Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 21.09.2010, 15:49:35
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul


Dacă ar trebui să ard una cu orice chip, aș alege curanul, pentru că el ordonă subjugarea și asuprirea nemusulmanilor și alte mârșăvii. Nu cunosc Talmudul, am auzit că ar conține hule la adresa Mântuitorului, dar nu văd ca evreii să asuprească creștinii pe baza textelor religioase așa cum fac musulmanii.
va recomand cartea lui Paulescu ,,Spitalul,coranul,talmudul,

talmudul va considera neevreu adica goim si in final ..magar
o sa aveti o zi negra cand o sa o cititi

Eu va doresc o zi buna!
  #412  
Vechi 21.09.2010, 16:03:50
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu nu am pomenit de catolici.
Ci de cum s-a extins crestinismul dupa incetarea prigoanei, prin asa zisa "putere de sus", cum zici tu.
Pai ofera monstre de atrocitati necrestine savarsite de cultul crestin ortodox ! Eu cunosc ca sfintii dadeau jos cu templele pagane mai ales prin rugaciune, ca erau comunitati intregi care treceau la crestinism datorita minunilor, darmau chiar ei ceea ce intretinuse-ra pana atunci si cam atat...

Poate este prea multa geografie aici..Hai sa ne limitam la ce stim mai bine: ROMANIA..Ce frictiuni sa fi existat intre slujitorii lui Zalmoxis si crestini ? Care sa fi fost armele raspandirii crestinismului la noi ?
Da-mi lectii de istorie crestina !
  #413  
Vechi 21.09.2010, 16:16:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Pai ofera monstre de atrocitati necrestine savarsite de cultul crestin ortodox ! Eu cunosc ca sfintii dadeau jos cu templele pagane mai ales prin rugaciune, ca erau comunitati intregi care treceau la crestinism datorita minunilor, darmau chiar ei ceea ce intretinuse-ra pana atunci si cam atat...

Poate este prea multa geografie aici..Hai sa ne limitam la ce stim mai bine: ROMANIA..Ce frictiuni sa fi existat intre slujitorii lui Zalmoxis si crestini ? Care sa fi fost armele raspandirii crestinismului la noi ?
Da-mi lectii de istorie crestina !
Tu te referi la caderea templelor precum zidurile Ierihonului? Asta vrei sa spui?
  #414  
Vechi 21.09.2010, 21:48:25
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Tu te referi la caderea templelor precum zidurile Ierihonului? Asta vrei sa spui?
Inteleg ca tie iti este straina istoria crestinismului si nu avem ce discuta ! Dar sa sti, ca sunt oameni analfabeti , necititi, dar credinciosi si care inteleg tot: si credinta , si cale de mantuire, si lupta crestina, lupta dreapta , etc.. TU NU STI SAU NU VREI SA STI !
Si-ti mai zic ceva: sa nu ai parte de ce iti doresti ! Si dac este sa ai, sa ai parte nu aici in Romania, ci acolo la ei, sa-ti iasa si pe nas !

Last edited by IonelS; 21.09.2010 at 22:14:55.
  #415  
Vechi 21.09.2010, 22:29:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Inteleg ca tie iti este straina istoria crestinismului si nu avem ce discuta ! Dar sa sti, ca sunt oameni analfabeti , necititi, dar credinciosi si care inteleg tot: si credinta . si cale de mantuire, si lupta crestian, lupta dreapta , etc.. TU NU STI SAU NU VREI SA STI !
Ionel, tu refuzi sa intelegi, si indiferent daca-ti convine TIE personal sau nu afla ca SI istoria crestinismului s-a desfasurat in functie de cel mai important motor al dinamicii popoarelor - BANUL -

Deci nu iti mai imagina frumos ca popoarele nostre de sarantoci si opincari( nu la modul peiorativ ci ca o relitate), nu au format armate de cruciati pentru ca nu au vrut, CI PENTRU SIMPLUL FAPT CA NU AU AVUT BANI sa-i atace pe altii ! ! ! asa cum au avut francezii englezii, spaniolii si italienii care furau de peste tot....si noi doar in lumina acestei neputinte s-a creat aceasta iluzie ca noi nu suntem ca crestinii catolici, noi nu jefuim pe altii, ne aparam "nevoile si neamul" povesti!..totul se reduce la faptul ca nu am avut CU CINE JEFUI, pentru ca eram ca vai de capul nostru, mergeam la lupta cu furci de lemn si bite...deci prea departe iti dai seama ca nu am fi ajuns.

