Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 03.07.2012, 17:23:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai că bati campii:
' Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați.'
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #442  
Vechi 03.07.2012, 17:24:44
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Scrie în Scriptură că slujba trebuie lălăită? Scrie că trebuie oficiată în greacă, latină, slavonă (cum s-a procedat sute de ani pe la noi), ori în limba înțeleasă de tot creștinul?
Sinteti din Ploiesti? Numai dumneavoastra aveti nevoie de un verset din Sfinta Scriptura care sa va confirme ca adunarea se face intr-un fel sau altul. Si cum nu aveti nici un verset care sa va spuna cum se tine adunearea, o cam faceti dupa ureche. A, nu, dupa urechea lui Ellen G White.
  #443  
Vechi 03.07.2012, 18:04:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hai că bati campii:
' Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați.'
Dacă Hristos a bătut câmpii, îmi face o deosebită plăcere să bat și eu, însă tu s-ar putea să ai o problemuță...
  #444  
Vechi 03.07.2012, 18:07:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sinteti din Ploiesti?
Nu.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Numai dumneavoastra aveti nevoie de un verset din Sfinta Scriptura care sa va confirme ca adunarea se face intr-un fel sau altul. Si cum nu aveti nici un verset care sa va spuna cum se tine adunearea, o cam faceti dupa ureche. A, nu, dupa urechea lui Ellen G White.
Vă înșelați, nu avem nevoie de versete pentru amănuntele organizării unui serviciu divin. Dacă primii creștini , se rugau, cântau și predicau; la fel facem și noi în biserică. Însă e de la sine înțeles pentru o biserică ordonată și bine organizată că nu e nevoie ca oficianții ei să lălăie, să facă tumbe, ori să-și picteze fețele pentru a capta atenția mirenilor. Nici Hristos, nici apostolii nu au recurs la asemenea artificii.

P.S. Nu are sens să mai faceți recurs la Ellen White. Pe vremea ei, bisericile protestante aveau deja servicii divine decente și bine organizate.
  #445  
Vechi 03.07.2012, 19:33:39
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu.

Vă înșelați, nu avem nevoie de versete pentru amănuntele organizării unui serviciu divin. Dacă primii creștini , se rugau, cântau și predicau; la fel facem și noi în biserică. Însă e de la sine înțeles pentru o biserică ordonată și bine organizată că nu e nevoie ca oficianții ei să lălăie, să facă tumbe, ori să-și picteze fețele pentru a capta atenția mirenilor. Nici Hristos, nici apostolii nu au recurs la asemenea artificii.

P.S. Nu are sens să mai faceți recurs la Ellen White. Pe vremea ei, bisericile protestante aveau deja servicii divine decente și bine organizate.
Extraordinar !
Eu stiam ca in Biserica din primele secole se cantau psalmi ... si in nici un caz nu se aduceau acordeoane , muzicute , tobe , saxofoane, trompete in Biserica ! V-ati transformat casa de adunare intr-o sala de concerte !
Pe de alta parte , pe acea vreme nu se urla , si nu se canta muzica de fanfara cu tenta de jazz/blues ; care mai mult agită oamenii decat sa-i apropie de Dumnezeu.
  #446  
Vechi 03.07.2012, 19:47:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă Hristos a bătut câmpii, îmi face o deosebită plăcere să bat și eu, însă tu s-ar putea să ai o problemuță...
Eu 's-ar putea' să am. Tu o ai sigur. Uită-te la ce ai spus tu și ce am citat eu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #447  
Vechi 03.07.2012, 21:02:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă Hristos a bătut câmpii, îmi face o deosebită plăcere să bat și eu, însă tu s-ar putea să ai o problemuță...

v-am mai explicat, dar nu ati inteles, acele cuvinte adresate de Mantuitor acelor farisei erau in contextul in care fariseii, evrei sub Lege, datori sa dea zeciuiala, nu o faceau in mod corespunzator; pe de alta parte, nu avem nicio dovada biblica ca sub legea lui Hristos, in cadrul bisericii Crestine, exista aceasta obligatie a zeciuielii.
  #448  
Vechi 04.07.2012, 07:49:35
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu.
Daca erati din Ploiesti aveati o scuza. Imi cereti destul de acuzator mie, catolica, versete din Biblie pentru credinta mea, cind stiti ca aceasta credinta nu se bazeaza numai pe Sfinta Scriptura, iar cind vi se cer dumneavoastra versete ne raspundeti:
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
... nu avem nevoie de versete pentru ....
Sola Scriptura e o mare inselare; nu ne putem ghida in viata numai dupa Sfinta Scriptura. Cu toate astea iata cit de multi au cazut in aceasta inselare.
  #449  
Vechi 04.07.2012, 08:04:32
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sola Scriptura e o mare inselare; nu ne putem ghida in viata numai dupa Sfinta Scriptura. Cu toate astea iata cit de multi au cazut in aceasta inselare.
Corect, primii crestini se ghidau dupa ungerea de la Duhul Sfant + Scripturi.

Dar voi ati primit ungerea din partea Celui Sfant si stiti orice lucru. (1Ioan.2:20)
Cat despre voi, ungerea pe care ati primit-o de la El ramane in voi si n-aveti trebuinta sa va invete cineva; ci, dupa cum ungerea Lui va invata despre toate lucrurile si este adevarata, si nu este o minciuna, ramaneti in El, dupa cum v-a invatat ea. (1Ioan.2:27)

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, (2Tim.3:16)
  #450  
Vechi 04.07.2012, 11:41:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă-ți dau nu o să fi mulțumit, ci o să vrei versete care zic că zecimea trebuie pusă în plic. Și așa mai departe. Pentru tine nu e suficient că Hristos cere în egală măsură dreptate, milă, credință, zecime (Mat.23,23). Întotdeauna vei contesta cuvintele Mântuitorului acolo unde se bat cap în cap cu prejudecata și dogma ortodoxă. Nici nu mă miră... evreii au făcut lucruri mai grave decât tine: L-au pus pe cruce pe Hristos! Din aceleași considerente...
unde scrie in Matei 23:23 ceea ce sustii tu?
"Vai de voi, cărturari și farisei fățarnici! Pentru că voi dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen și lăsați nefăcute cele mai însemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila și credincioșia; pe acestea trebuia să le faceți, și pe acelea să nu le lăsați nefăcute"
(Biblia Cornilescu)
Unde spune aici sau ne indeamna Hristos sa dam zeciuiala?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09