Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 27.02.2013, 17:16:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vă rog să mă iertați dacă scriu cu greșeli , dar o fac după telefon , și vreau să întreb : dacă cineva își iubește din tot sufletul biserica unde se duce și își iubește și își respectă duhovnicul, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva își face pravila de rugăciune zilnic cu lacrimi și căință, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva a învățat să ierte cu adevărat și face milostenie și suferă pentru cei aflați în nevoi și necazuri, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva , suferă mult că nu s-a Impărtășit la timp și caută îndreptare, își face canonul dat, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva , își aprinde candela seara , zi de zi , citește cu drag din Sfinții Părinți , se roagă ore în șir Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu , este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva , își iubește credința lui în care a fost Botezat , cea ORTODOXĂ , ce este el, ecumenist sau antiecumenis ? Dacă cineva le face și le simte , le trăiește pe toate acestea la un loc și mult mai mult de atât , ce este el, ecumenist sau antiecumenist ? Vă implor , nu mai deformați Ortodoxia , voi atât de grijulii în ale ecumenismului și antiecumenismului că o să uitați să aprindeți și o simplă lumânare și semnificația ei ! În cuvântul vostru și Sfinții Părinți au devenit niște simpli torționari , ori cui folosește asta ? Unde-i Ortodoxia omului simplu de la țară , smerit și iubitor de Dumnezeu ? Cătălin și ai tăi prieteni în ale poliției ortodoxe , ce vreți și ce urmăriți defapt ? Ortodoxia în gura voastră a devenit ceva sinistru , de nesuportat , sunteți ca niște roboți ce folosiți ca bâtă scrierile Sfințior Părinți . Groaznică-i ortodoxia voastră !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #472  
Vechi 27.02.2013, 19:36:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit off-topic

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când vei ajunge să înțelegi și să trăiești ce au spus acei părinți, atunci poate cu blândețe și cu dragoste față de aproapele tău vei încerca să mărturisești dreapta credință. Spuneai că ai binecuvântare să scrii pe forum. Te rog întreabă-ți duhovnicul dacă îți dă binecuvântare să folosești citate din sfinții părinți pe post de bâtă. Nu uita că cel nemulțumit de alții ar trebui să fie nemulțumit de el însuși.
ovidiu b., intreaba-ti si tu duhovnicul, daca ti-a dat binecuvantare, ca sa iei citatele din Sfintii Parinti drept bâte.

Daca nici Sfintii Parinti nu au aratat dragoste si blandete, atunci cine?!? Si atunci cum pot fi luate drept bate cetate din Sfintii Parinti sau chiar din Sfanta Scriptura?

Incearca sa aplici mai intai tu, ceea ce astepti de la altii, ca sa nu treci in ochii celorlalti drept fatarnic.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 27.02.2013, 19:37:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
In mod sigur strigi mai mult catre copilul care cade dacat la cel care sta linistit langa tine, nu?
Corect , dar una-i strigarea parinteasca , si alta-i cicaleala , amenintarea , duritatea verbala , si alte asemenea , caci acel copil le va face tocmai invers , va fi scarbit de educatia data , se va izola , sau va cauta alte cai si anturaje periculoase .
Asa si cu strigarile astea pe forum despre pericolul ecumenist , strigari obsesive incluzand si pedepse prin batai cu citate scoase din context , batai repetate , traumatizante .
Daca nu-i pericolul ecumenist , este pericolul cipos , daca nu-i nici asta este semnul fiarei , iar de nu-i nici asta e pericolul antihristului venit pe nepregatite , uitand de antihristul din noi , prin lipsa smereniei , iertarii , a rugaciunii adevarate !
Omul a cautat mai mereu senzationalul , pericolul venit din afara lui , uitand ca raul se naste in primul rand in el , prin transpunerea gandurilor si nalucirilor in realitate .
Iti mai spun ceva , draga Simona , exista marele pericol ca atunci cand vorbesti obsesiv de ceva , imaginar sau nu , sa cazi in propria-ti plasa , sa intri in jocul murdar al diavolului , al gandurilor necontrolate .
Asa si cu ecumenismul asta , real in mare parte , dar nu atat de real precum se bate moneda aici .
Cata energie a consumat Catalin si Mihaela ?
Cate ore de neliniste le-au dat lor si celor din jurul lor ?
A disparut cumva ideea de ecumenism ? Nici pomeneala , dar "ideea" de ortodoxie dispare incet dar sigur prin aceste preocupari obsesive , maladive care secatuiesc sufletul vorbitorului cat si ascultatorului , smintesc efectiv pe toti si pe toate , si intr un final uiti ce este defapt Ortodoxia !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #474  
Vechi 27.02.2013, 19:41:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ovidiu b., intreaba-ti si tu duhovnicul, daca ti-a dat binecuvantare, ca sa iei citatele din Sfintii Parinti drept bâte.

