Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 15.10.2009, 21:19:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Un profet adevarat ce spune se implineste.Asta daca profetia e de la Dumnezeu.
E Dumnezeu mincinos?
Si este duhul proorociei inselator , nu.
Dar nu este de la Dumnezeu proorocul care zice si nu se implineste, dupa cum zice Scriptura.
"Si multi prooroci falsi si hristosi mincinosi vor veni in zilele de pe urma" , uite unul din hristosii falsi , secta adventista impreuna cu prooricii ei , "mareata" E.White si Milleriti.Despre Milleriti , cauta pe google Great Dissapointment.Cu asta am zis tot.Cine vrea sa vada sa vada.
  #442  
Vechi 16.10.2009, 13:40:39
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Un profet adevarat ce spune se implineste.Asta daca profetia e de la Dumnezeu.
E Dumnezeu mincinos?
Si este duhul proorociei inselator , nu.
Dar nu este de la Dumnezeu proorocul care zice si nu se implineste, dupa cum zice Scriptura.
"Si multi prooroci falsi si hristosi mincinosi vor veni in zilele de pe urma" , uite unul din hristosii falsi , secta adventista impreuna cu prooricii ei , "mareata" E.White si Milleriti.Despre Milleriti , cauta pe google Great Dissapointment.Cu asta am zis tot.Cine vrea sa vada sa vada.
Ce este cu inversunarea asta? Nu va obliga nimeni sa considerati profet pe cineva. Sunt si destui adventisti care nu cred in profetiile Ellenei White.

Cat despre mileriti... se poate citi pentru cultura generala. Noi discutam despre adventisti. Nu incercati sa le puneti in carca (adventistilor) ceva ce s-a intamplat pe cand ei nici nu existau ca organizatie (ca mod de intelegere si manifestare credintei au existat tot timpul, de la Sfintii Apostoli incoace).
  #443  
Vechi 16.10.2009, 14:06:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ce este cu inversunarea asta? Nu va obliga nimeni sa considerati profet pe cineva. Sunt si destui adventisti care nu cred in profetiile Ellenei White.

Cat despre mileriti... se poate citi pentru cultura generala. Noi discutam despre adventisti. Nu incercati sa le puneti in carca (adventistilor) ceva ce s-a intamplat pe cand ei nici nu existau ca organizatie (ca mod de intelegere si manifestare credintei au existat tot timpul, de la Sfintii Apostoli incoace).
Pai mai omule daca fondatoarea cultului vostru a facut asemenea profetii cum poate fi cultul adevarat?Daca la baza profetiei ei sta un duh mincinos cum putea ea sa fie indrumata de Duhul Adevarului?Daca nu crezi in profetiile ei , cum poti crede in cultul pe care ea l-a format?
  #444  
Vechi 16.10.2009, 21:55:23
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pai mai omule daca fondatoarea cultului vostru a facut asemenea profetii cum poate fi cultul adevarat?Daca la baza profetiei ei sta un duh mincinos cum putea ea sa fie indrumata de Duhul Adevarului?Daca nu crezi in profetiile ei , cum poti crede in cultul pe care ea l-a format?
Mai omule, la baza cultului nostru sta Sfanta Sciptura. Eu am hotarat sa devin membru al bisericii adventiste pentru ca acesta biserica este cel mai aproape de Sfanta Scriptura (parerea mea). Cat despre Ellen White... ii cunosc prea putin scrierile (din partea profetica nu am citit aproape nimic).

Un adventist poate sa nu cunoasca scrierile Ellenei White. Dar, trebuie sa cunoasca bine Sfanta Scriptura.
  #445  
Vechi 17.10.2009, 13:12:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Daca cel care a fondat cultul si invataturile cultului a fost calauzit(a) de un duh mincinos , atunci inseamna ca invatatura religioasa nu este adevarata.Cultul asta e fondat pe niste ideii si doctrine sau traditii mincinoase a doamnei E.White.Nu are la baza Sfanta Scriptura, si singura legatura cu Biblia este ca poseda una, dar rastalmaceste invataturile si le da peste cap totalmente.Nu stiu cum cineva inainte sa devina sambatar sau sa aiba vreo legatura sau interactiune cu aceasta secta, citind pe cont propriu sa ajunga la concluzia ca cultul asta mincinos are vreo legatura cu Biblia.Mai degraba eu cred ca tie ti-a fost spalat creierul inainte si apoi te-ai apucat sa citesti Biblia dupa cum te invata ei.

Oricum ar fi uitate si tu, si studiaza-ti mai bine secta, ca se vede ca nu stii prea multe despre ea,studiaza obiectiv si impartial.Punete si documenteazate sa vezi in ce rahat te-ai bagat.
  #446  
Vechi 17.10.2009, 20:49:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Daca cel care a fondat cultul si invataturile cultului a fost calauzit(a) de un duh mincinos , atunci inseamna ca invatatura religioasa nu este adevarata.Cultul asta e fondat pe niste ideii si doctrine sau traditii mincinoase a doamnei E.White.Nu are la baza Sfanta Scriptura, si singura legatura cu Biblia este ca poseda una, dar rastalmaceste invataturile si le da peste cap totalmente.Nu stiu cum cineva inainte sa devina sambatar sau sa aiba vreo legatura sau interactiune cu aceasta secta, citind pe cont propriu sa ajunga la concluzia ca cultul asta mincinos are vreo legatura cu Biblia.Mai degraba eu cred ca tie ti-a fost spalat creierul inainte si apoi te-ai apucat sa citesti Biblia dupa cum te invata ei.

