Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 14.11.2010, 21:39:07
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
@Marimira.

problema controverselor starnite pe acest thread,este ca atunci cand a murit,cei care il simpatizau nu s-au multumit sa spuna doar Dumnezeu sa il ierte,a fost un om si cu bune si cu rele,ci au declarat ca a murit marele poet national Paunescu,al doilea Eminescu etc De asta s-au ivit polemici
A fost sau nu poet national, sau al doilea Eminescu ii iesise sufletul de 2 ore! Intelegeti?! Sufletul lui era in mana lui Dzeu...cred ca este al lui Dzeu sa hoptarasca daca a fost sau nu..poet national si al 2 lea Eminescu.Daca vorbim de bine pe aproapele si gresim Dzeu ne iarta mai usor decat dc vorbim de rau pe cineva si suntem nemilosi fata de acela cand tocmai ii iesise sufletul din corp.
TOCMAI II IESISE SUFETU BUNI CRESTINI!!!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
  #462  
Vechi 14.11.2010, 21:39:09
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

E frumos textul ,l-am vazut si pe alt thread si l-am apreciat,dar din pacate nu are legatura cu cazul Paunescu .
  #463  
Vechi 14.11.2010, 21:41:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Crezi? Si daca nu, cum te prezinti tu cand vei ajunge sa fii judecata?
Si daca da, dar prin milostenie si spovedanie, a fost iertat, cu ce drept indraznim noi sa trancanim despre asta?
Si daca da, a fost tot ce vreti voi sa fie, cu ce va ajuta sa faceti atata valva si sa-i inversunati pe unii impotriva altora?
Voi nu vedeti ca oricum am lua-o, tot rau este, si ca nu e cazul sa spunem lucruri ce nu ne este noua dat sa le spunem?
Citatul folosit apartine antoniei. Dar da, acest lucru cred si eu. Si mai cred ca este cu adevarat un pacat sa punem la pomelnicele noastre persoane despre care nu stim nimic - viata si credinta lor.

Si da, mai cred ca tonul tau este prea agresiv pentru cineva care propovaduieste pacea si buna-intelegere.
Aici am pus punct.

