Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.10.2011, 11:14:03
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Apostolul Petru nici macar nu a fost la Roma,de ce sa fie inmormantat acolo?
Stefan Florin a adus niste argumente din Scriptura f solide cu privire la faptul ca Petru nu a fost la Roma cat timp Pavel a fost acolo si nici inainte.
Cu ce scop sa se fi dus Petru la roma cand el avea o cu totul alta insarcinare din partea lui Hristos?
Petru nu a fost primul Papa si modelul apostolic nu seamana cu cel papal.
Este parerea dumneavoastra care pe mine nu ma intereseaza. Va face aceasta parere/atitudine sa fiti mai bun, sau mai iubitor? Nu. Va foloseste la ceva? Daca da, sa fiti sanatos. Nu am sa ma bat cu dumneavoastra in argumente, pentru ca nu le posed. Traditia spune asta, inclusiv sfintii parinti, iar pina cind sfintul parinte papa nu va spune altceva, eu voi crede acelasi lucru. Comparind traditia bisericii si spusele sfintilor parinti cu parerea dumneavoastra sau a nu stiu cui, evident ca nu voi adera la parerea dumneavoastra sau a nu stiu cui ci voi alege ceea ce spune Traditia intarita de Biserica.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.10.2011, 12:25:39
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Este parerea dumneavoastra care pe mine nu ma intereseaza. Va face aceasta parere/atitudine sa fiti mai bun, sau mai iubitor? Nu. Va foloseste la ceva? Daca da, sa fiti sanatos. Nu am sa ma bat cu dumneavoastra in argumente, pentru ca nu le posed. Traditia spune asta, inclusiv sfintii parinti, iar pina cind sfintul parinte papa nu va spune altceva, eu voi crede acelasi lucru. Comparind traditia bisericii si spusele sfintilor parinti cu parerea dumneavoastra sau a nu stiu cui, evident ca nu voi adera la parerea dumneavoastra sau a nu stiu cui ci voi alege ceea ce spune Traditia intarita de Biserica.
Nu ma intereseaza ce credeti dvs, insa afirmatiile pe care le faceti ar trebui sa le argumentati. Daca sustineti ca Petru a fost ingropat la roma atunci aduceti niste argumente, dar din postarea dvs vad ca nici macar nu posedati acele argumente si atunci va intreb de ce intrati in polemica?
Dar mai am o intrebare, daca sa presupunem ca urmatorul papa va recunoaste ca Petru nu a fost ingropat la roma ce faceti?Ii credeti pe cei dinainte sau va asociati pozitiei noului papa? Ca din afirmatiile dvs inteleg ca doar papa va poate convinge sa va schimbati optica vizavi de acest subiect.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.10.2011, 13:06:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEFAN2206 Vezi mesajul
CACI CREDINTA ORTODOXA INCALCA TOATE INVATATURIRILE "DOGMELE"LUI CRISTOS NU TINE CONT DECAT DE TRADITI CEEA CE NU IA PLACUT LUI CRISTOS .
Vad ca ai fost banat, raspunsul meu e cam tarziu. oricum nu avea rost, pentru ca tu nu tineai cont de el si afirmai tot ce stiai, indiferent daca e adevarat sau nu. Ca sa nu intru in amanunte, cam tot ce ai scris este eronat si neadevarat, ignoranta naste intoleranta de obicei.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.10.2011, 13:08:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Nu cunoastem unde e mormantul Sf. Apostol Petru. Probabil e adevarat ce spune Traditia, despre martiriul la Roma, dar nu stim unde se afla sfintele moaste.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.10.2011, 13:37:59
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Nu ma intereseaza ce credeti dvs, insa afirmatiile pe care le faceti ar trebui sa le argumentati. Daca sustineti ca Petru a fost ingropat la roma atunci aduceti niste argumente, dar din postarea dvs vad ca nici macar nu posedati acele argumente si atunci va intreb de ce intrati in polemica?
Dar mai am o intrebare, daca sa presupunem ca urmatorul papa va recunoaste ca Petru nu a fost ingropat la roma ce faceti?Ii credeti pe cei dinainte sau va asociati pozitiei noului papa? Ca din afirmatiile dvs inteleg ca doar papa va poate convinge sa va schimbati optica vizavi de acest subiect.
Argumetele mele se bazeaza pe traditia bisericii si pe cele afirmate oficial de biserica.
In al doile rind nici dumneavoastra nu ati adus argumente stiintifice. Ati adus niste supoziti (mai ales cele din Biblie care nu arata deloc ceea ce sustineti dumneavoastra). Vilva asupra acestui subiect este asemanatoare cu vilva care s-a facut cind s-a lansat "codul lui Da Vinci, sau cu vilva care s-a facut cind unii cica au descoperit mormintul Lui Isus,iar asta ar fi fost o dovada ca Domnul nostru e simplu om si nu Dumnezeu.
In al treilea rind, primatul petrin nu se bazeaza NUMAI pe faptul ca mormintul sfintului Petru se afla la Vatican, iar pe dumneavoastra, ca protestant, nu stiu de ce va intereseaza acest aspect. Primatul petrin a existat de la inceputurile crestinismului si continua pina azi asa cum atesta multe documente, fie provenite din orient fie provenite din occident.