Daca nici Sfintii Parinti nu au aratat dragoste si blandete, atunci cine?!? Si atunci cum pot fi luate drept bate cetate din Sfintii Parinti sau chiar din Sfanta Scriptura?

Incearca sa aplici mai intai tu, ceea ce astepti de la altii, ca sa nu treci in ochii celorlalti drept fatarnic.
Aici , draga Anca , este vorba de folosirea citatelor avand scop pumnul in gura , scoase rau din context , folosite si ca manipulare .
Folosirea citatelor este extrem de benefica , dar aici s-au incalcat niste reguli in mod voit si repetat , cu rautate si premeditare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 27.02.2013 at 19:57:45.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 27.02.2013, 19:52:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O alta constatare este abaterea repetata de la subiectul acestu thread , si se incalca regulamentul , apoi sunt si alte abateri grave .
Un remember al regulamentului este totusi necesar :
Forumul CrestinOrtodox.ro a devenit cea mai mare comunitate din categoria Spiritualitate. Pentru a pastra unita aceasta comunitate, trebuie sa respectam urmatoarele reguli:

1. Folositi optiunea de cautare a forumului
Inainte de a posta un subiect nou, folositi optiunea de cautare din cadrul forumului. Daca niciunul dintre subiectele gasite nu este identic sau conform cu cel pe care doriti sa-l infiintati, atunci puteti deschide un nou subiect.

2. Incadrati subiectul nou in categoria potrivita
Verificati cu atentie categoria in care incadrati subiectul nou, astfel incat acesta sa se potriveasca categoriei alese.

3. Dati subiectului un titlu clar
Subiectul pe care doriti sa-l propuneti spre discutie, nu trebuie sa aiba un titlu ambiguu.

4. Nu postati de mai multe ori acelasi subiect

Nu postati acelasi subiect de mai multe ori. Abaterile de la aceste reguli vor atrage dupa sine stergerea subiectelor respective si poate duce si la banarea contului.

5. Pastrati tema subiectului propus
Va rugam sa nu deviati de la subiectul discutiei.

6. Exista mesagerie privata

Pentru mesaje care nu au legatura cu tema propusa, folositi mesajele private.

7. Comunitatea CrestinOrtodox.ro nu este un loc pentru insulte si jigniri
Discutiile ce au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca scandal, discriminare si afectarea integritatii unei persoane/institutii, sunt interzise. In cazul in care considerati ca vi se face o nedreptate, va rugam sa va adresati administratorului, la adresa info@crestinortodox.ro.

8. Suspendarea contului
In cazul in care utilizatorul nu va tine seama de regulile acestui forum, administratorul are dreptul de a-i suspenda contul.

9. Nu abuzati de majuscule!
Nu abuzati de majuscule. Pe internet acestea sunt echivalente tipetelor.

10. Publicitate pe forum
Nu acceptam anunturi de vanzare-cumparare, servicii, etc. In cazul in care doriti sa le faceti publice, folositi sectiunea Anunturi

11. Linkurile catre alte site-uri
Mesajele care includ linkuri cu referire la site-uri de profil sau concursuri sustinute de alte site-uri nu sunt acceptate pe forum. Mesajele de acest gen vor fi sterse fara anunt in prealabil, iar la o a doua abatere, utilizatorul va fi sanctionat.

12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa.
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3&highlight=regul
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 27.02.2013 at 19:56:46.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 27.02.2013, 20:37:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cătălin, citatele pe care le dați și tu, și dobrin7m, Daniel ortodox, antiecumenism ș.a. sunt adevărate, autoritatea părinților la care faceți de fiecare dată apel nefiind pusă la îndoială de niciunul dintre noi.

Diferențele care apar între noi țin de cum punem accentul. Voi puneți cu putere accentul pe limitarea harului la ortodoxie și, prin urmare, pe nemântuirea celorlalți, adunând citate de la toți părinții cunoscuți în sensul ăsta, prin mulțimea lor încercând într-un mod artificial, după părerea mea, să dați greutate preocupării antiecumeniste, pe care eu o consider obsesivă, și care pentru mulți dintre părinții citați de voi n-a fost așa.

