Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.11.2006, 13:11:07
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
irina77 m-ai zapacit cu metodele contraceptive care reprezinta un pacat...atunci hai sa facem avorturi la greu!Tu nu-ntelegi ca intre aceste doua metode se zbate femeia de astazi,nu prea exista alta cale,caci cate 15 copii nu se prea incumeta sa faca multa lume,iar de barbati predispusi la o intelegere desavarsita,si deci la abstinenta,nici atat.Am mai spus,intre doua rele,alegem raul cel mai mic,intre avort propriuzis si o metoda contraceptiva alegem pe cea din urma ca Doamne Iarta-ma,nu omori pe nimeni.Se poate practica nerodirea samantei prin mai multe modalitati,manifestate prin masturbare(felatie),pur si simplu te uzi prin somn(frecvent intalnit la tineri timizi,sau fortati de abstinenta),chiar nu intelegi ca ceea ce spui este de domeniul incredibilului,nici macar duhovnicii nu-si mai permit sa se razboiasca cu crestinii in acest sens atat de dur pe care-l relatezi.Stii ceva,fa tu 15 copii si fii fericita ca ai implinit voia Domnului......si dupa-aceia sa ne mai vorbesti de-aceasta satisfactE....daca ai mai avea timp sa stai macar un minut la calculator.OK!
:D:D:D Pai asta e jobul meu ory, sa stau 8-9 ore pe zi pe calculator:D:D.Din cand in cand mai rasuflu si eu cateva minute, si cum am binecuvantare sa ma ocup de problemele tinerilor, imi dau cu parerea. Pe care, a propos, nu o retrag. Ai raspunsul deja la "avortul si anticonceptionalele". Si inca ceva, lucrez zilnic cu tineri si ma umple jalea sa vad pe viu efectele nesabuintei si ale ignorantei.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.11.2006, 14:52:03
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Ory,
Stiu ca aici e vorba de EU ,dar fiindca l-ai luat pe "15" in brate ,vreau sa-ti spun ca la capitolul acesta s-au dat numai exemple extreme . Nu trebuie sa fie asa .
Cei 14 de care vorbeam eu insemna ca se poate intimpla si asa , daca mai sint cazuri nu stiu . Mama mea , de exemplu cind a avut al cincilea copil , era cam in incurcatura .
Mi-a spus ca a visat o femeie care ia spus ca "asta va fi ultimul" si l-a lasat .A fost intr-adevar ultimul . Este iar o exceptie .
Eu cred ca mai important ca orice este rugaciunea , sa nu lasam sa se strice legatura cu El . Asta a lipsit femeilor ...... Te rog nu te mai stresa cu cel "14 ",incearca sa uiti !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.11.2006, 17:31:30
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

"Biserica Ortodoxa va avea mult de lupta", nu va avea nici o relatie cu statul, ca in restul Europei. Se va ocupa de social, daca va putea.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.11.2006, 14:03:38
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

SAVATIE BASTOVOI
"Doua carii iesite din aceeasi gaoace rod astazi poporul nostru: ecumenismul pe plan religios si ideea Uniunii Europene pe plan politic si economic. Aceste doua idei sînt utopii, lucruri imposibil de realizat chiar si pur teoretic.

