Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.04.2011, 11:35:43
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Atingerea conștiinței pure

Prezența este același lucru cu Ființa?

Când deveniți conștienti de Ființă, ceea ce se întâmplă de fapt este că Ființa devine conștientă de ea însăși. Faptul că Ființa devine conștientă de ea însăși — aceasta este prezența. Deoarece Ființa, conștiința și viața sunt sinonime, am putea spune că prezența înseamnă conștiința care devine conștientă de sine sau viața care ajunge la autoconștientizare. Dar nu vă atașați prea mult de cuvinte și nu faceți un efort pentru a înțelege aceste lucruri. Nu aveți nevoie să înțelegeți nimic pentru a putea deveni prezent.

Pare să reiasă că Ființa, realitatea transcendentală ultimă, încă nu este completă, că trece printr-un proces de dezvoltare. Dumnezeu are nevoie de timp pentru dezvoltarea personală?

Da, dar numai dacă privim din perspectiva limitată a universului manifest. In Biblie, Dumnezeu declară: „Eu sunt Alfa și Omega. Eu sunt cel viu". In lumea atemporală în care există Dumnezeu, care este în același timp și casa voastra, începutul și sfârșitul, Alfa și Omega, sunt una, iar esența tuturor lucrurilor care au existat și vor exista vreodată este etern prezentă într-o stare nemanifestă de unitate și perfecțiune — complet dincolo de orice lucru pe care l-ar putea imagina sau înțelege vreodată mintea umană. In lumea noastră de forme aparent separate, totuși, perfecțiunea atemporală este un concept inimaginabil. Aici chiar și conștiința, lumina ivită din Sursa eternă, pare supusă unui proces de dezvoltare, dar asta numai din cauza percepției noastre limitate. In termeni absoluți, lucrurile nu stau așa.

Evoluția conștiinței în această lume;
Tot ceea ce există conține Ființa, conține esența lui Dumnezeu, are un anumit grad de conștiință. Chiar și o piatră are o conștiință rudimentară; altfel, nu ar exista, iar atomii și moleculele sale s-ar dispersa. Totul este viu. Soarele, Pământul, plantele, animalele, oamenii — toate sunt expresii ale conștiinței în diferite grade, conștiință manifestată ca formă.
Lumea apare atunci când conștiința ia diferite forme, mentale sau materiale. Gândiți-vă la milioanele de forme de viață de pe această planetă. Din mare, de pe pământ, din aer — și fiecare dintre ele este reprodusă de milioane de ori. In ce scop? Există o entitate sau o ființă prinsă într-un joc, care se joacă cu formele?
Formele de viață individuală nu sunt, evident, foarte importante în acest joc. In mediul marin, majoritatea formelor de viață nu supraviețuiesc mai mult de câteva minute după naștere. Forma umană se transformă și ea în țărână mult prea repede, iar când a dispărut, este ca și cum n-ar fi existat niciodată. Este acest lucru tragic sau crud? Numai în cazul în care creați o identitate separată pentru fiecare formă, atunci când uitați că acea conștiință a fiecăreia este esența lui Dumnezeu, ce se exprimă pe sine prin formă. Dar nu știți cu adevărat acest lucru până când nu vă dați seama de apartenența voastra la esența lui Dumnezeu drept conștiință pură.

Dacă un pește se naște în acvariul vostru și îi dați numele de Ion, scrieți un certificat de naștere, îi povestiți istoria familiei lui și peste două minute este înghițit de un alt pește — este un lucru tragic. Dar este tragic numai pentru că voi ați proiectat un sine individual acolo unde nu exista. Ați luat o fracțiune dintr-un proces dinamic, un dans molecular, și ați făcut din ea o entitate separată.

Conștiința își pune masca formelor până când acestea ating o asemenea complexitate, încât se pierde complet în ele. Conștiința omului contemporan s-a identificat complet cu masca ei. Se cunoaște pe sine numai ca formă — și de aceea trăiește temându-se că forma sa fizică sau psihologică va fi anihilată. Aceasta este mintea dominată de sinele fals, și în acest moment apar disfuncții considerabile. După cum vedem acum, se pare că a decurs total greșit ceva în lanțul evolutiv. Dar chiar și asta face parte din "jocul divin". In final, presiunea suferinței create de această aparentă disfuncționalitate forțează conștiința să se desprindă din identificarea cu forma și să se trezească din visul formei: își regăsește conștiința de sine, dar la un nivel mult mai profund decât atunci când a pierdut-o.
Acest proces este explicat de Iisus în parabola fiului rătăcitor, care pleacă de la casa tatălui său, își risipește averea, ajunge un cerșetor și este apoi forțat de suferințele sale să se întoarcă acasă.
Când se întoarce, tatăl său îl iubește mai mult decât înainte. Starea fiului este așa cum era și înainte, și totuși diferită. Acum are o dimensiune în plus — profunzimea. Parabola descrie călătoria de la perfecțiunea inconștientă, prin imperfecțiunea aparentă și „rău", până la perfecțiunea conștientă.
Acum înțelegeți semnificația mai profundă și mai largă a faptului de a deveni prezent ca observator al minții? Ori de câte ori urmăriți mintea, vă retrageți conștiința din formele mentale, aceasta transformându-se atunci în ceea ce noi numim observator sau martor. Prin urmare, observatorul — conștiința pură dincolo de formă — devine mai puternic, iar formațiunile mentale devin mai slabe. Când vorbim despre observarea minții, personalizăm un eveniment de importanță cosmică: prin voi conștiința se trezește din visul ei de identificare cu forma și se retrage din formă.
Acest lucru prevestește — dar, de fapt, participă — la un eveniment aflat probabil în viitorul îndepărtat din punctul de vedere al timpului cronologic. Evenimentul se numește sfârșitul lumii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.04.2011, 10:12:03
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Hristos: realitatea prezenței divine din tine

Hristos nu este dogma, nici religie. Mintea oamenilor inconstienti a construit in jurul Fiintei lui Iisus, toate sistemele religioase, conceptele, iluzia si deformarea adevarului.

Nu va atasati de niciun cuvânt. Puteti înlocui cuvântul „Hristos" cu prezenta, daca acesta este mai semnificativ pentru voi. Hristos a fost esenta voastra divina sau Sinele, cum este numit uneori. Singura diferenta între Hristos si prezenta este ca primul cuvânt se refera la divinitatea care exista în voi indiferent daca sunteti constienti de ea sau nu, în timp ce prezenta înseamna divinitatea sau esenta divina trezita.
Multe neîntelegeri si credinte false legate de Hristos se vor lamuri daca veti realiza ca nu exista trecut si viitor în Hristos. A spune ca Hristos a fost sau va fi este o contradictie în termeni. Iisus a existat. El a fost omul care a trait acum 2.000 de ani si a realizat prezenta divina, adevarata sa natura. Si astfel a spus: „Înainte de Abraham sunt eu". El nu a spus: „Am existat si înainte de nasterea lui Abraham". Acest lucru ar fi însemnat ca el se mai afla înca în dimensiunea timpului si a identitatii ca forma. Cuvintele sunt eu folosite într-o afirmatie care începe cu trecutul indica o transformare radicala, o discontinuitate în dimensiunea temporala. Este o afirmatie de o mare profunzime. Iisus a încercat sa exprime direct, nu prin gândire discursiva, întelesul prezentei, al realizarii de sine. El depasise dimensiunea constiintei guvernate de timp si intrase în lumea atemporalitatii. Dimensiunea eternitatii patrunsese în aceasta lume. Desigur, eternitatea nu înseamna un timp nesfârsit, ci absenta timpului. Astfel, omul Iisus a devenit Hristos, un vehicul al constiintei pure. Cum se defineste pe sine Dumnezeu în Biblie? A spus cumva Dumnezeu: „Eu am fost dintotdeauna si voi exista întotdeauna"? Sigur ca nu. Acest lucru ar fi conferit realitate trecutului si viitorului. Dumnezeu a spus: „EU SUNT CEL CE SUNT". Aici nu exista timp, doar prezenta.
„A doua venire" a lui Hristos este o transformare a constiintei umane, o trecere de la timp la prezenta, de la gândire la constiinta pura, si nu venirea unui barbat sau a unei femei. Daca „Hristos" s-ar reîntoarce mâine sub o forma exterioara, ce altceva ar putea el sau ea sa ne spuna decât: „Eu sunt Adevarul. Eu sunt prezenta divina. Eu sunt viata eterna. Eu ma aflu în tine. Eu sunt aici. Eu sunt Acum".


