Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.02.2012, 19:24:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu cred ca discutia nu-si are sensul.La nivel national Romania este deja o colonie asa ca nu prea conteaza pe cine si cum alegem.Nu imi inchipui nici o iesire din actuala situatiei in afara celei ca individual sau in grup trebuie sa fim constienti de ceea ce ni se intampla.Atata timp cat banul este principalul motor spre "progres " nu vom progresa ca societate.
La nivel global iarasi e trist sa vorbesti cu alti crestini din alte tari si sa vezi ce mult au fost indoctrinati de politic.E trist sa vezi cati oameni se leapada de Dumnezeu cand vorbesti despre anticonceptionale de exemplu si ei iti spun ca nu isi permit inca un copil.
Din pacate singurele miscari care incearca sa se opuna sistemului nu prea au un loc pentru Dumnezeu.Si atunci iar nu prea este nimic de facut doar sa rezisti pana la capat ca individ sau ca grup.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.02.2012, 20:25:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Daca regele Mihai a fost uns de biserica si noi scuzam pacatele preotilor de ce nu am scuza si pacatele lui? Republica si presedintii au fost creatiile ateilor! In cine sa avem mai multa incredere? Pt domnul zaharia
1. In primul rind , vai de preotul care se face vinovat de ucidere , ca il maninca , ca si pe rege fundul iadului.
2. vai de preotul care se face vinovat de vinzator de neam si de tara sau ca sa pastram proportiile , vinzator de Dumnezue. Cum este la un rege tradarea poporului sau , asa este la preot tradarea dumnezeului sau cu alti dumnezei.

Pina sa fim concilianti si iertatori trebuie sa stim ce ni se supune iertarii si cu ce pret . Si pacatele omului sunt iertate de Dumnezeu dar numai dupa cum prevad sfintele canoane . Probabil ca acum intelegeti un lucru absolut crucial in iertarea omului de catre Dumnezeu : modul in care omul este iertat de un pacat se prevede in canon . Dar daca noi la recomandarea preotului nu facem nici jumatate din canon , cit vom fi iertati de Dumnezeu , daca el ne-a spus clar in canoane ce sa facem ca sa fim iertati ????

3. Republica si presedintii sunt creatia ateilor , corect, ca si periculoasa doctrina a ,,democratiei" in felul in care o vedem astazi , cu scopul de a indeparta complet adevaratele valori morale din viata omului si biserica insasi, de pierdere a busolei si a orientarii strict valabile intro lume/societate umanoida , de convertire la o existenta animalica , a instinctelor si dorintelor , mult mai usor de stapinit si dirijat !
De la conceptul filosofic grecesc al democratiei si pina la cea care o traim noi astazi , o minciuna extrem de periculoasa atit pt. valorile morale traditional crestine, cit si pt. viata reala si adevarata (cea de ortodox) dar si pt. mentinerea integra a natiei si satatului Roman ... deci, este o mare, mare , diferenta .

Incredere avem doar in ,,una sfinta , soborniceasca si apoatolica biserica" si in Sfinta si Nedespartita Treime, una marturisitoare si de viata facatoare in cer si pe pamint ! Caci vorba lui David proorocul : ,,vai de cei ce se incred in oameni si astepata isbavire/ajutor de la capeteniile lor "
Atit !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.02.2012, 22:31:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Din moment ce atât regii cât și președinții sunt unii mai buni, alții mai răi, discuția n-ar trebui să fie despre persoane, ci despre sisteme.
Foarte just. Până ce nu vom renunța la cramponarea de persoane, nu vom vedea pădurea din pricină că atenția spre copaci ne împiedică.