...si toate aceste mituri ale iubirii de pace se dizolva in momentul cind iesi din tara si studiezi din afara istoria crestinismului, si vezi cine a vehiculat cu bogatii si aur, bani girla, bagati in armate, catedrale ,industrie,... nu din Romania unde se poarta foarte mult ochelarii de cal iar la capitolul istorie altceva decit ce ti se serveste NU VEZI!

Dovada ca nu suntem deloc pacifisti si ortodocsi doritori de pace apare in momentul in care am fost incurajati pe rol de trepadusi ai Furerului sa devenim legionari, batausi, si atacatori, aliati ai Satanei in WWII, cind am intrat peste EST!

Last edited by andreicozia; 21.09.2010 at 22:57:36.
  #416  
Vechi 21.09.2010, 22:51:24
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ionel, tu nu vrei sa intelegi, si indiferent daca-ti convine TIE personal sau nu afla ca SI istoria crestinismului s-a desfasurat in functie de cel mai important motor al dinamicii popoarelor - BANUL -
Care ban in tarile romane din evul mediu timpuriu si de mai tarziu. Si popii erau opincari atunci, erau rupti de orice centru de crestinsim cunoscut si luptau alaturi de tarani si domnitori ! Dar ei n-au luptat pt tine !

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci nu iti mai imagina frumos ca popoarele nostre de sarantoci si opincari( nu la modul peiorativ ci ca o relitate), nu au format armate de cruciati pentru ca nu au vrut, CI PENTRU SIMPLUL FAPT CA NU AU AVUT BANI sa-i atace pe altii ! ! ! asa cum au avut francezii englezii, spaniolii si italienii care furau de peste tot....si noi doar in lumina acestei neputinte s-a creat aceasta iluzie ca noi nu suntem ca crestinii catolici, noi nu jefuim pe altii, ne aparam "nevoile si neamul" povesti!..totul se reduce la faptul ca nu am avut CU CINE JEFUI, pentru ca eram ca vai de capul nostru, mergeam la lupta cu furci de lemn si bite...deci prea departe iti dai seama ca nu am fi ajuns.
Intre 1500 si 1600 in Moldova si Tara Romaneasca s-au dat peste 100 de batalii! Nu era generatie de barbati care sa treaca fara de lupta ..Si luptau,si mureau cu sfintii ortodoxiei de gat ! Dar n-au luptat pt tine !
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si toate aceste mituri ale iubirii de pace se dizolva in momentul cind iesi din tara si studiezi din afara istoria crestinismului, si vezi cine a vehiculat cu bogatii si aur, bani girla, bagati in armate, catedrale ,industrie,... nu din Romania unde se poarta foarte mult ochelarii de cal iar la capitolul istorie altceva decit ce ti se serveste NU VEZI!
Acum suntem la pamant, ceea ce vezi tu in vest este "lumina de la apus", insa istoria o face tot Dumnezeul ortodoxiei si nu banul !


Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dovada ca nu suntem deloc pacifisti si ortodocsi doritori de pace apare in momentul in care am fost incurajati pe rol de trepadusi ai Furerului sa devenim legionari, batausi, si atacatori, aliati ai Satanei in WWII, cind am intrat peste EST!
Legiunea a aparut inaintea nazistilor ! Nu cunosti istorie !
Eu zic asa: sa n-ai parte de ceea ce scuipi !

Last edited by IonelS; 21.09.2010 at 23:04:47.
  #417  
Vechi 21.09.2010, 23:11:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Care ban in tarile romane din evul mediu timpuriu si de mai tarziu. Si popii erau opincari atunci, erau rupti de orice centru de crestinsim cunoscut si luptau alaturi de tarani si domnitori ! Dar ei n-au luptat pt tine !