Nu îl personalizati niciodata pe Hristos. Nu faceti din Hristos o identitate formala. Avatarurile, mamele divine, maestrii iluminati, cei foarte putini care sunt autentici nu sunt speciali ca persoane. Ei si-au dizolvat personalitatile. Fara un sine fals pe care sa-l mentina, sa-l apere si sa-l hraneasca, ei sunt mai simpli, mai comuni decât o femeie sau un barbat obisnuiti. Orice persoana cu un sine fals puternic i-ar considera nesemnificativi sau, mai probabil, i-ar trece complet cu vederea.
Daca va simtiti atrasi de un maestru spiritual este pentru ca în voi exista deja suficienta prezenta pentru a recunoaste prezenta în altul. Au fost multi oameni care nu i-au recunoscut pe Iisus sau pe Buddha, asa cum exista si au existat mereu oameni care se simt atrasi de maestri falsi. Sinele fals al cuiva se simte atras de un sine fals mai cuprinzator. Intunericul nu poate recunoaste lumina. Numai lumina poate recunoaste lumina. Asa ca, sa nu credeti ca lumina se afla în afara voastra, sau ca ea nu poate veni decât sub o anumita forma. Oamenii inconstienti de lumina existenta in ei insisi, sunt cei ce cauta lumina in afara lor, in biserici si concepte religioase.

Daca numai maestrul vostru este personificarea lui Dumnezeu, atunci cine sunteti voi? Orice forma de exclusivism este identificarea cu forma, iar identificarea cu forma înseamna sine fals, indiferent cât de bine ascuns este el.
Folositi prezenta maestrului pentru a va reflecta propria identitate, dincolo de nume si de forma, pentru a va întoarce la voi si a deveni mai prezenti voi însiva. Tot ceea ce a fost Iisus, sunteti si voi insiva. Inconstienta umana a distorsionat ceea ce a exprimat Iisus. Voi insiva trebuie sa fiti Iisus. Veti realiza curând ca nu exista „al meu" sau „al tau" în prezenta. Prezenta este unificare.
Munca în grup poate fi utila pentru intensificarea luminii prezentei. Un grup de oameni reunit într-o stare de prezenta genereaza un câmp colectiv de energie de o mare intensitate. Aceasta nu numai ca sporeste gradul de prezenta al fiecarui membru, dar ajuta si la eliberarea constiintei umane colective din starea ei actuala de sclava a mintii. Ceea ce va face starea de prezenta din ce în ce mai accesibila indivizilor. Totusi, daca nici macar unul dintre membrii grupului nu este ferm înradacinat în starea de prezenta pentru a putea mentine frecventa înalta a energiei acestei stari, sinele fals poate sa se reafirme usor si sa saboteze eforturile grupului. Desi exercitiul în grup este de nepretuit, nu este suficient si nu trebuie sa va bazati doar pe el. Asa cum nu trebuie sa va bazati pe un profesor sau pe un maestru, cu exceptia perioadei de tranzitie, când deprindeti semnificatia si practica prezentei.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.04.2011, 12:48:31
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Dezvoltare spirituala 5

Legătura cu nemanifestul;

Care este relația dintre prezență și corpul interior?
Prezența este conștiință pură — conștiință care a fost retrasă din minte, din lumea formei. Corpul interior este legătura ta cu Nemanifestul, iar în cele mai profunde aspecte ale sale chiar este Nemanifestul: Sursa din care se revarsă conștiința, așa cum lumina se revarsă de la Soare.
Conștiința corpului interior este amintirea conștientizată a originii sale și întoarcerea la Sursă.

Nemanifestul este același lucru cu Viața?
Da. Cuvântul Nemanifest încearcă, printr-o definire negativă, să exprime Ceea ce nu poate fi spus, gândit sau imaginat. Indică ceea ce este spunând ceea ce nu este. Ființa, pe de altă parte, este un termen pozitiv. Nu vă atașați de niciunul dintre aceste cuvinte și nu începeți să credeți în ele. Și ele nu sunt mai mult decât simple indicatoare.

Daca prezența este conștiința retrasă din minte, cine operează această retragere?
Tu faci asta. Dar pentru că în esență esti conștiință, am putea la fel de bine să spunem că este o trezire a conștiinței din visul formei. Asta nu înseamnă că propria ta formă va dispărea instantaneu într-o explozie de lumină. Poti continua să existi având forma ta prezentă și fiind totuși conștient de profunzimea fără formă și fără moarte din tine.


Arta de a asculta;
Când asculți o altă persoană, nu o asculta doar cu mintea, ascult-o cu tot corpul. Simți câmpul energetic al corpului tau interior în timp ce o asculți. Acest sentiment deviază atenția de la gândire și creează un spațiu de calm, ce iti va permite să asculți efectiv, fără intervenția minții. Ii acorzi celui din fața ta un spațiu — în care să existe. Este cel mai prețios dar pe care i-l poți face. Majoritatea oamenilor nu știu să asculte pentru că cea mai mare parte a atenției lor este absorbită de gândire. Sunt mai atenți la gândurile lor decât la ceea ce spune celălalt și nu sunt deloc atenți la ceea ce contează într-adevăr: Ființa celeilalte persoane, Ființă aflată în spatele cuvintelor și al gândurilor. Desigur, nu poți sa simți Ființa altei persoane decât prin intermediul propriei Ființe. Acesta este începutul realizării unificării, care este iubirea. La cel mai profund nivel al Ființei esti una cu tot ceea ce există.
Cele mai multe relații umane presupun în principal minți aflate în interacțiune, nu ființe umane ce comunică unele cu altele, ființe aflate în comuniune. Nicio relație nu poate înflori în acest fel. Ca un exemplu, in tot acest forum de asa zisi "credinciosi", se afla minti aflate in interactiune una cu cealalta, tot felul de personalitati distincte aflate in disputa. Daca ai cat de cat constiinta treaza si te uiti in jur, vei avea ocazia sa observi o sumedenie de personalitati, in lipsa fiintelor umane.
Acesta este motivul pentru care există atât de multe relații conflictuale. Când mintea vă conduce viața, conflictul, luptele și problemele sunt inevitabile. Legătura cu corpul interior creează un spațiu gol unde mintea nu există și în care o relație poate înflori.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.04.2011, 21:03:13
emamuel emamuel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2011
Mesaje: 7
Implicit Adevarata Credinta este Ortodoxia