Pace.
  #464  
Vechi 14.11.2010, 21:41:39
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pai da,Paunescu era un cantaret de manele.
Aceasta afirmatie este o exagerare si este RAUTATE PURA!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
  #465  
Vechi 14.11.2010, 21:42:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
A fost sau nu poet national, sau al doilea Eminescu ii iesise sufletul de 2 ore! Intelegeti?! Sufletul lui era in mana lui Dzeu...cred ca este al lui Dzeu sa hoptarasca daca a fost sau nu..poet national si al 2 lea Eminescu.Daca vorbim de bine pe aproapele si gresim Dzeu ne iarta mai usor decat dc vorbim de rau pe cineva si suntem nemilosi fata de acela cand tocmai ii iesise sufletul din corp.
TOCMAI II IESISE SUFETU BUNI CRESTINI!!!
Nu l-am vorbit de rau,doar am spus ca nu e o valoare nationala,si ca avea si multe lipsuri.Una e sa vorbim de bine un om,si alt lucru e sa faci un model pentru altii.
Cand esti o personalitate,in primul rand asta se discuta despre ea,are valoare,poate constitui un model ?Nu se judeca ca un simplu om,pentru ca el a avut forta si o poate avea in continuare de a influenta oameni.si atunci o judecata a valorii sale se impune..
  #466  
Vechi 14.11.2010, 21:43:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Aceasta afirmatie este o exagerare si este RAUTATE PURA!
Am gresit prin exagerare.Era un cantaret de muzica usoara.
  #467  
Vechi 14.11.2010, 21:44:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Frate Zaharia, in principiu, noi facem teoria chibritului, complacandu-ne, dupa cum ne place noua, intr-o interpretare personala! Stie cineva oare cine dintre cei plecati, s-a mantuit si cine nu? Nu ma refer la sfinti deja recunoscuti prin minuni si sfinte moaste, ci asa... in principiu. Datoria noastra este sa ne rugam pentru ei!
Cum ii ajutam noi pe ei? Facand cele necesare si bine stiute, daca si numai daca biserica ne permite acest lucru. Iar biserica nu ne permite doar in cazul in care respectivii s-au sinucis sau nu erau botezati. In rest e OK.
Cum ne ajuta ei la randul lor? Pai nu ei ne ajuta, dragul meu ci iarasi vorbim de principii: "Bine faci, bine gasesti!" Tu ingrijeste-te si scoate din iad cati mai multi (fie ei rude, prieteni, necunoscuti) ca iti vei primi partea ta, cand iti va veni randul. Noua ca mireni, ne revine obligatia sa facem ceva pentru cei ce nu mai pot face nimic. Doar ca... fiecare trateaza problema dupa cum a inteles-o el. Eu unul o inteleg foarte bine pe Rodica si ma ghidez cam dupa aceleasi invataturi crestine.
Astazi, spre exemplu, cand am dus pomelnicul pentru grupul de rugaciune de pe forumul nostru, Parintele-duhovnic m-a anuntat ca in postul acesta vor fi sarindare, si se vor face slujbe in fiecare zi. Am fost bucuros, deci sa mai fac inca doua randuri de pomelnice pentru vii si adormiti, incluzandu-l la adormiti si pe Adrian Paunescu, iar duminica viitoare voi duce coliva si celelalte necesare. Parintele nu numai ca nu mi-a interzis, dar pot sa spun ca a fost placut surprins pentru gestul meu. Daca toata lumea s-ar ruga pentru toata lumea, nimic rau nu s-ar mai intampla in lumea asta. Din pacate intervenim cu tot felul de "invataturi" si ironii mai mult sau mai putin subtile, doar doar ne-om lasa de singurele lucruri cu adevarat importante pentru sufletele noastre. Nu-i corect asa! Si-apoi, sa zicem ca nu foloseste nimanui, dar cu ce ne afecteaza pe noi negativ? Daca Dumnezeu exista si credem, este bine. Daca Dumnezeu nu exista si credem, nu poate fi rau. Daca Dumnezeu exista si NU credem, e de rau... Cam asa e si cu ce spune Rodica!...
Vai frate, ce ma bucur ca te vad pe forum ! In totdeauna parerile dumitale si umarul pus la discutii au ajutat mult pe multi . Sa fi binecuvintat si sa mai postezi !!! Abia asteptam sa intri !
Este adevarat ca acum ai cam zbircit-o dar sa nu te lasi intimidat de ceva . Sa postezi frate ca sa ne folosim si noi de tine !
Uite , daca imi permiti am sa spun si eu 2-3 vorbe , un pic altfel decit matale dar sper ca nu te vei supara pe mine !
Cum spui frate ca nu stie nimeni daca cineva s-a mintuit sau nu ? Pai despre sfinti este clar , nu ? nu are rost sa mai vorbim ; iar despre ceilalti nu este la fel de calar ? Pai daca nu este sfint este clar ca nu s-a prea mintuit Sau nu mai stim sa deosebim sfintii ? Noi insine ne tradam trairile prin propria pomenire la sfintele slujbe, ca doar nu pomenim la proscomidie sau oriunde in alta parte sfintii ! Nu, nu este logic ? Era cumva vreun dubiu ? Si daca nu era dubiu de ce ai mai facut afrmatia aceasta laborioasa ?
Mai adauga frate la cele cunoscute de matale si inca alte situatii in care biserica nu ne da voie sa facem rinduiala adormitului dupa tipic : toti cei care mor in timpul savirsirii patimilor nu beneficiaza de soroacele pt. adormiti : cei care mor in betie, in desfrinare , in tilharii, in vizite la casele de rugaciuni si la familiile de anticristi , femei in timpul si din cauza avorturilor, etc.
Daca tu crezi frate ca exista vreunul dintre noi, cei de rind, care sa fi scos vreo data din iad pe cineva cu tot respectul o spun dar trebuie sa sti ca esti cam plin de mindrie . Singura care scoate din iad este doar biserica luptatoare si paminteana si atit ! Da-mi te rog un exemplu cunoscut de om de rind (si nu Grigorie cel Mare cu imparatul Traian , de exemplu !) care sa fi reusit vreo data asa ceva ! Sa nu mai pui ... gurita la asemenea prostii ci sa crezi doar ce invata sfintii ! Te rog pe fratia ta asa, frateste si inca te rog sa nu te superi pt. nadejdea mea ca te vei indrepta !
Ca noi trebuie sa ne rugam pt. cei adormiti , pt. cei care ne ingaduie biserica sa ne rugam, este cu totul altceva dar ca ii si scoatem noi din iad si ca pe deasupra vom fi si rasplatit pt. asta , este doar o poveste de copii !