Părintele Stăniloae, de pildă, are în imensa lui operă probabil câteva fraze cu privire la ecumenism. Accentul pe care îl pune nu este ăsta, cu siguranță, ci cunoașterea lui Dumnezeu și învierea noastră în Hristos. Căci, așa cum au mai spus și alții pe aici, Ortodoxia este despre Înviere.
Reamintesc ce am scris in mesajul precedent, daca unii nu ar propovadui invataturi diferite de ortodoxie, moderniste, prea putin s-ar scrie despre ecumenism. Dar nu e doar atat, e ce vor sa propovaduiasca aceste conceptii incearca sa ii determine pe cei ce nu le accepta sa nu mai scrie, chiar sa ii atace, sa fie doar invatatura aceasta umanisto-protestantizata, care ii face confuzi si pe ortodocsi si pe eterodocsi ii opreste de a veni la ortodoxie. Uite si in acest caz, Cristi a comentat niste citate din Fer. Augustin, practic nu am scris nimic in plus, erau doar citatele.
Arata te rog unde sunt citatele date de mine scoase din context. Si unde un sfant a scris ceva ce aducea a conceptie modernista. Tot timpul se incearca de unele persoane o justificare a acestei credinte moderniste dar bazata pe nimic, pentru ca nimeni nu are de unde sa dea citate, sunt mai mult refletii personale bazate pe propiile conceptii. De aceea deranjeaza cand sunt date citate din sfinti, pentru ca acestia contrazic ce cred ei si in loc sa accepte adevarul tot timpul sunt justificari, acuze, etc. Nu e mai simplu sa accepte fiecare adevarul si sa iubeasca ortodoxia asa cum e in loc sa incerce sa o ajusteze la conceptiile acestea moderniste si sa ii atace pe cei ce nu le sustin? E ceva simplu, dar daca totul ar fi asa simplu doar am vorbi cu un neoprotestant si dupa cateva argumente ar deveni ortodox. Dar stim ca nu se intampla asta.
Nu e mai simplu sa citim fiecare catehismul si sa il marturisim macar pe acela decat sa ne tot gandim la fapte ale sfintilor care de fapt aveau si ei dreapta credinta, nu doar fapte?
E adevarat, sfintii au scris si despre alte lucruri, dar eu scris si impotriva ereziilor din timpul lor chiar multe lucrari. Nu pot lasa deoparte ceva si iei doar altceva, e totul un intreg, nu se poate nici fara dogma nici fara traire, ambele sunt intotdeauna impreuna.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 27.02.2013, 20:44:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te inseli, e doar dragoste, chiar daca vezi invers, ecumenismul propovaduieste doar dragostea.
Catalin, nu cred ca era vorba de tine!
Reply With Quote
  #478  
Vechi 27.02.2013, 20:50:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aici , draga Anca , este vorba de folosirea citatelor avand scop pumnul in gura , scoase rau din context , folosite si ca manipulare .
Folosirea citatelor este extrem de benefica , dar aici s-au incalcat niste reguli in mod voit si repetat , cu rautate si premeditare !
Cristian, daca ne uitam in urma, mi-au fost comentate de catre unii chiar si numai versete postate din Sfanta Scriptura, fara un cuvant adaugat din partea mea. Si atunci unde este rautatea si premeditarea, te intreb? In fata citatelor din Sf. Scriptura si din Sfintii Parinti ar trebui sa ne oprim din vorbit si sa incepem sa gandim, nu sa le comentam rautacios sau sa le consideram pe acestea drept bâte. Este absurda ideea ca ar putea fi bate!
Nu e cazul sa devenim prea patimasi, ca mai mult stricam.
Sa stii, ca ti-am admirat blogul si distanta pe care o luasei in ultima vreme. Eu nu am blog, dar ma gandesc sa imi fac unul.
Reply With Quote
  #479  
Vechi 27.02.2013, 20:55:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ovidiu b., intreaba-ti si tu duhovnicul, daca ti-a dat binecuvantare, ca sa iei citatele din Sfintii Parinti drept bâte.
Daca nici Sfintii Parinti nu au aratat dragoste si blandete, atunci cine?!?
Si atunci cum pot fi luate drept bate cetate din Sfintii Parinti sau chiar din Sfanta Scriptura?
Ce interpretare aiuristică ai putut face. Cred că s-a scris foarte clar că nimeni nu a pus la îndoială autoritatea părinților citați, ci doar modul cum sunt citați. Poate te uiți și în semnăturile mele să vezi câte ciatate am, așa că să nu mai ai dubii că sunt de acord cu Sfinții Părinți. E clar că nu ai înțeles mare lucru din toată discuția... ia vezi cui i-am scris și în ce context a folosit citatele.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Incearca sa aplici mai intai tu, ceea ce astepti de la altii,
Bravo, văd că faci progrese, ai învățat poezia pe care ți-am tot repetat-o...acum mai trebuie practica.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ca sa nu treci in ochii celorlalti drept fatarnic.
Contează cum mă văd pe mine alții? Pentru mine nu.