Citat:
Să înțelegem în ce constă superioritatea monarhiei moderne (nu istorice) față de democrația actuală.
Aici, aș oberva că împărțirea monarhiei în "istorică" sau "modernă", ori, cum am citit frecvent, în "absolutistă" și "constituțională" este didactică și artificială. În linii mari, monarhia este monarhie-și-atât. Cum s-a ajuns la situația actuală, în care regii Europei au ajuns mai mult niște fotografii, niște marionete bune de plimbat ca să crească încasările din turism, este altă poveste: una tristă, în care ei au mică parte din vină. În orice caz, părerea mea personală este că o monarhie, chiar și una castrată așa cum vedem în multe țări europene, este preferabilă oricând unui "președinte-jucător", de care am "beneficiat" din plin în ultimele decenii.

Citat:
Ștaiful nu mi se pare un argument suficient,
Eu nu am spus că e suficient sau că e singurul argument, dar cred că e cel mai ușor de văzut de către oricine. Are și apologetica regulile ei, prima fiind să plecăm întotdeauna de la lucruri pe care evidența le impune și pe care oricine le poate constata cu ochii lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.02.2012, 12:04:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul

intrebarea la care ma impotmolesc e insa : De ce la noi comunismul a fost asa dur ?

Din cauza slugarniciei noastre,a lipsei de reactie,de importivire ???
sau
Pentru ca asa a fost istoria, noi fiind si mai aproape de centrul raului absolut,forta lui de iradiere fiind mai mare fata de noi ???
Peste tot, comunismul a fost la fel de dur. Peste tot în Europa, fiindcă, dacă am privi un planiglob care să reprezinte geografia consecințelor funeste ale comunismului, fără îndoială că în Asia ne-ar apărea ca fiind dezastrul cel mai mare. Chiar și chinezii Revoluției lui Mao, când se tăiau degetele pianiștilor, ar fi avut ce învăța de la colegii lor, conduși de Pol Pot: khmerii roșii au reușit contraperformanța de e extermina prin împușcare o treime din populația propriei țări. Atunci când oamenii se ridică împotriva lui Dumnezeu și a Bisericii Sale, răul nu mai este limitat de nimic, de aceea Fer Ioan Paul al II-lea a definit comunismul ca "domnie e răului pe pământ".

Atunci când comunismul din celelalte țări europene s-a simțit amenințat de cele mai palide forme de protest, a reacționat printr-o baie de sânge. S-a întâmplat în Ungaria, s-a întâmplat în RDG, s-a întâmplat în Polonia. Puțin a lipsit să se întâmple și în Cehoslovacia, și numai un joc de interese de la Moscova a ferit poporul acestei țări de prăpăd.

Aceasta a fost situația și la noi. Obrazul poporului nostru a fost spălat de luptătorii din munți. Ce au pățit ungurii patrioți în 1953 au pățit, la o scară mai mică dar la fel de dură, și românii patrioți cam în aceeași perioadă. Puținii luptători care au scăpat de gloanțe nu au scăpat de condamnarea la moarte sau la muncă silnică pe viață. În fiecare an, în sfânta zi de Înălțare a Domnului, să ne amintim de cei care, deși nu erau obligați să o facă, au luptat în munți, cu arma în mână, pentru o țară liberă. Chemați la o sarcină mult mai ușoară decât la a ne pune pielea la saramură, să ne inspirăm și noi din jertfa lor, pentru ca prin rugăciunile și lucrarea noastră pașnică să luptăm pentru Rege și pentru Țară.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.02.2012, 12:24:05
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Peste tot, comunismul a fost la fel de dur. Peste tot în Europa, fiindcă, dacă am privi un planiglob care să reprezinte geografia consecințelor funeste ale comunismului, fără îndoială că în Asia ne-ar apărea ca fiind dezastrul cel mai mare. Chiar și chinezii Revoluției lui Mao, când se tăiau degetele pianiștilor, ar fi avut ce învăța de la colegii lor, conduși de Pol Pot: khmerii roșii au reușit contraperformanța de e extermina prin împușcare o treime din populația propriei țări. Atunci când oamenii se ridică împotriva lui Dumnezeu și a Bisericii Sale, răul nu mai este limitat de nimic, de aceea Fer Ioan Paul al II-lea a definit comunismul ca "domnie e răului pe pământ".

