi se vor pune la acrit și în mormânt pentru putrezit, și vei vedea cum se va duce carul cu hoiturile la putrezit.” (16/29 noiembrie 1972)[/COLOR]

[COLOR=blue]21.[/COLOR]Proorociile” care nu se vor mai împlini, din cauza neîncrederii oamenilor în ele, de aceea nu se vor împlini
[COLOR=blue]“Constantine, Eu am profețit că la anul, prin timpul acesta, vei avea un prunc, dar fii tare în credință, că se luptă duhul rău ca să nu crezi. Nici tu, Alexandro, să nu fii ca Sarra. Până acum ai fost stearpă, dar Dumnezeu a rânduit ca din trupul tău să dea o rămurică, și să nu te întoarcă duhul rău din calea Mea. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Dacă va întârzia lucrul acesta și nu se va împlini, nu e vina Mea, ci e a voastră, pentru necredință[/COLOR][COLOR=blue]. Și fiți atenți, ca să nu se zămislească în zile oprite” (8/21 iulie 1973)[/COLOR]
Aici, “proorocul” care “proorocește” are grijă să-și ia câteva precauții solide, în caz că proorocia lui va eșua: el dă de pe acum vina pe cei care n-au crezut-o îndeajuns, ca să se mai și împlinească ea întocmai. În Biblie se arată însă că nicicând n-a fost așa: Și Sarra s-a îndoit, și chiar a râs de năstrușnicia veste că nu va mai fi stearpă; Și dreptul Simeon s-a îndoit, și a fost pedepsit să nu mai moară până ce nu va vedea cu ochii lui proorocia împlinindu-se; și Zaharia a fost pedepsit cu “legarea limbii”, pentru că n-a crezut că Dumnezeu îi va da un fiu la bătrânețe… Dar în toate aceste situații, proorociile s-au împlinit fără greș, nepoticnindu-se în îndoielile destinatarilor ei.

[COLOR=blue]22. [/COLOR]“Proorocie” pentru o secetă planetară
[COLOR=blue]“…O, poporul Meu, [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu va mai rodi pământul din răsărit la miazăzi și din apus la miazănoapte[/COLOR][COLOR=blue] și nu veți mai avea ce mai mânca. Cu ce vă veți mai hrăni? Dar cei ce vor fi cu Mine, voi trimite corbii ca lui Ilie ca să îi hrănească. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Va seca apa[/COLOR][COLOR=blue], nu veți mai avea cu ce vă adăpa și aceasta se face pentru necazul și suferința păcătoșilor ca să se întoarcă, dar nu se vor întoarce, ci mai răi se vor face. Și atunci va veni prăpădul” (12 august 1973)[/COLOR]
Și această proorocie își așteaptă împlinirea tot de 35 de ani. Apa nu a secat, ba dimpotrivă, au avut loc mai multe inundații catastrofale. Între timp, poporul căreia îi era proorocia adresată s-a risipit și a căzut în necredință față de “lucrarea de la Pucioasa”, devenind (așa este el evocat în ultimele “cuvinte”) “[COLOR=blue]poporul Meu cel de demult al Meu[/COLOR]”. La ce i-a folosit acestui popor o profeție rămasă neonorată? La nimic.

[COLOR=blue]23. [/COLOR]“Proorocie” despre o nouă prohibiție
[COLOR=blue]“…Fiilor, fiți desăvârșiți, că [/COLOR][COLOR=fuchsia]vine o vreme ca băutorul să nu mai bea, că va fi pedepsit[/COLOR][COLOR=blue]. Vine vremea ca să nu mai fie desfrânat și desfrânată. Vine vremea ca să duci banii și geanta în drum. Vine vremea să nu mai fie hoți pe pământ. Vine, și tot păcatul se desființează.” (30 iulie/12 august 1973)[/COLOR]
[COLOR=blue]“Vine acela care va pune lacăt și la țigare și la sticluță și la cărnicică. Și fericit care nu o va lua nici pe aceasta…(28 noiembrie/11 decembrie 1973)[/COLOR]
Nimic nu s-a împlinit din aceste profeții. Comerțul cu alcool înflorește, iar vremea proorocită pentru prohibiție întârzie. În schimb a venit vremea să se pună în discuție publică “necesitatea” reînființării bordelurilor, aceasta însemnând, practic, legalizarea desfrânării. Banii se fură din buzunare, gențile se smulg din mână, iar hoții mai stilați fură acum cu acte în regulă fabrici și uzine. Iar păcatul nu dă semne să se desființeze, ci se transformă pe zi ce trece în ceva tot mai firesc.

