Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 22.11.2008, 04:58:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Marta si Maria

Vineri 21 Noiembrie 2008

"Și pe când mergeau ei, El a intrat într-un sat, iar o femeie, cu numele Marta, L-a primit în casa ei. Și ea avea o soră ce se numea Maria, care, așezându-se la picioarele Domnului, asculta cuvântul Lui. Iar Marta se silea cu multă slujire și, apropiindu-se, a zis: Doamne, au nu socotești că sora mea m-a lăsat singură să slujesc? Spune-i deci să-mi ajute. Și, răspunzând, Domnul i-a zis: Marto, Marto, te îngrijești și pentru multe te silești; Dar un lucru trebuie: căci Maria partea bună și-a ales, care nu se va lua de la ea. Și când zicea El acestea, o femeie din mulțime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat și fericiți sunt sânii pe care i-ai supt! Iar El a zis: Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc." (Luca 10: 38-42, 11: 27-28)
Reply With Quote
  #422  
Vechi 22.11.2008, 17:19:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

9Nu întoarceți rău pentru rău, nici ocară pentru ocară; dimpotrivă, binecuvântați, căci la aceasta ați fost chemați: să moșteniți binecuvântarea.





Petru
Reply With Quote
  #423  
Vechi 23.11.2008, 21:18:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia Duminicii a XVI-a dupa Rusalii

(Pilda bogatului caruia i-a rodit tarina)

Luca 12, 16-21

16. Si le-a spus lor aceasta pilda, zicand: Unui om bogat i-a rodit din belsug tarina.

17. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face, ca n-am unde sa adun roadele mele?

18. Si a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitnitele mele si mai mari le voi zidi si voi strange acolo tot graul si bunatatile mele;

19. Si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te.

20. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! in aceasta noapte vor cere de la tine sufletul tau. si cele ce ai pregatit ale cui vor fi?

21. Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori siesi si nu se imbogateste in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 23.11.2008, 22:23:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică


Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.


18Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a și fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.





Ioan
Reply With Quote
  #425  
Vechi 24.11.2008, 20:36:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Schimbarea interioara a omului.

"Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut. Și nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru. Zis-a către ucenici: Veni-vor zile când veți dori să vedeți una din zilele Fiului Omului, și nu veți vedea. Și vor zice vouă: Iată este acolo; iată, aici; nu vă duceți și nu vă luați după ei. Căci după cum fulgerul, fulgerând dintr-o parte de sub cer, luminează până la cealaltă parte de sub cer, așa va fi și Fiul Omului în ziua Sa. Dar mai întâi El trebuie să sufere multe și să fie lepădat de neamul acesta." (Luca 17, 20-25)
Reply With Quote
  #426  
Vechi 24.11.2008, 20:40:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică
fiindca parintele nostru le rosteste la fiecare predica, aceste cuvinte au ajuns sa imi fie tare dragi... multumiri Alin, pentru ca le-ai readus si tu aici in atentia tuturor. toata contributia ta la acest topic este remarcabila!
Reply With Quote
  #427  
Vechi 25.11.2008, 20:39:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Indrazneala cea buna si Credinta care mantuieste.

"Și a mers cu el. Și mulțime multă îl urma pe Iisus Și Îl îmbulzea. Și era o femeie care avea, de doisprezece ani, curgere de sânge. Și multe îndurase de la mulți doctori, cheltuindu-și toate ale sale, dar nefolosind nimic, ci mai mult mergând înspre mai rău. Auzind ea cele despre Iisus, a venit în mulțime și pe la spate s-a atins de haina Lui. Căci își zicea: De mă voi atinge măcar de haina Lui, mă voi vindeca! Și îndată izvorul sângelui ei a încetat și ea a simțit în trup că s-a vindecat de boală. Și îndată, cunoscând Iisus în Sine puterea ieșită din El, întorcându-Se către mulțime, a întrebat: Cine s-a atins de Mine? Și I-au zis ucenicii Lui: Vezi mulțimea îmbulzindu-Te și zici: Cine s-a atins de Mine? Și Se uita împrejur să vadă pe aceea care făcuse aceasta. Iar femeia, înfricoșându-se și tremurând, știind ce i se făcuse, a venit și a căzut înaintea Lui și I-a mărturisit tot adevărul; Iar El i-a zis: Fiică, credința ta te-a mântuit, mergi în pace și fii sănătoasă de boala ta!" (Marcu 5, 24-34)
Reply With Quote
  #428  
Vechi 26.11.2008, 10:41:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
" Auzind ea cele despre Iisus, a venit în mulțime și pe la spate s-a atins de haina Lui.
Motiv pentru care in Biserica noastra ortodoxa nu doar trupul ci si vesmintele sau obiectele sfinte devin medii prin care se impartaseste harul dumnezeiesc. Materia consacrata cultului devine mediu prin care harul lui Dumnezeu lucreaza.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 26.11.2008, 21:40:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Chipul din afara si chipul din interior.

Iisus a zis: „«Dati mai intai milostenie cele ce sunt inlauntrul vostru si, iata, toate va vor fi curate. Dar vai voua, fariseilor! Ca dati zeciuiala din izma si din untarita si din toate legumele si lasati la o parte dreptatea si iubirea de Dumnezeu; pe acestea se cuvenea sa le faceti si pe acelea sa nu le lasati. Vai voua, fariseilor! Ca iubiti scaunele din fata in sinagogi si in inchinaciunile din piete. Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca sunteti ca mormintele ce nu se vad, si oamenii, care umbla peste ele, nu le stiu». si raspunzand, unul dintre invatatorii de Lege I-a zis: «invatatorule, acestea zicand, ne mustri si pe noi»! Iar El a zis: «Vai si voua, invatatorilor de Lege! Ca impovarati pe oameni cu sarcini anevoie de purtat, iar voi nu atingeti sarcinile nici cel putin cu un deget»“. (Luca 11, 41-46)
Reply With Quote
  #430  
Vechi 27.11.2008, 16:53:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Dati mai intai milostenie cele ce sunt inlauntrul vostru..."

deci vedetzi CE TREBUIE DAT MAI INTAI? cele CE SUNT inlauntru, dar inlauntrul cui? al nostru, shi cum spune, shi cui sa fie date?... poi spune milostenie... iar milostenia se da celor ce au nevoie de ea...

iar apoi este un vai catre cei ce cauta slava desharta a lumii care imbraca haina smereniei, ei fiind defapt morminte nevazute peste care umbla oamenii, shi multzi cad in ele... ca suntem slabi...

dar atunci cand mai vin altzi trei de Vai din Apocalipsa, sau catzi or fi...

iar ardeleanul spune mereu ca "noa nu-i Bai" dar ala neaosh, ala shtie ca la grijile lumii sa spuna asha... pe cand jidovul sau pungurul nas umflat, ala... cu ala cine shtie ce Vai o mai fi...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30