Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.02.2010, 05:32:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu sunt ortodox,botezat ortodox plus ca sunt si practicant dar ascult si muzica facuta de protestanti,pentru ca e linistitoare,imi place mesajul,ascult si muzica crestina(nu psaltica,adica ca la Sf.Biserica ,au mesaj crestin.)
Alin, parca te lasasesi de ascultat muzici din astea. Ce s-a intamplat de te-ai razgandit, nu te linisteste suficient psaltica noastra?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.02.2010, 05:35:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Din contra, sa stii ca din ce in ce mai multi gandesc asa, dandu'si seama de profunzimea cantarii bizantine curate.
Ma bucur sa stiu ca nu sunt putini care gandesc... ca mine.
Slava Domnului!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.02.2010, 07:17:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Dar cum sunt periculoase acestea, din moment ce Oastea Domnului exista in sanul BOR - cu binecuvantare, din cate stiu, din moment ce domnul Pomohaci este preot ortodox in continuare, din moment ce preotul din videoclipul cu "Hristos a inviat" este in continuare preot?

Sunt sigur ca daca acestea ar fi fost contrare ortodoxiei episcopul locului sau BOR ar fi luat atitudine intr-un fel sau altul. Pricesnele, Pomohaci, Oastea Domnului nu exista de ieri, de azi.
Poi da pestele se strica de la cap de nici episcopii locului nu i-au masuri , nu zicea Pr Arsenie Boca "ortodoxia se v-a altera incepind din Ardeal. Eu am fost in Ardeal la biserici si cintarile astea ma zgiriau pe creier de ce nu stiu, dar nu suna a ortodox.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.02.2010, 09:13:25
paetru paetru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu ma lasa sa ma amuz ,te rog:))

Eu sunt ortodox,botezat ortodox plus ca sunt si practicant dar ascult si muzica facuta de protestanti,pentru ca e linistitoare,imi place mesajul,ascult si muzica crestina(nu psaltica,adica ca la Sf.Biserica ,au mesaj crestin.).Ma pot numi protestant ?Desigur ca nu.Ma pot numi eretic?Desigur ca nu.Ma pot numi sectant ?Desigur ca nu.MA POT NUMI PACATOS?100% NU.Tu crezi ca Dumnezeu pedepseste pe cineva sau se intristeaza la auzirea unei vesti cum ca un ortodox asculta muzica crestina sau chiar asculta muzica pop?NU.Important e ce faci,gandirea,credinta,faptele.Nu conteaza ce muzica ascultam(numai sa nu IL hulim pe Dumnezeu si sa cantam impotriva Lui).Nu imi plac deloc replici de genul:Gradina mea e cea mai frumoasa si va lua premiul!(dezlegati..)Doamne ajuta!
Iarta-ma,frate dar citind mesajul tau,ma vad nevoit sa-ti adresez o intrebare,ai auzit de smerenie ??????
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.02.2010, 09:58:01
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Poi da pestele se strica de la cap de nici episcopii locului nu i-au masuri , nu zicea Pr Arsenie Boca "ortodoxia se v-a altera incepind din Ardeal. Eu am fost in Ardeal la biserici si cintarile astea ma zgiriau pe creier de ce nu stiu, dar nu suna a ortodox.
ai dreptate in ardeal se pune mai mult accent pe traditii si sunt si influentati de catolici si de protestanti iar muzica acestor doi preoti nu inseamna ca fac un bine bisericii ci dimpotriva un deserviciu ,sa ne obisnuiasca cu un alt fel de muzici decit cele agreate de Biserica si se numeste psaltica ,dar in ardeal se cinta "contana"care imbina populara cu psaltica .Biserica are traditia ei care o deosebeste de celelalte cintari caci i le aducem doar lui Dumnezeu si pentru EL.Nu sint ingust la minte dar imi place sa nu fac ghiveci si din biserica.Am impresia ca astazi se tinde sa facem ghiveci din toate sa facem in biserica ce considera fiecare sa cintam cum vrea fiecare si sa inlaturam tezaurul pe care il avem De ce sa nu lasam Biserica asa cum este si sa ascultam de invataturile ei fara sa o schimbam dupa noi .IN Biserica sa cintam ca in BISERICA iar afara sa asculte fiecare ce ii place.Asa nu facem ca la sectari." In BISERICA stand, in casa slavei TALE se pare a fi"asadar luati seama si mai ascultati si de biserica si de preotii din ea nu numai de televizor si de constiinta voastra ,sar putea sa gresiti grav in fata LUI DUMNEZEU
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.02.2010, 10:21:09
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

au spus ei ca muzica lor este "ortodoxa"?
Sa nu judecam ca sa nu fim judecati.
Priviti-i ca oameni intre oameni.
Decat hip-hop care te adanceste in iad, nu mai bine ii asculti pe ei?
Macar asculta textul.
E adevarat ca muzica psaltica, bisericeasca are profunzimea ei... Dar daca asta se cere, "Dati-le voi sa manance!" Asa ca, atunci cand ii veti auzi pe acestia spunand ca Biserica Ortodoxa nu e buna, mergeti la alta, atunci sa ii criticam.
Singura problema ar fi daca le place ce fac, se simt bine, cauta aplauze, si canta din mandrie.
Dar asta nu mai e problema noastra, ci a lor.

