Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 02.07.2012, 13:57:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

<Offtopic>Dumneata, dacă nu ți-e cu bănat, din ce "altă confesiune" faci parte? </offtopic>

L.E. Între timp am aflat, mulțumesc frumos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 02.07.2012 at 14:00:11. Motiv: m-am lămurit
  #412  
Vechi 02.07.2012, 14:20:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cei care nu au sistemul zecimii.
si sistemul asta al vostru e biblic?
  #413  
Vechi 02.07.2012, 14:30:50
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
<Offtopic>Dumneata, dacă nu ți-e cu bănat, din ce "altă confesiune" faci parte? </offtopic>

L.E. Între timp am aflat, mulțumesc frumos.
initial penticostala, apoi certandu-ma cu cineva de acolo, m-am "refugiat" la gruparea carismatica a strajerilor (fiind 'strajerita' un timp :))), dar oripilata de fenomenele ciudate ce or avut loc la strajeri, am plecat din aceasta grupare reintorcandu-ma la penticostali, insa cu un ochi critic.... bulversata fiind de fenomenele stranii de la "strajeri", acum mi se pare suspect si ce se intampla la penticostali, de o intensitate mai redusa ce e drept, totusi nu mi-o trecut stupoarea provocata de strajeri...

mentionez ca desi apartin cultului penticostal de cand ma stiu, totusi nu am vorbit niciodata in limbi si nici vedenii nu mi-or fost date.
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
  #414  
Vechi 02.07.2012, 14:31:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Cert este ca biblia lui Luther a fost publicate in foarte multe exemplare.
Si cat de multi stiau sa citeasca pe atunci?
  #415  
Vechi 02.07.2012, 14:32:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
initial penticostala, apoi certandu-ma cu cineva de acolo, m-am "refugiat" la gruparea carismatica a strajerilor (fiind 'strajerita' un timp :))), dar oripilata de fenomenele ciudate ce or avut loc la strajeri, am plecat din aceasta grupare reintorcandu-ma la penticostali, insa cu un ochi critic.... bulversata fiind de fenomenele stranii de la "strajeri", acum mi se pare suspect si ce se intampla la penticostali, de o intensitate mai redusa ce e drept, totusi nu mi-o trecut stupoarea provocata de strajeri...

mentionez ca desi apartin cultului penticostal de cand ma stiu, totusi nu am vorbit niciodata in limbi si nici vedenii nu mi-or fost date.
Se trezete lumea mai greu dar poate se trezeste pana la urma..
  #416  
Vechi 02.07.2012, 18:00:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si sistemul asta al vostru e biblic?
Bineînțeles. Dacă e în Biblie, normal că e biblic.
  #417  
Vechi 02.07.2012, 18:19:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bineînțeles. Dacă e în Biblie, normal că e biblic.
a spus una ca asta Hristos sau vreun apostol?
  #418  
Vechi 02.07.2012, 18:26:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a spus una ca asta Hristos sau vreun apostol?
Ce să spună? Că e în Biblie, ori că e un sistem biblic? Da, a spus-o și Domnul Hristos și apostolul Pavel.
  #419  
Vechi 02.07.2012, 19:08:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a spus una ca asta Hristos sau vreun apostol?
normal ca nu, Stefane, zeciuiala se dadea levitilor deoarece acestia nu aveau drept de mostenire ca celelalte semintii, astazi neoprotestantii dau zeciuiala unor pastori, care ar fi, chipurile corespondentii prezbiterilor din Scriptura, totusi nu gasim in Biblie ca prezbiterii luau a zecea parte pentru ei, ca plata-salariu!
asta e un sistem inventat de neoprotestanti pentru a-si jumuli credinciosii, ei spun ca e bazat pe Biblie, insa "uita" sa mentioneze ca doar pe Vechiul testament.

Pavel sau alt apostol nu au zeciuit pe nimeni si nu au predat niciunde instituirea unei astfel de practici.
  #420  
Vechi 02.07.2012, 19:36:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
astazi neoprotestantii dau zeciuiala unor pastori, care ar fi, chipurile corespondentii prezbiterilor din Scriptura, totusi nu gasim in Biblie ca prezbiterii luau a zecea parte pentru ei, ca plata-salariu!
asta e un sistem inventat de neoprotestanti pentru a-si jumuli credinciosii, ei spun ca e bazat pe Biblie, insa "uita" sa mentioneze ca doar pe Vechiul testament.
Cine v-a informat că pastorii iau [toată] zecimea ca salariu? Vă dați seama ce salarii "nerușinate" ar avea, având în vedere că sunt pastori peste 200-800 de membri? Haideți să nu dezinformăm cititorii forumului! În primul rând că credincioșii (cel puțin cei adventiști) nu "dau zeciuiala unor pastori", ci Bisericii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09