Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.07.2015, 17:10:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

" Nu există "€žalt›ii"€ în cres™tinism. Eu am spus multe despre mine, dar de tine vorbeam. S˜i când vorbesc despre tine, nu te cunosc decât prin mine, dar te cunosc.

Când vezi pe aproapele tău, oricât de departe ar fi el din punct de vedere geografic sau sufletesc, să fii convins că este un alt eu. Roagă-te om bun, pentru cel ce-t›i face rău, pentru cel ce păcătuies™te, s™i mult›umes™te pentru binele pentru care îl faci aproapelui tău.

Gelozia să fie departe de noi, fiindcă lucrul pe care-l poftim de la cel care ne face gelos este tocmai lucrul pe care vrea să ni-l dea Dumnezeu. Deci, un alt eu a ajuns la ceea ce eu-l meu nu a ajuns, dar prin el am ajuns la acelas™i. E într-un fel s™i câs™tigul meu. Moartea fratelui este moartea mea. Viat›a fratelui este viat›a mea.

Sfântul Siluan zice: "€žFericit cel ce iubes™te pe aproapele său, că fratele nostru este viat›a noastră"€. (Ieromonahul Rafail Noica)

(Celălalt Noica -€“ Mărturii ale monahului Rafail Noica însot›ite de câteva cuvinte de folos ale Părintelui Symeon, edit›ia a patra, Editura Anastasia, 2004, pp. 85-86)

Last edited by tabitha; 12.07.2015 at 17:32:42.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.07.2015, 06:05:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Arhimandrit Stefan Ene Popa

LA BUCURESTI, GUVERNUL PONTA, A APROBAT CONSTRUIREA CELEI MAI MARI MOSCHEI DIN EUROPA ....

" În Siria , o mamă și doi copii , frații noștri în Hristos au fost spânzurați și expusi la rușine de musulmani doar pentru că sunt creștini. In presa internațională pervertita si ipocrita, si nici in tarile crestine nu se vorbeste nimic și nici nu este macar o stire, in timp ce toata Europa se umple de musulmani, in loc sa se dea prioritate crestinilor persecutati. Pe viitor crestinii in Europa vor fi doar o minoranta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va putea intampla copiilor nostri."

https://www.facebook.com/photo.php?f...message_bubble
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.07.2015, 02:54:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Ai mare dreptate, Mirela. Eu am mare respect si admiratie pentru musulmani si credinta lor, indeosebi pentru siiti.
Halal credinta au si omoara credinciosii in stinga si in dreapta. Nu ai drepatate ei sint niste oameni rai.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.07.2015, 04:42:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Dar cu postul la musulmani cum rămâne? cum n-avem un musulman printre noi care să ne explice, am cules câteva informatii de pe wikipedia.

The predominant practice during Ramadan is fasting from dawn to sunset. The pre-dawn meal before the fast is called the suhur, while the meal at sunset that breaks the fast is the iftar. Considering the high diversity of the global Muslim population, it is impossible to describe typical suhur or iftar meals.

Muslims also engage in increased prayer and charity during Ramadan. Ramadan is also a month where Muslims try to practice increased self-discipline. This is motivated by the Hadith, especially in Al-Bukhari and Muslim, that "When Ramadan arrives, the gates of Paradise are opened and the gates of hell are locked up and devils are put in chains."

Ramadan of the poor people (1938) :

Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.07.2015, 04:58:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Dar cu postul la musulmani cum rămâne? cum n-avem un musulman printre noi care să ne explice, am cules câteva informatii de pe wikipedia.

The predominant practice during Ramadan is fasting from dawn to sunset. The pre-dawn meal before the fast is called the suhur, while the meal at sunset that breaks the fast is the iftar. Considering the high diversity of the global Muslim population, it is impossible to describe typical suhur or iftar meals.

Muslims also engage in increased prayer and charity during Ramadan. Ramadan is also a month where Muslims try to practice increased self-discipline. This is motivated by the Hadith, especially in Al-Bukhari and Muslim, that "When Ramadan arrives, the gates of Paradise are opened and the gates of hell are locked up and devils are put in chains."

Ramadan of the poor people (1938) :

Mda,chestii elementare pe care le stim si noi din teorie.
Dar Hartford intreba daca cunosatem musulmani si daca si noua ni se pare ca se falesc cu postul lor!
Deci cam asta este tema topicului.

Hardfort a intalnit musulmani care se mandresc/falesc si la fel am intalnit si eu.
Daca mai sunt si alti useri care au intalnit musulmani prin Romania sa comenteze si ei ce opinie si-au facut despre ei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.07.2015, 05:49:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Da, să vedem ce useri se mai găsesc interesati de subiect -
preferabil din cei animati de ură pentru musulmani, într-o autentică trăire crestină !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.07.2015, 05:57:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Da, să vedem ce useri se mai găsesc interesati de subiect -
preferabil din cei animati de ură pentru musulmani, într-o autentică trăire crestină !
Mai dar chiar o tii una si buna!
Ma si mir ce-i cu obsesia asta pt musulmani...
Nu te uiti in jurul tau? sau ai ochelari roz?
Spirit crestin sau nu,eu nu coalizez cu oamenii rai niciodata,nici nu-I inghit.

