Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.10.2009, 13:59:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hihihi...pai si eu as vrea sa stiu daca este chiar gresit, pentru ca ma gandesc ca ambele or fi corecte, numai ca unul se foloseste intr-un anumit context si celalalt in altul; ceva de genul asta imi trece mie prin minte
Andxrusca, ti-am dat linkul din DEX, care indica forma corecta copiez, copiezi, copiaza. eu nu am auzit varianta "copii" decat in limbajul scolaresc. e acelasi, dar acelasi verb, se conjuga la fel in toate contextele. Verbul a insemna, spre exemplu, are 2 variante - http://dexonline.ro/search.php?cuv=insemna
Acum, daca toata lumea o sa spuna "eu copii", peste cativa ani se va recunoaste si varianta asta, dictata de uz, asa cum in DOOM 2 sunt o gramada de variante acceptate, care nu concorda din punct de vedere al corectitudinii sau al etimologiei, dar sunt des folosite, cum ar fi polologhie si poliloghie. Din punct de vedere etimologic (poli - mult + logos - cuvant), a doua varianta este corecta, insa din 2005 DOOM a stabilit ca sunt corecte ambele, pentru ca primul intrase mult prea mult in uz, din cauza asimilarii lui i in "anturajul fonetic" al lui o (sper sa nu fi gresit explicatia asta). Un lingvist spunea ca daca peste 50 de ani vom spune majoritatea "ei este", asta va fi norma gramaticala! C'est la vie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.10.2009, 14:39:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Andxrusca, ti-am dat linkul din DEX, care indica forma corecta copiez, copiezi, copiaza. eu nu am auzit varianta "copii" decat in limbajul scolaresc. e acelasi, dar acelasi verb, se conjuga la fel in toate contextele. Verbul a insemna, spre exemplu, are 2 variante - http://dexonline.ro/search.php?cuv=insemna
Acum, daca toata lumea o sa spuna "eu copii", peste cativa ani se va recunoaste si varianta asta, dictata de uz, asa cum in DOOM 2 sunt o gramada de variante acceptate, care nu concorda din punct de vedere al corectitudinii sau al etimologiei, dar sunt des folosite, cum ar fi polologhie si poliloghie. Din punct de vedere etimologic (poli - mult + logos - cuvant), a doua varianta este corecta, insa din 2005 DOOM a stabilit ca sunt corecte ambele, pentru ca primul intrase mult prea mult in uz, din cauza asimilarii lui i in "anturajul fonetic" al lui o (sper sa nu fi gresit explicatia asta). Un lingvist spunea ca daca peste 50 de ani vom spune majoritatea "ei este", asta va fi norma gramaticala! C'est la vie!
Ok...Multumesc!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.10.2009, 16:04:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mersic pentru explicatie! Si totusi ( fac si eu precum sectarii) asta nu mi se pare ca ar denota faptul ca ar fi gresita aceasta conjugare, pentru ca nu toate verbele primesc terminatia " -ez " desi au diferite terminatii la infinitiv : a canta, a manca, a compune, a scrie...care nu devin " cantez, muncez, compuneaza, scriaza =))

Cred ca am eu un pitic care bate tare din picior pe creierul meu...si de asta tin atat de tare la verbul " a copia "
Andrusca, verbele in a se impart in doua categorii: cele care au extensia -ez la anumite persoane la prezent (majoritatea), si cele care nu o au.
Cand se introduce un verb nou in limba romana, el intra in subclasa (conjugarea) cu -ez, nu fara. Pentru ca asta este conjugarea 'vie', 'activa', sau 'productiva' cum ar spune lingvistii ;-)
(impreuna cu verbele in i, cu extensia -esc)
Verbele a canta, a scrie etc sunt cuvinte care sunt de mult in limba romana, de aceea nu au extensie. Nu toate verbele capata extensie, mai ales cele foarte folosite nu se mai schimba chiar daca modelul lor de conjugare este mai rar sau chiar complect neregulat (verbele a fi si a avea de ex. sunt neregulate in toate limbile).

A copia are extensie, dar exista o varianta regionala fara extensie, dar nu stiu in ce regiune a tarii. Stiu ca am a in limba romana oficiala, am auzit varianta asta si la Bucuresti, dar cum acolo vin oamnei din toata tara, poate sa vina si din alta parte.
Cum este un verb destul de nou (imprumutat probabil din franceza), cred ca este mai firesc sa fie folosit cu extensie. Eu banuiesc ca varianta fara este o varianta dintr-una din regiunile unde extensia este mai putin raspandita, si poate nici nu este 'productiva'.
Daca tu simti ca ai spune 'copii', poate ca vii din una din aceste regiuni. Mai sunt si alte verbe la care te deranjeaza extensia?