[COLOR=blue]24. [/COLOR]“Proorocie” pentru șapte ani neîmpliniți
[COLOR=blue]“Daniele, ați intrat nu numai voi, ci tot veacul în vremea de șapte ani, și [/COLOR][COLOR=fuchsia]acești șapte ani[/COLOR][COLOR=blue] nici nu se vor împlini și nici nu vor trece, și [/COLOR][COLOR=fuchsia]multe se vor întâmpla în lumea aceasta[/COLOR][COLOR=blue].” (1 /14 august 1973)[/COLOR]

În sfârșit, iată și o proorocie împlinită: căci într’adevăr, multe s-au întâmplat pe lume în acei șapte ani neîmpliniți, după cum multe s-au întâmplat și mai înainte de ei, și după aceea.

[COLOR=blue]25. [/COLOR]“Proorocie” despre moștenirea noului Canaan
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]Vom merge[/COLOR][COLOR=blue] cum au mers moșii și strămoșii voștri [/COLOR][COLOR=fuchsia]în pământul Canaan și[/COLOR][COLOR=fuchsia]veți moșteni pământul curat și sfânt[/COLOR][COLOR=blue]. Acolo nu vor mai fi bețivi și curvari și tutunari și toți făptuitorii de rău”. (5/18 august 1973)[/COLOR]

[COLOR=blue]26. [/COLOR]“Proorocie” despre publicitatea pe stâlpi
[COLOR=blue]“La vremea care stă în față, [/COLOR][COLOR=fuchsia]va fi scris și pe stâlpi[/COLOR][COLOR=blue]: “Creștini din toate țările, uniți-vă!” Și va fi scris: “Trăiască creștinătatea de azi!”. (1/14 septembrie 1973)[/COLOR]
Acest gen de publicitate originală caută să parafrazeze cunoscutele lozinci comuniste: “Proletari din toate țările, uniți-vă!” și: “Trăiască …” dar partea proastă este că această proorocie nu s-a împlinit niciodată. Alte lozinci tronează pe stâlpi în vremea noastră, nicidecum cele propuse mai sus.

[COLOR=blue]27. [/COLOR]“Proorocie” despre vorbirea în limbi
[COLOR=blue]“Poporul Meu, [/COLOR][COLOR=fuchsia]am să vorbesc cu tine în limbă străină[/COLOR][COLOR=blue], că vor veni neamurile străine pe care tu nu le-ai cunoscut…” (27 noiembrie 1973)[/COLOR]

Neamurile străine au tot întârziat sau poate au uitat să mai vină la Pucioasa, așa că n-a mai fost nevoie să se vorbească în limbi. Ciudat este însă că numai peste puțină vreme urma să se lanseze o altă proorocie, care pretindea cu totul altceva: Că limba română va deveni universală, iar tot cel care va voi să fie creștin, va trebuie să învețe volens-nolens românește și să se facă român.

[COLOR=blue]28. [/COLOR]“Proorocie” despre dispariția Bibliei
[COLOR=blue]“Învățați-vă să cântați psalmii pe dinafară, [/COLOR][COLOR=fuchsia]că n-o să mai fie cartea[/COLOR][COLOR=blue], și ai să fii cu ceea ce știi în minte, în duh și în adevăr” (6/19 decembrie 1973)[/COLOR]
“Proorocia” e scrisă într-o vreme de prigoană a credinței, în care puterea comunistă părea de nezdruncinat, deci pentru viitor era plauzibilă desființarea fizică a Bibliei. În prezent însă, numai cine nu vrea nu își procură o Biblie, sau mai multe, chiar oricâte ar dori.



[COLOR=blue]
[/COLOR]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40