Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 10.02.2009, 15:46:46
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

[SIZE=3]’’A simti,a iubi,a suferi,a se devota va fi intotdeuna textul femeilor’’ (Honore de Balzac)[/SIZE]
[SIZE=3]’’Toti oameni au nevoie de dragoste si sunt vrednici de ea’’(Liviu Rebreanu)
’’Ratiunea femei este iubirea ei.’’(Frederic Von Schiller)
[COLOR=black]’’Totul are in orice timp contrariul sau in sine’’ (Heraclid)[/COLOR]
[COLOR=black]’’Cea mai stranie forma de a indeparta pe cineva este de a sta langa el si a stii ca nu-l vei putea avea niciodata.’’
[COLOR=black]’’Nu iti petrece timpul cu cine nu e dispus sa si-l petreaca cu tine.’’[/COLOR]
[/COLOR]
[/SIZE]
Reply With Quote
  #482  
Vechi 10.02.2009, 15:47:22
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

[SIZE=3]’’Poate ca DUMNEZEU va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita,pentru ca atunci cand o vei cunoaste in sfarsit,sa stii sa fii recunoscator.’’
[/SIZE]
Reply With Quote
  #483  
Vechi 10.02.2009, 15:52:40
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Citate preferate

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]"Un filosof se plimba cândva printr-o pădure. Și precum îi stă bine fiecărui filosof, gândea. Tot mergând și gândind el, îi atrage atenția o creangă de copac lipsită de orice podoabă. Se oprește în fața ei și îi spune: vorbește-mi despre Dumnezeu! Și atunci creanga, pe loc, înflorește."
[/COLOR]
[COLOR=green]Leonard Oprea - "Cele Nouă Învățături ale lui Teophil Magus despre Magia Transilvană."
[/COLOR]
Sofocle spunea:"Cel ce-si doreste-un lung rastimp de viata si n-a deprins masura-ntr-ale firii,incearca negresit un gand nebun!"
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #484  
Vechi 10.02.2009, 15:53:01
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

[SIZE=3]’’Vor exista mereu oameni care te vor rani,asa ca trebuie sa-ti pastrezi incredere si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere a doua oara.’’[/SIZE]
[SIZE=3]’’Cauta sa devii un om mai bun si asigura-te ca stii cine esti tu inainte de a cunoaste pe cineva si a astepta ca acea persoana sa stie cine esti tu.’’
[COLOR=black]’’Nu te agita atata lucrurile cele mai bune se intampla atunci cand te astepti mai putin.’’[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #485  
Vechi 10.02.2009, 15:54:04
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

[COLOR=black]’’Daca vreodata ai de ales intre suflet si frumusete.Alege sufletul caci intrece orice frumusete."[/COLOR]
[COLOR=black]’’Spune totdeauna ceea ce esti si daca acest lucru nu e de ajuns pentru cineva,atunci acel cineva nu e de ajuns pentru tine.’’
’’Nu iubi o frumusete caci te poate insela,ci iubeste un suflet nobil,caci te poate mangaia.’’
[/COLOR][COLOR=black]’’Invata sa alungi lacrimile cu un zambet,chiar atunci cand te doare invata sa iubesti,sa ierti si atunci vei putea fii fericit.’’
[/COLOR]
Reply With Quote
  #486  
Vechi 11.02.2009, 08:15:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=#008000]Este o nebunie...

Sa urasti toti trandafirii, doar pentru ca te-ai intepat intr-un spin…
Sa renunti la visurile tale, doar pentru ca unul nu ti s-a implinit…
Sa-ti pierzi credinta in preoti, doar pentru ca unul nu ti-a raspuns la o intrebare...
Sa renunti la eforturile tale, doar pentru ca nu ai reusit sa rezolvi ceva…
Sa-ti condamni toti prietenii, doar pentru ca unul te-a tradat…
Sa nu crezi in dragoste, doar pentru ca unul te-a tradat sau nu te-a iubit…
Sa renunti la toate sansele tale doar pentru ca nu ai reusit din prima incercare…
Sper ca inaintand in viata sa NU cedezi nebuniei.[/COLOR]

[COLOR=green](UA)[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #487  
Vechi 13.02.2009, 00:20:05
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Ziua de maine-Grigorie de Nazians

[COLOR=red]O,Crist,mi-am irosit ziua de ieri.M-a prins mania...m-a furat de-a-ntregul.De-ar fi sa dea lumini ziua de maine...O,Domnul nu-L uita!Priveste-L tinta.Doar ai jurat spre mantuire sa te-ndemni.[/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #488  
Vechi 13.02.2009, 02:46:47
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Din frumusetile vietuirii crestine

" Milostenia strabate cerul si acopera multime de pacate. "

" Ziua de ieri n-are nici un pret ca a trecut. Scumpa si frumoasa e ziua de astazi. Cea de maine nu se stie, poate fi viata sau moarte. "

" Smerenia inalta pe om la cer, iar mandria coboara pe om la iad. "

" Cheia Raiului se compune din trei parti si anume: milostenia, rugaciunea si dreptatea. "

" Nu incepe lucru tau mai inainte de a-i da lui Dumnezeu slava. "

" De multe ori, pentru tinerii in zilele de astazi, fara experienta, sfatul batranilor sunt ca latratul cainilor. "

" Toti care au trecut pragul mormantului si au ramas in pacate asteapta salvare de la Biserica Luptatoare, prin rudele care fac parastase, liturghii si platesc sarindare pentru sufletele lor. "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #489  
Vechi 13.02.2009, 03:03:43
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Din intelepciunea popoarelor

[COLOR=red]CUGETARI ENGLEZE Cel ce are dorint dar nu trece la fapte ,cloceste miasme.[He who desires but acts not,breds pestilence.]-William Blake. Ca umbrele,Dorintele mai mari ni-s,cand viata-i la apus.[Like our shadows,Our wishes lengthen as our sun declines.]-Edward Young.[/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #490  
Vechi 14.02.2009, 22:05:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]"Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa." [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green]Jose Maria Eca de Quinteros[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50