Intre 1500 si 1600 in Moldova si Tara Romaneasca s-au dat peste 100 de batalii! Nu era generatie de barbati care sa treaca fara de lupta ..Si luptau,si mureau cu sfintii ortodoxiei de gat ! Dar n-au luptat pt tine !

Acum suntem la pamant, ceea ce vezi tu in vest este "lumina de la apus", insa istoria o face tot Dumnezeul ortodoxiei si nu banul !




Legiunea a aparut inaintea nazistilor ! Nu cunosti istorie !
Eu zic asa: sa n-ai parte de ceea ce scuipi !

Tot ce mentionezi aici si felul in care o faci este prin orbecaiala nationalista sovina care-i la MARE moda acum in Romania generata de disperarea generala.
Asa ca te/va las in ale voastre(observ ca sunteti gasca mare).
Asa cum si in timpul legionarilor criminali trebuia sa-ti tii gura ca altfel te trezeai cu un glonte in cap se pare ca spre aceeasi directie tembela va indreptati si voi!
Somn usor!...crestinule! :)))) si mai ales vise placute!
  #418  
Vechi 21.09.2010, 23:15:21
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tot ce mentionezi aici si felul in care o faci este prin orbecaiala nationalista sovina care-i la MARE moda acum in Romania generata de disperarea generala.
Asa ca te/va las in ale voastre(observ ca sunteti gasca mare).
Asa cum si in timpul legionarilor criminali trebuia sa-ti tii gura ca altfel te trezeai cu un glonte in cap se pare ca spre aceeasi directie tembela va indreptati si voi!
Somn usor!...crestinule! :)))) si mai ales vise placute!
Sunt pasionat de istorie! Ti-am "citat" din Iorga ! Apropo, sti in ce relatii se afla Iorga cu legionarii ?
Dar pt ca mie im place sa aleg ceea ce este mai bun de la fiecare, am si-un text legionar pt tine: "Pentru Dumnezeu, neam si tara !"

Luptati fratilor, cum puteti ! Ceea ce islamul si altii n-au reusit prin sabie, incearca acum prin .... ceea ce vedeti ca-i in jurul vostru !
Nu zic sa ardeti corane neaprat. Eu zic sa luptati in fel si chip..., macar asa cum au facut-o inaintasii nostrii !

Last edited by IonelS; 21.09.2010 at 23:18:47.
  #419  
Vechi 21.09.2010, 23:24:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
"Pentru Dumnezeu, neam si tara !"

!
Oare cu "strigatura" asta l-au trimis ei pe Iorga pe lumea cealalta, cu un glonte in ceafa?

Nu stiu de ce, aceste vorbe imi amintesc de cum striga islamistul fanatic inainte sa se detoneze in multime

...dar ce sa mai vorbim, nebunia se manifesta la toti la fel. Doar limba este diferita!
  #420  
Vechi 22.09.2010, 09:55:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Inteleg ca tie iti este straina istoria crestinismului si nu avem ce discuta ! Dar sa sti, ca sunt oameni analfabeti , necititi, dar credinciosi si care inteleg tot: si credinta , si cale de mantuire, si lupta crestina, lupta dreapta , etc.. TU NU STI SAU NU VREI SA STI !
Si-ti mai zic ceva: sa nu ai parte de ce iti doresti ! Si dac este sa ai, sa ai parte nu aici in Romania, ci acolo la ei, sa-ti iasa si pe nas !
Ionica tata, daca refuzi sa raspunzi la intrebari, de ce ai pretentii sa ti se raspunda?
Cate ceva despre istoria crestinismului mai stiu si eu, oricum mai mult decat iti inchipui.
Ce nu intelegi tu e ca eu chiar VREAU SA STIU ... problema e ca, din cate am observat, tu nu prea ai ce sa-mi spui ...
Ce sa-mi iasa pe nas Ionica?

Last edited by Dumitru73; 22.09.2010 at 09:59:35.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36