Despre credinta ortodoxa.Credinta ortodoxa isi are originea de circa 2000 de ani.Ea a fost intemeiata de Mantuitorul si propovaduita de Sfinti Apostoli.Citez Mantuitorul a spus ,,Voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor birui pe dansa"(Matei16-18) .Sfinti apostoli au vestit evanghelia si au intemeiat Biserica Lui Hristos pe pamanturile diferitor tari.Sf Ap Andrei a fost unu din cei 12 apostoli,venind pe meleagurile noastre pe timpul dacilor si a romanilor in Scitia Mare si Scitia Mica....adica Ucraina de azi si Dobrogea,intemeind credinta ortodoxa.Acesta a lasat si urmasi in tara nostra care sa aiba grija de intarirea tari in credinta,a hirotonit episcopi ,preoti......Iata ca noi am ascultat de el si ne-am increstinat primindu-l pe Hristos ,,Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine(Luca 10, 16).Deci prin urmare Hristos ne-a increstinat.Sf ap Iacob ruda Domnului i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din Jerusalim.Sf ap Vartolomeu si Sf ap Tadeu i-a intemeiat pe crestini ortodocsi armeni.Sf Ap Pavel i-a intemeiat pe greci ortodocsi.Sf ap Toma i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din India.Plina este acum lumea de tot felul de asa zisi crestini :crestinienticostali,baptisti,iehovisti(antihris ti....deoarece ei nu cred in Dumnezeirea Mantuitorului).Eu ia-si intreba aceste secte care nenorocesc oameni de la adevar......si ma ierta-ti pt cuvinte mai arate dar este grav,Daca Sfinti apostoli au fost trimisi sa increstineze lumea de Hristos Dumnezeu(Ioan 1-5;1Ioan 5-20)crestini pe care i-au increstitnat cu timpul sau numit crestini ortodocsi=dreptcredincios;ca sa se faca diferenta intre adevarata credinta ortodoxia intemeiata de sfinti apostoli si cei lalti asa zisi crestini pe care nu au dreptul dea propovadui,deoarece nu au fost intemeiati de apostoli iar daca nu au fost intemeia-ti de apostoli nu au nici Darul Sfantului Duh iar daca spun ca sunt intemeiati atunci neadevar graiesc deoarece apostoli si ucenici sai(sfinti parinti,urmasi acestora)au lasat niste predani invataturi numita Sfanta Traditie dupa cum ne marturiseste Iustin Filosoful si Ignatie al Antitohiei (107 de la Hristos),Policarp al Smirnei,Sf Irineu(202 de la Hristos)Sf Ciprian si alti care afirma;cum invatau pe credinciosi sa fuga de invataturile eretice si a tie cu tarie Traditia apostolilor.Sectanti nu au nici un drept de a respinge traditia,deorece daca dreptilor din Vechiul Testament li se pastreaza memoria.Cu atat mai mult in Noul Testament pe care Hristos i-a rascumparat cu scump sangele Sau,si ei si-au varsat sangele lor pt dreapta dredinta .Mantuitorul i-a trimis pe ei (Matei 28-19)Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.Spune Sfantul Ap Iacob 5,19-20 Frații mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr și-l va întoarce cineva . Să știe că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui își va mântui sufletul din moarte și va acoperi mulțime de păcate. Adevarul este Hristos precum a zis (Ioan 14-6) Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.Sfinti apostoli ne-au vestit adevarul adica pe Hristos.Capul Biserici este Hristos cu scump sangele Sau (Colos 1, 16-18) Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El. El este mai înainte decât toate și toate prin El sunt așezate. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.Biserica Lui Hristos este una.Biserica Lui Hristos este stalp neclintit si intarirea adevarului precum spune in Sfanta Scriptura (1Tim3-15) Ca să știi, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.Insusi Hristos s-a dat pentru Biserica dupa cum ne marturiseste Sf ap Pavel care zice (Efeseni 1,22-23) Și toate le-a supus sub picioarele Lui și, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii, Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plinește toate întru toți.Dupa cuvintele Sfantului ap Pavel insu-si Hristos este Biserica prin scump sangele Lui.Frati mei trebuie sa iubiti Sfanta Biserica precum si Hristos a iubit-o (Efeseni 5,25-26-27)Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica, și S-a dat pe Sine pentru ea,Ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt,Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.Biserica Lui Hristos este una sfanta soborniceasca si apostoleasca (1Corinteni 3-11) Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.Cine nu vine la Biserica nu se va mantui ci pacatos ramane deoarece nu a venit la pastor ca sa-l treaca si pe el prin usa,adica sa i se dea si lui scumpul sange a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos.(Ioan 10,1-9) Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce nu intră pe ușă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur și tâlhar. Iar cel ce intră prin ușă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide și oile ascultă de glasul lui, și oile sale le cheamă pe nume și le mână afară. Și când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, și oile merg după el, căci cunosc glasul lui. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui. Această pildă le-a spus-o Iisus, dar ei n-au înțeles ce înseamnă cuvintele Lui. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.Biserica Lui Hristos este sorborniceasca fiind compusa din mai multe popoare.In Europa pe partea rasaritului predomina Biserica ortodoxa adevarata Biserica a Lui Hristos (Matei 8-11)Și zic vouă că mulți de la răsărit și de la apus vor veni și vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacov în împărăția cerurilor.A-ti auzit ce spune Mantuitorul primi ortodocsi de la rasarit apoi catolici de la apus.Biserica Lui Hristos este Apostolica ,fiindca este intemeiata pe temelia apostolilor ,avand pe Hristos,piatra cea din capul unghiului(Efeseni 2, 20-22) Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos. (Coloseni 1-18) Și El este capul trupului Biserici.Pentru cei care nu sunt in Biserica Ortodoxa,dupa demontratia pe care v-am facut-o referitor ca Dumnezeu-Cuvantul este capul Bisericii si insusi Biserica prin scump sangele Sau.Toti cei ce se departeaza de Biserica,chiar daca predica evanghelia tot pierduti sunt Mantuitorul a zis:Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește(Matei 12,30).Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș.(Matei18,17).Sectanti spun ca Dumnezeu nu poate locui in biserica facuta de maini omenesti deoarece omul este pacatos.Intrebam pe sectari!casa lor de rugaciune unde se aduna ei ,e facuta de ingeri?Si mai ales acolo unde se savarsesc toate pacatele omenesti cum poate locui Dumnezeu?Biserica Lui Hristos este Sfanta chiar daca in sanul ei exista pacatosi (2Timotei2,20) Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste.(Matei 13,47-50) Asemenea este iarăși împărăția cerurilor cu un năvod aruncat în mare și care adună tot felul de pești.Mai inainte de Marea Schisma era o singura biserica ,Biserica ortodoxa precum spune Sfantul Ap Pavel (Efeseni 4,5-6) Este un Domn, o credință, un botez, Un Dumnezeu și Tatăl tuturor, Care este peste toate și prin toate și întru toți.Amin!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.04.2011, 09:35:46
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Toata demonstratia ta este anihilata de adevar, iar adevarul va iesi singur la lumina.

[quote]: Citez Mantuitorul a spus ,,Voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor birui pe dansa"(Matei16-18) [quote]

Iisus face referire la biserica ce trebuie zidita in interiorul fiecaruia. Oamenii au zidit biserici in exteriorul lor, si au ramas putrezi in interior. Dar din cauza inconstientei din oameni, Iisus le vorbea in parabole, iar oamenii l-au cautat pe Iisus in biserici, icoane, cladiri si institutii religioase, cand de fapt Iisus era mult mai aproape: in interiorul lor.



PS: daca esti atent la majoritatea religiosilor, nu ai sa vezi niciunul spunand despre propriul sau interior, Fiinta sa, ci ai sa il observi vorbind doar despre trecutul altor oameni, carti, in care el cauta sa se regaseasca pe sine. de aceea interiorul dogmaticilor ramane gol.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.04.2011, 17:11:49
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Relatia dintre barbat si femeie;

Intrebare: Este adevarat ca adevarata iluminare nu este posibila decat prin iubirea adusa de relatia dintre un barbat si o femeie? Acesta fiind lucrul care ne face din nou completi?

Nu este adevarat. Nu vi s-a intamplat asta niciodata iar gandul ca vi se va intampla este o iluzie. Cu alte cuvinte, asteptati un eveniment viitor care sa vina sa va salveze. Nu este aceasta eroarea fundamentala despre care am tot vorbit? Este aceeasi eroare fundamentala ca si a celor ce se identifica cu sistemele religioase, a tuturor religiilor ce isi asteapta "mantuirea" in viitor. Mantuirea nu se afla in alt timp sau spatiu. Ea este AICI si ACUM. Prezentul este Adevarul iar cel care se teme de prezent este falsul, minciuna.

Ce inseamna aceasta afirmatie: "Mantuirea este aici si acum?" Ce inseamna mantuire?Majoritatea oamenilor alearga dupa placerile fizice sau diferite forme de gratificatie psihologica deoarece cred ca aceste lucruri ii vor face fericiti sau ii vor elibera de un sentiment de frica sau de lipsa, gol. Fericirea poate fi perceputa ca un sentiment de traire mai intensa, atinsa prin intermediul placerii fizice, sau ca un sentiment mai sigur si mai complet al sinelui, atins printr-o forma sau alta de gratificatie psihologica. Aceasta este cautarea "mantuirii" ce provine dintr-un sentiment de insatisfactie sau de lipsa, mantuirea, inconstient cautata de cei religiosi. Invariabil, orice satisfactie pe care o va obtine o astfel de persoana este de scurta durata, asa ca starea de satisfactie sau de implinire este de obicei proiectata din nou intr-un punct imaginar, DEPARTE de aici si acum.

"Cand voi obtine X sau ma voi elibera de Y - atunci imi va fi bine." Acesta este cadrul mental inconstient ce creeaza iluzia mantuirii in viitor, asteptata de crestini, catolici, musulmani si toate celelalte concepte dogmatice.
Adevarata mantuire este implinirea, pacea, viata in toata plenitudinea ei. Inseamna sa fii tu insuti, sa simti in interior acea stare de bine pentru care nu exista o stare opusa, bucuria de a trai care nu depinde de nimic altceva decat de ea insasi. Vibratia Fiintei este adevarata iubire de Dumnezeu. Daca vrei sa iti testezi propria iubire fata de Dumnezeu, trebuie sa te intrebi mereu: "Cat de mult vibreaza Fiinta in mine, adica Viata, si cata bucurie exista in adancul meu profund, fata de momentul prezent in care are loc viata mea. Dumnezeu nu este altceva decat Viata din tine.