Si in ultimul rind: evident, daca miine Biserica Catolica va afirma ca mormintul sfintului Petru nu se afla la Vatican o voi crede si imi voi continua viata.
Sa va dau citeva exemple: pina prin anii 80 toata lumea folosea masiv in agricultura ingrasamintele, pesticidele si ierbicidele, fiind considerate bune, acum nu mai sint bune. Daca folosirea aspartanului ca indulcitor a fost condiderata o mare descoperire, dupa niste ani s-a constat ca de fapt reprezinta un mare pericol pentru sanatate. Iar exemple din acestea sint nenumarate. Singurele lucruri asupra carora Biserica Catolica nu are voie sa greseasca sint cele referitoare la mintuire. Unde se afla mormintul sfintului Petru nu are nici o legatura cu mintuirea mea. De-a lungul istoriei multi au afirmat acest lucru, inclusiv sfinti ortodocsi, iar acestia nu aveau nici un interes sa afirme altceva decit ceea ce credeau. Daca sfintul parinte Papa este de rea credinta, va da socoteala DOmnului. Dar noi speram si avem incredere ca rugaciunile noastre il ajuta sa nu greseasca.

Last edited by nutucutu; 04.10.2011 at 13:45:04.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.10.2011, 14:41:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Este parerea dumneavoastra care pe mine nu ma intereseaza. Va face aceasta parere/atitudine sa fiti mai bun, sau mai iubitor? Nu. Va foloseste la ceva? Daca da, sa fiti sanatos. Nu am sa ma bat cu dumneavoastra in argumente, pentru ca nu le posed. Traditia spune asta, inclusiv sfintii parinti, iar pina cind sfintul parinte papa nu va spune altceva, eu voi crede acelasi lucru. Comparind traditia bisericii si spusele sfintilor parinti cu parerea dumneavoastra sau a nu stiu cui, evident ca nu voi adera la parerea dumneavoastra sau a nu stiu cui ci voi alege ceea ce spune Traditia intarita de Biserica.
un caz tipic catolic este afirmatia : NU MA INTERESEAZA! Parca esti martora a lui Iehova! Ce daca papa spune ca noi acum suntem in luna ianuarie, pe mine nu ma intereseaza daca e asa sau nu! Faptul ca o spune "sfantul parinte" ca sunten in ianuarie, insemna ca asa este, ca de, este infailibil! Ti-am aratat cu dovezi biblice ca Petru nu a fost episcop la Romei iar tu tot nu crezi. E treaba ta draga mea. Tu insa nu ai adus NICI O DOVADA a afirmatiilor tale ca Petru a fost la Roma. Daca voi catolicii ati recunoaste ca Petru nu a fost la Roma, ar trebui sa recunoasteti ca aproape 2000 de ani ati stat intr-o minciuna si anume ca papa e urmasul Sf. Ap. Petru si din pacate papa nu doreste asa ceva. Interesul lui personal e mult mai mare decat adevarul biblic si istoric. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.10.2011, 15:17:46
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Argumetele mele se bazeaza pe traditia bisericii si pe cele afirmate oficial de biserica.
Acelea nu sunt argumentele dvs ci sunt copy/paste ale opiniilor catolice are au tot interesul sa il prezinte pe Petru drept primul papa.
Dvs nu cercetati lucrurile ci va asumati concluziile altora fara sa analizati cum au ajuns acele persoane la concluzia respectiva.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In al doile rind nici dumneavoastra nu ati adus argumente stiintifice. Ati adus niste supoziti (mai ales cele din Biblie care nu arata deloc ceea ce sustineti dumneavoastra). Vilva asupra acestui subiect este asemanatoare cu vilva care s-a facut cind s-a lansat "codul lui Da Vinci, sau cu vilva care s-a facut cind unii cica au descoperit mormintul Lui Isus,iar asta ar fi fost o dovada ca Domnul nostru e simplu om si nu Dumnezeu.
Nu vad ce legatura are in discutia curenta codul lui davinci care e un film facut dupa o carte scrisa de un eretic.
Dovezile aduse(nu doar de mine) am sa le enumar din nou si va rog sa ma combateti acolo unde este cazul si unde aveti argumente:
1) „Lui Petru îi fusese încredințată Evanghelia pentru cei taiati imprejur , căci Cel ce făcuse din Petru apostolul celor tăiați împrejur, făcuse și din mine apostolul Neamurilor” (Gal. 2:7-8).
Aceasta este o dovadă foarte clara ca lui Pavel, nu lui Petru, i-a fost încredințată apostolia față de neamuri. Și cine a fost cel care a scris Epistola către romani? În mod sigur nu a fost Petru!

