Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 29.12.2012, 00:24:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. N-am inteles acel canon. Era copilul lui Timotei si ea n-avea voie sa intre la el, sau cum?

Sau o lauza nu are voie sa in tre la copilul ei? Si atunci cum il alapteaza, cum il schimba? O fi avut bona. In ziua de azi ce faci? Nu exista sa ti-l alapteze altcineva.
Si cata vreme nu avea voie la copil? Luni de zile? Ca lauzia dureaza...

2. La maici este asa: nu se duc la biserica in zilele acelea. Stau si se roaga in chilia lor. Inclusiv maica stareta. Cum fac restul? Nu stiu.
Maica Domnului cum a facut? Pai ei se duceau la templu, iar acolo erau alte reguli.
In plus se considera ca Maica Domnului este altfel, fara pacat. Mi se pare ca nu a mai avut nici menstruatie. Nu stiu sigur. Prin nastere i s-a anulat pacatul stramosesc.

3. Nu e vorba de razvratire. Eu una respect regulile. E vorba aici doar sa intelegem niste lucruri. Si unii preoti sunt mai ingaduitori, vad si ei altfel lucrurile.
Si da, stiu cum era inainte de revolutie.
Si stiu si cum era si dupa.
Si da , ma simteam si eu aiurea din multe puncte de vedere. Doar trupeste.
Nu ma simteam pacatoasa. Totusi ma apasau regulile si le respectam.
Dar cum spuneam, nu este peste tot la fel. Sunt si altfel de preoti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #482  
Vechi 29.12.2012, 00:48:25
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca te-a scarbit(nu doar surprins) inseamna ca nu stii ce pur e cel nou-nascut datorita lui Dumnezeu(nu datorita mamei) si ce usor ii poate fi lezata puritatea.
Nici Sfanta Fecioara Maria n-a neglijat(sau comentat) practicile acelea, ci s-a conformat, cand L-a nascut pe Iisus. De ce? Pentru ca e mai folositor Pruncului numai daca se supune.

Daca versetul mi se pare "stramb", nu judecata lui e stramba. ci a mea; cum spune ioanna, trebuie sa aiba o justificare ce mie-mi scapa momentan.
Biblia a fost scrisa cu penitza inmuiata in Sfantul Duh.
Problema este ca primele zile sunt destul de importante pentru a dobandi acea legatura intre mama si bebe. Iar daca bebe este ingrijit la inceput pentru 40 de zile si este si alaptat de alta femeie, mama lui nu il va mai putea alapta, caci bebe va recunoaste doar laptele celeilalte femei si tot probabil sa nu o mai recunoasca pe mama lui. Daca multe persoane care se preocupa cu legatura mama-nou nascut spun ca separarea mamei de copil doar ptr. cateva zile in spital, dauneaza legaturii intre mama-bebe, ma gandesc cum o sa fie dupa cateva saptamani. Copilul pana la 6 luni parca, nu realizeaza ca nu face pare din mama sa. Sa nu mai zic ce inseamna ptr. o mama sa fie separata de pruncul ei. Nici eu nu inteleg aceasta chestiune, as minti sa spun ca stiu la ce se refera acest canon si ce alternativa ofera. Mai ales in zilele noastre. Sa il ingrijeasca tatal si sa primeasca lapte praf? Sau lapte de la mama in biberon? Dar nici poate nici asa nu e bine caci vine de la lauza. Oricum, daca bebe primeste biberonul asa repede se va obisnui cu el, caci e mai comod si nu va mai accepta sanul, apoi laptele matern nici atat. Cum am spus, se rupe legatura. Poate puteti sa explicati care sunt alternativele in ziua de astazi ptr. femeia lauza cu bebe botezat. Caci eu nu pot sa vad. Am expus nelamuririle mele din nestiinta si ptr. a intelege. :)
Reply With Quote
  #483  
Vechi 29.12.2012, 06:12:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.021
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Problema este ca primele zile sunt destul de importante pentru a dobandi acea legatura intre mama si bebe. Iar daca bebe este ingrijit la inceput pentru 40 de zile si este si alaptat de alta femeie, mama lui nu il va mai putea alapta, caci bebe va recunoaste doar laptele celeilalte femei si tot probabil sa nu o mai recunoasca pe mama lui. Daca multe persoane care se preocupa cu legatura mama-nou nascut spun ca separarea mamei de copil doar ptr. cateva zile in spital, dauneaza legaturii intre mama-bebe, ma gandesc cum o sa fie dupa cateva saptamani. Copilul pana la 6 luni parca, nu realizeaza ca nu face pare din mama sa. Sa nu mai zic ce inseamna ptr. o mama sa fie separata de pruncul ei. Nici eu nu inteleg aceasta chestiune, as minti sa spun ca stiu la ce se refera acest canon si ce alternativa ofera. Mai ales in zilele noastre. Sa il ingrijeasca tatal si sa primeasca lapte praf? Sau lapte de la mama in biberon? Dar nici poate nici asa nu e bine caci vine de la lauza. Oricum, daca bebe primeste biberonul asa repede se va obisnui cu el, caci e mai comod si nu va mai accepta sanul, apoi laptele matern nici atat. Cum am spus, se rupe legatura. Poate puteti sa explicati care sunt alternativele in ziua de astazi ptr. femeia lauza cu bebe botezat. Caci eu nu pot sa vad. Am expus nelamuririle mele din nestiinta si ptr. a intelege. :)
Cele mai fragile zile din viata unui om sunt primele zile de viata pentru ca din momentul nasterii incepe drumul omului spre independenta prin ruperea incet-incet a legaturilor materne; daca aceasta rupere se face violent, cu socuri sentimentale, atunci copilul va fi handicapat sufleteste si sunt cazuri destule care confirma acest lucru(vezi crimele "semestriale").