Asta este,eu o sa-mi iau plata mea dar nu ma mai judeca pt opinia mea ca-s statornica in opinii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.07.2015, 10:57:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

eu cunosc o familie de musulmaini, imi sunt chiar vecini. Oameni foarte de treaba cu care ma intalnesc aproape zilnic prin jurul blocului sau prin parc. Dar pan sa-i intreb ceva, nici macar nu au pomenit de ramadan sau ceva, iar pe copiii lor nu ii obliga sa tina ramadanul, decat daca vor ei, si cat timp pot si vor.

In jurul meu sunt si alti musulmani, dar inca nu a auzit nici unul sa se mandreasca ca tin ramadanul sau sa fac caz din asta.
Cumnata mea are prieteni musulmani (ea a lucrat in ungaria o vreme, unde i-a si cunoscut pe oameni), dar la fel, nu faceau mare caz din asta.

Unii fac caz, altii nu; ca si crestinii si postitul, de altfel; nu sunt toti la fel; unii se dau mari, se falesc, altii nu.

Yasmina, nu toti sunt teroristi, nu toti bombardeaza, nu toti se sinucid, nu toti ucid crestini, nu toti sunt la fel. Ca vezi in media doar cazurile nasoale si foarte grave e alta problema, dar nu sunt toti asa. Nu judeca un intreg popor, o intreaga religie, pe baza unor exemple negtive.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.07.2015, 11:52:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cunosc si eu musulmani, dar nu i-am auzit/vazut cu postul.
Sunt si la ei mai habotnici si mai putin practicanti. Nu sunt toti la fel.
Pe unii nu-i stii ce religie au decat daca afli din ce tara vina.
Nu poarta nici basmale nici nimic.
Vad aici de toate felurile si infasurati (unele femei in negru si pana la nas) si copile de scoala cu basmale si imbracate etans si altii mai liberali.
Am vazut si preoti de-al lor cu imbracamintea speciala. Sunt de diverse feluri.
Sunt si oameni mai amarati si foarte bogati.
Fel si fel, ca si la la noi sau la alte credinte.

Da, stiam si eu ce scrie in articolul pus de Mirela.
Stiu ca ei fac milostenie in timpul Ramadanului. Sotul meu a a primit bunatati de la un coleg. Ce sarailie buna!

Intr-un an am serbat undeva la un curs putin sarbatorile de iarna cu traditiile noastre: dulciuri specifice, cantari, povestiri. Colegi de alte credinte au participat si ei lucru care m-a impresionat profund. Au adus si ei de acasa preparate de-ale lor si au servit. A fost o atmosfera deosebita. N-am sa uit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.07.2015, 12:12:00
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Arhimandrit Stefan Ene Popa


" În Siria , o mamă și doi copii , frații noștri în Hristos au fost spânzurați și expusi la rușine de musulmani doar pentru că sunt creștini. In presa internațională pervertita si ipocrita, si nici in tarile crestine nu se vorbeste nimic și nici nu este macar o stire, in timp ce toata Europa se umple de musulmani, in loc sa se dea prioritate crestinilor persecutati. Pe viitor crestinii in Europa vor fi doar o minoranta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va putea intampla copiilor nostri."

https://www.facebook.com/photo.php?f...message_bubble
E cumplit ce se intampla acolo.Vai de bietii oameni!Totusi vin si eu cu o observatie.Din cate stiu, cei care fac prapad pe acolo, omoara fara discriminare: copii, batrani, handicapati, oameni care apartin absolut oricarei religii.Mai degraba mi se pare ca merg pe principiul:" Dezbina si apoi cucereste!".Ii dezbina pe toti, ii fac sa lupte unii contra celorlalti(musumani contra musulmani, musulmani contra crestini etc),iar la noi aici va fi floare la ureche, pentru ca in afara punctelor fierbinti de pe glob(Bosnia-Hertzegovina, Georgia etc etc), suntem destul de dezbinati intre noi...Poate nu ar strica un pic de masura, inainte sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.Cu siguranta si ei fac la fel gandindu-se la ce s-a intamplat la sarbi, in trecutul apropiat si in alte multe zone ale lumii, si avem conflictul gata servit.Nu demult am auzit de un musulman care a fost ucis pentru ca a luat apararea crestinilor din zona in care traia.Si nu e un caz singular.Cred ca inainte de orice, trebuie sa fim oameni egali in fata lui Dumnezeu, si sa nu contribuim si noi la razboaiele astea , chiar daca o facem numai verbal.

Last edited by alex190; 16.07.2015 at 13:27:03.
Reply With Quote
Răspunde