Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.08.2008, 11:54:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Pamantul nu poate avea milioane de ani tocmai pentru ca in ultima suta de ani s-a distrus atat de mult flora, fauna, clima, stratul de ozon etc, incat iti poti da seama cat este de sensibila planeta, da intradevar omul prin poluare a dus la aceste distrugeri, dar o planeta care a rezistat milioane de ani sa se degradeze atat de repede din cauza unor factori? poi in milioane da ani au existat mult mai multi factori, eruptii de vulcani, caderi de meteoriti etc care puteau sa slabeasca planeta

in legatura cu disparitia dinozaurilor prin caderea unui meteorit, totusi acei dinozauri erau adunati toti in acelasi loc de pe pamant pregatiti fiind sa-i loveasca meteoritu? sau teoria conform careia pamantul a fost invaluit de un nor imens de praf si din aceasta cauza au murit toti dinozaurii este un pic fortata, cam mult praf trebuie ca sa acopere toata planeta, plus de asta trebuiau sa moare alaturi de dinozauri si celelalte vietuitoare din lipsa de oxigen si lumina, apoi la cate specii de dinozauri se presupune ca au fost mi se pare ca s-au gasit putine fosile, totusi erau imensi, normal era sa se gaseasca mult mai usor,
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2008, 12:09:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Pamantul nu poate avea milioane de ani tocmai pentru ca in ultima suta de ani s-a distrus atat de mult flora, fauna, clima, stratul de ozon etc, incat iti poti da seama cat este de sensibila planeta, da intradevar omul prin poluare a dus la aceste distrugeri, dar o planeta care a rezistat milioane de ani sa se degradeze atat de repede din cauza unor factori? poi in milioane da ani au existat mult mai multi factori, eruptii de vulcani, caderi de meteoriti etc care puteau sa slabeasca planeta

in legatura cu disparitia dinozaurilor prin caderea unui meteorit, totusi acei dinozauri erau adunati toti in acelasi loc de pe pamant pregatiti fiind sa-i loveasca meteoritu? sau teoria conform careia pamantul a fost invaluit de un nor imens de praf si din aceasta cauza au murit toti dinozaurii este un pic fortata, cam mult praf trebuie ca sa acopere toata planeta, plus de asta trebuiau sa moare alaturi de dinozauri si celelalte vietuitoare din lipsa de oxigen si lumina, apoi la cate specii de dinozauri se presupune ca au fost mi se pare ca s-au gasit putine fosile, totusi erau imensi, normal era sa se gaseasca mult mai usor,
Tu uiti de pronia lui Dumnezeu. Pai El a facut toate si le-a mentinut atata timp! Iar daca oamenii au acceleat poluarea - e vina lor si Dumnezeu nu impiedica asta.

Sa inteleg ca tu nu crezi ca au existat dinozaurii? De ce, pentru ca nu scrie in Biblie de ei? Poate ca nu au incaput in arca lui Noe de mari ce au fost si de aia au disparut... (glumesc)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.08.2008, 12:18:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Citat:
În prealabil postat de danyel
Pamantul nu poate avea milioane de ani tocmai pentru ca in ultima suta de ani s-a distrus atat de mult flora, fauna, clima, stratul de ozon etc, incat iti poti da seama cat este de sensibila planeta, da intradevar omul prin poluare a dus la aceste distrugeri, dar o planeta care a rezistat milioane de ani sa se degradeze atat de repede din cauza unor factori? poi in milioane da ani au existat mult mai multi factori, eruptii de vulcani, caderi de meteoriti etc care puteau sa slabeasca planeta

in legatura cu disparitia dinozaurilor prin caderea unui meteorit, totusi acei dinozauri erau adunati toti in acelasi loc de pe pamant pregatiti fiind sa-i loveasca meteoritu? sau teoria conform careia pamantul a fost invaluit de un nor imens de praf si din aceasta cauza au murit toti dinozaurii este un pic fortata, cam mult praf trebuie ca sa acopere toata planeta, plus de asta trebuiau sa moare alaturi de dinozauri si celelalte vietuitoare din lipsa de oxigen si lumina, apoi la cate specii de dinozauri se presupune ca au fost mi se pare ca s-au gasit putine fosile, totusi erau imensi, normal era sa se gaseasca mult mai usor,
Tu uiti de pronia lui Dumnezeu. Pai El a facut toate si le-a mentinut atata timp! Iar daca oamenii au acceleat poluarea - e vina lor si Dumnezeu nu impiedica asta.