Aceasta stare este resimtita nu ca o experienta trecatoare, ci ca o prezenta constanta. Intr-un limbaj teist, aceasta inseamna "sa-l cunosti pe Dumnezeu" - nu ca pe un lucru exterior, ci ca pe esenta proprie cea mai profunda a ta. Adevarata mantuire este sa ne cunoastem pe noi insine ca parti inseparabile ale Vietii Unificate din afara timpului si a formei, Viata din care vine tot ceea ce exista. Adevarata mantuire este o stare de eliberare - eliberare de frica, de suferinta, de acea stare perceputa ca o lipsa sau o insuficienta si, din acest motiv, de orice dorinta, nevoie, pofta sau atasament. Este eliberarea de gandirea compulsiva, de negativism si, mai presus de toate, de trecut si de viitor ca nevoie psihologica. Mintea va spune ca nu puteti ajunge acolo. Ca ar trebui sa se intample un anume lucru sau ca ar trebui sa deveniti asa si pe dincolo inainte de a fi liber si implinit. Va spune, de fapt, ca aveti nevoie de timp - ca este nevoie sa gasiti, sa rezolvati, sa faceti, sa realizati, sa dobanditi, sa deveniti sau sa intelegeti un anumit lucru inainte de a va putea elibera sau de a fi implinit. Voi priviti timpul ca pe un mijloc de a atinge mantuirea, cand de fapt este cel mai mare obstacol in calea ei. Credeti ca nu puteti ajunge acolo din pozitia in care va aflati in acest moment pentru ca inca nu sunteti completi sau suficienti de buni, dar adevarul este ca aici si acum este singurul punct din care puteti ajunge "acolo".
"Ajungeti" acolo realizand ca sunteti deja acolo. Il descoperiti pe Dumnezeu in momentul in care realizati ca nu aveti nevoie sa-L cautati. Nu puteti sa va mantuiti in viitor. Fie o faceti acum, fie nu o mai faceti deloc.

Relatii de iubire/ura;
Pana in momentul in care aveti acces - si numai daca reusiti aceasta - la frecventa constientizata a prezentei, toate relatiile, mai ales cele intime, sunt profund viciate si, in ultima instanta, disfunctionale. Ele pot parea perfecte pentru un timp, ca atunci cand sunteti "indragostiti", dar invariabil aceasta perfectiune aparenta este distrusa prin aparitia tot mai frecventa a certurilor, a conflictelor, a nemultumirilor si a violentelor emotionale sau chiar fizice. Se pare ca majoritatea relatiilor de iubire devin in scurt timp relatii de iubire/ura. Acest lucru este considerat normal. In aceste conditii, relatia va oscila un timp, cateva luni sau cativa ani, intre polaritatea "iubirii" si cea a urii si va va da in egala masura placere si suferinta. Deseori cuplurile devin dependente de aceste cicluri. Drama lor ii face sa se simta vii. Atunci cand echilibrul dintre polaritatea pozitiva si cea negativa este pierdut, iar ciclurile negative, distructive apar cu o frecventa si o intensitate din ce in ce mai mare - situatie la care se ajunge intotdeauna mai devreme sau mai tarziu - nu mai dureaza mult si relatia se destrama complet.

Puteti avea impresia ca eliminarea ciclurilor negative sau distructive ar face ca totul sa fie bine si relatia ar inflori minunat -dar, din nefericire, acest lucru nu este posibil. Polaritatile sunt interdependente. Una nu poate exista fara cealalta. Latura pozitiva contine deja in ea latura negativa, care nu s-a manifestat inca. Ambele sunt, de fapt, aspecte diferite ale aceleiasi disfunctii. Ma refer la ceea ce se numeste, in general, relatie romantica - nu la iubirea adevarata, care nu are opus, pentru ca se naste din afara mintii. Iubirea ca stare continua este totusi foarte rara - la fel de rara ca si fiintele umane constiente. Sunt totusi posibile momente scurte si fugare de iubire ori de cate ori apare o pauza in fluxul gandirii.

Latura pozitiva, care este tot o iluzie, intr-o relatie, consta in aceea ca sunteti "indragostit" de partenerul vostru. La inceput aceasta stare va va produce o profunda satisfactie. Va simtiti "extrem de viu." Existenta proprie a capatat dintr-o data sens, pentru ca cineva "are nevoie de voi", va doreste si va face sa va simtiti o persoana deosebita, iar voi faceti acelasi lucru pentru ea sau el. Impreuna, va simtiti completi. Sentimentul poate deveni atat de intens, incat restul lumii sa devina complet nesemnificativ.
Totusi, aceasta intensitate este insotita de o senzatie de nevoie si de dependenta. Deveniti dependenti de celalalt. El sau ea are asupra voastra efectul unui drog. Va simtiti foarte bine cand drogul este disponibil, dar simpla ipoteza sau gandul ca el sau ea ar putea sa nu mai fie acolo pentru voi poate provoca o profunda suferinta - teama de pierdere. Se nasc astfel in voi, incercarea de a manipula prin santaj emotional, culpabilizare, acuzatii. Daca cealalta persoana va paraseste, acest lucru da nastere celei mai intense ostilitati sau celei mai profunde dureri si disperari. Intr-o secunda, afectiunea se poate transforma intr-un atac crunt sau o suferinta teribila. Ce mai este iubirea acum? Poate iubirea sa se transforme in opusul ei intr-o secunda? A fost oare iubire sau o pofta si un atasament prin dependenta?

Fiecare dependenta apare dintr-un refuz inconstient de a accepta durerea si de a o lasa in urma. Fiecare dependenta incepe cu durerea si se sfarseste in durere. Indiferent de substanta de care sunteti dependent - alcool, mancare, droguri legale ori ilegale sau poate o persoana (sot/sotie, parinti/copii etc)- , va folositi de un lucru sau de o persoana pentru a va ascunde durerea. Acesta este motivul pentru care in relatiile intime, dupa ce euforia initiala a trecut, apare atat de multa nefericire si durere. Nu relatiile provoaca durerea si nefericirea. Ele scot la lumina ceea ce se afla deja in voi. Oricare dependenta ajunge intr-un punct in care nu mai produce rezultatul dorit si atunci simtiti durerea mai puternic ca oricand.
Acesta este unul dintre motivele pentru care oamenii incearca mereu sa scape de momentul prezent si cauta un fel de mantuire in viitor. Acesta este motivul pentru care religiosii isi viseaza mantuirea in viitor - ascunzandu-si propria durere de momentul prezent. Primul lucru pe care l-ar putea intalni daca s-ar concentra asupra Clipei de acum ar fi durerea proprie si de acest lucru se tem ei. Daca ar sti macar cat de usor este ca in Clipa de acum sa obtina puterea care dizolva trecutul si durerea sa, realitatea care dizolva iluzia! Daca ar sti cat de aproape sunt de propria lor realitate, cat de aproape se afla de Dumnezeu!
Nici evitarea relatiilor cu scopul de a incerca sa se evite durerea nu este o solutie. Durerea este oricum prezenta. Exista o mai mare probabilitate ca trei relatii esuate in tot atatia ani sa va forteze sa va treziti decat trei ani traiti pe o insula pustie sau inchis in camera. Daca ati putea aduce o prezenta intensa in singuratatea voastra, acest lucru v-ar ajuta.

Last edited by Tangun; 28.04.2011 at 17:15:06.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.04.2011, 17:22:12
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Iubirea - 1;

Iubirea este o stare a Fiintei. Iubirea voastra nu se afla in exterior, ci adanc in voi. Nu o puteti pierde niciodata si nici ea nu va poate parasi. Nu este dependenta de un alt corp, de o forma exterioara. Este linistea prezentei voastre, va puteti simti realitatea atemporala si lipsita de forma sub forma vietii nemanifeste care va anima forma fizica. Atunci puteti simti aceeasi viata in profunzimea fiecarui om si a fiecarei fiinte. Priviti dincolo de valul formei si al separarii. Aceasta este realizarea unitatii. Aceasta este iubirea.
Ce este Dumnezeu? Viata eterna din spatele tuturor formelor de viata. Ce este iubirea? Simtirea prezentei acestei Vieti adanc in strafundurile voastre si ale tuturor fiintelor. Identificarea cu ea. De aceea, orice iubire este iubirea lui Dumnezeu.