De aceea cred cu tarie ca o fortificare spirituala(sufleteasca) se obtine mai usor daca resursele materiale sunt asigurate; prin urmare, cu cat bebelusul este mai mult timp legat de mama sa cu atat mai puternic se va adapta mediului de la care ulterior va obtine produsele necesare vietii. Tot atunci(la nastere) sufletul pruncului este mai curat decat la botez deoarece de la nastere incepe sa i se "murdareasca" aura sufleteasca.

Cred ca din punct de vedere... astral(sau divin) s-ar putea interpreta ca lauza, fiind atunci impura, lezeaza puritatea noului-nascut, puritate care i-ar putea aduce mantuirea daca ar putea fi pastrata la fel toata viata.
Si Fecioara Maria a respectat perioada (cu procedurile) de curatire de dupa nastere cu toate ca ea era binecuvantata intre femei; tocmai pentru ca era binecuvantata nu voia sa evite respectarea datinilor fiindca stia ca-i sunt folositoare Pruncului.

Last edited by Demetrius; 29.12.2012 at 06:14:52.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 29.12.2012, 06:45:53
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cele mai fragile zile din viata unui om sunt primele zile de viata pentru ca din momentul nasterii incepe drumul omului spre independenta prin ruperea incet-incet a legaturilor materne; daca aceasta rupere se face violent, cu socuri sentimentale, atunci copilul va fi handicapat sufleteste si sunt cazuri destule care confirma acest lucru(vezi crimele "semestriale").

De aceea cred cu tarie ca o fortificare spirituala(sufleteasca) se obtine mai usor daca resursele materiale sunt asigurate; prin urmare, cu cat bebelusul este mai mult timp legat de mama sa cu atat mai puternic se va adapta mediului de la care ulterior va obtine produsele necesare vietii. Tot atunci(la nastere) sufletul pruncului este mai curat decat la botez deoarece de la nastere incepe sa i se "murdareasca" aura sufleteasca.

