Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 06.03.2011, 12:06:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Stii Camy cum le-a zis si Apostolul Pavel barbatilor: daca un barbat arde (pe limba noastra: "are pofte") atunci sa se insoare. Cei care nu ard insa sunt sfatuiti sa ramana ca si el, necasatoriti.

Femeile "ard" in momentul in care incep sa isi doreasca familie si copii, asa ca, combinand cele doua, se impaca si capra si varza
Ar fi foarte bine ca femeile doar atunci sa inceapa sa "arda"...cand incep sa isi doreasca familie si copii.Din pacate realitatea este alta.Vedem tot mai multe fete cu burta la gura, care au "ars" pe la 14-15 ani...si s-au ars!
Reply With Quote
  #442  
Vechi 06.03.2011, 12:11:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Bărbații sunt buni, dacă au pofte, înseamnă că sunt buni de făcut copii, după cum a zis Adriana.

18
Si vrei sa te mariti de la varsta asta?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 06.03.2011, 13:46:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si vrei sa te mariti de la varsta asta?!
Nu vreau.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 06.03.2011, 14:25:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu vreau.
Pai si atunci? Vrei sa traiesti cu un baiat, fiind necununati?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 06.03.2011, 14:27:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai si atunci? Vrei sa traiesti cu un baiat, fiind necununati?
Doamne ferește! Cum aș mai fi putut zice de bărbați că-s depravați, dacă și eu aș fi fost.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 06.03.2011, 16:31:17
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

[quote=camy_d;345159]Bărbații sunt buni, dacă au pofte, înseamnă că sunt buni de făcut copii, după cum a zis Adriana.


