Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 30.10.2016, 00:28:56
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Excelenta postare! Va multumesc frumos,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #472  
Vechi 30.10.2016, 00:41:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Pentru dialogul dintre pastor si presedinte, in public, cum gasiti afirmatia domnului Iuga?

"Dacă nu ieșiți dumneavoastră să vă exprimați pro creștinism, vom ieși noi să ne exprimăm pro schimbare, inclusiv a dumneavoastră."
(http://newsnetcrestin.blogspot.ro/20...nte-klaus.html)
Un lider al unei confesiuni religioase il ameninta pe Presedinte cu schimbarea, somindu-l sa se exprime pro crestinism!
In ce tara/stat/regat/imperiu cu cetateni crestini s-a mai petrecut asa ceva?

Si cu aceasta intrebare eu nu mai am nimic de zis pe subiectul de fata.
Va multumesc pentru ingaduinta de a imi exprima opinia!
Reply With Quote
  #473  
Vechi 30.10.2016, 00:44:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
În prealabil postat de Penticostalul Traditional
Daca va veti gandi candva sa faceti o intalnire mai ecumenista, asa, aka sa poata participa si dintre eretici, va rog sa ma treceti si pe mine pe lista.
Promit sa imi iau o mina de ortodox, sa par a avea blana de oaie si sa nu vorbesc neintrebat
Mina de ortodox -Aha???
Am mers mi bine de 20 de ani pe calea asta, si am vazut ca la un moment dat trebuie sa iei o pozitie, ca daca nu Dumnezeu te pune mai in fata homosexualilor in drumul catre IAD, ca fricos.Chiar daca esti pus tu intr-o pozitie dificila ca iei o decizie, trebuie sa o iei.Ptr ca nimanui nu ii ajuta ca nu spui Adevarul.Citeste mult,studiaza mult ,intelege, si apoi gandeste-te, ce cale sustii.
Deci mina de ortodox constati uneori ca nu e prea pasnica.Desi asa erai obisnuit, sa stai cumintel in coltul tau.

Aha si acolo zici ca ai de gand sa nu vorbesti neintrebat?...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 30.10.2016 at 00:55:40.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 30.10.2016, 00:53:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am mers mi bine de 20 de ani pe calea asta, si am vazut ca la un moment dat trebuie sa iei o pozitie, ca daca nu Dumnezeu te pune mai in fata homosexualilor in drumul catre IAD, ca fricos.
Nu prea inteleg.
Ati fost 20 de ani ortodox? Sau homosexual? Si apoi v-ati lasat?
Fiti un pic mai clar, va rog!
Reply With Quote
  #475  
Vechi 30.10.2016, 01:37:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cum as eticheta declaratiile dumnului Iohannis:
Acceptarea semenului tau
Este o pozitie destul de rezonabila si impaciuitoare. As mai adauga ca ar trebui totusi de numim raul ca fiind rau si binele ca fiind bine. "Te accept cu bunele si relele tale si ma astept ca tu sa lupti pentru indepartarea celor rele. De asemnea stiu ca eu sunt cu bune si rele si in cazul meu trebuie procedat la fel."
Traduceti in context domnu'.

Citat:
Condamnarea solicitarilor ultimative izvorate din fanatism religios
Eu cred ca aici presedintele s-a adresat domnului Viorel Iuga, care i-a solicitat pe un ton ultimativ, intr-adevar, sa se pronunte in definirea familiei normale.
Deci Viorel Iuga este un fanatic religios in general sau ce anume din ce a scris el in contextul asta poate fi definit ca "fanatism religios"?


Citat:
Deschidere care omul diferit de tine
Magnific, votez pro. Corect si de apreciat. Mai ramane de definit limita tolerantei. Ceea ce e putin mai complicat.
Iarasi, oare la ce se refera, in contextul asta?
Contextul, bata-l vina..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 30.10.2016, 01:40:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pentru dialogul dintre pastor si presedinte, in public, cum gasiti afirmatia domnului Iuga?

"Dacă nu ieșiți dumneavoastră să vă exprimați pro creștinism, vom ieși noi să ne exprimăm pro schimbare, inclusiv a dumneavoastră."
(http://newsnetcrestin.blogspot.ro/20...nte-klaus.html)
Un lider al unei confesiuni religioase il ameninta pe Presedinte cu schimbarea, somindu-l sa se exprime pro crestinism!
In ce tara/stat/regat/imperiu cu cetateni crestini s-a mai petrecut asa ceva?
In ala in care crestinii merg la vot si nu sunt tocmai o minoritate.