Atunci când comunismul din celelalte țări europene s-a simțit amenințat de cele mai palide forme de protest, a reacționat printr-o baie de sânge. S-a întâmplat în Ungaria, s-a întâmplat în RDG, s-a întâmplat în Polonia. Puțin a lipsit să se întâmple și în Cehoslovacia, și numai un joc de interese de la Moscova a ferit poporul acestei țări de prăpăd.

Aceasta a fost situația și la noi. Obrazul poporului nostru a fost spălat de luptătorii din munți. Ce au pățit ungurii patrioți în 1953 au pățit, la o scară mai mică dar la fel de dură, și românii patrioți cam în aceeași perioadă. Puținii luptători care au scăpat de gloanțe nu au scăpat de condamnarea la moarte sau la muncă silnică pe viață. În fiecare an, în sfânta zi de Înălțare a Domnului, să ne amintim de cei care, deși nu erau obligați să o facă, au luptat în munți, cu arma în mână, pentru o țară liberă. Chemați la o sarcină mult mai ușoară decât la a ne pune pielea la saramură, să ne inspirăm și noi din jertfa lor, pentru ca prin rugăciunile și lucrarea noastră pașnică să luptăm pentru Rege și pentru Țară.
Imi permit sa va contrazic, stimate domn !
Nu,peste tot in Europa,comunismul a fost la fel de dur !!!

Faceti niste afirmatii,care prin lipsa lor de nuantare,lasa sa se inteleaga altceva !

Nu putem compara comunismul extraeuropean,cu cel din Europa (e alta Marie cu alta palarie !)
1). In Ungaria a fost o revolutie a intregului popor impreuna cu intregul aparat de partid si de stat ,inclusiv cu armata ungara, in care toate aceste institutii au rezonat la unison !
2). Nu ati precizat ca revolutia a fost inecata in sange in mod direct de Armata Rosie venita de la Moscova ,deci de o forta straina tarii de ocupatie !
3).Cum se poate compara comunismul din celelalte tari europene cu desantatul cult al pesonalittii,unic, doar la noi in Romania,si de sorginte asiatica ???
4).cum se poate compara anul '89 in Europa, cu sangeroasa revolutie romana in care ai nostrii au tras in ai nostrii ???
La ce alt popor s-a mai lasat cu morti in '89 ???
Pana si in tara ce a inventat bolsevismul,rasturnarea de situatie s-a petrecut pasnic !!!

Care poate fi explicatia acestui '89 la romani ???
Prostie imensa, frica,lasitate, nestiinta,lipsa de constiinta patriotica si iubire de tara ???

Sunt de acord insa cu afirmatia ca luptatorii din munti au avut partea lor de salvare a onoarei neamului si tarii ! Eterna cinste lor, acestor eroi !!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.02.2012, 13:06:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Imi permit sa va contrazic, stimate domn !
Nu,peste tot in Europa,comunismul a fost la fel de dur !!!

Faceti niste afirmatii,care prin lipsa lor de nuantare,lasa sa se inteleaga altceva !
Vă rog să nu mi-o luați în nume de rău, dar eu la dv văd lipsa de nuanțare pe care o proiectați asupra mea. Astfel:
Citat:
1). In Ungaria a fost o revolutie a intregului popor impreuna cu intregul aparat de partid si de stat ,inclusiv cu armata ungara, in care toate aceste institutii au rezonat la unison !
Nici pe departe "întregul aparat de partid și de stat" nu a rezonat la unison cu revoluția. De fapt, cu revoluția au rezonat puțini din activul de partid, strânși în jurul lui Imre Nagy și câțiva generali, strânși în jurul lui Pal Maleter. Ambii lideri vor sfârși prin a fi condamați la moarte și executați. Cea mai mare parte dintre comuniști, împreună cu conducătorul partidului comunist maghiar, Rackoczy, s-au situat pe poziții bolșevice. Ca să fac o analogie, Rakoczy era un fel de Ceaușescu, pe când Nagy ocupa poziția lui Dăscălescu.