Sa inteleg ca tu nu crezi ca au existat dinozaurii? De ce, pentru ca nu scrie in Biblie de ei? Poate ca nu au incaput in arca lui Noe de mari ce au fost si de aia au disparut... (glumesc)

Poi daca le-a mentinut atata timp de ce le-a lasat de izbeliste in 100 de ani?

cred ca au existat dinozauri, dar este putin fortata teoria conform careia au disparut, si totodata cred ca n-au existat atatea specii pe cate se presupun
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.08.2008, 12:43:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Cat tine de cultura mea generala, m-am documentat. Astrofizician nu sunt, dar:

1. Varsta Universului e calculata tinand cont de efectul Doppler observat la galaxii. Spectrul lor se deplaseaza incet spre rosu, ceea ce inseamna ca majoritatea celor observate se distanteaza de noi si una de alta, comparativ in bidimensioal cu hexagoanele unei mingi care se umfla. Tinand cont de rata de expansiune a Universului insusi, se poate calcula cu aproximatie momentul cand Dumnezeu a spus: Sa fie lumina!

2. Spune-mi-le tu daca vrei.

3. Cate?

4. Alte calcule au pus problema lipsei de materie in Univers, din cauza unor fenomene stranii gravitationale. Nu am timp sa explic de ce, vedeti pe net. O explicatie proprie si personala ar fi ca existenta unor lumi paralele, cum ar fi cerurile biblice, pot influenta gravitational Universul nostru (forta gravitatiationala fiind singurul tip de intereactiune posibila intre energiile prezente in dimensiuni diferite).

5. si 6. Lumineaza-ne tu daca vrei.

O sa citesc, cand o sa am timp...
efectul Doppler care arata cresterea numarului de unde pe secund la receptzie provenind de la un corp ce se apropie cu o viteza data fatza de scaderea vitezei de aparitzie a lor daca obiectul sursa se indeparteaza...

1. cercetatorii au observat doar mishcarea unor galaxii unele fatza de altele, shi nu shtiu cum poate asta explica expansiunea universului?

2. nu este rata de expanisune ci o rata a mishcarilor galxiilor unele fatza de altele dar noi cum putem masura din moment ce ne aflam shi noi in mishcare atat in interiorul galaxiei cat shi galaxia fatza de alte galaxii... deci e o aiureala sa explici pe asha ceva o teorie a exploziei dintr-un punct... este o explicatzie a lor pentru a confirma o teorie absurda...

3. teoria universurilor paralele iarashi e o teorie doar care tinde sa explice ceva inexplicabil prin altceva ce niciacela nu este explicabil deci tot in aceiashi oala ne aflam dar cu miros de explicatzie...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.08.2008, 12:45:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Poi daca le-a mentinut atata timp de ce le-a lasat de izbeliste in 100 de ani?
Pentru ca avem de la El libertatea sa facem ce ne taie capul. Si cred ca o parte din vina e a ingerilor cazuti, care vor sa ne distruga pe toate planurile, pe noi si tot ce exista daca ar putea... Iar, daca e adevarat ca se apropie sfarsitul veacurilor, atunci probabil ca Dumnezeu a dat voie sa se intample asta ca unul din semnele despre care ne spune in Scripturi. Sa luam aminte.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.08.2008, 10:33:49
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Profesorul meu de fizica spunea ca pamantul nu poate avea milioane de ani vechime ci numai cateva mii de ani. explicatia lui era ca din spatiu in atmosfera terestra si implicit pe pamant ajunge o cantitate foarte mare de praf stelar. Daca pamantul ar fi avut cateva milioane de ani,ar fi fost acoperit de acest praf stelar si viata nu s-ar fi putu dezvolta
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.08.2008, 11:26:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07
Profesorul meu de fizica spunea ca pamantul nu poate avea milioane de ani vechime ci numai cateva mii de ani. explicatia lui era ca din spatiu in atmosfera terestra si implicit pe pamant ajunge o cantitate foarte mare de praf stelar. Daca pamantul ar fi avut cateva milioane de ani,ar fi fost acoperit de acest praf stelar si viata nu s-ar fi putu dezvolta
Atunci proful tau crede in Dumnezeu, altfel aparitia "de la sine" a Terrei n-ar fi fost posibila in cateva mii de ani. Deci ar mai trebui sa creada ca Dumnezeu a putut avea grija de Pamant, creand conditii pentru existenta vietii chiar si timp de miliarde de ani, nu milioane. Ca doar nu se stie cat au durat primete trei zile ale creatiei.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.08.2008, 13:56:15
bucura-te bucura-te is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