Hai puneti-va pe rugaciune!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.02.2010, 10:34:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Muzica pe care o promoveaza acesti parinti nu este potrivita pentru a fi cantata in biserica. Nici sub aspect textual si nici melodic, nu arata sa aiba o legatura cu Traditia Ortodoxa. Din punct de vedere melodic majoritatea cantarilor nu autangenta cu melosul bisericesc autentic, ci aproape se confunda, cu cel popular-folcloric.

Stau atunci si ma gandesc, ce rol mai au imnografia si cantarile mostenite de la Sfintii Parinti care reprezinta o adevarata comoara. Sa le facem uitate, sau sa le inlocuim, cu usurinta, doar pentru faptul ca aceste cantari populare ne sunt mai familiare sau mai usor de interpretat?

Sincer, ma intristez cand vad preoti care se abat, cu usurinta, de la Traditia Bisericii, ai caror pastratori si continuatori ar trebui sa fie. Toate aceste inovatii, nu fac decat sa arate ca exista chiar si in randul clerului, o grava criza de indentitate. Nu mai stim ce defineste cu adevarat ethosul ortodox autentic. Din pacate, daca nu mai stim ce anume ne caracterizeaza, nu vom putea cunoaste nici ceea ce ne este strain.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.02.2010, 10:42:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Muzica pe care o promoveaza acesti parinti nu este potrivita pentru a fi cantata in biserica. Nici sub aspect textual si nici melodic, nu arata sa aiba o legatura cu Traditia Ortodoxa. Din punct de vedere melodic majoritatea cantarilor nu autangenta cu melosul bisericesc autentic, ci aproape se confunda, cu cel popular-folcloric.

Stau atunci si ma gandesc, ce rol mai au imnografia si cantarile mostenite de la Sfintii Parinti care reprezinta o adevarata comoara. Sa le facem uitate, sau sa le inlocuim, cu usurinta, doar pentru faptul ca aceste cantari populare ne sunt mai familiare sau mai usor de interpretat?

Sincer, ma intristez cand vad preoti care se abat, cu usurinta, de la Traditia Bisericii, ai caror pastratori si continuatori ar trebui sa fie. Toate aceste inovatii, nu fac decat sa arate ca exista chiar si in randul clerului, o grava criza de indentitate. Nu mai stim ce defineste cu adevarat ethosul ortodox autentic. Din pacate, daca nu mai stim ce anume ne caracterizeaza, nu vom putea cunoaste nici ceea ce ne este strain.
teoria ca teoria dar in practica nu se poate pune oriunde muzica psaltica, va dati seama ca daca nu se facea compromisu necesar cu muzica, ramaneau bisericile fara cantari
Cine vrei domnule sa-ti cante la tara psaltica? sa fim seriosi, cred ca sunt lucruri mult mai importante de discutat decat daca Pomohaci sau Marcus canta sau nu psaltica
la urma urmei ei aduc o lauda Domnului, noi ce aducem?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.02.2010, 10:53:07
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit :)

Da...cam ai dreptate, dar nu pot sa nu spun ca am zambit citind replica ta...a fost directa si la subiect! - la PAETRU ( ma refer)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.02.2010, 11:10:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
teoria ca teoria dar in practica nu se poate pune oriunde muzica psaltica, va dati seama ca daca nu se facea compromisu necesar cu muzica, ramaneau bisericile fara cantari
Cine vrei domnule sa-ti cante la tara psaltica? sa fim seriosi, cred ca sunt lucruri mult mai importante de discutat decat daca Pomohaci sau Marcus canta sau nu psaltica
la urma urmei ei aduc o lauda Domnului, noi ce aducem?
Cunosc si eu aceasta situatie grea in care se afla cantare bisericeasca, mai ales in mediul rural, care nu se rezuma doar la regiunea Ardealului sau Banatului, ci priveste intreaga tara. Cantarea bisericeasca nu a fost si nici nu stiu daca va fi vreodata o prioritate pe agenda de lucru a BOR.

Raman insa la parerea ca daca s-ar dori cu adevarat, in numai cateva generatii, lucrurile ar sta cu totul altfel. Trebuie insa mai multa implicare din partea ierarhilor, a preotilor. Lucrurile pot fi schimbate mult in bine caci, nu cred ca ducem lipsa de persoane care si-ar dori sa invete. Ducem lipsa insa de persoane care sa predea asa cum se cuvine muzica bisericeasca in institutiile de invatamant ale Bisericii (Scoli de Cantareti, Seminarii, Facultati de Teologie).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37