Citat:
2). Nu ati precizat ca revolutia a fost inecata in sange in mod direct de Armata Rosie venita de la Moscova ,deci de o forta straina tarii de ocupatie !
Armata Roșie a reacționat printr-o baie de sânge abia în 1956. Până atunci, începută în 1953, revoluția (eu aș spune: reacțiunea) lui Imre Nagy a fost ținută în șah în cadrul unei lupte dintre cele două fracțiuni ale partidului comunist, fără să existe o victorie decisivă de nicio parte. Spre toamna lui 1955 a intervenit un fenomen nou: revoltele inițate de studenți scapă controlului și merg dincolo de intențiile lui Nagy, care susținea "un comunism cu față umană", fiind un Iliescu avant la lettre și fără voie de la Moscova. Studenții forțează aparatul de pază al închisorilor comuniste și îl eliberează pe fostul primat al Ungariei, cardinalul Mindszenty, dușmanul cel mai temut de comuniști. În fața acestei situații, rușii ajung la concluzia că aripa pro-bolșevică a partidului comunist maghiar nu poate controla situația și intervin cu tancurile împotriva populației civile, între alte făptuiri fiind și înecarea călătorilor din metrou care erau la locul nepotrivit la ora nepotrivită. Exact asta ar fi fost situația și la noi în țară, dacă trupele Miliției și Securității nu ar fi făcut față singure nucleelor de luptători anticomuniști din munți. Sper că nu aveți niciun dubiu în această privință.

Citat:
3).Cum se poate compara comunismul din celelalte tari europene cu desantatul cult al pesonalittii,unic, doar la noi in Romania,si de sorginte asiatica ???
Cult al personalității asemănător celui de la noi au avut și rușii în vremea lui Stalin, precum și, mai aproape de timpurile noastre, sârbii din vremea lui Tito și bulgarii din vremea lui Jivkov. Probabil că dv vă referiți numai la o parte dintre țările comuniste ale Europei, care nu au avut asemenea cult al personalității. Puteți observa ușor că diferența dintre ele stă în imperiile diferite care le-au tutelat. Într-o parte avem un imperiu creștin, care și-a pus amprenta asupra întregii Mitteleuropei, în cealaltă avem un imperiu bizantino-otoman, care și-a pus și el amprenta lui. Cultul personalității face parte din această amprentă culturală. Asta e: spunea nu mai știu cine, o dată, că Europa se termină la Carpați.

Citat:
4).cum se poate compara anul '89 in Europa, cu sangeroasa revolutie romana in care ai nostrii au tras in ai nostrii ???
La ce alt popor s-a mai lasat cu morti in '89 ???
Pana si in tara ce a inventat bolsevismul,rasturnarea de situatie s-a petrecut pasnic !!!

Care poate fi explicatia acestui '89 la romani ???
Prostie imensa, frica,lasitate, nestiinta,lipsa de constiinta patriotica si iubire de tara ???
Înainte de a arunca asemenea grave acuze la adresa poporului din care amândoi facem parte, popor despre care am convingerea că nu este nici mai rău, nici mai bun ca altele, vă invit să observați particularitățile trecerii de la comunism la liberalismul democratic în România comunistă față de suratele ei de nenorocire roșie. În România am avut situația unică a unui lider care nu a renunțat la putere la comanda Moscovei. El chiar a crezut, fie din prostie, fie din fudulie, că se poate menține la putere sfidând Moscova. Ultimul avertisment l-a primit în 1989, chiar de la Gorbaciov. Dar, la congresul al XIV-lea al PCR din toamna aceluiași an, la care ar fi avut o ultimă posibilitate de a ceda puterea și a-și mânca liniștit pensia într-o vilă pusă la dispoziție de Partid, acest președinte cizmar a vorbit despre vocația fiecărui partid de a-și urma propriul drum. Prin urmare, pentru ruși a devenit clar că este necesară răsturnarea violentă de la putere și este probabil că se înțeleseseră asupra acestei eventualități cu americanii. Deznodământul îl cunoașteți. Așazisa "revoluție" a fost o perdea de fum (una sângeroasă, din păcate) pentru ca un complot să se poată desfășura. Eu auzisem că Iliescu, coleg cu Gorbaciov, a fost desemnat de acesta ca succesor al lui Ceaușescu de mulți ani, de la Europa Liberă. Cele aproape 2000 de victime ale "loviluției" din Decembrie se explică, deci, prin faptul că Ceaușescu nu a înțeles ceea ce Carol al II-lea și Mihai înțeleseseră: că e cazul să plece, dacă vor o bătrânețe liniștită pentru ei și fără victime nevinovate pentru țară.