Ma bucur tare mult ca si dumneata esti de aceiasi parere cu sora Rodica junioara si mai putin politicoasa ! Este nevoie tot timpul de intarire ! Este bine, de ce sa zic si eu !
Despre faptul ca sunt preoti care fac sarindare in postul craciunului insa ma intristez deosebit . Este grav tot ceea ce decurge din aceasta atitudine care este superficiala si care neglijeaza semnificatia fundamentala a unui post si implicit a trairii fundamentale a crestinului pe tot parcursul lui .
Nu vreau sa ma intelegi cum ca m-as lauda , nu, ca si asa nu este nimic de capul meu ba chair asa dupa cum vezi sunt un ticalos si un pacatos incurcat in multe feluri de pacate, o teava ruginita lovita cu piciorul de trecatori deoarece le sta in drum... dar vreau sa atrag atentia asupra urmatorului lucru :
asa precum stim cu totii , care mai stim si lucruri bune, acest post al craciunului se cheama postul bucuriei, al bucuriei nasterii nadejdii lumii si al venirii izbavitorului din moartea cea de veci, al impaciuitorului cu D.zeu insasi si al inceperii mintuirii neamului omenesc . Caracterele acestui post sunt definite evident in cotradictie cu cele al sfintului si marelui post al sfintelor si inficosatoarelor patimi ale lui Hristos . Ori a face sarindare , adica rugaciuni pt. morti, intr-un post al nasterii nu este de recomandat deoarece se schimba semnificatia postului . Dar preotii de mir fac sarindare in posturi (sarindarele se fac numai inafara posturilor pt. a nu interfera cu semnificatia lor sau cel mult sa se suprapuna doar citeva zile cu acesta si in mod accidental) deoarece tot trebuie sa se infrineze de la trup in aceasta perioada atunci sa nu mai fie nevoie sa se mai infrineze si inafara posturilor deoarece nu pot ori ei ori preotesele . Si decit sa respecte rinduiala si semnificatia postului prefera sa o schimbe doar pt. a nu face ei prea multa pauza sexuala ca sa nu le cauzeze . In esenta abaterea este grava dar probabil ca aceasta gravitate preotii o impart cu episcopii care desleaga asa ceva (asta la preotii care au binecuvintare pt. sarindare ) sau o iau pe toata asupra lor . Iata un alt comportament al preotilot care contravine tipicului bisericesc si canoanelor !
Si daca se incalca toate acestea despre care folos al sarindarelor sa mai vorbim frate ? a iarta-ma , nu socoti aceasta intrebare, mi-am adus aminte ca esti de parere cu Rodica !
Ca un secret spus doar pt. tine, din iubire frateasca , pot sa-ti spun ca putinele sunt pomenirile corecte atit pt. vii cit si pt. adormiti pe care multi obisnuiesc sa se indeletniceasca cu ele . Acestea se datoresc in primul rind necunoasterii precise a vietii celui pomenit sau a felului cum a adormit dupa cere mai sunt inca multe altele !
Dar pe ortodxul nostru cu ochii legati si urechile astupate nu ii intereseaza decit pomenirea cu orice chip si nu corectitudinea acestor pomeniri . Si atunci putem avea surpriza ca in momentul in care vom ajunge pe lumea cealalta sa nu ni se socoteasca ca lucruri bune toate pomelnicele noastre ci sa dam socoteala de ce i-am pomenit asa si mai ales atunci cind am facut-o !

Asadar frate , am scris citeva cuvinte bucurindu-ma inca o data de faptul ca putem sta de vorba cu folos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 14.11.2010 at 21:54:18.
  #468  
Vechi 14.11.2010, 21:47:51
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

[quote=carmina;305248]Daca ai avea curiozitatea sa te uiti cu atentie la adresa postata de antonia - secunda 53, vei putea afla ca persoana cu pricina prefera salutul masonic. Cum se impaca acesta in una si aceeasi persoana cu credinta strabuna, ortodoxa. mai ales ca sunt destule versuri in care se dezice de ea, numai Bunul Dumnezeu poate sti.

Cred ca era mason si el. Iata-l comunicand cu simpatizantii din public prin
semnul specific.



