Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.06.2012, 15:52:52
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspunsuri.

Deci suntem de acord ca, conform invataturii ortodoxe, acel har interior (mantuitor) se gaseste doar in Ortodoxie dupa schisma din 1053.

Cat despre credinta practica versus teoretica tocmai ca cea practica nu am vazut-o ci am avut de-a face doar cu cea teoretica exact ca si aici pe site, am invatat multe dogme si teorii si ritualuri pe care le-am respectat fara a vedea semnele evanghelice tocmai fiind invatata ca aceste semne nu sunt pentru tot mireanul ci doar pentru marii sfinti si parinti imbunatatiti, restul trebuie sa taca si sa se smereasca, altfel sunt niste oameni mandri si iubitori de laude. De unde si pana unde astfel de concluzie? Asta numiti credinta in Cuvantul Domnului? Iar aici, cu exceptia unei singure persoane care m-a incredintat ca are si marturii practice ortodoxe, restul mi-ati raspuns tot doar la modul teoretic, cu un ton mai mult sau mai putin politicos, dupa caracter. Unde este aici credinta practica ortodoxa de care vorbiti ca eu vad doar teorii si iar teorii, ba chiar teorii care neaga aspectul practic si importanta lui. Si ce treaba au neoprotestantii aici? Eu am cerut marturii ortodoxe si vad ca nimeni nu are astfel de marturii cu exceptia unei singure persoane care nu le poate face publice pentru un motiv ramas mie necunoscut. Dati-mi marturii practice ortodoxe in locul celor teoretice pe care le-ati scris. Va multumesc!

In ceea ce ii priveste pe hristosii mincinosi, nu prea vad care este scopul acestei remarci aici, poate va explicati putin. Hristosii mincinosi au aparut de ceva vreme, eu am auzit de unul printr-o tara araba, un om care se da drept Hristos revenit pe pamant si care astfel inseala multa lume, sunt destui care si-au parasit biserica si s-au dus dupa el zicand ca biserica nu a inteles ca Hristos a venit pe pamant in persoana acelui individ, si zicand ca biserica este ca pe vremea evreilor, nu l-a recunoscut pe Hristos cel revenit a doua oara. Ce legatura au acesti oameni care se dau drept Hristos cu credinta in Hristos cel inaltat de-a dreapta Tatalui si care nici vorba sa fi revenit deja pe pamant? Eu nu prea vad legatura.

Iar daca dvs. va permiteti sa imi judecati credinta ca nefiind practica in comparatie cu a dvs. (lasand la o parte lipsa de ortodoxism intr-o astfel de practica), va rog sa imi spuneti macar prin mesaj privat daca dvs. aveti roadele evanghelice sau nu ca sa va urmez ca exemplu de credinta practica ortodoxa.

Multumesc de raspuns.

Last edited by Adrianna; 24.06.2012 at 15:56:01.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.06.2012, 15:58:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca mai ai nevoie de o dovada palpabila: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=17
nici macar nu am cerut alinare, pentru ca nu as fi indraznit.......
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.06.2012, 16:03:07
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns.
Imi cer scuze, dar nu am inteles in ce fel este dovada palpabila. Poate nu am inteles eu mesajul. Imi puteti explica va rog, chiar si prin mesaj privat daca vi se pare greu pe forum?
Multumesc!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.06.2012, 16:06:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
Imi cer scuze, dar nu am inteles in ce fel este dovada palpabila. Poate nu am inteles eu mesajul. Imi puteti explica va rog, chiar si prin mesaj privat daca vi se pare greu pe forum?
Multumesc!
Am impresia ca nu ai citit: Mare putere au rugaciunile si binecuvantarea Parintelui Arsenie! Dumnezeu sa-i dea puteri sa mai stea cu noi!
Ma durea ficatul de mai multa vreme, intestinele de cateva zile, ... altele.. azi nu ma mai doare nimic!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.06.2012, 16:12:07
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc,

Citisem, dar nu imi era clar nici cine avea aceste dureri si nici cauza durerilor, subiectiva sau o boala care sa le justifice. Pentru ca durerile subiective sunt vindecate tot de tratamente subiective, medicamente placebo, educatie, autosugestie etc. Imi cer iertare daca informatia va pare prea brutala.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.06.2012, 16:12:47
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul

Cat despre credinta practica versus teoretica tocmai ca cea practica nu am vazut-o ci am avut de-a face doar cu cea teoretica exact ca si aici pe site, am invatat multe dogme si teorii si ritualuri pe care le-am respectat fara a vedea semnele evanghelice tocmai fiind invatata ca aceste semne nu sunt pentru tot mireanul ci doar pentru marii sfinti si parinti imbunatatiti, restul trebuie sa taca si sa se smereasca, altfel sunt niste oameni mandri si iubitori de laude. De unde si pana unde astfel de concluzie? Asta numiti credinta in Cuvantul Domnului?

