Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 25.11.2012, 01:37:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Biserica din Bucuresti care adaposteste o particica din moastele Sf. Stelian, ocrotitorul copiilor.
Biserica Lucaci mi-a zis amicul Google :) Se pare că doar eu am mai ramas pe-aici la centrat și dat cu capul, haha :)).

Mai multe date despre această biserică, a carei adresă este :

Str. Logofătul Udriște, Nr. 6-8, București, Sectorul 3

În anul 1736 mitropolitul Ștefan al Țării Românești ridica în marginea de atunci a Bucureștilor, în mahalaua Lucaciului, cum spune actul de întemeiere, o biserică de zid cu hramul Sfântului ierarh Nicolae. Biserica înlocuia o alta mai veche, din lemn care, din trecerea vremii, se stricase.
Biserica mitropolitului Ștefan va dăinui un secol, până la 1838 când va fi surpată la cutremur. Parohul de atunci, loan Călărașanul, va trece de îndată la înălțarea unei noi biserici, cu ajutorul a doi negustori macedoneni. Noua biserică va fi sfințită de mitropolitul Nifon al Țării Românești în primăvara anului 1842.
Necazurile nu vor înceta, căci la 23 martie 1847 biserica va cădea pradă "focului celui mare", care a mistuit tot centrul Bucureștilor în ziua de Paști. Biserica va fi refăcută în trei ani. Biserica se afla în starea în care s-a mentinut până azi.
Pentru refacerea bisericii după incendiu a contribuit și Anton Pann, enoriaș al parohiei și cântăreț onorific la strana dreaptă a bisericii. Iar la moartea sa, petrecută în noiembrie 1854, a fost îngropat în dreptul ferestrei proscomidiei bisericii.
Întrucât dintre vechile odoare de la biserica mitropolitului Ștefan, biserica a moștenit moaștele Cuviosului Stelian si ale Sfinților Haralambie, Elefterie si Onufrie, cu trecerea timpului a crescut evlavia pentru Cuviosul Stelian, încât a apărut ca principal hram cinstirea acestui Cuvios. Nemaifiind nici o altă biserică închinată ocrotitorului copiilor, cu vremea biserica a început sa fie cunoscută ca Biserica Sfântul Stelian - Lucaci. Slujbele de fiecare miercuri savârsite în cinstea cuviosului si prăznuirea numelui sau la 26 noiembrie atrag numeroși credincioși din tot orașul.
La cutremurul din 4 martie 1977, biserica a suferit stricăciuni, încât a fost necesară consolidarea bisericii, urmată de pictarea din nou a interiorului. Pictura s-a executat de pictorul Dumitru Bănică în perioada 1982 - 1986, prin contribuția a numeroși credincioși.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 25.11.2012, 01:40:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
În speranța că am ghicit în postarea anterioară - postez mai departe o mănăstire faimoasă din Muntenia.
Da Mirela, ai ghicit, Manastirea Sfantul Ioan Rusul, scuze ca nu am vazut la timp.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 25.11.2012, 01:43:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Da Mirela, ai ghicit, Manastirea Sfantul Ioan Rusul, scuze ca nu am vazut la timp.
Mulțumesc de confirmare..
Reply With Quote
  #464  
Vechi 25.11.2012, 01:51:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Se pare că doar eu am mai ramas pe-aici la centrat și dat cu capul, haha :))
Hai mai Mirela, mai suntem si noi pe aici :)) Ma mai bag si eu cu o noua biserica romano-catolica aflata in Betleem.
Attached Images
File Type: jpg bc.jpg (25,3 KB, 1 views)
File Type: jpg bc1.jpg (22,2 KB, 2 views)
File Type: jpg bc2.jpg (22,2 KB, 1 views)
Reply With Quote
  #465  
Vechi 25.11.2012, 03:16:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Hai mai Mirela, mai suntem si noi pe aici :))
Așa e, uitasem de tine și de alți 2-3 încă activi pe topic. Scuze !!
Reply With Quote
  #466  
Vechi 25.11.2012, 06:59:48
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Hai mai Mirela, mai suntem si noi pe aici :)) Ma mai bag si eu cu o noua biserica romano-catolica aflata in Betleem.
Biserica Sf. Ecaterina, lipită practic de biserica (ortodoxă a) Nașterii Domnului.
În (sau sub) Biserica Sf. Ecaterina se află locul (grota) unde a stat, mulți ani, Fericitul Ieronim.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 26.11.2012, 00:53:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ai raspuns corect Annyta. Poti sa postezi urmatoarea biserica/manastire :)
Reply With Quote
  #468  
Vechi 26.11.2012, 07:27:55
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #469  
Vechi 26.11.2012, 12:26:27
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E prea greu?

Se află pe o insulă... Și după cum se vede, este ortodoxă...

Conține și sfinte moaște ... și nu este în Grecia...

Succes!
Reply With Quote
  #470  
Vechi 26.11.2012, 19:02:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
E prea greu?

Se află pe o insulă... Și după cum se vede, este ortodoxă...

Conține și sfinte moaște ... și nu este în Grecia...

Succes!
Biserica Sfântului Lazăr din Larnaca, Cipru. Ferice de tine că ai ajuns pe acolo !
Bănuiesc că ți-a plăcut foarte mult, din moment ce ți-ai și pus imaginea la avatar (chiar mă întrebam uneori, ce-o fi :)).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Onestitatea in vorba si in gand NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 13:24:56
Întrebare despre revelionul la mănăstire camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 18 28.12.2010 00:06:13
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 15:51:35
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 18:47:18
Urgent...nu e vorba de bani pacatoasa Umanitare 3 29.11.2007 01:17:12