Și iată cum, pe același topic, îi acuzăm pe regi că de ce au plecat când au plecat, iar pe președinți că de ce nu au plecat când nu au plecat. Cred că e timpul să ne hotărâm: cum trebuie procedat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.02.2012 at 13:16:15.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.02.2012, 15:38:50
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
vorbiti ...povesti !

in realitate,pana la un punct va inteleg,vreti sa dati vina ca tara noastra numita Romania,nu merge,ba pe sistemul democratic, ba pe incapacitatea liderilor de a conduce si pe nelegimitatea lor morala de a fi ajuns in acele functii...etc...

cand de fapt problema e simpla numai nu veti sa o vedeti :1). baiu suntem noi, cei 19 sau 20 de milioane de aratari care populam aceasta tara ,si aici desigur am exagerat scandalos !

Desigur ca exista un numar important de oameni foarte respectabili,imprastiati prin populatie, ca sa nu zic "rataciti", si care nu e deloc de neglijat, din fericire datorita lor,nu suntem si mai rau...ca am putea fi !!!

Daca ar fi sa enumeram cateva cauze clare ale sitatiei proaste in care ne aflam :

1). o populatie fara unitate rasiala,adica un ghiveci genetic, rodul involburatei istorii milenare,care a facut ca pe aici sa treaca toate liftele spurcate(caum zice cronicarul),si care nu au trecut bine mersi ci au lasat ceva urmasi...

-efectul este ca, spre deosebire de alte rase, noi romanii suntem foarte neuniti,barfitori,scandalagii si,mai cu seama hoti !!!
-habar nu avem sa lucram in echipa, ne interesaza doar sa fim sefi !!!
-habar nu avem sa vindem ceva,romanu si comertul e ...vaca si baletul ! adica paralel !
romanii chiar is un popor paralel cu comertul !
-nu ne place sa avem initiativa privata, si asteptam mereu sa ne dea ...statu, presedintele, dictatorul !

2). avem cam 4 milioane de etnici tigani, cu o cultura etnica primitiva, neeuropeana, foarte greu de integrat,si care ne fac imense probleme atat in interior cat ,mai ales, in exteriorul tarii,daunand imens imaginii tarii !

...si nu as mai vrea sa enumar baiurile noastre...ca nu e loc !

insa ar fi corect sa spun si ceva in apararea noastra :

faptul ca la noi comunismul a fost cel mai atroce, decapitand elita social-economica,a lasat o natiune fara cap (chiaburii satelor,boierii de vita veche,burghezia evoluata cultural si economic )...efectul grav al acestei amputari,resimtindu-l si azi !!!

intrebarea la care ma impotmolesc e insa : De ce la noi comunismul a fost asa dur ?