Poi daca ar fi mereu dupa poftele lor , la cate femei exista pe Terra am fi cateva miliarde in plus....Ca deh...e bun ce au acasa da-i mai bun ce-i prin "labosul" vecinilor....Pentru unii masculi sotia e supa cea de toate zilele si vecina , colega de job , prietena sotiei, desertul...D'aia sunt atati burtosi ca papa prea multe "dulciuri"...(desi daca stai sa la cauti pe alea sub "staniol" observi usor fie ca sunt ciocolate amarui, rancede sau...."expirate"...Dar deh, ii atrage-n raftu poftei ambalaju alora!
Reply With Quote
  #447  
Vechi 07.03.2011, 17:53:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ar fi foarte bine ca femeile doar atunci sa inceapa sa "arda"...cand incep sa isi doreasca familie si copii.Din pacate realitatea este alta.Vedem tot mai multe fete cu burta la gura, care au "ars" pe la 14-15 ani...si s-au ars!
Intr-adevar, este varsta la care se casatoreau oamenii in trecut si era si recomandarea Sf. Ioan Gura de Aur tocmai pentru ca oamenii sa nu pacatuiasca. Amanarea casatoriei s-a facut apoi din cauza ca oamenii au inceput sa faca studii. In tarile sarace unde oamenii inca nu isi permit sa studieze, fetele sunt maritate cam pe la varsta asta, dupa care au cate un copil in fiecare an sau aproape. Asa era si pe la noi cu ceva timp in urma. De indata ce o fata devenea "domnisoara" era buna de maritat. Cam cum se intampla azi in unele medii de rromi.
La crestini casatoria atat de precoce se facea tocmai pentru a se evita pacatul in afara casatoriei la cei care ard, si cum majoritatea ardeau, il vedem pe Sf. Ioan Gura de Aur cum recomanda parintilor sa isi casatoreasca fetele in jurul varstei de 14 ani si baietii cam pe la 16, cu atat mai mult cu cat oamenii nu mergeau la scoala si deci nu aveau altceva de facut decat sa munceasca (la camp, comert etc) si sa isi construiasca familii. Pana sa inteleg motivatia sfantului, tare m-am revoltat si m-am intrebat cum a putut un sfant sa faca ceva atat de groaznic, sa ceara parintilor sa isi marite fetele la 14 ani. Si ma revolta cand auzeam de astfel de cazuri la noi si prin alte parti ale lumii, imi era atat de mila de bietele fate. Pentru mine ar fi fost un cosmar sa mi se intample asa ceva. Apoi insa, ascultand marturia acestor fete sau a femeilor care lucreaza ca asistenti sociali ca sa le ajute, am inteles ca pentru ele nu este deloc groaznic, ci acel copil este tot ceea ce li se putea intampla mai bun in viata. Pentru mine ar fi fost un cosmar pentru ca am o natura mai inclinata spre activitati intelectuale, insa nu la fel sta treaba cu alte fete sau baieti care sunt mai inclinati tocmai spre viata de familie de la varste precoce. Sunt fete care la 14 ani sunt deja in stare sa fie mame, si altele care nici la 30 de ani nu se simt pregatite. Totul depinde de cat de mult "arde" fiecare, si dupa cum isi gaseste fiecare...
Reply With Quote
  #448  
Vechi 07.03.2011, 17:55:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Intr-adevar, este varsta la care se casatoreau oamenii in trecut si era si recomandarea Sf. Ioan Gura de Aur tocmai pentru ca oamenii sa nu pacatuiasca. Amanarea casatoriei s-a facut apoi din cauza ca oamenii au inceput sa faca studii. In tarile sarace unde oamenii inca nu isi permit sa studieze, fetele sunt maritate cam pe la varsta asta, dupa care au cate un copil in fiecare an sau aproape. Asa era si pe la noi cu ceva timp in urma. De indata ce o fata devenea "domnisoara" era buna de maritat. Cam cum se intampla azi in unele medii de rromi.
La crestini casatoria atat de precoce se facea tocmai pentru a se evita pacatul in afara casatoriei la cei care ard, si cum majoritatea ardeau, il vedem pe Sf. Ioan Gura de Aur cum recomanda parintilor sa isi casatoreasca fetele in jurul varstei de 14 ani si baietii cam pe la 16, cu atat mao mult cu cat oamenii nu mergeau la scoala si deci nu aveau altceva de facut decat sa munceasca (la camp, comert etc) si sa isi construiasca familii. Pana sa inteleg motivatia sfantului, tare m-am revoltat si m-am intrebat cum a putut un sfant sa faca ceva atat de groaznic, sa ceara parintilor sa isi marite fetele la 14 ani. Si ma revolta cand auzeam de astfel de cazuri la noi si prin alte parti ale lumii, imi era atat de mila de bietele fate. Pentru mine ar fi fost un cosmar sa mi se intample asa ceva. Apoi insa, ascultand marturia acestor fete sau a femeilor care lucreaza ca asistenti sociali ca sa le ajute, am inteles ca pentru ele nu este deloc groaznic, ci acel copil este tot ceea ce li se putea intampla mai bun in viata. Pentru mine ar fi fost un cosmar pentru ca am o natura mai inclinata spre activitati intelectuale, insa nu la fel sta treaba cu alte fete sau baieti care sunt mai inclinati tocmai spre viata in familiala si de la varste precoce. Sunt fete care la 14 ani sunt deja in stare sa fie mame, si altele care nici la 30 de ani nu se simt pregatite. Totul depinde de cat de mult "arde" fiecare, si dupa cum isi gaseste fiecare...
Excepție: Israel. Acolo evreii se căsătoresc la pubertate, fac și copii, și studii, și armata. Iar țara nu-i săracă.
Reply With Quote
  #449  
Vechi 07.03.2011, 18:35:37
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

camy, nu cred c-ai avut vreun prieten pana acu asa-i? Si ma refer la o persoana pe care chiar s-o iubesti;p
Reply With Quote
  #450  
Vechi 07.03.2011, 18:47:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pantsless Vezi mesajul
camy, nu cred c-ai avut vreun prieten pana acu asa-i? Si ma refer la o persoana pe care chiar s-o iubesti;p
N-am avut niciun prieten, de ce?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59