Iubirea nu este selectiva, asa cum nici lumina soarelui nu este selectiva. Ea nu face o persoana sa fie speciala. Nu este exclusivista. Exclusivismul nu este iubirea lui Dumnezeu, ci "iubirea" sinelui fals. Religia este o forma de exclusivism fata de iubirea lui Dumnezeu. Legatura care va uneste cu persoana de langa voi, este aceeasi legatura care va uneste cu toate persoanele, cu o pasare, cu un copac, cu o floare. Mintea este cea care va separa de ceilalti, constituindu-va a fi niste personalitati distincte, care pot doar sa vorbeasca despre Dumnezeu dar nu il pot simti cu adevarat. Dumnezeu este Fiinta ingropata sub mintea voastra. Daca Fiinta incepe sa se dezvaluie in om, se dezvaluie astfel iubirea autentica, realizarea unitatii. Aceasta inseamna prezenta aici si acum. De indata ce mintea si identificarea cu mintea reapar, nu mai sunteti voi insiva, ci va identificati cu imaginea voastra mentala si incepeti sa jucati din nou jocuri si roluri cu scopul de a satisface nevoile sinelui fals. Sunteti din nou o minte umana, care pretinde ca este o fiinta umana, interactionand cu o alta minte, jucand drama numita "iubire". Mintea (sinele fals) este efemer si oricum se va prabusi, odata cu moartea. Atunci ce va mai ramane din voi? Ce ramane din personalitatea voastra? Unde e viata voastra eterna daca nu ati realizat-o (devenind constienti) aici si acum?

Desi sunt posibile scurte momente de iubire autentica, iubirea nu poate inflori daca nu v-ati eliberat pentru totdeauna de identificarea cu mintea si prezenta voastra nu este suficient de intensa pentru a dizolva corpul-durere. Corpul-durere nu mai poate atunci sa puna stapanire pe voi si sa distruga iubirea.

Folositi relatiile ca forma de practica spirituala!
Pe măsură ce identificarea cu sinele fals ca mod al conștiinței și toate structurile sociale, politice și economice se apropie din ce în ce mai mult de faza finală a colapsului, relațiile dintre bărbați și femei reflectă din ce în ce mai mult starea profundă de criză în care se află acum umanitatea. Pe măsură ce oamenii se identifică din ce în ce mai profund cu mintea lor, majoritatea relațiilor nu își mai au rădăcinile în Ființă și astfel se transformă în surse de durere, fiind dominate de probleme și conflicte.

Milioane de oameni trăiesc singuri sau își cresc singuri copiii, incapabili să stabilească o relație intimă sau nedorind să repete drama nebunească din relațiile trecute. Alții trec de la o relație la alta, de la un ciclu de plăcere-durere la altul, în căutarea zadarnică a satisfacției prin uniunea cu polaritatea energetică opusă. Iar alții preferă compromisul și continuă să rămână împreună, perpetuând o relație în care domină negativismul, de dragul copiilor, al siguranței, al obișnuinței, de teamă să nu rămână singuri sau în virtutea unui alt gen de aranjament de pe urma căruia „beneficiază” și unul și celălalt sau chiar în virtutea dependenței inconștiente de descărcarea energetică a dramelor emoționale și a suferinței.

Totuși, fiecare criză reprezintă nu numai un pericol, ci și o oportunitate. Dacă relațiile energizează și amplifică tiparele mentale ale sinelui fals și activează corpul-durere, de ce să nu acceptăm acest fapt, în loc să încercăm să scăpăm de el? De ce să nu cooperăm cu el, în loc să evităm relațiile sau să continuăm să urmărim fantoma partenerului ideal ca răspuns la problemele noastre sau ca un mod de a ne simți împliniți? Ocazia ascunsă în fiecare criză nu se manifestă până când nu sunt recunoscute și acceptate complet toate datele unei situații. Atâta timp cât continuați să le negați, atâta timp cât încercați să scăpați de ele sau vă doriți ca lucrurile să fi fost altfel, fereastra oportunității nu se deschide și rămâneți prins în capcana situației respective, care va rămâne neschimbată sau va continua să se înrăutățească și mai mult.

Recunoscând și acceptând faptele, dobândim și un anumit grad de eliberare în raport cu ele. De exemplu, când știți că există o lipsă de armonie și conservați această observație, prin faptul că acum știți acest lucru, a apărut un nou factor, iar starea lipsei de armonie nu poate rămâne neschimbată. Când știți că nu există pace într-o relație, conștiința acestui lucru creează un spațiu de liniște, ce înconjoară lipsa de pace într-o îmbrățișare afectuoasă și iubitoare și astfel transformă lipsa de pace în pace. Cât despre transformarea interioară, nu puteti face nimic în privința ei. Nu vă puteți transforma și nu-l puteți transforma nici pe partener într-o persoană diferită. Tot ce puteți face este să creați un spațiu în care să se producă transformarea, în care să pătrundă iubirea și grația divină.

Așa că, de câte ori o relație nu funcționează, ori de câte ori o relație scoate la iveală „nebunia” voastra și a partenerului vostru, bucurați-vă. Ceea ce era inconștient este adus la lumină. Este o ocazie de a vă mântui. În fiecare moment, păstrați observațiile pe care le-ați făcut, mai ales pe acelea care se referă la starea voastra interioară. Indiferent dacă este vorba despre gelozie, apărare, nevoia de a te certa, de a avea dreptate, un copil interior care cere iubire și atenție sau o durere emoțională de orice fel — indiferent despre ce este vorba, recunoașteți realitatea momentului și păstrați ceea ce ați conștientizat. Atunci relația va deveni pentru voi o practică spirituală. Dacă observați la partenerul vostru un comportament inconștient, păstrați ceea ce ați conștientizat în îmbrățișarea iubitoare a cunoașterii și nu reacționați. Inconștiența și cunoașterea nu pot coexista mult timp — chiar dacă această cunoaștere se referă numai la celălalt și nu la persoana care acționează inconștient. Forma de energie care se află în spatele ostilității și atacului găsește prezența iubirii absolut intolerabilă. Dacă reacționați în vreun fel la inconștiența partenerului, deveniți inconștienti. Dar, dacă vă amintiți să vă cunoașteți reacția, nimic nu este pierdut.

Umanitatea este supusă unei presiuni teribile de a evolua, pentru că aceasta este singura ei șansă de supraviețuire ca rasă. Acest lucru va afecta fiecare aspect al vieții voastre și mai ales relațiile intime. Niciodată până acum relațiile umane nu au fost atât de problematice și de pline de conflicte ca în prezent. Așa cum ați observat, poate, ele nu există pentru a vă face să vă simțiți fericiti sau împliniti. În cazul în care continuați să urmăriți scopul mântuirii prin intermediul unei relații, veți suferi nenumărate deziluzii. Dar dacă acceptați faptul că relația există pentru a vă face conștienti, și nu fericiti, atunci tocmai acest lucru vă va oferi mântuirea și vă veți alinia conștiinței superioare care dorește să ia naștere în această lume. Cei care continuă să se agate de vechile lor tipare vor avea parte de o durere, violență, confuzie și nebunie din ce în ce mai mari.

De câte persoane este nevoie pentru a vă transforma viața într-un exercițiu spiritual? Nu contează dacă partenerul nu vrea să coopereze. Sănătatea mentală — conștiința — poate să apară în această lume prin voi. Nu este nevoie să așteptați ca lumea să devină mai puțin nebună sau ca o persoană să devină conștientă pentru a vă dezvolta spiritual. S-ar putea să dureze o veșnicie. Nu vă acuzați unul pe altul de inconștiență, în momentul în care începeți să vă certați, v-ați identificat cu o poziție mentală și apărați nu numai această poziție, dar și sentimentul vostru de sine. Sinele fals a preluat comanda. Ați devenit inconștienti. Uneori, poate fi bine să subliniem anumite aspecte ale comportamentului partenerului. Dacă sunteți foarte vigilent, foarte prezent, puteți face acest lucru fără implicarea sinelui fals — fără să învinovățiți, să acuzați sau să încercați să-i dovediți celuilalt că greșește.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.04.2011, 17:25:37
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Iubirea -2;

Când partenerul are un comportament inconștient, abandonați orice critică. Critica înseamnă fie confundarea comportamentului inconștient al unei persoane cu persoana respectivă, fie proiectarea propriei inconștiente asupra altuia și confundarea ei cu acea persoană. Abandonarea criticilor nu înseamnă că nu recunoașteți disfuncția și inconștiența atunci când o vedeți. Înseamnă să „fiți cel care știe” în loc să „fiți reacția” și judecătorul. Atunci fie veți fi complet liberi de orice reacție, fie veți reacționa rămânând conștienti, păstrându-vă spațiul interior în care reacția este observată și în care i se permite să existe. În loc să vă luptați cu întunericul, aduceți lumina. În loc să reacționați la o iluzie, priviți iluzia și în același timp vedeți dincolo de ea. Când sunteți conștienti creați un spațiu de prezență iubitoare, care le permite lucrurilor și oamenilor să existe așa cum sunt. Nu există catalizator mai mare pentru transformare. Dacă exersați această atitudine, partenerul nu va putea rămâne alături de voi continuând să fie inconștient.