va recomand revista Porunca iubirii, nr.5, 2006
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.08.2008, 14:52:26
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
E o diferenta cam mare sa fie neglijata, nu?

Sau poate se pot cumva imbina: pamantul sa fie creat acum cateva miliarde de ani, viata sa evolueze de la primele bacterii pana la complexitatea de astazi, insa omul sa fie creat dupa varianta biblica, acum cateva mii de ani.

Si inca ceva, dinozaurii au existat sigur desi nu cred ca scrie in Biblie de ei. Au fost ei inainte de crearea lui Adam?

Iar despre zilele creatiei, se poate crede ca primele 3 zile au durat cateva miliarde de ani si celelalte sa fie zile obisnuite de 24h? Ca in mod sigur varsta Universului este undeva la ~13-14 miliarde de ani calculati, ceea ce nu se poate contesta.
Stie cineva cat a stat Adam in Rai pana a pacatuit? El fiind in Rai timpul nu avea valoare caci ce spune psalmistul ,, o mie de ani inaintea ochilor tai Doamne ca ziua de ieri ce-a trecut". Eu cred ca sunt 7500 de ani de la izgonirea lui Adam din Rai si nu de la facerea lumii.Daca punem cap la cap datele din Biblie referitor la cat a trait fiecare reiese ca sunt 7500 de la izgonirea lui Adam din Rai si nu de la facerea lumii. Posibil ca ei sa fi stat in Rai cele cateva miliarde de ani timp in care au avut loc toate care sunt legate de Pamant si au trait si Dinozaurii. Deci si Biblia si stiinta au dreptate in aceasta ptrivinta.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.11.2008, 12:49:35
zapopaul zapopaul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o diferenta cam mare sa fie neglijata, nu?

Sau poate se pot cumva imbina: pamantul sa fie creat acum cateva miliarde de ani, viata sa evolueze de la primele bacterii pana la complexitatea de astazi, insa omul sa fie creat dupa varianta biblica, acum cateva mii de ani.

Si inca ceva, dinozaurii au existat sigur desi nu cred ca scrie in Biblie de ei. Au fost ei inainte de crearea lui Adam?

Iar despre zilele creatiei, se poate crede ca primele 3 zile au durat cateva miliarde de ani si celelalte sa fie zile obisnuite de 24h? Ca in mod sigur varsta Universului este undeva la ~13-14 miliarde de ani calculati, ceea ce nu se poate contesta.
mai exact 13.7 miliarde plus sau minus 120 de milioane de ani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rotunjimea Pamantului in Biblie BogdanF2 Generalitati 37 21.11.2011 14:11:03
Consumul de vin rosu poate preveni aparitia cancerului absolutep0wer Generalitati 6 08.06.2010 21:42:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
[Sondaj] Care considerati ca este varsta reala a Pamantului? hmiron Generalitati 40 29.10.2009 15:24:23
22 APRILIE **De Ziua Pamantului, vezi cum arata Terra din spatiu! Caroline_37 Stiri, actualitati, anunturi 6 23.04.2009 19:22:01