Oricum ar fi uitate si tu, si studiaza-ti mai bine secta, ca se vede ca nu stii prea multe despre ea,studiaza obiectiv si impartial.Punete si documenteazate sa vezi in ce rahat te-ai bagat.

Sunt bine documentat. Daca eram predispus la spalarera creierului, ramaneam ortodox. Sau, ma botezam la martorii lui Iehova (ii cunosc foarte bine- am petrecut cativa ani in mijlocul lor) sau la mormoni (si pe acestia ii cunosc bine).

Dar, am continuat sa cercetez si sa caut. la un moment dat am ajuns intr-un moment de dezamagire: am constatat ca nici o biserica nu respecta Sfanta Scriptura (doar mimeaza). Eram descurajat de aceasta constatatare. M-am rugat la Dumnezeu sa ma indrume: voiam sa ma botez (sa inchei un legamant biblic cu Dumnezeu) si nu stiam unde sa o fac. Ma gandisem sa merg la una din bisericile cunoscute, sa ma botez si apoi sa parasesc acea biserica. Pentru mine conta legamantul facut cu Dumnezeu, prin botez. Apartenenta la vre-o biserica nu avea importanta. In acele momente, Dumnezeu mi-a raspuns la rugaciune. Am nimerit o frecventa radio, pe care se emiteau, doua ore pe zi, invataturi crestine (fara sa se spuna ce cult religios avea acele invataturi). Mi-a placut foarte mult ce ascultam pe acel post de radio. Acele invataturi se potriveau foarte bine cu Sfanta Scriptura si multe dintre intrebarile mele si-au gasit raspusuri limpezi (aveam nevoie de asa ceva- sunt un tip rational).Cu greu am aflat ca este vorba de un post de radio al bisericii adventiste.

Nu mai continui povestirea.

Daca vreti sa veniti cu argumente impotriva bisericii adventiste, incercati cu Sfanta Scriptura. Barfele si minciunile despre "fondatori" sau alte persoane, pot avea un rezultat contrar asteptarilor dvs. Ex: fiind intrigat de postarile d-lui Iustin32, referitoare la Ellene White, m-am apucat sa cercetez mai mult despre aceasta. Rezultatul a fost ca am inceput sa indragesc tot mai mult scrierile Ellenei White. Vi le recomand si dvs. Cititi spre exemplu o lucrare scurta, dar plina de invataturi sanatoase, intitulata "Calea catre Hristos" (este o lucrare foarte buna pentru orice crestin, indiferent de confesiunea religioasa din care faci parte - trateaza o "problema comuna" tuturor crestinilor "). Cred ca se gaseste si in formart audio. Si, apoi sa-mi spuneti ce aveti de comentat.
  #447  
Vechi 17.10.2009, 21:15:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Numa in secte crestine diabolice vad ca te invarti "martorii lui Iehova" "mormoni" si acum "adventisti de ziua a saptea" , cele mai periculoase secte crestine.Nu stiu cum le-ai gasit exact pe cele mai rele...

Stai linistit ca si diavolul e cu Scriptura in mana.
Cum sa fie minciuni si acuzari nefondate?Daca insusi oamenii din propria secta le recunosc dar incearca sa le justifice altfel?Si inca nu numai astea ci altele si mai si.Fara exagerari, glume sau rautati iti spun parerea mea , Ellen White era bolnava psihic.Femeia aia nu a fost in deplina facultate mintala.Cerceteaza viata si profetiile ei, din punct de vedere obiectiv, si mai cauta pe google cum s-au exclus anumite pasaje "nebune" din scrierile ei.Tot felul de previziuni extravagante si care desigur nu s-au intamplat , dar scoase pentru o spalare buna a creierelor celor naivi si lenesi , in a cerceta si cauta viata vesnica.
  #448  
Vechi 17.10.2009, 21:34:55
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

uite un alt lucru despre E.White, citeste pasajul asta si verifica-l:

Ellen White claimed to have received multiple visions from God. When Ellen White was a little girl, she was hit directly in the head with a rock. Hard. She was in a coma for several weeks, and the injury was severe enough that she never again returned to school. It seems very likely that she had complex partial seizures, which are caused by severe head injuries. There is even a very new type of diagnosis associated with seizures and head injuries called Geschwind syndrome. Symptoms may include hypergraphia (an overwhelming urge to write), hyposexuality (a partial or complete loss of interest in sex), an intensified mental life (deepened cognitive and emotional responses), and possibly also guilt and paranoia. Both types of seizures can sometimes increase religious feelings in the person suffering from them as well. Since Ellen White never made any specific testable predictions in her visions which have come true, the evidence for the supernatural origins of her visions appears to be insufficient. She did however, make multiple testable predictions about fairly specific times when Jesus would come back to Earth that have been proven false. We have clinical evidence that these things do happen in seizure patients, but we don't have any credible evidence that proves Ellen White was a prophet. Or to put it another way, the most logical explanation is that Ellen White did not receive any special visions from God, and suffered from seizures induced by her serious head injury as a child.
  #449  
Vechi 17.10.2009, 22:03:01
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Numa in secte crestine diabolice vad ca te invarti "martorii lui Iehova" "mormoni" si acum "adventisti de ziua a saptea" , cele mai periculoase secte crestine.Nu stiu cum le-ai gasit exact pe cele mai rele...

.
Jigniti ortodoxia. Si pe acolo am fost.

P.S. Cunosc bine si alte biserici.
  #450  
Vechi 17.10.2009, 22:53:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ai trecut pe acolo nu ai fost acolo, ca, ortodoxia nu o cunosti deloc;
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25