Dacă amândoi sunteți de acord ca relația să devină un exercițiu spiritual, atunci cu atât mai bine. Vă puteți exprima sentimentele, gândurile și reacțiile unul față de altul chiar în momentul în care apar, pentru a nu crea un gol temporal, în care o emoție sau o durere neexprimată sau nerecunoscută să se poată deteriora și amplifica. Învățați să exprimați ceea ce simțiți fără să învinovățiți. Învățați să vă ascultați partenerul în mod deschis, nedefensiv. Acordați-i spațiu pentru a se putea exprima. Fiți prezent. Acuzarea, apărarea, atacul — toate aceste tipare care sunt făcute să întărească sau să protejeze sinele fals ori să satisfacă nevoile acestuia vor deveni inutile. Să acorzi spațiu altora — și ție însuți — este un lucru vital. Iubirea nu poate înflori fără el. Când ați eliminat cei doi factori care distrug relațiile: adică atunci când corpul-durere s-a transformat, iar voi nu vă mai identificați cu mintea și cu pozițiile mentale și partenerul vostru a făcut la fel, veți trăi fericirea unei relații care înflorește. În loc să vă reflectați unul altuia durerea și inconștiența, în loc să vă satisfaceți nevoile mutuale și dependente ale sinelui fals, vă veți reflecta unul altuia iubirea pe care o simțiți adânc în interior, iubirea care vine odată cu conștientizarea faptului că sunteți una cu tot ceea ce există. Aceasta este iubirea care nu are opus.

Dacă partenerul este încă identificat cu mintea și corpul-durere, în vreme ce voi v-ați eliberat deja, aceasta va fii o dificultate majoră — nu pentru voi, ci pentru partener. Nu este ușor să trăiești cu o persoană iluminată sau, mai curând, este atât de ușor, încât sinele fals găsește acest lucru extrem de amenințător. Nu uitați că sinele fals are nevoie de probleme, conflicte și „dușmani” pentru a-și întări sentimentul de separare de care depinde identitatea sa. Mintea partenerului care nu s-a dezvoltat spiritual va fi profund frustrată, pentru că pozițiile sale fixe nu opun nicio rezistență, ceea ce înseamnă că vor deveni nesigure și slabe, existând și „pericolul” de a se prăbuși cu totul și de a duce la pierderea sinelui. Corpul-durere cere un feedback pe care nu îl primește. Nevoia de ceartă, de momente dramatice și de conflict nu este satisfăcută.

Dar atenție: unele persoane care sunt retrase, insensibile, cu care nu poți comunica sau care sunt rupte de sentimentele lor pot fi convinse și pot încerca să îi convingă și pe alții că sunt dezvoltate spiritual sau cel puțin că „nu este nimic în neregulă” cu ele și că tot răul vine de la partener. Bărbații tind să facă acest lucru mai des decât femeile. Își pot privi perechea ca fiind irațională sau emotivă. Dar, dacă vă puteți simți emoțiile, nu sunteți departe de corpul interior radiant, aflat chiar în spatele lor. Dacă trăiți preponderent la nivel mental, distanța este mult mai mare și trebuie să aduceți conștiința în corpul emoțional înainte de a putea ajunge la corpul interior.

Dacă nu există o emanație de iubire și bucurie, prezență completă și deschidere către toate ființele, atunci nu v-ați dezvoltat spiritual suficient de mult. Un alt indicator este felul în care o persoană se comportă în situații dificile, complicate sau atunci când lucrurile „merg prost”. Dacă „dezvoltarea voastra spirituală” este o autoamăgire mentală, atunci viața vă va pune curând în față un obstacol care va scoate la iveală inconștiența voastra sub o formă oarecare — a fricii, furiei, a unei poziții de apărare, a criticării, deprimării ș.a.m.d. Dacă aveți o relație, multe probleme vor veni de la partener. De exemplu, o femeie poate fi pusă în dificultate de un partener indiferent sau apatic, cu care nu poate comunica și care trăiește aproape în întregime la nivel mental. Ea va fi afectată de incapacitatea lui de a o auzi, de a-i acorda atenție și spațiu (libertatea de a fi ea însăși), care se datorează lipsei lui de prezență.

Absența iubirii în relație, care de obicei este simțită mai acut de femeie decât de bărbat, va declanșa trezirea corpului-durere al femeii și, prin intermediul lui, ea își va ataca partenerul — îl va învinovăți, critica, îi va arăta că greșește ș.a.m.d. Lucru care, la rândul său, devine o dificultate pentru el. Pentru a se apăra de atacul corpului-durere al femeii, pe care îl consideră total nejustificat, el va deveni și mai profund înrădăcinat în pozițiile sale mentale, pe măsură ce se justifică, se apără sau contraatacă și mai mult. În final, acest lucru poate activa propriul său corp-durere. Când ambii parteneri au ajuns să fie astfel controlați, este atins un nivel de inconștiență profundă, de violență emoțională, de atac și contraatac sălbatic, care nu se va reduce până când ambele corpuri-durere nu și-au făcut plinul cu energie, putând intra astfel în faza de somnolență. Până data viitoare.

Fiecare dificultate apărută aici este de fapt o șansă mascată de iluminare. În fiecare etapă de desfășurare a procesului disfuncțional, este posibilă eliberarea de inconștient. De exemplu, ostilitatea femeii ar putea deveni pentru bărbat un semnal pentru a abandona nivelul de identificare cu mintea, pentru a se trezi în prezent — în loc să se identifice din ce în ce mai mult cu mintea, să devină din ce în ce mai conștient. În loc să „devină” corpul-durere, femeia ar putea deveni cunoscătorul care observă durerea emoțională în propria sa Ființă, accelerând astfel puterea Clipei de acum și inițiind transformarea durerii. Aceasta ar înlătura proiectarea compulsivă și automată a durerii în exterior. Atunci ea ar putea să-și comunice sentimentele partenerului. Desigur, nu există nicio garanție că el ar asculta-o, dar astfel ar avea o mare șansă de a fi prezent și de a sparge ciclul nesănătos de aplicare involuntară a tiparelor mentale inconștiente. Dacă femeia pierde această ocazie, bărbatul ar putea să-și urmărească reacția mental-emoțională față de durerea ei, defensivitatea care îl împiedică să reacționeze. El ar putea atunci să privească trezirea propriului corp-durere și astfel să-și conștientizeze emoțiile. În acest mod, ar putea lua Ființă un spațiu liber și liniștit de conștiință pură — cunoscătorul, martorul tăcut, observatorul. Conștiința nu neagă durerea și totuși este cu mult deasupra ei. Ea îi permite durerii să existe și totuși o transformă în același timp. Ea acceptă totul și transformă totul. Astfel, partenerei i-ar fi fost deschisă o ușă, prin care ea ar fi putut ușor să se alăture lui în acest spațiu.

Dacă sunteți în mod constant sau cel puțin predominant prezent în relația voastra, acest lucru va reprezenta cea mai mare dificultate pentru partener. El nu va fi capabil să vă tolereze prezența mult timp, atâta vreme cât rămâne inconștient. Dacă este pregătit, va intra pe ușa pe care ați deschis-o pentru el și vi se va alătura în această stare. Dacă nu este pregătit, vă veți separa ca uleiul și apa. Lumina este mult prea dureroasă pentru o persoană care dorește să rămână în întuneric.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.04.2011, 10:11:08
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Desavarsirea spirituala;

Dincolo de fericire și nefericire se află pacea!

1. Binele superior, dincolo de bine și de rău;

Există vreo diferență între fericire și pacea interioară?
Da. Fericirea depinde de condiții percepute ca pozitive; pacea interioară, nu.

Putem atrage numai circumstanțe pozitive în viață? Dacă atitudinea și gândirea noastră sunt mereu pozitive, am crea numai evenimente și situații pozitive, nu-i așa?