Ma pricep un pic la fenomenul asta, ca am scris despre el. Dar nu din punct de vedere al compararii dialectelor sau istoric, ci pur lingvistic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.10.2009, 16:21:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Andrusca, verbele in a se impart in doua categorii: cele care au extensia -ez la anumite persoane la prezent (majoritatea), si cele care nu o au.
Cand se introduce un verb nou in limba romana, el intra in subclasa (conjugarea) cu -ez, nu fara. Pentru ca asta este conjugarea 'vie', 'activa', sau 'productiva' cum ar spune lingvistii ;-)
(impreuna cu verbele in i, cu extensia -esc)
Verbele a canta, a scrie etc sunt cuvinte care sunt de mult in limba romana, de aceea nu au extensie. Nu toate verbele capata extensie, mai ales cele foarte folosite nu se mai schimba chiar daca modelul lor de conjugare este mai rar sau chiar complect neregulat (verbele a fi si a avea de ex. sunt neregulate in toate limbile).

A copia are extensie, dar exista o varianta regionala fara extensie, dar nu stiu in ce regiune a tarii. Stiu ca am a in limba romana oficiala, am auzit varianta asta si la Bucuresti, dar cum acolo vin oamnei din toata tara, poate sa vina si din alta parte.
Cum este un verb destul de nou (imprumutat probabil din franceza), cred ca este mai firesc sa fie folosit cu extensie. Eu banuiesc ca varianta fara este o varianta dintr-una din regiunile unde extensia este mai putin raspandita, si poate nici nu este 'productiva'.
Daca tu simti ca ai spune 'copii', poate ca vii din una din aceste regiuni. Mai sunt si alte verbe la care te deranjeaza extensia?

Ma pricep un pic la fenomenul asta, ca am scris despre el. Dar nu din punct de vedere al compararii dialectelor sau istoric, ci pur lingvistic.
Multumesc pentru explicatie!
O fi pentru ca sunt din Targul Iesilor :D...cine mai stie!
Nu cred ca ma mai deranjeaza vreo extensie, insa eu asa il stiam de prin clasele primare ( sa nu iti imaginezi ca practicam copiatul in clasele primare, Doamne fereste!!...mai tarziu am inceput sa ma initiez ) si de asta mi se parea si vechi. Eram obisnuita si chiar imi placea aceasta conjugare in defavoarea formei corecte " copiaza", dar...voi renunta la ea!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.10.2009, 17:35:58
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Daca tot veni vorba... pe mine ma deranjeaza sa aud cum folosesc unii verbul "a iesi", adica aud destul de des expresii de felul "el IASA (dintr-o incapere), "rezultatul IASA prost" -adica forma de indicativ prezent la pers III sg (sper ca am zis bine). In loc de "el iese", "rezultatul iese". Nu stiu cum e in alte parti, aici la Cluj e foooarte des folosit, chiar si printre persoane cu pretentii, ca sa zic asa.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.10.2009, 17:49:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ei, Andruisca si Monica, exista particularitati regionale si nu e nici o rusine sa le folosim.
Daca noua ni se par firesti, bineinteles.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.10.2009, 17:51:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ei, Andruisca si Monica, exista particularitati regionale si nu e nici o rusine sa le folosim.
Daca noua ni se par firesti, bineinteles.
:D...Mie imi placea forma aia, insa Monica nu este de acord cu " Iasa" si banuiesc ca nu o foloseste
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.10.2009, 17:54:19
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
:D...Mie imi placea forma aia, insa Monica nu este de acord cu " Iasa" si banuiesc ca nu o foloseste
Mie mi se pare ca suna tare urat
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.10.2009, 18:03:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Mie mi se pare ca suna tare urat

Ne-am adunat ca in Miorita!

Avem urechi diferite, mie are sunt de la Bucuresti imi suna dulce, ardeleneste. No, ca nu-i bai daca unii il folosesc! :-))
Dar poate ca tie ti-ar suna dulce lucruri de la Bucuresti care pe mine ma zgarie pe ureche, cum ar fi 'ei face' sau 'ei iese'. (Nu stiu daca exista asta si in Ardeal)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.10.2009, 18:08:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Mie mi se pare ca suna tare urat
Stai, sper sa nu se fi creat vreo confuzie, eu le am pe ale mele, ex: " eu copii" si chiar imi placea forma asta...insa faceam referire la tine , cum ca nu esti de acord cu " iasa" si nu folosesti aceasta forma, chiar daca in zona ta se foloseste
Reply With Quote
Răspunde