Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.04.2015, 21:09:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Mda. Te agrefi cu "importantu'", ca de...subiectivism de doi bani.
Pai cu abstinenta...nu e cazul... Iar cultura...cum am zis, sunt cocalar. :))
Hai sa respectam topicul lui Bogdan, ok? Ma poti porcai cat vrei pe privat, nitica smerenie nu ne-ar strica la nici unul, nici mie, nici tie, nici altcuiva.
Ok?

Nu am facut nici o remarca aiurea, doar de dragul de a tine aparerea cuiva.

Nu e greu sa observi diferenta intre ceea ce a scris el si cum ai raspuns tu si iarasi ce ti-a raspuns el si cum (iarasi) te-ai aprins tu.

Si iarasi, ceea ce am scris eu, nu se potriveste cu perceptia ta, nu te-am porcait cu nimic, doar ti-am atras atentia asupra unor lucruri care de fapt si de drept, nu o data ti le-am spus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.04.2015, 21:10:10
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

my nigga'!!! my barca ...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.04.2015, 21:16:08
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am facut nici o remarca aiurea, doar de dragul de a tine aparerea cuiva.

Nu e greu sa observi diferenta intre ceea ce a scris el si cum ai raspuns tu si iarasi ce ti-a raspuns el si cum (iarasi) te-ai aprins tu.

Si iarasi, ceea ce am scris eu, nu se potriveste cu perceptia ta, nu te-am porcait cu nimic, doar ti-am atras atentia asupra unor lucruri care de fapt si de drept, nu o data ti le-am spus.
Uiti ce scrii, sau e in ceață? Arunci cu vorbele sa nu adormi. Si da, el are un stil de acreala ingamfat. Iar tu habar nu ai ce citesc, de ce cred ce cred, ce traiesc sau ce simt. Repet, lasa topicul in pace.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.04.2015, 21:19:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur ca n-am habar in afara a ceea ce scrii pe forum.

Opinia mea este limitata strict la aceast aspect care l-ai facut public :)

Felicitari pentru restul daca e treaba buna, cu acte in regula. :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.04.2015, 21:24:01
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cacaret muta zaru' te rog!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.04.2015, 21:25:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Teoriile lui Teilhard despre progresul constiintei umane spre punctul omega, care este Hristos, au fost insa brutal infirmate de evenimentele tragice ale ultimului secol.
Colegul Barsaumas are perfecta dreptate in aceasta privinta. Secolul 20, cu cele 2 razboaie mondiale si cele 2 mari totalitarisme - nazismul si comunismul, cu lagarele, camerele de gazare si gulagurile sale, a fost cel mai inuman secol din istorie. Nu numai ca nu a avut loc nici un progres in constiinta omului, dar parca intreaga bestialitate din om a iesit la iveala.
Lasa ca nici Evul Mediu nu era parfum.

Doar ca atunci omul a avut mai mult decat oricand pretentia de a se considera civilizat si moral (cu o moralitatea masluita) dar infumurarea asta l-a plesnit peste nas.

Ceea ce, e posibil sa se intample iarasi foarte curand..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.04.2015, 21:29:48
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca n-am habar in afara a ceea ce scrii pe forum.

Opinia mea este limitata strict la aceast aspect care l-ai facut public :)

Felicitari pentru restul daca e treaba buna, cu acte in regula. :))
Merci. Ok, hai sa nu ne mai certam.
Eu dunt, o spun public pentru a mia oara, eclesiosceptic datorita lecturilor din istoria Bisericii. Nu, nu sunt simpatizant NP, desi admir libertatea in raport cu ierarhia pe care o au protestantii sensu lato. Fie macar de dragul Preasfintei, la care am mare evlavie, si tot nu as face-o.
O sa deschid un topic separat, si voi expkica totul amanuntit. Ca sa fie clar, totil se invarte in jurul ce am discuat noi doi mai demult, cand mi-ai dat un raspuns-intrebare "crezi ca iconoclastii din ascultare si-au pierdut mantuirea"?
Ei bine, asta nu inghit: talazuirea maselor, de-a lungul istoriei eclezistice si mundane, in dirwctii deseori opuse din toate pdv, de catre ierarhie, care se (auto)defineste ca fiind de-fapt-Biserica.
Bogdan si ceilalti, scuze.
M-a ajuns supararea lui Catalin2. :)
Hai sa facem pace cu totii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.04.2015, 21:34:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, nu cred atat timp cat n-au transformat ascultarea in persecutia brutala (la modul cel mai fizic chiar) a celor de o alta parere si nu le-au periclitat mantuirea.

Dar tu nu esti eclisio-sceptic din ascultare
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.04.2015, 21:42:22
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Darwin : Ferice de cei puternici, ca aceia ii vor domina pe cei slabi.
Iisus : Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.


Oare Dumnezeul care pronunta aceste cuvinte poate sa creeze o lume bazata pe supravietuirea celui mai puternic in dauna celui mai slab ? Sau noi, prin pacatul nostru am facut-o sa fie asa cum este ?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.04.2015, 21:47:11
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, nu cred atat timp cat n-au transformat ascultarea in persecutia brutala (la modul cel mai fizic chiar) a celor de o alta parere si nu le-au periclitat mantuirea.

Dar tu nu esti eclisio-sceptic din ascultare
Aoleu, incep sa il inteleg pe Cata. :)) Esti de groaza. :) Si da, Ezio te-a definit admirabil "bagaret". Serios, iti explic ca la copii: primo, au fost arsi pe rug sau deportati in desert oameni, pe chestiuni de opinie. Heresis = opinie, stii. Pur si simpku ca Statului-unit-cu-Biserica nu ii convenea sa tragi hais, cand ei decretau cea. Repet a mia oara: Sf. Maxim Confesorul a fost departe de a fi singurul martirizat. Sau pictorii/sculptorii de icoane, mai tarziu. Exista cartea aceea, si scrie foarte clar ca maicile intoarse la credinta au fost arse pe rug. Nu e o moarte usoara. Si daca tot esti sceptic privind Evul Mediu, extinde orivirea t critic-vultureasca si asupra faptelor Bisericii. Sau, din subiectivism, pardon, credinta, asta e subiect tabu? :)
Logic: daca doar sau indeosebi ascultarea conteaza, de ce se vorbeste de "credinta corwcta dogmatic"? Nu e mai simplu si uman sa recunosti ca Biserica greseste sau poate gresi, si ca de fapt "dogma adevarata" e cea a invingatorului la momentul istoric respectiv? Of...
Reply With Quote
Răspunde