Nu. Ce este pozitiv și ce este negativ? Aveți o viziune de ansamblu? Au existat multe persoane pentru care limitările, eșecul, pierderea, boala sau durerea de orice fel s-au dovedit cei mai mari profesori. Astfel au învățat să renunțe la imaginile false despre sine și la scopurile și dorințele superficiale, dictate de sinele fals. Au dobândit profunzime, smerenie și compasiune. Au devenit mai reale.
Ori de câte ori vi se întâmplă un lucru negativ, există o lecție profundă ascunsă în acel eveniment, deși în momentul respectiv poate că nu o sesizați. Chiar și o boală scurtă sau un accident vă pot arăta ce este real și ce nu este real în viața voastra, ce contează și ce nu contează în ultimă instanță.

Dintr-o perspectivă superioară, condițiile sunt întotdeauna pozitive. Ca să fiu mai precis: ele nu sunt nici pozitive, nici negative. Sunt ceea ce sunt. Și când trăiți acceptând complet starea de fapt — singurul mod sănătos de a trăi — nu mai există „bine” și „rău” în viața voastra. Există numai un bine superior — în care este inclus și „răul”. Totuși, din perspectiva minții există bine-rău, plăcere-neplăcere, iubire-ură. De aceea, se spune în Cartea Genezei că Adam și Eva nu au mai avut voie să rămână în „rai” după ce au „mâncat din pomul cunoașterii binelui și răului”.

Nu vă prefaceți și nu pretindeți nimic. Permiteți lucrurilor să fie așa cum sunt, atâta tot. Atitudinea de a le „permite lucrurilor să fie așa cum sunt” vă va ajuta să depășiți mintea cu tiparele ei de rezistență ce creează polarități pozitiv-negativ. Este un aspect esențial al iertării. Iertarea prezentului este și mai importantă decât iertarea trecutului. Dacă iertați fiecare moment — îi permiteți sa existe ca atare —, atunci nu vor exista acumulări de resentimente care să necesite mai târziu iertarea voastra.

Nu uitați că aici nu vorbim de fericire. De exemplu, când o persoană iubită tocmai a murit sau vă simțiți moartea aproape, nu puteți fi fericiti. Este imposibil. Dar puteți fi împăcati. Poate că veți plânge și vă veți simți tristi, dar dacă ați abandonat rezistențele, în spatele tristeții veți simți o liniște, un calm profund și o prezență sacră. Aceasta este emanația Ființei, este pacea interioară, binele care nu are opus.

Deoarece mintea și rezistența sunt sinonime, acceptarea vă eliberează imediat de dominația minții și astfel va reconectează cu Ființa. Ca urmare, motivațiile obișnuite ale sinelui fals pentru a intra în acțiune — frica, lăcomia, nevoia de control, de a apăra sau alimenta falsul sentiment de identitate — vor înceta să funcționeze. O inteligență mult mai puternică decât mintea are acum controlul și astfel, în acțiunile voastre, va pătrunde o altă calitate a conștiinței.
„Acceptați ceea ce vine spre voi țesut în tiparul destinului, căci ce ar putea fi mai potrivit pentru nevoile voastre?”.

Se pare că cei mai mulți dintre oameni au nevoie de un anumit grad de suferință înainte de a-și abandona rezistențele și de a învăța să accepte — înainte de a ierta. Imediat ce fac acest lucru, se întâmplă unul dintre cele mai mari miracole: trezirea conștiinței Ființei prin ceea ce pare a fi răul, transformarea suferinței în pace interioară. Efectul ultim al tuturor relelor și suferințelor din lume este că ele îi vor forța pe oameni să realizeze cine sunt dincolo de nume și de formă. Astfel, ceea ce percepeti ca fiind rău din perspectiva voastră limitată este, de fapt, o parte din binele superior care nu are opus. Totuși, acest lucru nu devine adevărat pentru voi decât prin iertare. Până când nu se întâmplă acest lucru, răul nu a fost recuperat și din acest motiv rămâne rău.

Prin iertare, care în esență înseamnă recunoașterea lipsei de realitate a trecutului și acceptarea momentului prezent așa cum apare, miracolul transformării se produce nu numai înăuntru, ci și în afară. Un spațiu liniștit de prezență intensă apare atât în voi, cât și în jurul vostru. Oricine și orice intră în acest câmp al conștiinței va fi afectat de ea, uneori vizibil și imediat, alteori la niveluri mai profunde, schimbările vizibile apărând ulterior. Dizolvați dezacordurile, vindecați durerile, spulberați inconștiența — fără să faceți nimic — pur și simplu existând și păstrând frecvența prezenței intense.

Cea mai mare parte a lucrurilor așa-zis rele care se întâmplă în viețile oamenilor sunt cauzate de inconștiență. Ele se creează singure sau, mai bine-zis, sunt create de sinele fals. Mă refer la lucrurile „dramatice”. Când sunteți total conștienti, în viața voastra nu se mai produc evenimente dramatice.

Cum funcționează sinele fals și cum creează el dramele;
Sinele fals este mintea nesupravegheată ce vă conduce viața atunci când nu sunteți prezenti sub forma conștiinței treze, ca martor tăcut. Sinele fals se percepe ca fragment separat într-un univers ostil, fără o legătură reală cu vreo altă Ființă, înconjurat de alte forme de sine fals, ale altor oameni, pe care fie le vede ca pe niște amenințări potențiale, fie încearcă să le folosească pentru atingerea scopurilor sale. Sinele celor religiosi este acest fals construit.Tiparele de bază ale acestui sine fals sunt făcute să îi abată frica profund înrădăcinată sau sentimentul de lipsă. Ele sunt rezistența, controlul, puterea, lăcomia, apărarea, atacul. O parte din strategiile sinelui fals sunt extrem de inteligente, însă cu toate acestea nu rezolvă niciodată niciuna dintre problemele sale, pur și simplu pentru că problema este însuși sinele fals.

Când sinele fals al unei persoane întâlnește un alt sine fals, într-o relație personală sau în cadrul unei organizații sau instituții religioase, mai devreme sau mai târziu se întâmplă lucruri „rele”: drame de un fel sau altul, sub forma conflictelor, a problemelor, a luptelor pentru putere, a violenței fizice sau emoționale ș.a.m.d. Aici intră și relele colective, ca războiul, genocidul și exploatarea -— toate cauzate de inconștiența acumulată. În plus, multe tipuri de boli sunt produse de rezistența continuă a sinelui fals, care generează restricții și blocaje în circulația energiei prin corp. Când vă reconectați cu Ființa și nu mai sunteți condusi de minte, încetați să mai creați toate acele lucruri. Nu mai creați și nu mai participați la nicio dramă.

Ori de câte ori sinele fals al cuiva întâlnește un alt sine fals, apar drame de un fel sau altul. Chiar dacă trăiți complet singuri, tot vă veți crea o dramă proprie. Când vă este milă de voi, începe drama. Când vă simțiți vinovati sau anxiosi, este tot o dramă. Când lăsați trecutul sau viitorul să se suprapună prezentului, creați timp, timp psihologic — materialul din care se construiesc dramele. Ori de câte ori nu respectați momentul prezent, permițându-i să existe așa cum este, creați drame. De aceea crestinii, musulmanii si altii, isi traiesc propria drama inventata de sinele fals.

Cei mai mulți dintre religiosi își iubesc drama vieții lor. Povestea lor este identitatea lor. Sinele fals le conduce viața. Au investit în această poveste tot sentimentul identității lor. Chiar și căutarea — de obicei fără succes — a unui răspuns, a unei soluții sau a unui mod de vindecare devine o parte din ea. Și lucrul de care se tem și căruia i se împotrivesc cel mai mult este sfârșitul dramei proprii... Atâta timp cât sunt mintea lor, lucrul de care se tem și căruia i se împotrivesc cel mai tare este propria lor trezire...

Când trăiți într-o deplină acceptare a ceea ce este, ați pus capăt dramelor în viața voastra o dată pentru totdeauna. Nimeni nu mai poate nici măcar să se certe cu voi, indiferent cât de tare se străduiește. Nu vă puteți certa cu o persoană care a devenit complet conștientă. O ceartă implică identificarea cu mintea și o poziție mentală, ca și o rezistență și o reacție față de poziția celuilalt. Rezultatul este că polaritățile opuse se energizează reciproc. Aceasta este mecanica inconștientului. Vă puteți exprima părerea clar și ferm, dar în spatele ei nu se va mai afla nicio forță de reacție, niciun fel de apărare sau atac. Așa că nu se va transforma într-o dramă. Când sunteți deplin conștienti, încetați să mai fiți în conflict. „Nicio persoană unificată cu sine nu poate nici măcar să conceapă conflictul”. Aceasta se referă nu numai la conflictul cu alte persoane, ci, mult mai important, și la conflictul cu sine, care încetează atunci când nu mai există contradicții între cererile și așteptările minții voastre și ceea ce este.