Last edited by ovidiu b.; 27.02.2013 at 21:11:52.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 27.02.2013, 21:00:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dacă cineva își iubește din tot sufletul biserica unde se duce și își iubește și își respectă duhovnicul, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva își face pravila de rugăciune zilnic cu lacrimi și căință, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva a învățat să ierte cu adevărat și face milostenie și suferă pentru cei aflați în nevoi și necazuri, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva , suferă mult că nu s-a Impărtășit la timp și caută îndreptare, își face canonul dat, este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva , își aprinde candela seara , zi de zi , citește cu drag din Sfinții Părinți , se roagă ore în șir Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu , este ecumenist sau antiecumenist ? Dacă cineva , își iubește credința lui în care a fost Botezat , cea ORTODOXĂ , ce este el, ecumenist sau antiecumenis ? Dacă cineva le face și le simte , le trăiește pe toate acestea la un loc și mult mai mult de atât , ce este el, ecumenist sau antiecumenist ? Vă implor , nu mai deformați Ortodoxia , voi atât de grijulii în ale ecumenismului și antiecumenismului că o să uitați să aprindeți și o simplă lumânare și semnificația ei ! În cuvântul vostru și Sfinții Părinți au devenit niște simpli torționari , ori cui folosește asta ? Unde-i Ortodoxia omului simplu de la țară , smerit și iubitor de Dumnezeu ? Cătălin și ai tăi prieteni în ale poliției ortodoxe , ce vreți și ce urmăriți defapt ? Ortodoxia în gura voastră a devenit ceva sinistru , de nesuportat , sunteți ca niște roboți ce folosiți ca bâtă scrierile Sfințior Părinți . Groaznică-i ortodoxia voastră !
Cristi, eu nu am stiut pana acum ca tu gandesti asa, doar aceste lucruri s-au discutat de multe ori pe forum. Zeci de mesaje de genul asta am vazut pe forum, vadind intelegerea gresita ca doar trairea conteaza. Tocmai acestea sunt conceptiile care le aduce ecumensimul, subminarea dreptei credinte, a dogmei, si punerea pe primul plan doar a unei trairi pietiste de sorginte protestanta. Nu exista traire crestina fara invatatura cea dreapta ortodoxa si fara Biserica si Sfintele Taine. Omul simplu de la tara are smerenia sa creada tot ce invata Biserica, chiar daca el nu stie prea multe nu crede ca el stie mai multe decat sfintii nici prin cap nu i-ar trece asta. De aceea unii sfinti sau duhovnici, chiar daca au mai avut o greseala au facut-o nestiind care e adevarul in acea privinta, nu s-au impotrivit adevarului. Nestiinta tine doar pana la aflarea adevarului si impotrivirea la acceptarea lui.
Ghinion pentru unii si binefacere pentru cei care isi doresc adevarul a fost faptul ca inventandu-se internetul fiecare putea afla informatiile pe care le doreste, deci si invatatura ortodoxa. Eu am cautat aceste adevaruri, doream sa aflu ce este cu catolicii sau alte culte, adevarul ortodox. Imi doream sa aflu ce crede ortodoxia din scrisoarea Sfantului Igantie Briancianinov, a fost o mare bucurie cand le-am aflat. Acestea sunt invataturile ortodoxe si pe ele le credem, unde sunt alte invataturi? Ca eu nu am vazut pana acum de cand sunt pe forum decat niste mesaje cu cugetari personale si eventual 2-3 citate din Sfanta Scriptura care nu aveau vreo legatura. Dar si trairea unde este, pentru ca eu vad ca cei ce au comentarii ironice si ataca sunt unii din cei care au astfel de conceptii, intelegerea si dragostea e spusa doar in vorbe, nu si fapte.
Nu e mai buna dreapta credinta si intelegerea, macar mesaje tolerante decat ironice si rautacioase? De ce ar fi acesta un lucru rau?
Reply With Quote
Răspunde