2) La finalul Epistolei lui Pavel către Romani, el salută nu mai puțin de 28 de persoane, dar nu-l menționează pe Petru nici măcar o dată. De ce?Pentru simplu motiv ca Petru nu era acolo.

3)Pavel nu doar că și-a dorit să înființeze Biserica de la Roma, dar ne spune foarte clar că scopul său nu a fost niciodata de a zidi pe temelia pusă de altcineva. „Și am căutat să vestesc Evanghelia acolo unde Hristos nu fusese vestit, ca sa un zidesc pe temelia pusa de altul" Rom 15:20

Dacă Petru „înființase” Biserica Romană mai înainte de această declarație, acesta ar fi fost o jignire la adresa lui Petru. Chiar și numai această declarație este o dovadă suficientă că Petru nu fusese niciodată în Roma înainte de această perioadă pentru a „înființa” biserica romana.

4)La ceva vreme dupa ce Pavel le-a scris romanilor, a fost dus ca prizonier în Roma pentru a fi judecat înaintea lui Cezar. Când comunitatea creștină din Roma a aflat de sosirea lui Pavel, s-au dus toți să-l întâmpine. „Din Roma ne-au ieșit înainte.... fratii, care auziseră despre noi” (Fapte 28:15).

Din nou, prezența lui Petru printre ei nu este menționată nici măcar o singură dată desi Luca îi menționează întotdeauna pe nume pe apostolii importanți în raportul său din Fapte. Dar el nu amintește nimic de vreo întâlnire a lui Petru cu Pavel.
De ce? Pentru că Petru nu a fost în Roma!

5)Apostolul Pavel ne informează în mod special că Petru nu a fost în Roma în anul 65 d.Hr. (chiar dacă catolicii spun că a fost). Pavel a spus: „Numai Luca este cu mine.”

Adevărul devine foarte clar. Pavel a scris romei, el fusese in Roma, și a scris cel puțin șase epistole din Roma, și nu doar că nu îl menționează deloc pe Petru, dar la sfârșit spune: „Numai Luca este cu mine.”

6)După expirarea celor doi ani de închisoare ai lui Pavel, acesta a fost eliberat. Dar după aproximativ patru ani (cam în 65 d.Hr.), el a fost trimis din nou prizonier la Roma. De data aceasta a trebuit să apară înaintea tronului lui Cezar și a fost condamnat la moarte. Pavel descrie pe larg aceste împrejurări în 2 Timotei.