Horned Hand [SIZE=2]T [COLOR=#ff0000]he sign of recognition between those in the Occult. When pointed at someone it is meant to place a curse.[/COLOR][/SIZE]
Cornute [SIZE=2]T[/SIZE] Hand [COLOR=#ff0000][SIZE=2]el semn de recunoaștere între cei din oculte.. Când a subliniat la cineva este menit a plasa un blestem[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][SIZE=2]Note the thumb over the fingers and given by the left hand.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][SIZE=2]Notă degetul mare peste degete și administrat de către mâna stângă.[/SIZE][/COLOR]

http://videonews.antena3.ro/action/v...extraordinara/


Post binecuvantat ![/QUOTE

Se potriveste sintagma - Noi vorbim nu gandim...acel care a scris poezia Romania ultimul bal ...nu a fost mason!Sau nu se stie oare ce inseamna mason?!...Nu stiu de unde a scos antoniap ca ar fi facut acel semn , credca ca facea un V de a victorie, insa judecati dupa versurile sale daca era mason...
ROMÂNIA, ULTIMUL BAL

Adrian Paunescu: in serviciul dv.

În loc să fim o țară numai frați,
Simțim, în noua epocă barbară,
C-am fost, în viața noastră, blestemați
S-ajungem chiriași la noi în țară.

Din tot ce facem, nu avem nimic,
Ne macină străine interese,
Făina noastră n-are spor nici pic,
Nici pâinea în cuptor nu ne mai iese.

Trăim același tragic simțământ,
Sub politicieni și sub contabili,
Că noi, ca neam, avem destinul frânt
Și suntem de prisos și nerentabili.

Umili, ne cerem scuze de la toți,
Că nu ne-au chinuit destul în viață,
Și ne conduc niște fanarioți,
Ce pe cei mici trădarea îi învață.

Poet nebun, ce vorbe mai îndrugi,
De zici că ești din neam ce nu se lasă,
Când am ajuns în țara noastră slugi
Și suntem cerșetori la noi acasă?

Și vii, și morți, amestecați, acum,
Dispuși să emigreze se arată,
Mormintele se pregătesc de drum,
În România deromânizată.

Sus-pușii nu mai au nimica sfânt,
Ca pe cravate, jurământu-și schimbă,
Nu mai avem nici fabrici, nici pământ,
Vorbim și limba noastră-n altă limbă.

Și-acum se-aude clopotul fatal,
Vin vremuri de urgie și de grindeni
Și este seara ultimului bal,
Din zori, vom fi români de pretutindeni.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
  #469  
Vechi 14.11.2010, 21:49:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Voi bruia acest thread pana la inchuiderea lui , caci toate au scapat de sub control

Citat:
În prealabil postat de negroponte Vezi mesajul
se apropie postul fratilor!haideti sa incetam cu cine are dreptate.oare nu e suficient cat s-a scris?.va doresc post usor si binecuvantat!

Murim... Ca mâine

e-asa de trist să cugeti ca-ntr-o zi,
poate chiar maine, pomii de pe-alee
acolo unde-i vezi or să mai stee
voiosi, în vreme ce vom putrezi.

Atâta soare, doamne,-atâta soare
o să mai fie-n lume dupa noi;
cortegii de-anotimpuri si de ploi,
cu par din care siruie racoare...

Si iarba asta o să mai rasara,
iar luna tot asa o să se plece,
mirata, peste apa care trece-
noi singuri n-o să fim a doua oara.

Si-mi pare-asa ciudat ca se mai poate
gasi atata vreme pentru ura,
când viata e de-abia o picatura
intre minutu-acesta care bate

si celalalt - si-mi pare nenteles
si trist ca nu privim la cer mai des,
ca nu culegem flori si nu zambim,
noi, care-asa de repede murim.
. . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #470  
Vechi 14.11.2010, 21:50:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Citatul folosit apartine antoniei. Dar da, acest lucru cred si eu. Si mai cred ca este cu adevarat un pacat sa punem la pomelnicele noastre persoane despre care nu stim nimic - viata si credinta lor.

Si da, mai cred ca tonul tau este prea agresiv pentru cineva care propovaduieste pacea si buna-intelegere.
Aici am pus punct.

Pace.
Ce-i drept am un ton cam agresiv!... Iertare!
Totusi tu crezi prea mult in prostii, pentru o crestina adevarata! Iarta-ma!
Si, da, eu cred ca tu nu prea ai habar ce inseamna ortodoxia... Lasa-l pe parintele sa hotarasca pe cine primeste in pomelnic si pe cine nu. Tu... nu cred ca poti decide in acest sens! Iarta-ma!
Si, da! Pace!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teodora Păunescu Tucă Mihaela19 Muzica Bisericeasca 1 17.04.2012 23:29:02
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Poetul din gara Sinaia Pelerinul Generalitati 102 21.02.2011 10:59:37
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07