Din cauza slugarniciei noastre,a lipsei de reactie,de importivire ???
sau
Pentru ca asa a fost istoria, noi fiind si mai aproape de centrul raului absolut,forta lui de iradiere fiind mai mare fata de noi ???
Imi pare rau sa v-o spun dar aveti exact acelasi discurs ca Basescu, si conducerea portocalie. Se vede ca sunteti sustinator infocat. Acuzati intregul sau aproape intregul popor roman, aruncati cu jigniri in stanga si dreapta, fara sa ganditi ca poate unii oameni nu sunt asa, nu aveti iubire de fratii d-voastra romani, rau nu este ca d-voastra nu aveti iubire, rau este ca guvernantii nu au, daca ar fi avut nu luau masurile de austeritate, scandaloase, care conduc la un adevarat genocid, toate masurile sunt impotriva poporului roman!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.02.2012, 16:26:08
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Pe bune, incepe sa devina iritant acest topic. Nu inteleg ce legatura este intre Biblie si votul cenzitar. A lasat Dumnezeu vreo porunca in acest sens? Dupa criteriul propus de catre initatorul topicului, ar insemna ca mogulii media, baronii din energie precum si imbogatitii peste noapte, mafia imobiliara, bancherii, camatarii sa dobandeasca cea mai mare pondere pentru a hotari rezultatul alegerilor. Cu alte cuvinte, un profesor, o sora medicala sau un functionar public pierd dreptul de vot. Parerea lor este mai putin importanta decat cea a prezentatoarei Stirilor din Sport la TV.

Mihnea Dragomir, Constitutia de la 1866 a constituit unul dintre cele mai progresiste acte fundamentale europene, adaptat realitatii sociale in contextul istoric. De ce vot censitar? Pentru ca nobilimea pamaneana reprezenta motorul progresului in societatea romaneasca din secolul al IXX-lea, depozitara valorilor spirituale ale poporului roman, aparatoarea de secole a legii stramosesti, castigandu-si cu propriul sange varsat pentru prezervarea institutiilor, a limbii romane, a integritatii, autonomiei Principatelor Romane, a bisericii strabune, un loc de frunte in iererhia politica a momentului. Cu alte cuvinte, clasa aristocratica indeplinea o functie. Pe care in prezent nu o mai indeplineste.
Mai avem in prezent o asemenea patura aristocratica precum in 1866? Cine sunt bogatii de la 1866 si cine sunt instaritii in prezent? Nu pretind ca nu exista, doamne fereste, miliardari culti si patrioti la momentul actual, dar ce legitimitate au bogatii lumii de astaza fata de elitele europene din zorii modernitatii? Cata frica de Dumnezeu au majoritatea bogatilor, precum si loialitate fata de statul si identitatea culturala romaneasca? Bunicii tai, profesorii, puteau sa duca o viata demna in Romania. Din chiar acest argument ar trebui sa-ti dai seama de absurditatea propunerii tale: in prezent, bunicul tau ar fi fost exclus din sfera afacerilor publice.
In aceeasi situatie s-ar afla micii proprietari de terenuri, burghezia romaneasca in genere, pentru ca, este stiut, oamenii de afaceri autohtoni au venituri net inferioare strainilor.

Ce propui, delegam puterea politica mialiardarilor de carton? Patronilor de media? Corporatii inter/multinationale? Celor care pun in vanzare derivativele? Ce legatura ar avea acest fapt cu meritocratia? Pentru ca, e limpede, dupa aceasta logica, romanul, in mod oficial, ar urma sa-si piarda drepturile politice.

In alta ordine de idei, nu inteleg nici sa ma tai cu care porunca biblica intra in contradictie democratia? Inteleg ca sansele unui conducator fara frica de Dumnezeu de a contribui la propasirea spirituala si, in consecinta, materiala a poporului, este nula, dar ma indoiesc ca, avand in vedere datele actuale ale probelmei, selectia unei elite politice dintre/de catre persoanele bogate ar constitui o premisa cat de minora pentru renasterea spirituala a natiunii/Europai.

Cat despre Ion C. Bratianu si elita liberala, sper sa-ti schimbi impresia, numai daca luam in calcul faptul ca fondatorul Partidului National Liberal a avut o contributie la mentinerea fiintei taranimii si a burgheziei autohtone in fata tavalugului capitalului international. Multe pareri preconcepute infasurate in concepte si fraze frumoase, dar am uitat ca Biserica este si o institutie lumeasca, intotdeauna a luat apararea celui puternic.