Din punctul meu de vedere e foarte legitima problema pe care v-o puneti, daca ea suna in acest fel: unde sunt roadele daca am facut ce trebuia sa fac, cat mi-a stat in puteri.
Dar acum veniti si spuneti ca ati invatat dogme, teorii si ritualuri si ca v-a fost prezentata doar o credinta teoretica.
Asta inseamna ca ati primit Sf Impartasanie ca un ritual? Rugaciunile de pocainta le-ati facut doar ca un ritual? Bucuria Invierii si frumusetea Canonului Invierii le-ati perceput doar ca teorie?
Atunci concluzia este ca dvs nu ati reusit sa puneti teoria in practica. Poate n-ati avut cine sa va sfatuiasca, poate n-ati avut cu cine vorbi despre asta.
Dar si asa, daca va spovediti, va impartasiti, va rugati si traiti crestineste, Domnul lucreaza; trebuie si rabdare, iar roadele cred ca le putem vedea cu adevarat numai dupa ce plecam din viata aceasta. Cel mai important e sa spovediti aceste ganduri si mintea vi se va lumina.
Apoi, sa nu uitam ca roada cea mai importanta e sa ne cunoastem pe noi insine, adica sa ne vedem pacatele.
Eu marturisesc ca am simtit farame de har, Domnul a intins mana asupra mea si m-a scos din moarte, iar minunea asta o traiesc zilnic si nu se stinge.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.06.2012, 16:14:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc,

Citisem, dar nu imi era clar nici cine avea aceste dureri si nici cauza durerilor, subiectiva sau o boala care sa le justifice. Pentru ca durerile subiective sunt vindecate tot de tratamente subiective, medicamente placebo, educatie, autosugestie etc. Imi cer iertare daca informatia va pare prea brutala.
Joy Division?
Parerea mea e ca nici daca ai sta sub Sfanta Cruce nu ai crede!
Subiectul asta e o cacialma (trolling) de fapt.

Last edited by Adriana Cluj; 24.06.2012 at 16:17:19.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.06.2012, 16:17:21
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns

Cred ca dvs. ati inteles miezul problemei, intr-adevar totul l-am trait ca pe un ritual si nu am vazut pe nimeni sa faca altfel, caci asta spuneam, daca lipsa semnelor ar fi doar la mine sau la o mana de oameni, nu as avea nici o indoiala ca buba este doar la mine, dar cand in jurul meu nu vad aceste semne si nici cand le cer nu pare ca cineva sa le fi vazut cu o singura exceptie care le tine secret, intr-adevar ca nu am avut pe nimeni care sa imi arate o credinta practica, roditoare cu acele rezultate biblice. Ce este de facut in cazul acesta?
Va multumesc!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.06.2012, 16:21:37
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Durerile subiective pot fi controlate foarte usor prin metode subiective, nu numai de credinciosi dar si de catre atei, nu este nevoie musai de cruce pentru asta. Poate ca pentru dvs. a fost un mare semn disparitia durerilor, si imi cer iertare ca am o alta parere in privinta durerilor subiective. Cititi carti de psihologie cognitiva si o sa intelegeti ca ceea ce ati trait dvs. au trait si o gramada de alte persoane fara sa aiba neaparat o credinta.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.06.2012, 16:22:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Adrianna

Prietena ta a vindecat ea de cancer pe cineva prin punerea mainilor, cineva care n-a urmat tratament medical sau a fost ea vindecata de cancer de cineva prin punerea mainilor, nefacand deloc tratament medical?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cea mai mare dovada, ce o putem da despre credinta noastra Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 16 03.08.2012 15:38:50
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Parintele Iustin - Despre Romania, romani si credinta Rodica50 Intrebari utilizatori 0 12.12.2010 19:12:40
intrebari despre credinta biserica cult scristim Despre Biserica Ortodoxa in general 1 07.02.2007 06:26:57