Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 05.08.2014, 13:50:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am auzit de mai multe ori cele relatate de parintele Serafim Badila. Sa-i acultam cu atentie predica urmatoare:
https://www.youtube.com/watch?v=2t83GOy2zLo
  #422  
Vechi 05.08.2014, 14:01:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt pe net 3 filme legate de Arsenie Boca - trateaza tema inselarii sale.

Va pun linkurile mai jos. Va rog mult sa comentati / sa va dati cu parerea.

https://www.youtube.com/watch?v=spXHMLWdqR8
https://www.youtube.com/watch?v=1FeFhHwPEXg
https://www.youtube.com/watch?v=eSvdUJlgXMA

Sunt multe lucruri pe care eu le-am auzit prima data.

Scuze - vad ca au fost puse deja.
Sa urmarim reactiile vorbitorilor din cele trei filme postate de tine si sa le comparam cu reactia parintelui Serafim Badila, de exemplu. Sigur ca mai pot aduce si alte exemple. Un monah induhovnicit care este nevoit sa critice slabiciunile altui monah o face cu dragoste.

Este uimitor cu cata usurinta se apuca un monah tanar sa-l critice pe parintele Arsenie Boca! Oare el este convins ca a reusit sa puna ,,inceput bun pocaintei"? Celalat, mai in varsta, vorbeste prea glacial, asadar discursul lui nu e convingator.

Daca ar fi adevarat tot ce sustin, ne-ar privi in ochi si s-ar arata cu adevarat ingrijorati de soarta acestui popor, prezentand dovezi credibile.

Pai se compara dovezile lor cu cele ale parintelui Serafim Badila?
(https://www.youtube.com/watch?v=2t83GOy2zLo)
  #423  
Vechi 05.08.2014, 15:14:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa urmarim reactiile vorbitorilor din cele trei filme postate de tine si sa le comparam cu reactia parintelui Serafim Badila, de exemplu. Sigur ca mai pot aduce si alte exemple. Un monah induhovnicit care este nevoit sa critice slabiciunile altui monah o face cu dragoste.

Este uimitor cu cata usurinta se apuca un monah tanar sa-l critice pe parintele Arsenie Boca! Oare el este convins ca a reusit sa puna ,,inceput bun pocaintei"? Celalat, mai in varsta, vorbeste prea glacial, asadar discursul lui nu e convingator.

Daca ar fi adevarat tot ce sustin, ne-ar privi in ochi si s-ar arata cu adevarat ingrijorati de soarta acestui popor, prezentand dovezi credibile.

Pai se compara dovezile lor cu cele ale parintelui Serafim Badila?
(https://www.youtube.com/watch?v=2t83GOy2zLo)
Exagerezi in reactia parintilor. Exagerezi bine de tot.

Parintii au fost foarte foarte corecti.
Pe scurt au spus asa:
1. De Parintele Arsenie Boca s-au departat si Parintele Staniloae si Parintele Papacioc si altii.
2. Au enumerat niste lucruri intamplate in viata parintelui si cu niste marturii.
3. Nu l-au jignit, nu au injurat nu l-au defaimat. Au relatat

Spune clar ce au spus defaimator.
  #424  
Vechi 05.08.2014, 15:28:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exagerezi in reactia parintilor. Exagerezi bine de tot.

Parintii au fost foarte foarte corecti.
Pe scurt au spus asa:
1. De Parintele Arsenie Boca s-au departat si Parintele Staniloae si Parintele Papacioc si altii.
2. Au enumerat niste lucruri intamplate in viata parintelui si cu niste marturii.
3. Nu l-au jignit, nu au injurat nu l-au defaimat. Au relatat

Spune clar ce au spus defaimator.
Daca este asa cum spui, de ce respectivii nu au curajul sa poarte un dialog civilizat? De ce au fost sterse majoritatea comentariilor care insotesc cele trei filme care sustin opinii diferite de cele ale lor?

Last edited by antoniap; 05.08.2014 at 15:31:14.
  #425  
Vechi 05.08.2014, 15:31:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca este asa cum spui, de ce respectivii nu au curajul sa poarte un dialog civilizat? De ce au fost sterse majoritatea comentariilor care sustin opinii diferite de cele ale lor?
Draga antonia, raspunde la afirmatiile facute.

Ce treaba au comentariile cu afirmatiile facute in clipul video ?

Pentru Dumnezeu, chiar e o problema serioasa. Iar monahii astia nu par culesi de pe drumuri si par sa aiba experienta. Si sunt 3 nume mari: Teofil Paraianu, Arsenie Papacioc si Staniloae care s-au departat de anumite practici ale parintelui Arsenie. Plus multe multe alte marturii ale altor oameni seriosi care zic clar: au fost practici in afara invataturii ortodoxe.

Nu suntem struti sa ne bagam capul in nisip.
Daca lucrurile sunt curate atunci sa le discutam sa vedem cat de curate sunt. Diamantul se vede la lumina nu sub covor.
Despre Hristos vorbim de toate dar despre Parintele Arsen\ie sa trecem lucrurile sub pres...