Last edited by andra_v; 25.02.2012 at 16:32:37.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.02.2012, 18:46:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Pe bune, incepe sa devina iritant acest topic. Nu inteleg ce legatura este intre Biblie si votul cenzitar. A lasat Dumnezeu vreo porunca in acest sens?
Desigur că nu. Dumnezeu a poruncit să fim adepții democrației și republicanismului. El a spus "Dați Președintelui ce este al Președintelui". Nu a spus așa ?

Citat:
Dupa criteriul propus de catre initatorul topicului, ar insemna ca mogulii media, baronii din energie precum si imbogatitii peste noapte, mafia imobiliara, bancherii, camatarii sa dobandeasca cea mai mare pondere pentru a hotari rezultatul alegerilor.
Fiecare popor are conducătorii pe care îi merită. Și suprastructura socială conducătoare pe care o merită.

Citat:
Cu alte cuvinte, un profesor, o sora medicala sau un functionar public pierd dreptul de vot.
Ați enumerat persoane din starea a III-a.
Citat:
Ce propui, delegam puterea politica mialiardarilor de carton? Patronilor de media? Corporatii inter/multinationale? Celor care pun in vanzare derivativele? Ce legatura ar avea acest fapt cu meritocratia?
Dar eu nu am vorbit de meritocrație. Aceasta este o utopie despre care istoria nu ne oferă niciun exemplu. Nici nu ai cum s-o faci: meritul este necuantificabil, el nu poate fi reflectat de nicio diplomă sau înscris. Dimpotrivă, impozitul plătit poate fi reflectat de fișele fiscale.

Citat:
In alta ordine de idei, nu inteleg nici sa ma tai cu care porunca biblica intra in contradictie democratia?
Dar am susținut, eu sau altcineva, un asemenea lucru ? Pe de altă parte, dacă poruncile biblice nu intră în contradicție cu democrația, ele nu intră în contradicție nici cu celelalte forme de guvernământ. Știu că ați fi vrut un Dumnezeu al Democrației. Ei bine, nu există.
Dimpotrivă, dacă este să ne referim la regatul davidic, mie nu prea mi se pare democrație acolo.

Citat:
am uitat ca Biserica este si o institutie lumeasca, intotdeauna a luat apararea celui puternic.
Eu știam că Biserica este o instituție divino-umană, care a luat mai curând apărarea celui slab. La ce exemple concrete vă referiți, spunând că Biserica a luat apărarea celui puternic, ori că ar fi "instituție lumească" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.02.2012, 22:44:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

dati Cezarului este echivalent cu dati statului taxele si accizele fiindca daca te uiti pe monede si pe bancnote in loc de chipul cezarului vezi scris banca nationala a romaniei si ea este o institutie a statului.

legat de meritocratie -nu e chiar imposibil sa diferentiat caractere daca ai specialisti in citirea caracterului persoanei (psihologi atestati dar si sfinti)-altfel nu mai exista acest concept in politologie.

pina la urma ce fel de societate ne dorim? (se pare ca nu ne dorim aceleasi lucruri)
pina la urma cu ce unitate de masura masuram?

poate nu va exista o societate ideala ,poate ca da- dar oricum ar fi ea acolo in viitor sa o numim mai buna ("maibunocratia")

intre democratie, comunism si maibunocratie exista cite o relatie reciproca de antagonism.

asta nu inseamna neaparat ca ea va fi ceva cu totul nou ci poate avea si parti mici dar bune din vechile sisteme.

-de ex ar putea fi o societate care sa serveasca lumii religioase a tuturor, binelui spiritual din toate punctele de vedere.
-apoi dretatea sociala , ceva care sa semele cu proprietatea colectiva si impartrea echitabila a profitului
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 15:54:57
Sfarsitul programat al democratiei sunsray Generalitati 12 10.02.2012 15:07:22
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
De unde avem dogma trinitatii ? Eutifievv_emi Despre Sfanta Scriptura 56 28.02.2010 18:29:42