Se pare ca indeplinim conditiile.

Intrebarea este, poate fi etichetata atitudinea asta ca "fanatism religios"?

Daca da, de ce ar fi? Oamenii care tin la valorile lor sunt "fanatici religiosi"?

Atunci indignarea este legitima.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 30.10.2016, 01:57:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pentru dialogul dintre pastor si presedinte, in public, cum gasiti afirmatia domnului Iuga?

"Dacă nu ieșiți dumneavoastră să vă exprimați pro creștinism, vom ieși noi să ne exprimăm pro schimbare, inclusiv a dumneavoastră."
(http://newsnetcrestin.blogspot.ro/20...nte-klaus.html)
Un lider al unei confesiuni religioase il ameninta pe Presedinte cu schimbarea, somindu-l sa se exprime pro crestinism!
In ce tara/stat/regat/imperiu cu cetateni crestini s-a mai petrecut asa ceva?

Si cu aceasta intrebare eu nu mai am nimic de zis pe subiectul de fata.
Va multumesc pentru ingaduinta de a imi exprima opinia!
Adica ce e rau in asta ? Cred ca-l confunzi pe Iohannis cu regele Ludovic. Al oricatelea. :)
Crestinii au dreptul sa protesteze la fel ca si ceilalti cetateni. Si oricine are dreptul sa ceara schimbarea unui presedinte despre care simte ca nu-l reprezinta.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 30.10.2016, 02:01:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E a 8a trambita apocaliptica care vesteste zorii unei noi dictaturi. Ultima probabil, in orice caz.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #479  
Vechi 30.10.2016, 03:39:02
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica ce e rau in asta ? Cred ca-l confunzi pe Iohannis cu regele Ludovic. Al oricatelea. :)
Crestinii au dreptul sa protesteze la fel ca si ceilalti cetateni. Si oricine are dreptul sa ceara schimbarea unui presedinte despre care simte ca nu-l reprezinta.
"Dacă nu ieșiți dumneavoastră să vă exprimați pro creștinism, vom ieși noi să ne exprimăm pro schimbare, inclusiv a dumneavoastră."
(http://newsnetcrestin.blogspot.ro/20...nte-klaus.html)
Un lider al unei confesiuni religioase il ameninta pe Presedinte cu schimbarea, somindu-l sa se exprime pro crestinism!
In ce tara/stat/regat/imperiu cu cetateni crestini s-a mai petrecut asa ceva?

*
La aceasta postare dvs. raspundeti cu "ce e rau in asta"?
Pai nu stiu daca e rau, insa pe topic discutam despre pacatul sustinut de presedinte iar eu v-am spus ca nu a sustinut nici un pacat ci s-a opus afirmatiei acestui pastor, asa cum ar face orice presedinte amenintat de un pastor.
Deocamdata nu stiu ce e rau si ce e bine, ca nu sunt "suprema inteligenta" dar stiu, cu minim bun simt, ca subiectul discutiei era altul iar dvs. l-ati schimbat. Iar asta nu e bine, e rau. Pentru dialog. Mai exact e o practica necinstita, deloc crestineasca. Pentru ca un crestin nu umbla cu minciuna si viclesugul, schimbind tema discutiei dupa bunul plac.
Deci de ce credeti dvs. ca atunci cand Presedintele a ripostat la atacul pastorului de fapt a sustinut homosexualitatea?
Si cum calificati tipul de solicitare a pastorului daca nu fundamentalism?

Pe de alta parte, eu va cerusem sa imi raspundeti la intrebarea: In ce tara/stat/regat/imperiu cu cetateni crestini presedintele a mai fost somat sa se exprime "pro crestinism" si amenintat cu schimbarea din functie?
Puteti da un raspuns?
Daca nu puteti, o sa va ajut eu. Cu mentiunea ca nu e vorba despre crestini. Si o sa va reamintesc ce scriati chiar voi pe forum impotriva unor astfel de practici.

Aici nu conteaza ca e vorba de republica, regat, monarhie. Problema e solicitarea crestinilor. Este una crestineasca? Este una in acord cu Evanghelia? Asa a propovaduit Iisus Hristos cand Il cereau ca imparat al iudeilor? Asa a invatat Apostolul neamurilor?
De cand Biserica are caderea sa ceara schimbarea acelui presedinte care nu se exprima "pro crestinism"? De cand si-a facut crestinatatea presedinte propriu? De cand cultivam iarasi practici interbelice si readucem in scena conduite de tip legionar?
Dar de cezaro-papism si papa-cezarism ati auzit?
In care situatie credeti ca ne incadram?