Nu ignora realitatea pt ca e plin iadul de creduli.
  #426  
Vechi 05.08.2014, 15:33:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exagerezi in reactia parintilor. Exagerezi bine de tot.

Parintii au fost foarte foarte corecti.
Pe scurt au spus asa:
1. De Parintele Arsenie Boca s-au departat si Parintele Staniloae si Parintele Papacioc si altii.
2. Au enumerat niste lucruri intamplate in viata parintelui si cu niste marturii.
3. Nu l-au jignit, nu au injurat nu l-au defaimat. Au relatat

Spune clar ce au spus defaimator.
Pai tocmai tonul relatarii este cel care ridica semne de intrebare. Tonul face muzica...
  #427  
Vechi 05.08.2014, 15:35:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai tocmai tonul relatarii este cel care ridica semne de intrebare. Tonul face muzica...
Draga Antonia, nu esti copil sa te superi de la ... ton :) ?

Daca este de ton, maturitatea trece peste un ton mai ... gresit (parerea mea).
  #428  
Vechi 05.08.2014, 15:43:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dar pe mine ma frapeaza urmatorul lucru:

Parintele Arsenie a invatat foarte multe lucruri bune si conform invataturii Ortodoxe.
Parintele Arsenie a indrumat lumea spre Biserica.
Multa lume si-a schimbat viata si s-a indreptat spre Biserica legat de Parintele Arsenie.
Sunt multe carti scrise si sunt lucruri bune in ele.
Este un curent mare legat de Parintele Arsenie de schimbare si indreptare a vietii.

Probleme:
Sunt multe marturii autentice cu privire la invataturi gresite al Parintelui - fara discutie: reincarnare, sfinti catolici, diferente, altele, unele chiar mari si importante.
Sunt multi parinti care s-au departat de el in timpul vietii lui - Staniloae, Papacioc, altii.

Concluzie: sunt si lucruri bune sunt si lucruri rele. Sa judece Biserica pentru ca este o problema complexa. Timpul si Biserica vor clarifica toate aceste lucruri.


Pana atunci zic sa facem cum zice HRISTOS: sa nu iesiti din casele voastre daca cineva zice "aici este Hristos" ca nu cumva sa fim inselati, mai ales acum, cand este timpul acestui cuvant. Sunt suficient sfinti de "necontestat" de la care primim ajutor.

Eu merg la Parintele Ilie Lacatusu, despre care sunt numai marturii bune.

Last edited by gpalama; 05.08.2014 at 15:45:28.
  #429  
Vechi 05.08.2014, 15:48:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Draga Antonia, nu esti copil sa te superi de la ... ton :) ?

Daca este de ton, maturitatea trece peste un ton mai ... gresit (parerea mea).
Urechea mea e cam sensibila si am simtit o unda de rautate. As fi vrut sa simt in vocile lor caldura si pacea Duhului Sfant, iar cuvintele lor pur si simplu sa mi se lipeasca de suflet. Atunci as fi crezut.

Prefer sa ma insel crezand ca Parintele Arsenie Boca este un om placut lui Dumnezeu, decat sa ma insel considerandu-l cetatean al iadului. Ar fi un risc prea mare dupa parerea mea. Se loveste prea mult in valorile crestine in ultima vreme si asta ma doare.
  #430  
Vechi 05.08.2014, 15:54:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Urechea mea e cam sensibila si am simtit o unda de rautate. As fi vrut sa simt in vocile lor caldura si pacea Duhului Sfant, iar cuvintele lor pur si simplu sa mi se lipeasca de suflet. Atunci as fi crezut.

Prefer sa ma insel crezand ca Parintele Arsenie Boca este un om placut lui Dumnezeu, decat sa ma insel considerandu-l cetatean al iadului. Ar fi un risc prea mare dupa parerea mea. Se loveste prea mult in valorile crestine in ultima vreme si asta ma doare.
Poate urechea ta nu are atata experienta duhovniceasca incat sa simta perfect Duhul Sfant.

Gresesti rau aici. Credinta noastra nu este intr-un om. Este in Hristos si in Sfanta Biserica. Sfintii vorbesc despre Hristos si trimit la Hristos.
Nu gresesti daca iti pui semne de intrebare intr-un mod cinstit, pentru a nu fi prada diavolului.

Si eu mult timp am tinut la Parintele Arsenie. DAR ESTE TIMPUL sa fiu putin cu "cap" si sa imi pun intrebari mature: ce zice Biserica de Parintele Arsenie ? Iar Biserica este si ierarhia si monahii si mirenii...

Si tu, ca si mine, trebuie sa asculti de Biserica. Eu sunt in indoiala si incerc sa clarific problema asta.... M-am atasat si eu de parintele Arsenie dar tbuie clarificate toate lucrurile.


Uite, acum ascult predica parintelui Serafim Badila. Zice exact ce zice toata lumea - cel putin la inceput. Dar nu vorbeste despre intrebarile si indoielile care sunt.

Si draga Antonia, lucrurile tuturor trebuie sa fie curate in final si fara sminteala.

Last edited by gpalama; 05.08.2014 at 16:14:58.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10