Cu privire la procesul lui, observați ce spune Pavel în 2 Timotei 4

„La întâiul meu răspuns de apărare, nimeni n-a fost cu mine, ci toți m-au părăsit. Să nu li se țină în socoteală lucrul acesta!”

Dacă îi credem pe catolici, aceasta înseamnă că Petru l-a părăsit pe Pavel, pentru că ei ne spun că și Petru era prezent în Roma la acea vreme! Petru l-a negat o dată pe Hristos, dar aceasta s-a întâmplat înainte de convertirea lui.

7)Când Pavel a sosit în final la Roma, primul lucru pe care l-a făcut a fost de a-i convoca pe „mai marii iudeilor” (Fapte 28:17) cărora „le-a vestit Împărăția lui Dumnezeu, le-a adus dovezi” (vers. 23).

Dar ceea ce este uimitor este că acești mai mari ai iudeilor susțineau că stiu foarte puțin chiar despre învățăturile de bază ale lui Hristos. Tot ce știau era că „partida aceasta pretutindeni stârnește împotrivire” (vers. 22). Apoi Pavel a început să le explice învățăturile de bază ale lui Hristos despre Împărăția lui Dumnezeu. Unii au crezut – majoritatea nu au crezut.

Acum, ce înseamnă toate acestea? Înseamnă că dacă Petru, care era el însuși un partizan iudeu puternic, ar fi predicat constant în Roma până în acel moment, si s-ar fi aflat inca acolo, cum ar fi fost posibil ca acești lideri iudei să cunoască așa de puțin chiar despre adevărurile de bază ale creștinismului?
Raspunsul e simplu, nu cunosteau pentru ca nu le spusese nimeni despre Hristos,deci nici Petru.

Aveti 7 argumente care duc la concluzia ca Petru nu a fost la Roma si implicit nu a fost episcopul Romei. Aduceti argumente contra daca aveti. Demonstrati-mi cu argumente ca Petru a fost la roma si ca a fost primul papa si promit sa le analizez.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In al treilea rind, primatul petrin nu se bazeaza NUMAI pe faptul ca mormintul sfintului Petru se afla la Vatican, iar pe dumneavoastra, ca protestant, nu stiu de ce va intereseaza acest aspect. Primatul petrin a existat de la inceputurile crestinismului si continua pina azi asa cum atesta multe documente, fie provenite din orient fie provenite din occident.
dar pe ce se mai bazeaza? Acele documente din occident sau orient se bazeaza pe argumente valide sau sunt falsificate pentru a sustine o teorie?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si in ultimul rind: evident, daca miine Biserica Catolica va afirma ca mormintul sfintului Petru nu se afla la Vatican o voi crede si imi voi continua viata.
adica azi credeti ceva, maine , in functie de cum zice vaticanul, credeti altceva.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sa va dau citeva exemple: pina prin anii 80 toata lumea folosea masiv in agricultura ingrasamintele, pesticidele si ierbicidele, fiind considerate bune, acum nu mai sint bune. Daca folosirea aspartanului ca indulcitor a fost condiderata o mare descoperire, dupa niste ani s-a constat ca de fapt reprezinta un mare pericol pentru sanatate. Iar exemple din acestea sint nenumarate. Singurele lucruri asupra carora Biserica Catolica nu are voie sa greseasca sint cele referitoare la mintuire. Unde se afla mormintul sfintului Petru nu are nici o legatura cu mintuirea mea. De-a lungul istoriei multi au afirmat acest lucru, inclusiv sfinti ortodocsi, iar acestia nu aveau nici un interes sa afirme altceva decit ceea ce credeau. Daca sfintul parinte Papa este de rea credinta, va da socoteala DOmnului. Dar noi speram si avem incredere ca rugaciunile noastre il ajuta sa nu greseasca.
paralela cu pesticidele si aspartanul nu prea are relevanta deoarece ca sa ajungi la anumite concluzii stiintifice trebuie sa testezi acele substante o perioada de timp pentru a se putea forma o teorie valida, nu la fel e cazul Scripturii.
E drept ca nu influenteaza mantuirea locul unde e ingropat Petru dar sa urmezi orbeste niste oameni pe principiul "sunt urmasii lui Petru" va influenta mantuirea.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.10.2011, 15:38:04
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
adica azi credeti ceva, maine , in functie de cum zice vaticanul, credeti altceva.