Eu nu stiu de la cine vine duhul asta setos de putere lumeasca dar cred cu tarie ca nu vine de la smeritul Hristos. Si nici de la vreunul dintre sfintii Lui slujitori.
Sfintii lui Dumnezeu nu se ocupa cu revolutiile si schimbarile presedintilor! Ci cu pocainta si cu jertfa. Au inima curata si plina de iubire pentru semeni. Au frica lui Dumnezeu.
Sfintii nu cer favoruri speciale de la puterea lumii. Ei cer iertare de pacate de la Imparatul Slavei si mantuire si sfintenie.
Sfintii lui Dumnezeu nu au pretentia sa dicteze lumii ci, ei nefiind din lumea asta - asa cum le-a spus Insusi Imparatul, se tin la smerenie.
Nu asa invatam in Biserica? Aveti voi alta invatatura mai buna?

Last edited by ioan67; 30.10.2016 at 05:07:48.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 30.10.2016, 04:18:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E a 8a trambita apocaliptica care vesteste zorii unei noi dictaturi. Ultima probabil, in orice caz.
Aceasta dictatura nu este noua, ci foarte veche. Este dictatura duhului celor care au impresia ca L-au confiscat pe Hristos si ca se pot folosi de El exclusiv pentru interesele lor personale, vremelnice.
E duhul celor care vor sa isi insuseasca ca pe un bun al lor personal valorile Bisericii si sa murdareasca sfintenia Ei, orientindu-i pe crestini spre o fundatura vremelnica - puterea lumeasca.
Este dictatura celor care au impresia ca pot scoate din sufletul crestinilor dragostea si ascultarea lui Dumnezeu.
Este dictatura celor care, nevoind sa se pocaiasca, vor sa ii aiba pe altii pocaiti la picioarele lor.
Este dictatura celor insetati de putere, care au impresia ca poporul credincios si preotimea slujitoare cu adevarat lui Dumnezeu se va lasa definitiv inselata.

Dar Biserica lui Hristos nu cade, nici nu se clatina pentru ca vreti voi asa, cu smecheriile si confuziile voastre.
Vor fi mereu crestini adevarati care, oricat de putini ar ramane, isi vor vedea de cele crestinesti. Si poporul si clerul nostru pastreaza in inimi busola limpede orientata catre Hristos . Nu e nevoie de neoranduiala voastra pentru ca romanii sa stie ce este aceea familie si sa isi vada de familiile lor. Romanii au familia inscrisa in inimile lor, de sute si mii de ani! Nu ne trebuie agitatie pentru schimbarea unei definitii, desi nu e de lepadat nici definitia fireasca. Dar nu prin astfel de mijloace se reasaza o definitie in locul ei! Nu prin somatii si amenintari!

Acum faceti rau Bisericii, iarasi, facindu-i pe unii sa creada despre crestini ceea ce de fapt nu le este caracteristic.
Dar va puteti reaminti singuri:
Crestinii nu-si someaza cezarul! Nici Hristos nu a facut-o, nici Apostolii, nici ceilalti sfinti si sfinte! Niciodata Traditia Bisericii nu a procedat asa!
Crestinii nu cer prin somatie si amenintare puternicilor zilei sa se orienteze catre crestinism! Noi deosebim clar puterea lumeasca, vremelnica, de Puterea lui Dumnezeu. Ni s-a dat duhul acestei deosebiri si nu o sa ni-l ia nimeni.

Crestinii nu forteaza pe nimeni sa devina supus credintei lor ci indeamna, roaga, invata pe oameni sa devina robi ai Domnului! Dindu-se pe ei insisi marturie, sare a pamantului si lumina a lumii. Asa ne-a poruncit Hristos Domnul si asa e specific intregii Traditii a Bisericii.

Dar va trece si gaselnita asta pe care o intretineti acum, va pieri si duhul asta de invrajbire, cu ajutorul lui Dumnezeu. Iar voi veti ramane cu buzele umflate, ca de obicei. Si veti da socoteala nu noua, crestinilor care ascultam de pastorii nostri si care respectam legile tarii in care traim, ci Aceluia pe care L-ati mahnit, incercind sa ii inselati o parte dintre supusi. Caci pe noi nu ne intereseaza Constitutia lumeasca mai mult decat Constitutia Cereasca! Nu o sacrificam pe ultima, de dragul celei dintai. Voi, insa, procedati rasturnat si va mai si faliti cu asta.

Last edited by ioan67; 30.10.2016 at 05:18:25.
Reply With Quote
Răspunde