Last edited by Tangun; 29.04.2011 at 10:26:38.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.04.2011, 11:01:17
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Desavarsirea spirituala 2;

2. Efemeritatea și ciclurile vieții

Totuși, atâta timp cât vă aflați în dimensiunea fizică și sunteți legati de psihicul uman colectiv, durerea fizică — deși rară — mai este încă posibilă. Ea nu trebuie confundată cu suferința, cu durerea mental-emoțională. Orice suferință este creată de sinele fals și apare ca urmare a rezistenței. De asemenea, atâta timp cât vă aflați în această dimensiune, mai sunteți încă supusi naturii ei ciclice și legii efemerității tuturor lucrurilor, dar nu mai percepeți acest lucru ca „rău” — el există pur și simplu.

Acceptând starea și calitatea prezentă a tuturor lucrurilor, vi se dezvăluie o dimensiune mai profundă în spatele jocului contrariilor, ca o prezență durabilă, o liniște adâncă ce nu se schimbă, o bucurie fără nicio cauză, dincolo de bine și de rău. Este bucuria Ființei, pacea lui Dumnezeu.
La nivelul formei, există naștere și moarte, creație și distrugere, creștere și dispariție a formelor aparent separate. Acest lucru se reflectă peste tot: în ciclul de viață al unei stele sau al unei planete, al unui corp fizic, al unui copac, al unei flori; în ridicarea și prăbușirea națiunilor, a sistemelor politice, a religiilor, a civilizațiilor; și în inevitabilul ciclu câștig-pierdere din viața unei persoane.

Există cicluri ale succesului, când lucrurile se adună în jurul vostru și prosperați, și cicluri ale eșecului, când lucrurile se spulberă sau se dezintegrează și trebuie să renunțați la ele pentru a lăsa să apară lucruri noi sau pentru a le permite transformărilor să se producă. Dacă vă agățați de lucruri și vă opuneți în momentul respectiv înseamnă că refuzați să acceptați cursul vieții și veți suferi.

Nu este adevărat că ciclul ascendent este bun și cel descendent este rău, cu excepția evaluărilor mentale. Creșterea este de obicei pozitivă, dar nimic nu poate crește la infinit. Dacă această creștere, de orice fel, ar continua mereu, în final ar deveni monstruoasă și distructivă. Distrugerea este necesară ca să poată avea loc o nouă creștere. Nu se poate una fără alta.
Ciclul descendent este absolut esențial pentru realizarea spirituală. Trebuie să ai un eșec profund la un anumit nivel sau să trăiești o pierdere sau o durere profundă ca să te simți atras către dimensiunea spirituală. Sau poate că, la un moment dat, succesul însuși a devenit gol și lipsit de sens și astfel s-a transformat în eșec. Eșecul se află ascuns în fiecare succes și succesul în fiecare eșec. În această lume, adică la nivelul formei, toată lumea are „eșecuri” mai devreme sau mai târziu și, desigur, fiecare realizare ajunge în ultimă instanță un nimic. Toate formele sunt efemere.

Natura ciclică a universului este strâns legată de efemeritatea tuturor lucrurilor și a situațiilor.Atâta timp cât o stare este evaluată de mintea voastra ca fiind „bună”, indiferent dacă este vorba de o relație, o posesiune, "raiul" religiilor, un rol social, un loc sau corpul fizic, mintea se atașează de ea și se identifică cu ea. Vă face fericiti, vă face să aveți un sentiment pozitiv față de propria persoană și poate să devină o parte din voi sau din acela care credeți că sunteți. Dar nimic nu durează în această dimensiune. Lucrurile iau sfârșit, se transformă sau suferă o schimbare de polaritate: aceeași stare care ieri sau anul trecut era bună a devenit brusc sau treptat rea. Starea care vă făcea fericit vă face acum nefericit. Prosperitatea de azi devine consumismul fără sfârșit de mâine. Căsătoria și luna de miere fericite devin divorțul nefericit sau coabitarea nefericită de mâine. Sau o anumită stare dispare, și absența ei vă face nefericiti. Când o stare sau o situație de care mintea s-a atașat și cu care s-a identificat se schimbă sau dispare, mintea nu poate accepta acest lucru. Se va agăța de starea care dispare și se va opune schimbării. Este ca și cum un membru ar fi smuls din corpul vostru. Atunci apare suferinta si durerea.

Fericirea înseamnă „suferință” sau „insatisfacție”. Este inseparabilă de opusul ei. Adică fericirea și nefericirea sunt, de fapt, una. Numai iluzia timpului le separă.
A privi lucrurile în acest fel nu înseamnă negativism. Înseamnă, pur și simplu, recunoașterea naturii lucrurilor, astfel încât să nu alergați după o iluzie tot restul vieții. Nu înseamnă nici că nu ar trebui să apreciați lucrurile sau stările plăcute. Dar a încerca să obțineți prin ele un lucru pe care acestea nu vi-l pot oferi — o identitate, un sentiment de permanență și împlinire — este o rețetă sigură de frustrare și suferință.

Lucrurile și stările vă pot oferi plăcere, dar vă vor da și durere. Lucrurile și stările vă pot oferi plăcere, dar nu vă vor da bucurie. Nimic nu vă poate aduce bucurie. Bucuria nu are o cauză și vine din interior, întocmai ca bucuria Ființei. Este o parte esențială a stării interioare de pace, stare care a fost numită pacea lui Dumnezeu. Este starea voastra naturală, nu un lucru pentru care trebuie să vă străduiți mult să-l obțineți sau să-l realizați.

Mulți oameni nu își dau seama niciodată că niciunul dintre lucrurile pe care le fac, le posedă sau le realizează nu le poate aduce „mântuirea”. Cei care observă acest fapt devin deseori plictisiți de lume și depresivi: dacă nimic nu le poate oferi o satisfacție adevărată, pentru ce să te lupți, ce rost mai au toate? Am vazut preoti care isi cantau slujba scarpinandu-se adesea in cap. Se pare ca si ei, au inceput sa vada iluzia si au devenit plictisiti de rolul pe care trebuie sa-l joace la nesfarsit, in mod inutil. Religia a ajuns sa se repete la nesfarsit ca o moara stricata, si o data cu trecerea timpului, povara psihologica care s-a adunat isi spune cuvantul : pasi batuti in loc pe drumul spre desavarsirea spirituala care este atingerea Fiintei eterne, infinitatea si profunzimea care nu se repeta. Constiinta ce va lua nastere in aceasta lume, va aduce prabusirea tuturor conceptelor religioase, inclusiv a crestinismului. Acest lucru va avea loc cat de curand iar procesul a inceput deja, multi oameni nu isi vor mai cauta identitatea in aceste concepte fixe. Un mare obstacol ii asteapta pe capii religiilor, preoti si alti avizi de statut social, care isi vor pierde "locurile de munca". Ei sunt personalitatile ce au ingropat fiinta.

A nu opune rezistență vieții înseamnă a fi atins starea de grație, de ușurință și iluminare. Această stare nu mai depinde de anumite stări sau calități ale lucrurilor, bune sau rele. Pare aproape paradoxal, și totuși, atunci când dependența interioară de o anume formă a dispărut, condițiile generale de viață, formele exterioare, tind să se amelioreze foarte mult. Lucrurile, oamenii sau condițiile de care credeați că aveți nevoie ca să fiți fericit vă vin acum fără să fie nevoie să faceți vreun efort și sunteți liberi să vă bucurați de ele și să le apreciați — cât există. Toate aceste lucruri, desigur, vor dispărea, ciclurile vin și se duc, dar, dacă dependența a dispărut, nu mai există frica de pierdere. Viața curge mai ușor.
Fericirea derivată dintr-o sursă secundară nu este niciodată prea profundă. Este numai o reflexie palidă a bucuriei Ființei, pacea vibrantă pe care o descoperiți în interior atunci când vă abandonați pe sine. Ființa vă poartă dincolo de polaritățile opuse ale minții și vă eliberează de dependența de formă. Chiar dacă totul s-ar prăbuși și s-ar distruge în jurul vostru, tot ați simți un miez interior de pace profundă. Poate că nu veți fi fericiti, dar veți fi împăcati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
frumusetea interioara a omului Marta Generalitati 46 07.04.2014 23:57:33
Nu aveam pace interioara: cu mine si Dumnezeu Ioan_Ciobota Generalitati 3 30.09.2007 11:46:15
Atacurile din "interior" la adresa Bisericii Mirean Biserica Ortodoxa Romana 439 29.07.2007 21:55:18
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05