paralela cu pesticidele si aspartanul nu prea are relevanta deoarece ca sa ajungi la anumite concluzii stiintifice trebuie sa testezi acele substante o perioada de timp pentru a se putea forma o teorie valida, nu la fel e cazul Scripturii.
E drept ca nu influenteaza mantuirea locul unde e ingropat Petru dar sa urmezi orbeste niste oameni pe principiul "sunt urmasii lui Petru" va influenta mantuirea.
Domnule, decit sa pierdeti vremea sa ma convingeti pe mine ca sfintul Petru nu a murit la ROma, mai bine ati face o rugaciune pentru mine, ca Domnul sa ma lumineze. Principala calitate a catolicilor este ASCULTAREA fata de mai marii lumesti si bisericesti. Aceasta ascultare nu are nici o legatura cu locul unde a murit sfintul Petru. Atita vreme cit sfintul parinte papa nu ma indeamna la pacat ma voi supune lui in toate, atit cit imi vor permite puterile. Catolicii obisnuiti fac acelasi lucru, catolicii fanatici se vor certa cu dumneavoastra, iar catolicii caldicei va vor da dreptate, probabil.
Imi puneti in fata texte din Biblie fara relevanta cu subiectul, dupa parerea mea. Ca dumneavoastra, ca protestant, faceti asta, nu ma mira. Ma mira insa atitudinea unor crestini ortodocsi. Facindu-i mincinosi pe toti papii de 2000 de ani incoace, ii fac mincinosi pe proprii sfinti, aflati in calendarul ortodox.

PS Citatele dumneavoastra, din punctul meu de vedere, nu arata ceea ce sustineti. Dar iau totusi ceva din ele: sfintul Pavel ne indeamna sa ne ferim de certurile de cuvinte. Am sa-i urmez sfatul pentru ca niciunuia dintre noi nu ne este de folos aceasta discutie.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.10.2011, 18:32:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Domnule, decit sa pierdeti vremea sa ma convingeti pe mine ca sfintul Petru nu a murit la ROma, mai bine ati face o rugaciune pentru mine, ca Domnul sa ma lumineze. Principala calitate a catolicilor este ASCULTAREA fata de mai marii lumesti si bisericesti. Aceasta ascultare nu are nici o legatura cu locul unde a murit sfintul Petru. Atita vreme cit sfintul parinte papa nu ma indeamna la pacat ma voi supune lui in toate, atit cit imi vor permite puterile. Catolicii obisnuiti fac acelasi lucru, catolicii fanatici se vor certa cu dumneavoastra, iar catolicii caldicei va vor da dreptate, probabil.
Imi puneti in fata texte din Biblie fara relevanta cu subiectul, dupa parerea mea. Ca dumneavoastra, ca protestant, faceti asta, nu ma mira. Ma mira insa atitudinea unor crestini ortodocsi. Facindu-i mincinosi pe toti papii de 2000 de ani incoace, ii fac mincinosi pe proprii sfinti, aflati in calendarul ortodox.

PS Citatele dumneavoastra, din punctul meu de vedere, nu arata ceea ce sustineti. Dar iau totusi ceva din ele: sfintul Pavel ne indeamna sa ne ferim de certurile de cuvinte. Am sa-i urmez sfatul pentru ca niciunuia dintre noi nu ne este de folos aceasta discutie.
Draga mea Hristos a spus urmatoarele: "Dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă" (Matei 15:14). Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.10.2011, 19:43:27
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Draga mea Hristos a spus urmatoarele: "Dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă" (Matei 15:14). Doamne ajuta!
Foarte adevarat. Roadele bisericii mele imi confirma ce cei care au condus-o de-a lungul veacurilor au vazut foarte bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Sfantul Apostol Petru episcop in Roma? Danut7 Biserica Romano-Catolica 186 08.01.2013 10:03:50
Sfantul Petru a fost episcop al Romei? delia95 Intrebari utilizatori 0 26.03.2010 13:03:28
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20
"DE CE-UL" de la baza actiunilor noastre THOT.ME Generalitati 17 25.06.2007 21:08:15