Din punct de vedere religios nu este momentul sa explic, cît priveste cel economic si politic, el este asemanator cu cel sovietic. “Europa” ne-a vîndut ideea de a iesi de sub cizma sovietica, iar noi, din obisnuinta, am început sa o aprovizionam cu materie prima la preturi de nimic. Mitul Americii în care toti merg pe jeep-uri si al Europei în care toti vor deveni miliardari nu este decît o creatie virtuala ca si mitul sovietic. Cititi un foarte bun roman al laureatului premiului Nobel, John Steinbek “Soareci si oameni”, despre societatea americana de la sate si o sa ma întelegeti. America în care toate femeile au 180 si 58 în talie, si nimeni n-are carii este o fantoma. Dimpotriva, statisticile îi arata pe americani ca pe un popor suficient de urît, care are mari necazuri cu obezitatea si în genere cu bolile fizice si psihice. Iar europenii sînt at?t de inculti, ?nc?t studentii nostri de la facultatile de arta, cînd pleaca în exursii, ?n c?teva saptamîni (pentru ca nu li se permite sa treaca tablouri la vama) le bat toate valorile nationale, ce-i drept cu kitsch-uri, ca acestea plac pseudoelitelor europene. Vreau sa ne gîndim cam cum arata pe dinauntru un francez cînd se aduna în piata la mitinguri împotriva adidasilor din piele “din mila pentru animale”, dar nu-i este mila de “animalele” care se sacrifica zilnic în casele de toleranta si nici de cele care îsi ucid ca scroafele propriii prunci."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.11.2006, 15:54:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Citat:
În prealabil postat de ory
irina77 m-ai zapacit cu metodele contraceptive care reprezinta un pacat...atunci hai sa facem avorturi la greu!Tu nu-ntelegi ca intre aceste doua metode se zbate femeia de astazi,nu prea exista alta cale,caci cate 15 copii nu se prea incumeta sa faca multa lume,iar de barbati predispusi la o intelegere desavarsita,si deci la abstinenta,nici atat.Am mai spus,intre doua rele,alegem raul cel mai mic,intre avort propriuzis si o metoda contraceptiva alegem pe cea din urma ca Doamne Iarta-ma,nu omori pe nimeni.Se poate practica nerodirea samantei prin mai multe modalitati,manifestate prin masturbare(felatie),pur si simplu te uzi prin somn(frecvent intalnit la tineri timizi,sau fortati de abstinenta),chiar nu intelegi ca ceea ce spui este de domeniul incredibilului,nici macar duhovnicii nu-si mai permit sa se razboiasca cu crestinii in acest sens atat de dur pe care-l relatezi.Stii ceva,fa tu 15 copii si fii fericita ca ai implinit voia Domnului......si dupa-aceia sa ne mai vorbesti de-aceasta satisfactE....daca ai mai avea timp sa stai macar un minut la calculator.OK!
:D:D:D Pai asta e jobul meu ory, sa stau 8-9 ore pe zi pe calculator:D:D.Din cand in cand mai rasuflu si eu cateva minute, si cum am binecuvantare sa ma ocup de problemele tinerilor, imi dau cu parerea. Pe care, a propos, nu o retrag. Ai raspunsul deja la "avortul si anticonceptionalele". Si inca ceva, lucrez zilnic cu tineri si ma umple jalea sa vad pe viu efectele nesabuintei si ale ignorantei.
Irina77.........mai vorbim dupa ce te casatoresti!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.11.2006, 16:00:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Scuze Irina77,cred ca te-am confundat cu "Va_iubesc",care stiam ca nu e casatorita,despre tine nu cunosc acest amanunt,si,deci nu pot sa-ti adresez mesajul de mai sus.Dar sigur pot sa-ti spun ca TOT nu sunt de-acord cu propaganda aceasta care se face impotriva metodelor aniconceptionalelor(chiar daca,dupa cum am mai precizat,nu le folosesc),si sunt de-acord cu cea impotriva avorturilor......95%,pentru ca procentul de 5% se poate incadra in cazurile speciale,impuse.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.11.2006, 13:18:13
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Uite, ory, ce spune parintele Nicolae Tanase.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.11.2006, 16:55:12
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Sfaturile prielnice vietii sint bine venite si fara zeu, dar trebuie considerata realitatea, daca s-ar interzice, s-ar face pe acuns, de cele care nu vor de copilul respectiv. Ce credeti?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.11.2006, 10:36:49
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

1. Ar fi mult mai riscant, si numarul ar fi mai redus.
2. Ar fi perceputa corect, ca o crima. Copiii nu ar creste cu ideea ca e ceva normal, legal, natural.
Reply With Quote
Răspunde