Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 14.01.2013, 20:52:53
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Detinutilor din SUA si alte tari li se pune cip in corp, impotriva vointei lor, evident. Ce se intampla cu ei? Sa nu mai zic de cipul acel ptr. inima. Parca pecetea vine dupa al 3-lea razboi mondial, cand vine antihirst, nu intainte.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 14.01.2013, 20:58:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În ce context spune părintele? Am rugămintea să-mi dai și mie sursa.
S-ar putea sa fie cartea scrisa de par.Pantelimon de la man.Ghighiu .Nu mai stiu sigur ,daca voi avea timp o sa rasfoiesc cartea sa vad daca e scris acolo.
Dar sigur parintele a spus asta
O iesire in strada impotriva actelor biometrice nu ar strica ,dar nu suntem noi in stare sa ne organizam
Francezii au iesit zilele astea sa demonstreze impotriva legii care favorizeaza homosexualii ,si legea inca nu s-a votat.
Ar trebui sa iesim si pt Rosia Montana si pt. gazele de sist dar la fel ,nu exista forta in acest popor
Macar sa ne rugam si le-o aranja Dumnezeu cumva
Reply With Quote
  #483  
Vechi 14.01.2013, 21:08:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să avem pardon. Tu ai ascultat de curiozitate câte prostie plutește pe acolo? Sau din nou e nevoie să-ți atrag atenția de a fi mai atentă la ceea susții?

ps: Comentariul tău nu are nici o legătură cu ceea ce am scris eu. Citește cu atenție mesajul meu și încearcă să fii la subiect. Dă-mi un exemplu de duhovnic care să recomande demonstrațiile?
Prostia pluteste astazi din pacate peste tot, nu numai acolo. Nu ii pot acuza pe acei demonstranzi ca sunt altfel decat toata lumea. In general lumea s-a vulgarizat, nu mai exista norme, buna crestere, rusine, etc.
Nu am avut rabdare sa urmaresc toata acea demonstratie. I-am auzit scandand impotriva cipurilor si atat. Pe mine mesajul lor m-a interesat si acela este acceptabil, atata vreme cat vrei sa mergi in rai, ca sa-l citez pe Pr. Proclu. Cine vrea in iad, e liber sa se duca; dar cel care are Duhul Sfant, va respinge cipurile, caci au cornite, cum spune cuviosia sa.
Nu cred ca va indemna vreun duhovnic la demostratie. Demonstratia tine de Cezar, nu de Dumnezeu.

Last edited by Miha-anca; 14.01.2013 at 21:42:54.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 14.01.2013, 21:26:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Prostia pluteste din pacate peste tot; dar nu am avut rabdarea sa urmaresc toata acea demonstratie.
Atunci nu te arunca în afirmații pe care nu le poți susține. Oricum din nou dovada superficialtății cu care tratezi problema. Dar ce mai contează? Dacă tot e organizată de un anonim demonstrația, mai contează cine vorbeșete și ce vorbește? Dacă strigă ăia împotriva cipurilor totul e bine, nu mai contează ce aberează și cum își susțin ideile.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
I-am auzit scandand impotriva cipurilor si atat.
Nu mai zic nimic. Se pare că din nou auzi numai ce vrei tu să auzi.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu cred ca va indemna vreun duhovnic la demostratie.
Iată cum singură ți-ai dat răspunsul.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Demonstratia tine de Cezar, nu de Dumnezeu.
De sfatul duhovnicului nu ținem seama? Ne facem noi propia lege?
Reply With Quote
  #485  
Vechi 14.01.2013, 21:43:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ar trebui sa iesim si pt Rosia Montana si pt. gazele de sist dar la fel ,nu exista forta in acest popor
Macar sa ne rugam si le-o aranja Dumnezeu cumva
S-a iesit ptr. Rosia Montana si gazele de sist! :) Au si petitie.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 14.01.2013, 21:53:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Detinutilor din SUA si alte tari li se pune cip in corp, impotriva vointei lor, evident. Ce se intampla cu ei? Sa nu mai zic de cipul acel ptr. inima. Parca pecetea vine dupa al 3-lea razboi mondial, cand vine antihirst, nu intainte.
Stii ca primele televizoare aratau altfel, erau cu lampi. Chiar daca azi avem televizoare cu plasma, mult mai sofisticate, tot televizoare sunt. Probabil ca si cipul va deveni tot mai sofisticat pana la venirea Antihristului, dar tot cipuri vor fi. Din cate am inteles, pecetea Antihristului va fi vizibila. Cipurile actuale se introduc subcutanat; dar cine stie cum va evolua stiinta pana atunci.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 14.01.2013, 21:56:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul


De sfatul duhovnicului nu ținem seama? Ne facem noi propia lege?
Va tine seama cel, care are duhovnic; ceilalti vor tine cont de muschii lor.
Dar ce esti atat de furios?!? Linisteste-te, frate!
Reply With Quote
  #488  
Vechi 14.01.2013, 22:15:19
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce trebuia să înțelegi n-ai înțeles, iar ceea ce crezi că ai înțeles era deja în mintea ta sub formă de prejudecată. Ți-am arătat, foarte pe scurt, cum funcționează manipularea într-un caz concret și cred că cine are ochi de văzut și minte de priceput și-a dat seama cu ușurință cam ce fel de metode sunt folosite pentru construcția aparatului propagandistic al sectei cipodocșilor.