Cred ca din punct de vedere... astral(sau divin) s-ar putea interpreta ca lauza, fiind atunci impura, lezeaza puritatea noului-nascut, puritate care i-ar putea aduce mantuirea daca ar putea fi pastrata la fel toata viata.
Si Fecioara Maria a respectat perioada (cu procedurile) de curatire de dupa nastere cu toate ca ea era binecuvantata intre femei; tocmai pentru ca era binecuvantata nu voia sa evite respectarea datinilor fiindca stia ca-i sunt folositoare Pruncului.
Stiu ca Fecioara Maria a respectat randuiala, dar nu cred ca nu a alaptat in perioada respectiva, caci botezul ortodox a luat fiinta dupa Invierea Domnului. Eu ma gandeam strict la alaptare bebe cand mama este lauza iar bebe a fost botezat de urgenta. Oare cum se face in prezent aceasta chestiune. Eventual primeste pogoramant de la duhovnic. Poate sa fie si asa. Dar bine ar fi sa vina preotul si sa binecuvanteze pruncul la 8 zile ptr. a fi ferit de probleme si ruga din partea mamei banuiesc ca ar ajuta sa fi bebe sanatos 40 de zile pana la botez. Nu sunt impotriva starii de leuzie sau ca mama trebuie sa astepte 40 de zile pana trece perioada, daca canoanele asa spun, asa este. Ma intrebam numai cum se procedeaza daca mama este lauza si bebe botezat, chiar se separa definitiv pana trec cele 40 de zile? Nu prea ar fi bine din motivele enumerate mai jos.

Ei, nici chiar imediat dupa botez. Caci la 40-60 de zile bebe este inca mic si curat. Nici nu prea stie pe ce lume traieste. Stie doar de mama si tata. Intai este constientizarea existentei mamei, si apoi existentei sale. Este foarte interesanta aceasta legatura intre mama si prunc. Si perioada sarcinii si a nasterii in sine, iarasi doua momente importante; sunt un fel de "rite of passage", de calatorie pe care mama o face inconstient mai mult. Hm. Am cam fost off-topic, imi cer scuze.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 29.12.2012, 07:35:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.021
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Stiu ca Fecioara Maria a respectat randuiala, dar nu cred ca nu a alaptat in perioada respectiva, caci botezul ortodox a luat fiinta dupa Invierea Domnului. Eu ma gandeam strict la alaptare bebe cand mama este lauza iar bebe a fost botezat de urgenta. Oare cum se face in prezent aceasta chestiune. Eventual primeste pogoramant de la duhovnic. Poate sa fie si asa. Dar bine ar fi sa vina preotul si sa binecuvanteze pruncul la 8 zile ptr. a fi ferit de probleme si ruga din partea mamei banuiesc ca ar ajuta sa fi bebe sanatos 40 de zile pana la botez. Nu sunt impotriva starii de leuzie sau ca mama trebuie sa astepte 40 de zile pana trece perioada, daca canoanele asa spun, asa este...
De unde stii ca e canon privind acest aspect? Nu-mi vine sa cred.
Nu poate rezista copilul.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 29.12.2012, 09:43:35
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De unde stii ca e canon privind acest aspect? Nu-mi vine sa cred.
Nu poate rezista copilul.
Canon ptr. mama. 40 de zile, cand este leuza sa nu mearga la Biserica. Nu asa e?

Si apoi, chiar mai jos/sus a adus vorba cineva de canonul Sf.Timotei din Alexandriacare spune ca daca copilul este botezat, iar mama inca este leuza, atunci mama nu are voie sa se atinga de copil.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 29.12.2012, 10:03:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, asta se întâmplă destul de rar, din fericire.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #488  
Vechi 29.12.2012, 10:05:56
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Canon ptr. mama. 40 de zile, cand este leuza sa nu mearga la Biserica. Nu asa e?

Si apoi, chiar mai jos/sus a adus vorba cineva de canonul Sf.Timotei din Alexandriacare spune ca daca copilul este botezat, iar mama inca este leuza, atunci mama nu are voie sa se atinga de copil.
Autorul acestei...ciudatenii este sfant?!
No comment.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 29.12.2012, 10:12:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu știu de ce, în ultima vreme, papistasii țin cu tot dinadinsul să dea cu mucii în fasole!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #490  
Vechi 29.12.2012, 10:27:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știu de ce, în ultima vreme, papistasii țin cu tot dinadinsul să dea cu mucii în fasole!


Doar s-a adus in discutie si ieri treaba asta si mai demult, nu este o chestiune noua. :)) Apoi, eu am priceput ca Demetrius e de acord si ca ar trebui sa facem exact asa si astazi, de aceea l-am rugat sa propuna solutii, desi cred ca ne-am incurcat in dialog. :)

Raman la parerea ca tot ce se poate ca duhovnicul sa dea un pogoramant ceva daca este canon si nu un sfat oarecare. (doar canoanele nu se schimba dupa vreme si mintea noastra)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15