De altfel, căutând opinii în lista pe care mi-ai oferit-o cu altă ocazile, cam doi părinți îmbunătățiți doar de imaginația voastră vorbesc explicit despre aplicația apocaliptică birocratic-digitală : cuviosul Amphilohie Tyri noul cipolog și Șișmanian blogoslovul.
În rest tema este abordată responsabil, cu accent pe prioritățile dintotdeauna ale creștinilor: creșterea duhovnicească, solidaritate intraeclezială și viațuire tot mai adânc ancorată în Hristos.

Desigur, suntem liberi să învestim cu valoare orice alegere personală și să trăim în orizontul deschis de aceste alegeri. Primejdia sectară survine atunci când supraapreciem alegerea noastră personală ca normă sobornicească și începem să împărțim lumea în oi și capre pe criterii arbitrare. De exemplu, când cipodoxia devine o condiție sine qua non de identificare a ortodoxiei.
Frate, despre manipulare preotii ne spun ca trebuie privita in ansambul ei si sa avem in vedere consecintele ei! Parintele Cleopa ne invata ca sunt 12 trepte ale pacatului: http://carteromaneasca.wordpress.com...ale-pacatului/
Si daca in primele 9 omul “cocheteaza” cu pacatul, in treapta a zecea pacatul devine deprindere, fiind foarte periculoasa pentru ca prin ea pacatul devine o a doua natura a omului si e vazuta ca ceva normal….

Stim foarte bine ce usor ni se strecoara in suflete indemnul de-a pacatui, consimtamantul nostru dat gandului pacatos iar in cele din urma infaptuirea lui.
Iar media ne intoxica, ne atrofiaza trezvia, teama de pacat, de Dumnezeu, ne “mecanizeaza”… robotizeaza.
Daca acum cativa ani tunul dat de SOV Invest a socat intreaga tara fiind mana cereasca pentru media in cresterea audientei, astazi cand tara e harcea-parcea, vanduta bucatica cu bucatica, nici nu mai clipim – a devenit o consecinta... nu stim a cui... a integrarii in UE, a neglijentei guvernantilor, a datoriilor, a lipsei noastre de interes… e "mister"!
Daca vedeam la stiri cu ceva timp in urma ca a avut loc o crima, un accident cu multe victime, spuneam “Doamne fereste”, astazi moartea unui om trece neobservata chiar prezentata de media, iar “celebrele” atacuri teroriste de prin scoli sau cum a fost cel din 2011 cu nebunul de Breivick – zeci de oameni omorati, copii…. Furia oarba a individului care si-a impuscat sotia in coafor cu tot cu colega ei… totul ne “obisnuieste” cu violenta, nu? Mai reprezinta scenele sangeroase, atacurile verbale, calomnia, insulta, instigarea, ruinarea reputatiei unui om, ceva revoltator? Deloc! E pura Normalitate!
Manipulare? Cine-si mai aminteste creditul cu buletinul? Iei acu’ platesti la anu’… si la cat mai multi ani!! Eu pot spune fara falsa modestie ca am “sansa” sa figurez cu un singur credit – la casa, dar am colege carora nu le mai ramane mai nimic din salariu

Suntem in starea de cadere, suntem pacatosi (eu una stiu sigur ca sunt foarte pacatoasa)! Parintele meu ne cearta mereu, spunandu-ne sa nu ne prinda ca ne impartasim cu nevrednicie sau ca ne spovedim “pe fuga”, ca ne osandim singuri….
Din cauza “normalului” nu mai vedem ca deja se considera cipul in trupul nostru ca ceva “cool”? e deja productiv nu? Doar ne aduce atatea avantaje… si daca tot fluturam in vant cu discernamantu’ unde e simplitatea aia de creștere duhovnicească și viețuire tot mai adânc ancorată în Hristos de care pomenesti ?
si ce intelegi prin sintagma “solidaritate intraeclezială”?? e vorba un ecumenism ambalat in poleiala aurie a umanismului?? Sper din suflet ca nu esti adeptul ecumenismului Parintele tau stie despre “inclinatia” ta? Dar despre guvernarea electronica ce spune? de ce nu comunici ca un egal?.... amical...
Reply With Quote
  #489  
Vechi 14.01.2013, 22:26:01
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Atunci nu te arunca în afirmații pe care nu le poți susține. Oricum din nou dovada superficialtății cu care tratezi problema. Dar ce mai contează? Dacă tot e organizată de un anonim demonstrația, mai contează cine vorbeșete și ce vorbește? Dacă strigă ăia împotriva cipurilor totul e bine, nu mai contează ce aberează și cum își susțin ideile.



Nu mai zic nimic. Se pare că din nou auzi numai ce vrei tu să auzi.



Iată cum singură ți-ai dat răspunsul.



De sfatul duhovnicului nu ținem seama? Ne facem noi propia lege?
nici parintele meu nu pomeneste de vreo demonstratie, dar indeamna la ferminate si rabdare. spune ca daca autoritatile vor vedea ca suntem multi care respingem actele biometrice se va da o derogare (deja au publicat ca se poate elibera la cerere cartea de identitate fara bio)... noi sa avem rabdare si nadejde la Acoperamantul Maicii Domnului! foarte folositoare si grabnic Ajutatoare! Ioana a intuit bine, cand a zis noi astia care facem galagie mare depindem de cei care... "sovaie"! :) dar in necaz oamenii nu se ajuta?
Reply With Quote
  #490  
Vechi 14.01.2013, 22:57:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt unii care isi fac probleme in privinta existentei lor, daca nu-si vor putea ridica banii de la banca, in lipsa cip-ului.
Iata ca se poate:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/trai...m_campaign=b13

Am vazut un film despre un batran di Suedia, care traia in padure intr-o cocioaba mai darapanata descat acesta, dar era bland de i se asezau pasarele pe mana, iar veveritele nu se temeau de loc de el. Smerenia!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53